Полезные материалы

Свобода від слова?

Слова апостола «Де дух Господній, там свобода» можна переінакшити, не боячись помилитися: «Де Савік Шустер, там« Свобода слова ». Телеведучий в черговий раз перекочував зі своїм шоу на інший телеканал - цього разу на «Інтер». І знову зробив рейтингову програму - «Свобода Савіка Шустера».

Хроніка «Свободи»

14 вересня 2002

- прем'єра ток-шоу «Свобода слова» на російському каналі НТВ. Концепцію програми розробили Савік Шустер, Віра Кричевська і Наталя Ніконова.
Липень 2004 - керівництво НТВ закриває «СС».
Осінь 2004 - «СС» отримує нагороду Російської телеакадемії «ТЕФІ»
Весна 2005 - Віктор Пінчук запрошує Шустера на свій канал ICTV.
До речі, програма з назвою «Свобода слова» - ток-шоу Дмитра Кисельова - виходила на цьому каналі ще в 2002 році.
21 липня 2005 - компанія «Телефабрика», що входить в ICTV, реєструє авторські права на «Свободу слова» на території України.
9 вересня 2005 - прем'єра ток-шоу «Свобода слова» на ICTV.
Серпень 2006 - «СС» отримує Національну премію України в галузі ТБ «Телетріумф».
5 квітня 2007 - Савік Шустер заявляє про перехід на «Інтер». ICTV говорить про намір продовжити проект з іншим ведучим.
9 червня - останній ефір Савіка Шустера на ICTV. Тимчасовим ведучим «СС» стає Олександр Богуцький.
10 серпня - прем'єра «СС» з новим ведучим Андрієм Куликовим.
24 серпня - прем'єра програми «Свобода Савіка Шустера» на каналі «Інтер».

Здавалося б, честь і хвала професіоналу. Тільки от невдача: керівництво ICTV стверджує, що «Свобода Савіка Шустера» - це свобода Шустера від даного ним слова. Нібито недотримання Савіком і керівництвом «Інтера» своїх зобов'язань породила неабиякий конфлікт. Справа зайшла так далеко, що гендиректор ICTV Олександр Богуцький і його опоненти опублікували скандальні подробиці закулісних угод медіа-менеджерів і власників посварилися телеканалів.
контрпрограмування
Ще в червні пан Богуцький, посилаючись на особисті домовленості, висловив упевненість в тому, що репутація генпродюсера «Інтера» Ганни Безлюдної та акціонера телеканалу Валерія Хорошковського «важливіше, ніж спроба відтворити« Свободу слова »без узгодження будь-яких прав». У свою чергу експерти, спочатку скептично оцінювали шанси програми без Шустера, після дебюту в ній Андрія Куликова надихнулися: «Свобода слова» (далі - СС) цілком життєздатна з новим ведучим. Однак 24 серпня в ефір «Інтера» вийшла програма, мало чим відрізняється від ток-шоу на ICTV, з майже ідентичною назвою «Свобода Савіка Шустера». Прямоефірний випуск і нічний повтор «інтерівського» шоу «перекрили» «СС» в сітці мовлення (обидва режими виходять в п'ятницю, одна в 20.30, інша в 21.30). З огляду на чотирикратне рейтингове перевагу «Інтера», шанси витримати таку конкуренцію у ICTV нікчемні.

Рейтинг «Свободи слова» з ведучим Андрієм Куликовим поки відстає від рекордних показників Савіка Шустера
Рейтинг «Свободи слова» з ведучим Андрієм Куликовим поки відстає від рекордних показників Савіка Шустера


Слідом за цим знайшлися охочі звинуватити «Інтер» чи не в усіх смертних гріхах. Мовляв, це не перший випадок «піратського контрпрограмування» в новітній історії «Інтера». У лютому нинішнього року, розірвавши угоду з проектом Comedy Club Ukraine (і, за словами «комедійника», не заплативши за вже показані випуски), Ганна Безлюдна поставила в ефір шоу-двійнята - «Бійцівський клуб». У серпні, коли Ігор Кондратюк, не зумівши домовитися з Безлюдної про подальшу співпрацю, перейшов зі своєю програмою «Караоке на майдані» на «1 + 1», телеведучий з подивом виявив в ефірі «Інтера» повтори своєї програми, незадовільна якість якої нібито і стало причиною його звільнення.
відра компромату
Якщо у випадку з Кондратюком керівництво «Інтера» відмовчалося, то після відкритого виступу Олександра Богуцького до статті-звинуваченням на інтернет-сайті «Телекритика» йому довелося вступити в дискусію. Втім, було висловлено лише «особиста думка» члена правління телеканалу Володимира Грановського. Останній озвучив такі аргументи: формат «СС» прив'язаний до Савіка Шустера, який вів цю програму на НТВ і ICTV, і неможливий без нього; Богуцький взагалі ні при чому, оскільки рішення про запрошення пана Шустера брав особисто Віктор Пінчук. І під завісу накрив опонента відром компромату: Олександр Богуцький-де пропонував керівництву «Інтера» зовсім відмовитися від угоди з Савіком, щоб мати підстави звільнити його і таким чином підмочити репутацію телеведучого.
Не менш Грановського оглушила громадськість і вступила в дискусію співавтор «СС» Віра Кричевська, пригадавши Шустеру ... його диверсійну діяльність проти радянських військ в Афганістані. Попутно режисер заявила, що Савік без попиту використовував на «Інтері» формат, розроблений нею для НТВ у 2001 році, і що навесні він пропонував керівництву ICTV залишитися на телеканалі в обмін на 20% акцій компанії. Сам ведучий, втім, уже пояснив: це була лише жарт. Взагалі, схоже на те, що проблеми формату не надто хвилюють Шустера: «Я, звичайно, в це не вникав». Зате - «створив і вів« Свободу слова »і нагороди за неї отримував я, а не Богуцький».
Що до Володимира Грановського, то гендиректор ICTV вважає, що той просто підмінив тему дискусії.
- Це звичайний прийом політтехнолога, - повідомив Олександр Богуцький Фокусу . - У більшості, наскільки мені відомо, відгуки Савіка і Володимира викликали розчарування. Багато хто вважає, що ми зобов'язані звернутися до суду і що наш позов буде в інтересах ринку. У будь-якому випадку, я хочу, щоб цей суд не став несподіванкою для «Інтера» - ми хочемо діяти в інтересах телеіндустрії, а не руйнувати її. Питання дотримання форматів - це ж питання законодавчого вирішення. Держава повинна допомагати людям не красти. Мова не тільки про професійну етику, але і про кримінальне аспекті.
Світлофор з трьома вогнями
Олександр Богуцький стверджує: йдучи з каналу, Савік дав йому особисті гарантії того, що не буде клонувати «СС». Пізніше у відповідь на пропозицію ICTV купити формат програми таку ж обіцянку повторили і топ-менеджери «Інтера». Але ні Шустер, ні його нове керівництво слова не дотримали.
Полемізуючи, сторони явно підміняють поняття: одні кажуть про формат і авторське право, інші апелюють до емоційної стороні ( «Шустер =« Свобода слова »). Подивимося фактам в обличчя. Якщо виключити варіант підкупу правосуддя, довести свою правоту в суді Олександру Богуцькому навряд чи вдасться. До того ж партнер «Інтера» - адвокатська контора «Коннов і Созановський» - одна з найавторитетніших в Україні, а довести, що сценарій (наше законодавство не знає поняття «формат») «Свободи Савіка Шустера» не ідентичний «Свободі слова», під силу навіть студенту юрфаку. Формальні (хоча не концептуальні) відмінності дійсно є. Так що пан Шустер може дозволити собі такі висловлювання, як в недавньому інтерв'ю Фокусу :
- Коли в перший раз вийшла моя програма на «Інтері» о 20.30 і в той же вечір програма на ICTV о 21.30, співвідношення глядачів було 7,5 до 1. Це ж цифра! Про який клонуванні формату можна говорити? Що до кулуарних претензій з боку ICTV, то вони адресовані не мені.
Як будуть розвиватися подальші події? Можливо, ICTV змириться з втратою шоу і взагалі відмовиться від ідеї продовження «СС», створивши самостійно або прикупивши за кордоном інший соціально-політичний формат.
- Поки ми не приймали ніяких рішень з приводу можливого звернення до суду, повідомив Фокусу генеральний продюсер ICTV Михайло Павлов. - Тепер нас більше займає програма «Свобода слова». На нашу думку, життя набагато цікавіше, ніж уявляють собі політики, тому, не відмовляючись від політичної тематики, ми спробуємо копнути глибше, розширити спектр порушених у шоу тем.
«Інтер» тим часом зачаївся. У всякому разі, пані Безлюдна відмовилася коментувати Фокусу виникла конфліктну ситуацію. Одне, втім, не викликає сумнівів: правове поле використання телеформатів залишається в Україні диким. Чи піде така «свобода», коли, по образним висловом сатирика, «у світлофора горять три вогні відразу», на користь нашому ТБ? Питання риторичне.

Про який клонуванні формату можна говорити?
Як будуть розвиватися подальші події?
Чи піде така «свобода», коли, по образним висловом сатирика, «у світлофора горять три вогні відразу», на користь нашому ТБ?