Полезные материалы

Анекдот з бородою. Що відбувається з аргентинським футболом

Аргентинський футбол продовжує займати лідируючі позиції в світі, хоча національна збірна не вигравала серйозних титулів 23 роки, а чемпіонат країни давно працює виключно на експорт - причому не тільки в Європу, але і в куди більш економічно заможну Мексику. Однак місцева зима 2016 увійде в історію Аргентини глибокою кризою в футбольної галузі, коли погані новини нашаровуються одна на іншу, як снігова куля.

Однак місцева зима 2016 увійде в історію Аргентини глибокою кризою в футбольної галузі, коли погані новини нашаровуються одна на іншу, як снігова куля

Варто було Лео Мессі заявити про завершення кар'єри в збірній країни (в це, втім, в Аргентині мало хто вірить), як пішов у відставку головний тренер національної команди Херардо Мартіно. Понад півроку йому не платили зарплату, в обезголовленої федерації панує організаційний хаос, а клуби відмовляються відпускати гравців у олімпійську збірну. В ряду взаємопов'язаних подій - повна невідомість щодо майбутнього чемпіонату країни. У липні повинен стартувати новий сезон, проте ніхто не знає, хто і як його буде проводити. Клуби мають намір створити професійну суперлігу, проте для її легалізації необхідно отримати підтримку на асамблеї Асоціації футболу Аргентини (АФА).

смерть Грондони

Триваюча вже другий рік сага в аргентинському футболі сповнена хитромудрих переплетень, гідних пера Хуліо Кортасара або Габріеля Гарсії Маркеса, де правди не відрізнити від вимислу, а події сповнені магічного реалізму.

Великі проблеми почалися після смерті багаторічного президента АФА Хуліо Грондони в кінці липня 2014 року. З 1988 року він був віце-президентом ФІФА, був правою рукою спочатку Жоао Авеланжа, а потім і Йозефа Блаттера і напевно став би одним з головних фігурантів корупційних скандалів в міжнародній федерації. Після смерті Грондони АФА очолив його давній соратник Луїс Сегура, який, як міг, відтягував вибори нового президента федерації.

Смерть Грондони стала шоком для Аргентини. До того ж він постійно конфліктував з найсильнішими клубами, заклавши міну уповільненої дії - реформу національного чемпіонату. Як це часто буває, в спробах утримати владу колишній президент АФА відправився за допомогою до малих клубам, яким довелося зробити щедрий подарунок. Керівництво федерації прийняло рішення розширити національний чемпіонат - з 20 до 30 клубів.

Здавалося б, зі смертю Грондони проект повинні були заморозити, але в 2015 році чемпіонат з 30 командами провели. І нехай завдяки небаченій в світовому футболі реформу в еліту повернулися такі популярні столичні команди, як «Уракан» і «Архентінос Хуніорс» (останні вже встигли вилетіти), а також два відомих клубу з міста Санта-Фе - «Уніон» та «Колон» , реформа вийшла досить неоднозначною.

парад реформ

Зробивши одну дурість, федерація, щоб її виправити, стала штампувати такі. Щороку змінювалася формула проведення чемпіонату, поки ситуація не дійшла до абсурду. Останні 25 років всі, хто цікавиться місцевим футболом знали його головні особливості: щороку визначаються два чемпіона, а виліт команд проходить згідно із середнім показником набраних очок за три останні сезони. Новий чемпіон країни кожні півроку - це невід'ємне право аргентинського любителя футболу. АФА з цією традицією покінчила. У 2015 році відбувся чемпіонат довжиною в календарний рік, за який клуби, втім, зіграли лише 30 матчів.

Збільшити кількість команд, скоротивши кількість матчів, а відповідно, і прибуток клубів від стадіонних зборів, - сумнівне ноу-хау. І в АФА зробили те, що не снилося навіть РФС на чолі з Сергієм Фурсенко. Пішовши від звичної схеми чемпіонату «весна-осінь» (хоча за рік проводилося два окремих турніру, формально сезон починався в липні-серпні і фінішував в травні), через рік федерація до неї ж і повернулася. Заодно провівши два коротких «перехідних» турніру - в 2014 році і останній, що завершився півтора місяці тому впевненою перемогою «Лануса». Звичні «короткі» турніри були багато в чому покликані пом'якшити критику громадськості.

Мессі. Нездійсненно. Кращий гравець світу знову нічого не зміг виграти зі збірною Аргентини і залишає її

Що буде далі - загадка. Втомившись від реформ, клуби оголосили про створення суперліги, забравши собі право на чемпіонат. Однак скоро старт сезону, а проект існує лише у вигляді протоколу про наміри. Організатори збираються за чотири роки скоротити число команд до звичних 20 і синхронізувати терміни з європейськими. Тобто проводити один чемпіонат з серпня по червень з традиційним вильотом - за підсумками одного сезону, а не трьох, і саме, мабуть, головне - забрати собі телевізійні права.

Тобто проводити один чемпіонат з серпня по червень з традиційним вильотом - за підсумками одного сезону, а не трьох, і саме, мабуть, головне - забрати собі телевізійні права

Футбол тепер не для всіх

З 2009 року в Аргентині існує урядова програма "Футбол для всіх", завдяки якій трансляції чемпіонату країни стали безкоштовними. "Звичайна вболівальниця" Крістіна Фернандес де Кіршнер, колишній президент країни, була відома своїми популістськими поглядами, і безкоштовний футбол для всієї Аргентини, і не тільки (матчі транслювалися як по загальнодоступних каналах, так і в інтернеті на весь світ), багато в чому дозволив їй переобратися на другий термін. Контракт з головними телеканалами країни діє до 2019 року, проте після приходу до влади нового президента країни Маурісіо Макрі трансляції матчів за участю столичних грандів зникли з відкритого доступу в інтернеті, а гри провінційних команд тепер в основному транслюють місцеві телеканали.

Поганий хороший Копа. 5 головних подій Кубка Америки

Суперліга має намір заробляти втричі більше, ніж зараз отримує АФА, яка володіє правом на проведення національного чемпіонату, і частина грошей віддавати клубам нижчих ліг - за їхні голоси на асамблеї АФА йшов серйозний торг. Федерації при такому розкладі залишиться лише займатися суддівством та проводити турніри в нижчих лігах. У всьому світі до цього вже давно прийшли, в Аргентині ж при Грондоні така система була неможлива. Але створення суперліги - лише питання часу: боротися за свої володіння в АФА просто нікому.

Як і шукати компроміс. На початку року подібне питання було піднято в Бразилії, де наймогутніші клуби вирішили піти проти федерації і створити свою Прем'єр-лігу. Але там місцева федерація - до слова, також обезголовлена ​​корупційними скандалами, - зуміла домовитися і відкласти проблему хоча б на рік - чемпіонат Бразилії в самому розпалі і проводиться за колишньою формулою, яка не змінюється вже більше 10 років ...

38 + 38 = 75?

При всьому своєму популізмі акція "Футбол для всіх" мала подвійне дно. Нова влада країни почала розслідування діяльності уряду при попередньому президенті, і виявилося, що на безплатний сир хтось, можливо, добре збагатився. Відразу три прем'єр-міністра епохи Фернандес де Кіршнер звинувачуються у зловживаннях на футбольній програмі з безкоштовним телебаченням. Розслідування проводиться і щодо самої Христини Фернандес, чиї банківські рахунки недавно були арештовані.

Вибори ж нового президента АФА були призначені на грудень 2015 року та закінчилися фарсом. Конкурентом Сєгури став Марсело Тінеллі - відомий аргентинський телеведучий і продюсер, колишній віце-президент клубу "Сан-Лоренсо". Боротьба очікувалася неабияка, сили були рівні, але в підсумку при 75 вибірників кандидати отримали ... по 38 голосів, тобто один виявився зайвим.

Вибори були перенесені на півроку, а махінатора так і не вирахували. Але і в червні АФА не знаходила президента: рішенням суду нові вибори були скасовані. Цього разу увірвався терпець вже у керівництва ФІФА, яке буквально напередодні фінального матчу Кубка Америки з чилійцями відсторонило від управління федерацією в.о. президента Сегуру, створивши комітет з урегулювання ситуації в аргентинському футболі.

президента Сегуру, створивши комітет з урегулювання ситуації в аргентинському футболі

7 місяців без зарплати

Ще під час Кубка Америки в соціальних мережах обурювався з приводу хаосу в федерації Лео Мессі, який звинуватив АФА в невмінні нормально організувати перельоти по США, де проходив континентальний турнір. Після поразки в фіналі від Чилі (другий рік поспіль аргентинці поступилися титул сусідам в серії пенальті) Мессі заявив про відхід зі збірної. Через тиждень пішов і головний тренер, Мартіно, - за даними аргентинської преси, йому сім місяців не платили зарплату, до того ж після відсторонення керівництва АФА пішли розмови про те, що збірна не буде допущена до Олімпійських ігор. У будь-якому випадку лідери не горять їхати в Ріо, а молодих зірок не відпускають їх клуби. Зі списку в 60 гравців, яких Мартіно розглядав як кандидатів до олімпійської збірної, за місяць до турніру отримали дозвіл лише п'ятеро ...

«Рівер», плей! Як «мільйонери» знищують суперників

Наставником олімпійської команди призначений чемпіон світу 1986 року Хуліо Олартікоечеа. Хтось повинен очолити головну команду країни, проте основні кандидати на цю посаду - Дієго Сімеоне і Хорхе Сампаолі - зайняті в європейських клубах і не горять бажанням лізти в пекло.

Череда ударів такої сили здатна переламати що завгодно, але не аргентинський футбол. Незважаючи на всі скандали в керівництві, події останніх двох років не позначилися на найголовнішому. Малі і великі клуби живуть багато в чому за рахунок продажу гравців у багатші чемпіонати - в Європу і Мексику, але кожному пішов знаходиться заміна: потік аргентинських талантів не висихає. Останній чемпіонат відкрив такі імена, як Науель Моліна, Джованні Ло Сельсо, Сантьяго Аскасібар, Емануель Маммана, Халіль Еліас, Ернан Толедо, Максиміліано Ромеро ... Це покоління прийде на зміну Мессі, Маскерано і Ігуаїн, а аргентинська збірна, незважаючи ні на що, залишиться серед світових лідерів.

Текст: Євген Трушин
Фото: Global Look Press

Скачайте додаток тижневика «Футбол»! App Store:
Google Play: