Полезные материалы

10 футболістів, які змінили великі футбольні клуби України заради гри в кращих клубах Європи

Андрій Ярмоленко грає проти «Реала» в Лізі чемпіонів / Фото - прес-служба «Боруссії»

В кінці серпня 2017 року кращий футболіст України останніх років Андрій Ярмоленко після 10 років в «Динамо» офіційно перейшов в дортмундську «Боруссію» . Незважаючи на те, що в новому для себе клубі 27-річний півзахисник провів трохи більше місяця. За цей час він встиг проявити себе з найкращого боку, що вже дає право нам називати цей трансфер з УПЛ в топ-лігу Європи вдалим.

XSPORT пропонує згадати, всі головні переходи футболістів з нашого чемпіонату в ті країни, де футбол - життя, історія і мистецтво.

Андрій Шевченко

Звідки: «Динамо»

Куди: «Мілан»

Сума трансферу: 23 мільйони євро

Андрію Ярмоленку не уникнути порівнянь з футболістом, який асоціюється з усім українським футболом часів незалежності України, - Андрієм Шевченком. Обидва гравці пішли з «Динамо» в топ-клуб, та ще й практично за однакові суми.

Але все ж порівнювати футбольні 23 мільйони євро в 2003-му і в 2017-м, думаю, не варто. Найкраще про заслуги нинішнього головного тренера збірної України скажуть його нагороди: володар «Золотого м'яча», переможець Ліги чемпіонів , Чемпіон України, Італії та Англії. Безумовно, легендарний виконавець, який довів свою майстерність на найвищому рівні.

Фернандіньо

Звідки: «Шахтар»

Куди: «Манчестер Сіті»

Сума трансферу: 40 мільйонів євро

Бразильський центрхав змінив практично рідні йому пенати донецького «Шахтаря» на біло-блакитні кольори «Манчестер Сіті». І в новому колективі, що претендує на найвищі нагороди в англійській Прем'єр-лізі і Лізі чемпіонів, він не загубився. Його вміння чудово взаємодіяти з партнерами, відбирати м'яч і віддавати точні передачі в нагоді в тактичних побудовах Мануеля Пеллегріні і Хосепа Гвардіоли.

У кожному з 4-х своїх перших сезонів АПЛ Ферна проводив, як мінімум, 32 поєдинки в складі «городян»; і навіть зараз, у свої 32, він є ключовим гравцем команди іспанського фахівця Гвардіоли, не дивлячись на численні і дорогі придбання «Манчестер Сіті», а також постійно викликається в національну збірну Бразилії, де стабільно демонструє високий рівень гри в опорній зоні.

Фернандіньо / Фото - Daily Mirror

Хосе Соса

Звідки: «Металіст»

Куди: «Атлетіко»

Сума трансферу: оренда на півроку за 1,5 мільйона євро

Хосе Ернесто Соса був лідером атак і капітаном «Металіста» за Маркевича. Український тренер неодноразово наголошував футбольні якості і інтелект аргентинця, який викликався в національну збірну, де виступає сам Ліонель Мессі.

Сам факт трансферу взимку 2014 року виглядає дуже значним чином, адже Соса переходив в клуб, який в тому сезоні обійшов і «Барселону» і «Реал» в Примері, а також поступився «вершковим» лише в додатковий час в фіналі Ліги чемпіонів. Хосе Соса непогано виявляв себе в команді Симеона, але виходив здебільшого лише на заміну в другому таймі. Втім, це не завадило йому відзначитися 6-ю гольовими передачами за «матрацників» і грою у фіналі найпрестижнішого європейського турніру.

Хосе Соса бореться за м'яч з Серхіо Рамосом у фіналі Ліги чемпіонів / Фото - zambio.com

Дуглас Коста

Звідки: «Шахтар»

Куди: «Баварія»

Сума трансферу 30 мільйонів євро

Бразильський вінгер переходив в 2015 році в мюнхенський клуб в статусі супер-зірки українського чемпіонату і лідера атак донецького «Шахетра». Гравцеві «пентакампеонів» вдалося стати частиною команди Хосепа Гвардіоли; його вміння обіграти один в один, швидкість і феноменальний удар з будь-якої позиції були по достоїнству оцінені в німецькому чемпіонаті, про що говорить той факт, що Коста був визнаний кращим футболістом 1-го кола в Бундеслізі в сезоні 2015/2016.

Після зміни головного тренера команди справи у гравця збірної Бразилії пішли не так добре, але зараз Дуглас Коста - гравець обойми європейського гранда «Ювентуса», що виходив 2 рази за 3 останні сезони в фінал Ліги чемпіонів.

Дуглас Коста феєрія в «Баварії» / Фото - ESPN

Каха Каладзе

Звідки: «Динамо»

Куди: «Мілан»

Сума трансферу: 16 мільйонів євро

Кахабер Каладзе 2 роки був основним гравцем команди Валерія Лобановського, виходив разом з командою до півфіналу Ліги чемпіонів 1998/1999, перемагав в національній першості і кубку. Але, навіть при всіх його заслуги, в 2000-му році сума в 16 мільйонів євро за гравця з СНД виглядала абсолютно неймовірною!

Правда, і грузин вже точно не підкачав: в складі «Мілана» він двічі перемагав в Лізі чемпіонів, за 10 років в клубі провів майже 200 матчів і заслужено став однією з ікон італійського футболу «нульових».

Каха Каладзе став оплотом надійності легендарного «Мілана» / Фото - AFP

Дмитро Чигринський

Звідки: «Шахтар»

Куди: «Барселона»

Сума трансферу: 25 мільйонів євро

Чигринський в «Шахтарі» був справжнім лідером команди, вигравав з нею всі можливі трофеї в Україні, а також перемагав у Кубку UEFA. Здавалося, він ідеально підходить під стиль гри «Барселони»: вміння читати гру, прекрасна гра на 2-му поверсі, підстраховка ззаду гравців атаки зробили б його незамінним виконавцем будь-якої команди світу. Тож не дивно, що Хосеп Гвардіола (судячи з нашого списку, він любить футболістів з УПЛ ) Розглядали в 22-річну українця заміну вже старіючому Карлесу Пуйолю.

Але проявити себе сповна тодішньому гравцеві збірної України не вдалося, і вже через рік Чигринський повернувся в Україну на 10 мільйонів євро дешевше, ніж прийшов в каталонський колектив. Варто відзначити, що багато в чому через травми захиснику так і не вдалося до кінця розкрити свій неосяжний талант, який у 2009-му році оцінили навіть в найсильнішому клубі Європи.

Ліонель Мессі першим ділом після забитого м'яча біжить радіти разом з Дмитром Чигринським / Фото - CNN

Іван Стрініч

Звідки: «Дніпро»

Куди: «Наполі»

Сума трансферу: вільний агент

Швидконогого, чіпкого і непоступливого хорватського фулбека любили в «Дніпрі», де він радував українських уболівальників своєю хорошою грою протягом 2011-2014 років, але сам Іван Стрініч покинув команду після 3-х сезонів в її складі. Взимку 2014 го виконавець підписав контракт з «Наполі» - одним з гегемонів італійського футболу, який вже в тому сезоні поступився «Днерпу» в 1/2 фіналу Ліги Європи .

Основним в колективах Бенітеса і Сарри лівий захисник збірної Хорватії не став, але гравцем ротації команди все ж був. У складі неаполітанців Іван Стрініч провів 26 матчів і в 2017-му році відправився за 2 мільйони євро в «Сампдорію», де вже встиг провести 2 поєдинки у серії А в складі своєї нової команди.

Хорватський захисник Іван Стрініч міг зарекомендувати себе значно краще в «Наполі» / Фото - 90min.com

Сергій Ребров

Звідки: «Динамо»

Куди: «Тоттенхем»

Сума трансферу: 11 мільйонів фунтів

Сергій Ребров, нині тренує «Аль-Ахлі» з Саудівської Аравії , Переходив в лондонський топ-клуб у 2000-му році в якості лідера київського «Динамо» часів Лобановського. У клубі покладали на Реброва серйозні надії, про це говорить і той факт, що український форвард став найдорожчим придбанням в історії «шпор» на той момент.

Але не все пішло за сценарієм нашого співвітчизника, і через 2 роки в клубі він пішов в оренду в «Фенербахче», а потім став гравцем «Вест Хема» безоплатно. Період Реброва в Англії прийнято вважати вкрай невдалим: колишнього тренера київського «Динамо» часто включають в різні анти-рейтинги і навіть називають найгіршою покупкою клубу в його історії.

Сергій Ребров відрізнявся в складі «Тоттенхема» / Фото - Daily Mail

Генріх Мхітарян

Звідки: «Шахтар»

Куди: «Боруссія» Дортмунд

Сума трансферу: 27,5 мільйонів євро

Генріх здорово проявив себе ще в донецькому «Металурзі», після чого в 2010-му році став гравцем сусідської команди - «Шахтаря». Сума трансферу тоді склала 7,5 мільйона доларів - гроші дуже великі як для внутрішнього переходу української прем'єр-ліги , Але вірменин виправдав покладені на його плечі надії. Атакуючий півзахисник провів 3 сезони в складі «гірників», відзначився рекордом чемпіонату України - найбільша кількість м'ячів, забитих за 1 сезон (25 точних пострілів на рахунку Мхітаряна в 2012/2013 футбольних роках) - і переїхав з України до Німеччини.

27,5 мільйонів євро за гравця збірної Вірменії віддав фіналіст Ліги чемпіонів в особі дортмундської «Боруссії». В цілому, життя Мхітаряна сповнене подіями і трудових підвищень: спочатку він виправдовує надії в «Шахтарі», після - стає лідером атак дортмундців, а зараз і зовсім є гравцем клубу зі світовим ім'ям - "Манчестер Юнайтед" . Цікавий факт: в загальній сумі трансфери Генріха Мхітаряна обійшлися його клубам в суму, понад 65 мільйонів євро.

Генріх Мхітарян зробив багато результативних дій за дортмундську «Боруссію» / Фото - Getty Images

Олег Лужний

Звідки: «Динамо»

Куди: «Арсенал»

Сума трансферу: 2,75 мільйона євро

Фланговий захисник Олег Лужний переходив в лондонський «Арсенал» з легендарної команди Лобановського у віці 31 року, але говорити про те, що українець їхав «догравати» на заході кар'єри зовсім не варто. Нинішній асистент головного тренера київської команди мав всі шанси стати зіркою в Англії, з огляду на його швидкість, вміння і пристрасть до боротьби і хороші фізичні дані.

зіркою на Туманному Альбіоні фулбек не став, але все ж грати в складі з Тьєррі Анрі, Деннісом Бергкампом, Патріком Вієйрою і іншими, тренуватися під керівництвом Арсена Венгера, брати участь в «золотому дублі» (чемпіонат + кубок Англії) дорогого коштує. За 4 роки Олег Романович провів 110 поєдинків за «канонірів» і навіть 1 раз вивів команду на матч кубка Англії в якості капітана лондонської команди.

Олег Лужний пограв в складі «Арсеналу» / Фото - arsenal.in.th

У матеріалі використані дані transfermarkt.com

Максим Діденко, для XSPORT