Полезные материалы

Як знайти в Великобританії найкращу школу. Британські приватні школи

  1. Рейтинг британських приватних шкіл 2010 року по версії видання The Daily Telegraph

Наталія Гінзбург
"Експерт" 20 травня 2002 №19

Рейтинг британських приватних шкіл 2010 року по версії видання The Daily Telegraph

З тих пір як перші російські діти поїхали в британські приватні школи, пройшло майже десять років З тих пір як перші російські діти поїхали в британські приватні школи, пройшло майже десять років. Зараз це вже майже традиція: є гроші - вклади їх в освіту дитини, відправ його в британську приватну школу, туди, де вже навчаються багато дітей бізнесменів, творчої та політичної еліти. Може бути, слідуючи цій традиції, і ви прийняли рішення відправити дитину вчитися за кордон. Головним мотивом напевно була підготовка в хороший західний університет. Безперечно: найвірніший, найпряміший шлях до знаменитого закордонного університету та далі, до блискучої кар'єрі, - це закордонна ж приватна школа.

Ну так в чому справа? В одній тільки Великобританії (куди, до речі, відправляється більшість російських школярів, які виїжджають вчитися за кордон) приватних шкіл - понад дві тисячі, і серед них ви не знайдете двох однакових. Більшість з них зовсім не проти прийняти ваше чадо. Але якраз в цьому і полягає проблема: вибрати з цих сотень не просто хорошу школу, а школу, яка хороша для цілком конкретного - вашого - дитини. І тут, як і при виборі адвоката або лікаря, помилка обходиться дорого.

Таке завдання поодинці не вирішити

Сомc переночував в місті Вінчестер, про який часто чув ...
Тут навчалися Монте, тому він не хотів, щоб сюди
віддали Кита. Краще б в Марлборо, де він сам навчався,
або в Херроу - в одну зі шкіл, які беруть участь
в змаганнях на стадіоні Лорда. Але тільки не Ітон ...
Дж. Голсуорсі. Сага про Форсайтів

За часів Голсуорсі, та й ще раніше (приватні школи існують в цій країні не одне століття) батьки вибирали для дитини школу без особливих затій: або ту ж, де вчилися батько і дід, або кращу, якщо сім'я розбагатіла або завдяки вдалим шлюбам піднялася на наступний щабель соціальних сходів. Тоді рейтингів шкіл не існувало, як не існувало і конкурсу в університети. Але суспільство знало рівень престижності школи, міру її закритості - адже протягом століть школи-пансіони були частиною культури країни, її історії, традицій. У країні чимало шкіл, які зберігають свою репутацію з минулих століть, і інші англійці вибирають школу по-старому. Для таких батьків прославлені Eton (улюблене місце навчання принців - як місцевих, британських, так і арабських), Winchester, Harrow, Rugby з їх елітарністю, клубами випускників, можливістю зав'язати корисні зв'язки - привабливі незалежно від того, яке місце в загальнонаціональному рейтингу вони зараз займають. Але для інших - і таких, мабуть, більшість - рівень академічної підготовки, а значить, і шанси потрапити в один з кращих університетів, дорожче аромату старовини, і вони орієнтуються на рейтинги академічних результатів приватних шкіл.

За ранжиру ставай!

За ранжиру ставай

У Великобританії школи , Як футбольні команди, ділять на ліги - вищу, першу, другу і т. Д. Рейтинги публікують провідні британські газети: Financial Times, Independent, Daily Telegraph, Times. Існує кілька методів побудови рейтингів, але всі вони засновані на результатах, які продемонстрували учні на випускних іспитах GCSE і A-level. Вважається, що найбільш повну картину успішності в кожній школі відображає рейтинг Financial Times: він вираховується за складною формулою, яка враховує і сумарний середній бал, отриманий кожним студентом, і середній бал, отриманий усіма студентами на кожному іспиті.

Протягом останніх трьох-чотирьох років в країні активно обговорюється необхідність змінити підхід до складання рейтингів. Адже в нинішній ситуації конкурсні школи, мають можливість відбирати найбільш здібних, виявляються у виграшному положенні в порівнянні зі школами, які беруть дітей з різними здібностями і рівнем підготовки. Пропонується, щоб у подальшому рейтинги шкіл Великої Британії грунтувалися б на прогресі учнів, тобто визначалися за різницею результатів, показаних студентами на різни етапах (іспити здають в 13, 16 і 18 років). Що ж, можливо, новий підхід буде справедливіше старого. Втім, для нашої мети - знайти досить сильну, але, головне, яка підходить для вашої дитини школу - і старий теж непоганий.

Рейтинг може служити орієнтиром і для російського батька, але, як ми зараз побачимо, чи не єдиним і не головним орієнтиром.

По-перше, треба вирішити, в одностатевої або в спільній школі повинен вчитися ваша дитина, - в Англії є і ті, і інші. Перші приватні школи в Великобританії були відкриті для хлопчиків. Школи для дівчаток з'явилися пізніше. Традиція роздільного навчання сильна в Великобританії і понині, але в XX столітті тут з'явилися і прихильники спільного навчання. Деякі чоловічі школи почали приймати дівчаток (чаші в старші класи, з 16 років, курс доуніверситетської підготовки A-level), деякі жіночі школи стали приймати хлопчиків (чаші тільки в молодші класи, до 11 років). З'явилися, звичайно, і повноцінні школи спільного навчання.

Більшість російських дітей в багнети приймають спробу визначити їх в одностатеве школу - вони до такого просто не звикли. Але той, хто все-таки в таку школу потрапляв, про це не шкодував. Лена Н., студентка випускного класу школи спільного навчання: "Я приїхала до Англії з Риги в неповних 11 років. Потрапила в маленьку школу для дівчаток в Челтенхем. Англійська знала дуже погано, робила безліч помилок. Якби в класі були хлопчики, я б , напевно, боялася рот відкрити. А так - в кінці триместру говорила вже досить бадьоро. Але коли мені виповнилося шістнадцять років і постало питання про вибір старшої школи, я твердо заявила, що буду вчитися тільки в спільній школі, і наполягла на своєму ".

Класичний приклад оплоту строго одностатевого освіти - Warwick School, школа для хлопчиків від 7 до 19 років, розташована на південь від Warwick і зовсім недалеко від Страт-форда-на-Евоні, батьківщини Шекспіра. Велика увага в школі приділяється спорту: шкільні команди з регбі і крикету виступають на національних першостях. Є секції важкої і легкої атлетики, бадмінтону, баскетболу та багато інших. З 9-10 років в розклад уроків вводиться початкова військова підготовка (Combined Cadet Force). Для старших організовують експедиції - геологічні в Девон, археологічні в Грецію. Не забуті і мистецтва: є кілька оркестрів і джазових груп, театр, студія живопису і т. Д. За академічним показниками школа входить в перший дивізіон рейтингу (у 2000 році зайняла 124-е місце, а в 1995-му була на 35-му ).

"Традиціоналісти", можливо, мають рацію: в одностатевих школах діти менше відволікаються від навчання. Що підтверджують і рейтинги: роками перші місця займали виключно жіночі та чоловічі школи. Правда, зараз становище стало змінюватися, спільні школи почали тіснити одностатеві. З іншого боку, хлопчикам і дівчаткам корисно спілкуватися один з одним, адже вихований в одностатевої середовищі людина ризикує виявитися не підготовленим до реального життя.

Тут, до речі, можливий компроміс. Loughborough Grammar (69-е місце в рейтингу) розташована в центрі трикутника, утвореного трьома містами - Ноттінгемом, Лестером і Дербі. Це старовинна (заснована в 1495 році) школа для хлопчиків. Школа для дівчаток, Loughborough High, поблизу. Так що багато позаурочні заходи - танцювальні вечори, театральні постановки - організовуються двома школами спільно.

Rugby - школа спільного навчання в графстві Warwickshire - якраз з тих спільних шкіл, які займають в рейтингу все більш високі позиції. (Зараз на 40-му місці, і є всі шанси в найближчі роки потрапити в прем'єр-лігу.) Навчання, академічні показники вихованців школа вважає своєю головною справою. На рівні A-level пропонується близько 30 предметів на вибір, в тому числі чотири іноземних мови, історія мистецтва, дизайн. Математику і багато інших гуманітарні та природничі дисципліни можна вивчати на "просунутому", т. Е. Університетському, рівні. У студентів дуже хороші умови проживання - у кожного окрема кімната. Колишня чоловіча, нині - спільного навчання Christ's Horsham, "школа синіх пальто", була заснована в Лондоні в 1553 році королем Едуардом VI. Пізніше, при Едуарда VII, була перевезена в Хоршем в буквальному сенсі слова: було відтворено будівлю школи, перевезені внутрішнє оздоблення, картини, меблі і т. П. Школярі від переїзду явно виграли: земля в провінції в кілька разів дешевше, ніж в Лондоні, і в Christ's тепер роздолля - ігрові поля, приголомшливий спортивний комплекс із закритим басейном олімпійського класу, величезним фітнес-центром. Шкільна форма не змінювалася протягом останніх століть: горезвісні сині пальто, брюки до колін і жовті гольфи у хлопчиків, довгі спідниці дівчаток ... Величезна, з вітражними вікнами, старовинними панелями і картинами на стінах, дубовими столами і лавками трапезна ... І при цьому - відмінно, на сучасному рівні обладнані класи та шкільні лабораторії. Зараз школа займає в рейтингу цілком почесне 137-е місце. Таких шкіл - "обраних", "вершкових" (в Британії вони так і називаються: selective schools) - серед партнерів освітньої компанії "Альбіон" чимало. Але приймають вони аж ніяк не всіх підряд, а тільки дітей зі здібностями вище середнього рівня і тільки після тестування та інтерв'ю. Які саме вступні тести доведеться здавати, залежить від школи і від віку дитини. Деякі школи беруть вступні тести тільки у себе, інші довіряють цю справу "Альбіону", і тоді тести можна здавати в Москві.

Деякі школи беруть вступні тести тільки у себе, інші довіряють цю справу Альбіону, і тоді тести можна здавати в Москві

Наталія Щукіна, менеджер освітньої компанії "Альбіон":

"Щоб потрапити в selective school, треба здати вступні тести, конкуруючи з британськими дітьми. Проблема для російських дітей виникає через різницю шкільних програм в Росії і в Великобританії, особливо суттєвою в галузі природничих наук: основи хімії, фізики, біології в Сполученому Королівстві проходять з восьмирічного віку. Звичайно, на самому елементарному у ровне, без формул, але з великою лабораторної практики. але головне - це дуже гарне, практично вільне знання англійської ".

У якому віці найкраще надходити в британську школу

Діти в Великобританії йдуть в свою першу школу (вона називається рге-ргерагатогу, "підготовча до підготовчої") в набагато більш ранньому, ніж в Росії, віці - зазвичай з чотирьох років, а іноді навіть раніше. З п'яти років освіта стає обов'язковим. У рге-ргерагаtory вивчають англійську і математику (це обов'язкові предмети), а також історію, географію, музику, мистецтво і технологію (відповідальність за вибір цих предметів лягає на батьків). Вік з 8 до 11 років (в деяких школах - до 1 3 років) охоплює наступний щабель англійської освітньої системи - Primary, або початкова (інша назва - Preparatory, підготовча) School. На цьому етапі до раніше досліджуваних дисциплін додаються природні науки, інформаційні технології, дизайн. З П до 1 8 років (або з 1 3 до 1 8) - Secondary School (середня школа). Тут до 14 років вивчається великий набір шкільних предметів. У 14 років студент вибирає 5-10 дисциплін і протягом двох років цілеспрямовано готується до іспитів на сертифікат про середню освіту - General Certificate or Secondary Education, GCSE. У 16 років обов'язкова освіта закінчується - можна поступати на роботу або в професійний коледж.

Ті, хто збирається вступати до університету, проводять в школі ще два роки - на програмі предоуніверсітетской підготовки A-level. За результатами іспитів A-level відбувається зарахування до університету. Масові набори в британські приватні школи-інтернати відбуваються, коли діти переходять з одного ступеня на іншу, тобто в 8 років (коли вступають до початкової школи), в 1 + 1 або в 1 3 років (коли вступають до середньої) і в 16 років , коли починається програма A-level. В принципі завжди можна вибрати школу, в якій знайдеться вільне місце і для дитини іншого віку. Але "етапні" терміни все ж вважаються кращими для надходження, особливо якщо мова йде про дитину з іншої країни. Що ж стосується психологічної готовності дитини, однієї відповіді для всіх немає і в принципі бути не може. Відповідь залежить від конкретної дитини і від конкретної ситуації в його родині. Одна людина в десять років цілком самостійний, мріє покинути будинок і відправитися на пошуки нового, іншого і в сорок не може відірватися від мами і ризикнути, наприклад, одружитися і створити власний будинок, завести дітей.

Краща школа - та, яка підходить вашій дитині

Куди ж подіти дітей середніх здібностей, які володіють англійською на середньому рівні? Для них школи в Англії теж є, і таких шкіл там більшість: вони називаються comprehensive schools і приймають всіх, хто готовий платити і в принципі здатний до навчання. Як правило, такі школи мають спеціальний курс англійської для іноземців EFL (English as a Foreign Language), багато за додаткову плату пропонують індивідуальні уроки англійского.Еще краще, якщо школа готова скласти для вашої дитини спеціальний розклад, що включає мінімум предметів британської шкільної програми і посилений курс англійської. Досвід показує. що така програма на перших порах потрібна більшості російських дітей, навіть тим, хто навчався в школах з поглибленим вивченням англійської мови. Важливий і такий показник, як кількість росіян, точніше, російськомовних студентів в школі.

Для того щоб ваша дитина за короткий час інтегрувався в британську систему освіти (для початку - швидко освоїв мову). бажано, щоб таких учнів було б не дуже багато.

бажано, щоб таких учнів було б не дуже багато

Але і школа, де немає жодного російського, теж не подарунок: без єдиної рідної душі навіть в самій чудовій школі сумно.

Якщо при цьому школа займає цілком пристойне місце в рейтингу (скажімо, входить в список 400 кращих приватних шкіл Великобританії), її цілком можна розглядати в якості потенційного місця навчання. Між іншим, розсудливі британці зовсім не прагнуть віддати своїх дітей неодмінно в елітарну школу і швидше віддадуть перевагу пристойну школу "середньої руки". Вибираючи школу, англієць керується її рейтингом і своїми власними враженнями: від самої школи, учнів, директора, викладачів. вихователів. Перш ніж віддати дитину в школу, батьки її відвідають, і не раз. Компанія "Альбіон" організовує ознайомчі поїздки в школи і для російських батьків, і такою можливістю гріх не скористатися.

Про особливості кожної школи в "Альбіоні" розкажуть докладно. І крім парадних барвистих буклетів покажуть і власні фотографії: ось так ЖИВУТЬ молодші школярі, а ось кімната студента випускного класу; це - їдальня, це - басейн ... Недарма співробітники компанії ретельно, від класів до кухні, інспектують ті навчальні заклади, з якими співпрацюють. Більш того. в "Альбіоні" є менеджери, які вивчили британську систему освіти - від початкової школи до університету - зсередини і крок за кроком разом з власними дітьми

Ну так в чому справа?