Полезные материалы

Чемпіонат світу з футболу 2002 року: гра, чемпіон, фото і відео

  1. відбірковий турнір
  2. Фінальна частина чемпіонату світу з футболу 2002 року
  3. груповий етап
  4. 1/8 фіналу
  5. Чвертьфіналі
  6. Півфіналі
  7. Матч за 3-е місце
  8. Фінал чемпіонату світу з футболу 2002 року

Цей турнір став першим, які пройшли за межами Європи й обох Америк і першим, який прийняли дві країни - організатора.

  • Господарі турніру: Південна Корея і Японія.
  • Терміни проведення: 31 травня - 30 червня.
  • Кількість учасників: 32.
  • Чемпіон: Бразилія.
  • Кращий бомбардир: Роналдо (Бразилія) - 8 м'ячів.
  • Кращий гравець - Олівер Кан (Німеччина).

Кращий гравець -   Олівер Кан   (Німеччина)

відбірковий турнір

Справжньою сенсацією відбору в Європі стало непотрапляння на турнір збірної Голландії. Показавши 100% -й результат в матчі проти команд, що не претендують на вихід, голландці провалили матчі з прямими конкурентами - всього два очки в чотирьох матчах проти Португалії та Ірландії, що і вирішило результат компанії.

Збірна Росії в вряди-годи впевнено пройшла відбір, випередивши Словенію на 3 очка, Югославію - на 4.

З інших подій можна виділити протистояння одвічних суперників Англії і Німеччини . Вони набрали однакову кількість очок, обмінявшись гостьовими перемогами. Але якщо німці обмежилися в Лондоні скромними 1: 0, то англійці в Мюнхені здобули одну з найбільш значущих перемог в протистоянні цих збірних. 5: 1, при тому, що німці відкрили рахунок. В результаті найкраща у англійців різниця м'ячів і вирішила долю першого місця.

Втім, в стикових матчах збірна Німеччини досить легко здолала команду України (1: 1 і 4: 1). Бельгійці двічі по 1: 0 обіграли збірну Чехії, Словенія пройшла румунів (2: 1 і 1: 1), а турки після виїзної поразки від Австрії 0: 1, вдома взяли більш ніж переконливий реванш 5: 0.

Бельгійці двічі по 1: 0 обіграли збірну Чехії, Словенія пройшла румунів (2: 1 і 1: 1), а турки після виїзної поразки від Австрії 0: 1, вдома взяли більш ніж переконливий реванш 5: 0

У Південній Америці приголомшливий футбол продемонструвала збірна Аргентини. 13 перемог і 4 нічиї в 18 матчах, і, як наслідок 12-очковий відрив від другого місця, яке несподівано для всіх зайняв Еквадор. Збірна Уругваю тільки за різницею м'ячів випередила Колумбію і відправилася в стикові матчі з Австралією, де перемогла за сумою двох зустрічей (0: 1 і 3: 0).

В Африці переможцями п'яти груп фінальної частини стали збірні Камеруну, Нігерії , Тунісу, ПАР і Сенегалу, яка тільки за різницею м'ячів зуміла випередити команду Марокко.

В Азії путівки, крім господарів отримали збірні Саудівської Аравії і Китаю, а команда Іраку поступилася в стикових матчах збірної Ірландії (0: 2 і 1: 0).

У зоні КОНКАКАФ дуже впевнено виступила команда Коста-Ріки , Яка виграла фінальний етап з шести команд з 6-очковим відривом. Але і розташувалися услід за нею збірні Мексики та США досить впевнено випередили три інші команди.

Путівки розподілилися наступним чином.

  • Європа - 15 команд.
  • Південна Америка - 5.
  • Північна і Центральна Америка - 3.
  • Азія - 4.
  • Африка - 5.

Чотири збірні - Словенія, Китай, Сенегал і Еквадор вперше отримали право виступити на світових чемпіонатах.

Фінальна частина чемпіонату світу з футболу 2002 року

Церемонія відкриття проходила в Сеулі, на «Стадіоні чемпіонату світу» - саме так дослівно перекладається назва арени. Гімном турніру стала пісня «Boom», виконана американською співачкою Anastacia.

А матч відкриття Франція - Сенегал завершився сенсаційною перемогою африканської команди 1: 0.

Французи грали без травмованого Зідана , Але це не виправдання для діючих чемпіонів світу, які напередодні турніру розглядалися як один з двох, поряд з Аргентиною, його головних фаворитів.

До речі, цікава деталь: в стартовому складі збірної Франції тільки Франк Лебеф представляв французький чемпіонат, тоді як всі гравці збірної Сенегалу, за винятком другого і третього воротарів, були з французьких клубів.

груповий етап

  1. Франція, Данія, Уругвай, Сенегал.
  2. Іспанія, Словенія, Парагвай, ПАР.
  3. Бразилія, Туреччина, Коста-Ріка, Китай.
  4. Південна Корея, Португалія, Польща, США.
  5. Німеччина, Ірландія, Камерун, Саудівська Аравія.
  6. Аргентина, Англія, Швеція, Нігерія.
  7. Італія, Хорватія, Мексика, Еквадор.
  8. Японія, Бельгія, Росія, Туніс.

Група A

Місце Команда 1 2 3 4 В Н П М О 1 Данія 1: 1 2: 1 2: 0 2 1 0 5-2 7 2 Сенегал 1: 1 3: 3 1: 0 1 2 0 5-4 5 3 Уругвай 1 : 2 3: 3 0: 0 0 2 1 4-5 2 4 Франція 0: 2 0: 0 0: 1 0 0 3 0-3 1

Нульова нічия з Уругваєм у другому турі залишала французам непогані шанси - в останньому матчі їм потрібно було обіграти збірну Данії, що не виглядало нездійсненна завданням, тим більше що в дію повернувся Зідан. Але датчани грамотно зв'язали французів, що називається, по руках і ногах, і, забивши в кожному таймі по м'ячу, здобули заслужену перемогу.

У схожому стилі в першому турі збірна Данії змогла перемогти і команду Уругваю. Чотири з п'яти м'ячів датчан забив форвард «Фейєноорда» Йон-Даль Томассон.

Що стосується команди Сенегалу, то в матчі третього туру з Уругваєм її влаштовувала нічия. Але про яку нічиєї могла йти мова, якщо до 38-й хвилині Сенегал вів 3: 0? Однак виявилося, що ще як могла. У другому таймі уругвайці зрівняли рахунок і мали можливість вирвати перемогу, але захисник збірної Сенегалу підстрахував свого воротаря, вибивши м'яч з лінії воріт.

Група B

Місце Команда 1 2 3 4 В Н П М О 1 Іспанія 3: 1 3: 2 3: 1 3 0 0 9-4 9 2 Парагвай 1: 3 2: 2 3: 1 1 1 1 6-6 4 3 ПАР 2 : 3 2: 2 1: 0 1 1 1 5-5 4 4 Словенія 1: 3 1: 3 0: 1 0 0 3 2-7 0

Іспанці впевнено виграли групу, здобувши три перемоги, причому перемога над Словенією стала свого роду історичної - вперше за 52 роки збірна Іспанії змогла виграти стартовий матч чемпіонату світу.

Словенці ж, навпаки, стали першою європейською збірною, яка залишила чемпіонат. Не останню роль в цьому зіграв конфлікт між головним тренером Сречко Катанеца і лідером команди Златко Захович, в результаті якого останній після стартового матчу відбув з розташування збірної.

Не останню роль в цьому зіграв конфлікт між головним тренером Сречко Катанеца і лідером команди Златко Захович, в результаті якого останній після стартового матчу відбув з розташування збірної

Таким чином, за друге місце боролися збірні Парагваю та ПАР, які в першому турі розійшлися миром, причому африканці відігралися з рахунку 0: 2. А в останньому турі вони зазнали прикрої поразки від Іспанії, вже вирішила свої завдання і вийшла на матч наполовину резервним складом.

А ось матч Словенія - Парагвай несподівано вийшов драматичним. На 22-й хвилині півзахисник Карлос Паредас побачив перед собою другу жовту картку, а доданий до першого тайму час Міленко Ачимович відкрив рахунок. У цьому епізоді не обійшлося без помилки Хосе Луїса Чілаверта . Треба сказати, що колись кращий голкіпер світу виглядав помітно погрузневшім, і це була його друга результативна помилка на турнірі.

Але у головного тренера парагвайців Чезаре Мальдіні знайшлося своє «секретна зброя» - форвард «Рівер Плейта» Нельсон Куевас, який, вийшовши на заміну, забив два голи і допоміг своїй команді здобути важку перемогу.

Група С

Місце Команда 1 2 3 4 В Н П М О 1 Бразилія 2: 1 5: 2 4: 0 3 0 0 11-3 9 2 Туреччина 1: 2 1: 1 3: 0 1 1 1 5-3 4 3 Коста- Ріка 2: 5 1: 1 2: 0 1 1 1 5-6 4 4 Китай 0: 4 0: 3 0: 2 0 0 3 0-9 0

У цій групі впевнено перемогли бразильці. Правда, перемога над збірною Туреччини залишила кілька неприємне враження через симуляції Рівалдо . На останній хвилині матчу при розіграші кутового біля воріт збірної Туреччини Хакан Унсал відкинув м'яч в сторону бразильця, щоб той по швидше виконував стандарт, і потрапив йому в стегно.

Рівалдо же впав і схопився за обличчя, ніж вбив двох зайців: потягнув час і домігся видалення суперника. Цей епізод, як би показував, що бразильці готові домагатися результат будь-якими способами. На щастя виявилося, що це не так.

На щастя виявилося, що це не так

Збірна Бразилії продемонструвала яскраву атакуючу гру, зав'язану на індивідуальних діях сильних футболістів: Роналдо, Рівалдо і зовсім ще молодого Роналдіньо. Сильно виглядали фланги в особі Кафу і Роберто Карлоса .

Заочне протистояння збірних Коста-Ріки і Туреччини завершилося на користь останніх - завдяки кращій різниці м'ячів турки зайняли друге місце в групі.

Бора Мілутінович , який очолює збірну Китаю , Вперше за п'ять чемпіонатів світу не зміг вивести свою команду з групи. До речі, команду Коста-Ріки тренував Олександр Гімараес, якій на чемпіонаті світу 1990 року виступав за збірну під керівництвом Мілутиновича.

Група D

Місце Команда 1 2 3 4 В Н П М О 1 Південна Корея 1: 1 1: 0 2: 0 2 1 0 4-1 7 2 США 1: 1 3: 2 1: 3 1 1 1 5-6 4 3 Португалія 0: 1 2: 3 4: 0 1 0 2 6-4 3 4 Польща 0: 2 3: 1 0: 4 1 0 2 3-7 3

Перший тур приніс два несподіваних результату. І якщо перша перемога господарів на чемпіонатах світу, добута в матчі з поляками, була все ж можна зрозуміти, то успіх збірної США в матчі з «золотим поколінням» португальців був дійсно сенсацією. Причому європейські збірні програли у функціональній готовності і тактичної підготовки, тобто в традиційно сильних для себе компонентах.

У другому турі збірні Південної Кореї і США зіграли внічию, а героєм матчу став голкіпер американців Боб Фрідель, який відбив кілька небезпечних ударів, в тому числі і пенальті. А розлючені поразкою португальці каменя на камені не залишили від оборони збірної Польщі, хет-трик на свій рахунок записав Педро Паулета.

Втратили всі шанси поляки зім'яли збірну США, вже до 5-й хвилині забив двічі. Дивлячись на гру збірної Польщі в тому матчі, мимоволі виникало питання: а глее ви, хлопці, були раніше? Відійти від нокдауну американці так і не змогли.

Знали про розвиток подій в паралельному матчі футболісти збірних Південної Кореї і Португалії могли спокійно грати внічию, але португальців підвела характерна для них нестриманість і не дисциплінованість. Жоау Пінту отримав пряму червону картку на 27-й хвилині, Бету - другу жовту на 66-й.

Хто б що не говорив про суддівство на користь Південної Кореї, це буде пізніше, а в цьому матчі обидва видалення були у справі. Ті, хто отримав таку перевагу господарі вже не могли дозволити собі грати на нічию, щоб не бути звинуваченими в змові, а пішли вперед і забили переможний гол.

Так одна з найяскравіших, а може бути і найяскравіша команда в історії Португалії безславно покинула турнір, де від неї чекали зовсім іншого результату.

Група E

Місце Команда 1 2 3 4 В Н П М О 1 Німеччина 1: 1 2: 0 8: 0 2 1 0 11-1 7 2 Ірландія 1: 1 1: 1 3: 0 1 2 0 5-2 5 3 Камерун 0 2 1: 1 1: 0 1 1 1 2-3 4 4 Саудівська Аравія 0: 8 0: 3 0: 1 0 0 3 0-12 0

Першою вирішила свої турнірні завдання збірна Ірландії, зігравши внічию з Камеруном і Німеччиною. В обох матчах «кельти» відігравалися, проявивши свої бійцівські якості, причому в матчі з німцями зробили це на останній хвилині. Зате в третьому турі для виходу з групи їм потрібно було обіграти абсолютного аутсайдера - збірну Саудівської Аравії з різницею, більше ніж в один м'яч, що вони успішно і зробили.

Зате в третьому турі для виходу з групи їм потрібно було обіграти абсолютного аутсайдера - збірну Саудівської Аравії з різницею, більше ніж в один м'яч, що вони успішно і зробили

Таким чином, матч Німеччина - Камерун перетворювався в гру на виліт, з тією лише різницею, що німців влаштовувала нічия. Зараз це звучить дико, але фаворитом тієї зустрічі був Камерун, чиї футболісти виступали в провідних європейських чемпіонатах. Це відчуття посилилося, коли на 40-й хвилині з поля був видалений захисник збірної Німеччини Карстен Рамелов.

Але німці вистояли в першому таймі, а на початку другого Марко Боде забив гол, після чого африканські футболісти знітилися. В кінці матчу склади команд зрівнялися, і Мирослав Клозе забив другий гол. До речі, це був самий грубий матч чемпіонату - 16 жовтих і 2 червоні картки.

Група F

Місце Команда 1 2 3 4 В Н П М О 1 Швеція 1: 1 1: 1 2: 1 1 2 0 4-3 5 2 Англія 1: 1 1: 0 0: 0 1 2 0 2-1 5 3 Аргентина 1 : 1 0: 1 1: 0 1 1 1 2-2 4 4 Нігерія 1: 2 0: 0 0: 1 0 1 2 1-3 1

У першому турі «групи смерті» аргентинці завдяки голу Габріеля Батістути перемогли молоду команду Нігерії, а Швеція і Англія розійшлися внічию. У другому турі шведи здобули вольову перемогу над Нігерією. Але всі чекали іншого поєдинку.

Матчі збірних Англії та Аргентини завжди проходили з особливою напругою, а тут ще були свіжі в пам'яті події чотирирічної давнини, коли провокація Дієго Сімеоне привела до видалення Девіда Бекхема . Обидва «героя» того епізоду були на полі. Бекс помстився аргентинцям, забивши єдиний у матчі гол з пенальті в самому кінці першого тайму.

Аргентинці, які поряд з французами були головними фаворитами чемпіонату, в останньому турі повинні були обігравати шведів, які грали гранично просто, вставши в глуху оборону. А коли на 67-й хвилині Андерс Свенссон відкрив рахунок чудовим ударом зі штрафного, завдання Аргентини багаторазово ускладнилася. Вони тільки змогли зрівняти рахунок, чого, природно не вистачило для виходу з групи.

Збірна Англії не змогла перемогти команду Нігерії, а й одного очка англійцям виявилося достатньо.

Група G

Місце Команда 1 2 3 4 В Н П М О 1 Мексика 1: 1 1: 0 2: 1 2 1 0 4-2 7 2 Італія 1: 1 1: 2 2: 0 1 1 1 4-3 4 3 Хорватія 0 : 1 2: 1 0: 1 1 0 2 2-3 3 4 Еквадор 1: 2 0: 2 1: 0 1 0 2 2-4 3

Для багатьох стала несподіванкою блякла гра збірної Хорватії в першому матчі проти Мексики, адже всі пам'ятали їх блискучий виступ чотири роки тому. Але скринька відкривалася досить просто - лідерам атаки збірної Давор Шукер , Роберту Просинечки і Олену Бокшичем вже перевалило за 30, та й грали вони не в найсильніших клубах ( «Мюнхен 1860», «Портсмут» і «Мілдсбро», відповідно).

На другий матч хорвати вийшли без Шукер і Просинечки і команда перетворилася. Взагалі, матч Італія - ​​Хорватія був одним з кращих на груповому етапі. Італійці, до цього в академічному стилі переграли Еквадор, відкрили рахунок на початку другого тайму - свій третій гол на турнірі забив Крістіан Вієрі .

Італійці, до цього в академічному стилі переграли Еквадор, відкрили рахунок на початку другого тайму - свій третій гол на турнірі забив   Крістіан Вієрі

Але протягом трьох хвилин молоді Мілан Рапаїч і Івіца Оліч перевернули гру, двічі вразивши ворота Буффона. Відмінну гру зіпсував добре відомий англійський арбітр Грем Полл, який прийняв ряд дивних рішень, в тому числі, який не зарахував два голи італійців.

Збірна Мексики, яка здобула в перших двох турах дві перемоги, ризикувала опинитися за бортом 1/8 фіналу в разі поразки від італійців - адже в здатності хорватів обіграти втратив шанси Еквадор ніхто не сумнівався. Мексиканці зіграли дуже грамотно і досягли потрібного результату, а прикрасою матчу став гол Харед Боргетті, з незручного становища перетворив не самий небезпечний навіс в красивий гол.

Італійці не вибули з турніру завдяки збірної Еквадору, яка обіграла Хорватію, у якій всі її якості, продемонстровані в матчі проти Італії, кудись благополучно випарувалися.

Група H

Місце Команда 1 2 3 4 В Н П М О 1 Японія 2: 2 1: 0 2: 0 2 1 0 5-2 7 2 Бельгія 2: 2 3: 2 1: 1 1 2 0 6-5 5 3 Росія 0 : 1 2: 3 2: 0 1 0 2 4-4 3 4 Туніс 0: 2 1: 1 0: 2 0 1 2 1-5 1

Ну ось ми і дісталися до збірної Росії . Тут все розвивалося за стандартним сценарієм: розмови про легку групі, про необхідність зайняти перше місце, що б не потрапити в 1/8 фіналу на бразильців.

На ділі ж після перемоги над збірної Тунісу наша команда програла спочатку Японії, а потім і Бельгії в ситуації, коли нам досить було нічиєї. Так були певні питання по суддівству, коли в матчі з Японією не поставили пенальті після порушення на Семшова, але хто, скажіть мені, заважав Володимиру Бесчастних забивати тим же японцям в порожні ворота?

А поразка від вікової збірної Бельгії, яка відскочила в матчі з Японією і не змогла обіграти Туніс? Єдиною світлою плямою стала гра 18-річного нападника Дмитра Сичова, взяти участь у всіх голах збірної Росії.

До речі, після програшу японцям в Москві були масові заворушення, коли розпалений натовп, після перегляду матчу на Манежній площі, влаштувала погром, розбиваючи вітрини, спалюючи і перевертаючи автомобілі.

А групу виграли господарі чемпіонату, продемонстрували дисциплінований футбол. Який очолював команду француз Філіп Труссьє зміг використовувати сильні сторони японських футболістів, а лідером команди став опорний півзахисник інамото дзюніті, який забив Бельгії та Росії.

Який очолював команду француз Філіп Труссьє зміг використовувати сильні сторони японських футболістів, а лідером команди став опорний півзахисник інамото дзюніті, який забив Бельгії та Росії

1/8 фіналу

Німеччина - Парагвай 1: 0 (0: 0)

Після битви з Камеруном наймолодший тренер чемпіонату Руді Феллер позбувся через дискваліфікацію трьох гравців основи, в не найкращому стані вийшов і лідер німців Міхаель Баллак, участь якого матчі було взагалі під питанням.

У Чезаре Мальдіні таких проблем не було, але вони з'явилися після закінчення півгодини гри, коли через травму був замінений Роке Санта Крус - головна ударна сила парагвайців, який виступає, до речі, в «Баварії».

Розв'язка напруженого поєдинку настала на 88-й хвилині. У збірної Німеччини спрацювала зв'язка леверкузенського «Байєра» - Бернд Шнайдер проскочив по флангу, а Олівер Нойвілль замкнув його простріл.

Іспанія - Ірландія 1: 1 (1: 0, 0: 1, дод. Час 0: 0), по пенальті 3: 2

Матч складався з двох різних за змістом таймів. У першому іспанці забили швидкий гол і могли зняти всі питання щодо переможця матчу. А в другому домінували вже ірландці.

І знову доводиться говорити про суддівство - шведський арбітр Андерс Фріск призначив у ворота іспанців два пенальті. Другий був досить спірним, а ось першого не було і в помині. Однак захисник Іан Харт його не реалізував, а ось Роббі Кін на 90-й хвилині був точний.

У додатковий час іспанці вже відверто відбивалися - після того, як травму отримав Альбельда, вони залишилися вдесятьох, тому що всі заміни були вичерпані. А серії пенальті їх виручив Касільяс, який відбив удари Конноллі і Кілбейн, а Холланд влучив м'ячем у поперечину.

США - Мексика 2: 0 (1: 0)

Упевнена гра збірної Мексики на груповому етапі робила її безперечним фаворитом матчу, а найбільш оптимістично налаштовані вболівальники «ацтеків» почали говорити про фінал. Ще й американці своєю потворною грою проти Польщі набудували мексиканських футболістів на благодушний лад.

Як з'ясувалося, даремно. Вже на 8-й хвилині Брайн Макбрайд відкрив рахунок в матчі. Надалі американці віддали м'яч збірної Мексики і наглухо перекрили підступи до своїх воріт, шукаючи шанс в контратаках. Такий представився в середині другого тайму і Лендон Довован збільшив розрив у рахунку.

А в кінцівці матчу капітан мексиканців Рафа Маркес був видалений з поля за навмисний і абсолютно невиправданий фол, що як би підкреслило безпорадність збірної Мексики в цій зустрічі.

Англія - Данія 3: 0 (3: 0)

До матчу шанси команд котирувалися приблизно однаково - у англійців більше класних футболістів, але все пам'ятали, що Данія вибила з турніру діючих чемпіонів світу, а Англія забила лише два голи, причому один - з пенальті.

Не скажу, що англійці володіли якимось помітною перевагою, або приголомшили суперника незвичайними ходами. Просто бувають матчі, коли всі обставини складаються на користь однієї команди.

Спочатку помилився голкіпер данців Томас Соренсен, що призвело до голу Ріо Фердинанда , Потім оборона данців позіхнула ривок Майкла Оуена , А в кінці матчу Еміл Хескі забив, що називається «в роздягальню». Оговтатися від такого удару данці не змогли, і другий тайм перетворився на порожню формальність.

Сенегал - Швеція 2: 1 (1: 1, 0: 0, доп. Час 1: 0, «золотий гол»)

На груповому етапі обидві команди доклали руку до вильоту головних фаворитів чемпіонату: Сенегал обіграв збірну Франції, а Швеція не пустила в плей-офф Аргентину.

Глядачі стадіону «Великий очей» японського міста Оіта побачили матч рівних команд. У першому таймі збірні обмінялися голами, другий залишився «сухим». У додатковий час «Золотий» гол мало не забив Андерс Свенссон - автор голу Аргентині, але м'яч після його удару влучив у штангу. А ось Анрі Камара був точний і це був його другий гол в матчі.

Бразилія - Бельгія 2: 0 (0: 0)

Знову суддівство. На жаль, це тема була головною на тому чемпіонаті і нею доведеться повернутися ще не раз. Збірна Бельгії немов перетворилася після непоказно проведеного групового етапу і зіграла потужно і натхненно.

А на 35-й хвилині її капітан Марк Вільмортс відкрив рахунок. Але ямайський арбітр із звучним прізвищем Прендергаст з незрозумілих причин гол не зарахував. Рідкісний випадок - після перерви арбітр вибачився перед Вільмортсом, але треба думати, що того ці вибачення не втішить.

Голкіпер збірної Бразилії Маркос багато пізніше сказав, що для нього це був найскладніший матч на чемпіонаті. І дійсно, він не менше трьох разів рятував свою команду від вірного гола. У підсумку все вирішила індивідуальна майстерність бразильських зірок. Спочатку Рівалдо забив ефектний гол, правда, не без допомоги рикошету, а потім Роналдо реалізував вихід один на один з воротарем.

Південна Корея - Італія 2: 1 (1: 0, 0: 1, дод. Час 1: 0, «золотий гол»)

Джованні Трапаттоні зіткнувся з серйозною проблемою: матч пропускала основна пара центральних захисників - Фабіо Каннаваро перебрав жовтих карток, а Алессандро Неста був травмований. Їх місця зайняли Марк Юліано і номінальний крайній захисник Пауло Мальдіні.

Господарі почали агресивно і вже на 5-й хвилині заробили пенальті. Правда, гравець італійської "Перуджі" Ан Чжун Хван його не реалізував. А незабаром Крістіан Вієрі після розіграшу кутового, продавив південнокорейських захисників і відкрив рахунок.

В кінці матчу корейці влаштували справжній штурм, Гус Хіддінк кидав в бій нових форвардів, довівши їх число на поле до п'яти. У підсумку на 88-й хвилині позиційно помилилися центральні захисники збірної Італії, а потім і Крістіан Пануччі, який ніяково обробив м'яч, в результаті чого Сів Кі Хьюн з близької відстані розстріляв Буффона.

Було цікаво, як корейці, в складі яких залишився лише один номінальний захисник, гратимуть в додатковий час. Але тут їм на допомогу прийшла суддівська бригада. Спочатку еквадорський арбітр Брайн Морено видалив Тотті нібито за симуляцію, хоча капітан «Роми» впав після контакту з суперником, а потім боковий арбітр зафіксував уявний офсайд у Томмазі, відібравши у збірної Італії «золотий» гол.

Футболісти Південної Кореї не могли не скористатися такими подарунками, і на 117-й хвилині Ан Чжун Хван, виправляючись за нереалізований пенальті, ударом головою вивів свою команду до чвертьфіналу.

Туреччина - Японія 1: 0 (1: 0)

Впевнено які посіли перше місце в групі японські футболісти напередодні матчу досить недвозначно висловлювали впевненість у перемозі над Туреччиною, а деякі, знаючи, що в чвертьфіналі переможця чекає збірна Сенегалу , Говорили і про півфінал.

Філіп Труссьє застерігав команду від шапкозакидальних настроїв, і, як з'ясувалося, мав рацію. Пропустивши на самому початку матчу після розіграшу кутового, японці натрапили на добре організовану оборону міцної європейської збірної. Цей горішок виявився їм не по зубам - до кінця матчу збірна Японії зуміла створити лише кілька моментів, які з натяжкою можна назвати небезпечними.

І все ж для збірної Японії це був величезний навіть не крок, а стрибок вперед - перше очко на чемпіонатах світу, перша перемога і перший вихід в плей-офф. До того ж, на відміну, від своїх сусідів - південнокорейців, вони не забруднили свого імені сумнівним, якщо не сказати більшого, суддівством в свою користь.

Чвертьфіналі

Бразилія - Англія 2: 1 (1: 1)

Яких тільки епітетів не придумали цього матчу! «Краща атака проти кращого захисту» - цілком зрозуміло, а ось «Достроковий фінал» - досить спірно. Адже були ще збірні Іспанії та Німеччини, яка нехай і була далека від своїх попередників, але яку ще потрібно було обіграти.

У першому таймі команди обмінялися голами - на м'яч Оуена бразильці відповіли комбінацією Роналдіньо - Рівалдо, коли шикарний пас першого ударом з ходу замкнув другий.

На 50-й хвилині бразильці отримують право на штрафний метрах в 35-ти і трохи праворуч від воріт збірної Англії. Голкіпер Девід Сімен готується до навісу, але Роналдіньо шикарним ударом перекидає м'яч через голкіпера. А через сім хвилин герой матчу отримує червону картку.

І знову питання до арбітра, на цей раз мексиканцю Рамосу Рісо - накладка проти Міллза була грубою, але фол був в боротьбі і не привів до травми суперника, тому жовта картка була б в самий раз.

Тут же Луїс Філіпе Сколарі замінив Роналдо на опорного півзахисника Еділсон, і бразильці спокійно довели матч до перемоги. Хоча певний ризик в цьому рішенні був - Зрівняй англійці рахунок, забити бразильцям було вкрай важко, адже на полі залишився тільки один «фантазіста» - Рівалдо.

Німеччина - США 1: 0 (1: 0)

Німеччина - США 1: 0 (1: 0)

Збірна США вже перевиконала свою задачу. Після перемоги над Мексикою до гравців на базу приїхали дружини і діти, футболісти вели себе розкуто, роздаючи численні інтерв'ю. Збірна ж Німеччини перебувала в неоднозначному становищі: з одного боку від команди Руді Феллера на Батьківщині багато чого і не чекали, з іншого - виліт від збірної США пояснити було б важкувато.

Так команди і зіграли: американці вільно і розкуто, створивши при цьому кілька моментів біля воріт Олівера Кана, німці - строго в обороні і раціональніше в атаці - один свій момент вони реалізували. Не скажу, що американці не хотіли виграти, просто відчувалося, що в разі програшу трагедії ніхто робити не буде.

Був і в цьому матчі епізод, пов'язаний із суддівством, коли після чергового сейва Кана м'яч потрапив в руку стояв на лінії Торстену Фрінгсу. Умисної гри рукою не було, але вона, як зараз модно говорити, перебувала в не природний стан. Формально привід для пенальті був, але свисток арбітра промовчав.

Скандалу не вийшло - адже в цьому матчі переможених не було.

Туреччина - Сенегал 1: 0 (0: 0, 0: 0, доп. Час 1: 0, «золотий гол»)

Час 1: 0, «золотий гол»)

Яким ні результат цього протистояння, це вже була сенсація. Перед початком чемпіонату ніхто не припускали бачити одну з цих команд у півфіналі.

Грали, по суті, дві рівні команди. Не треба нагадувати про те, що грали вони з позамежної обережністю. У турків пару моментів не реалізував Хакан Шукюр. Преса і вболівальники давно вимагали від головного тренера Шенола Гюноша прибрати його зі стартового складу, але тренер продовжував довіряти своєму капітанові.

Правда, в цьому матчі Шукюр замінив форвард «Бешикташа» Ільхан Манзис і саме він на 94-й хвилині забив «золотий» гол.

Південна Корея - Іспанія 0: 0, по пенальті 5: 3

У цьому матчі зустрічалися дві протилежності: дисципліновані, без яскравих особистостей, але спаяні корейці і іспанські зірки. Втім, Хосе Антоніо Камачо вдалося згуртувати гравців.

Правда, це стосувалося атмосфери в роздягальні, на поле ж проблем у іспанців було досить. Паре іспанських центральних захисників Йерро - Надаль на двох виповнилося 69 років (вам це нічого не нагадує?) - не випадково іспанці пропускали у всіх чотирьох матчах. В атаці Камачо так і не зміг знайти оптимального поєднання гравців (наприклад, в цьому матчі кращим у іспанців став Хоакін, який до цього зіграв тільки в одному матчі), та ще й Рауль не вийшов на поле через травму паху.

Але все ж іспанці повинні були перемогти в цьому матчі. Повинні хоча б тому, що вони забили два голи. На початку другого дайме єгипетський арбітр Гандур скасував гол Барахи після стандарту, угледівши порушення правил у діях Івана Ельгери. Той дійсно штовхався з захисниками, але це робили всі гравці, причому з обох сторін.

А в додатковий час Хоакін навісив на Мор'єнтеса, але за мить до того, як форвард відправив м'яч у сітку, пішов свисток арбітра, відреагувавши на піднятий прапорець бокового судді Рагуната з Тринідаду і Тобаго. Той сигналізував про те, що м'яч перетнув лицьову лінію, хоча м'яч навіть не торкнувся лінії, не кажучи про те, що б перетнути її повністю.

І хоча обидва м'ячі були забиті після свистка, тобто формально голів ніхто не відміняв, перемогти при такому суддівстві, м'яко кажучи, дещо важкувато.

Єдиний пенальті в серії не забив якраз Хоакін, і тут, звичайно питання до тренера. Навіщо відправляти бити пенальті молодого гравця (напередодні матчу Хоакину виповнився 21 рік), який більше відбігав більше всіх за 120 хвилин, коли у тебе є більш досвідчені і свіжі футболісти?

Півфіналі

Німеччина - Південна Корея 1: 0 (0: 0)

До матчу, не приховую, були побоювання з приводу суддівства - вже дуже наочним було воно в матчах Південної Кореї і Італією і Іспанією. Але, забігаючи вперед, скажу, що швейцарський арбітр Урс Майер відпрацював бездоганно.

А при перегляді самого матчу не покидало відчуття не реальність того, що відбувається. Ну не в'язався цей матч з півфіналом чемпіонату світу. Чи не в'язався і все тут. Блякла Німеччина, найгірша з тих, що мені довелося бачити на чемпіонатах світу як до, так і після, і Південна Корея, яка без допомоги суддів могла претендувати максимум, на вихід з групи.

Загалом, матч завершився так, як і повинен був завершитися - перемогою, нехай і не легкою, збірної Німеччини. Ось тільки гратися він повинен був на набагато більш ранніх стадіях.

Бразилія - Туреччина 1: 0 (0: 0)

Другий півфінал, хоча і теж не порадував вивіскою, був більш цікавим. По-перше, збірна Бразилії, хоча і її перед початком турніру не відносили до безумовним фаворитам, мала в своєму складі, як мінімум, п'ять гравців світового класу.

По-друге, вона продемонструвала найяскравішу гру в атаці. По-третє, збірна Туреччини - це вам не Корея, а міцна європейська збірна, кілька гравців якої виступали за клуби, які прийнято називати грандами.

По-третє, збірна Туреччини - це вам не Корея, а міцна європейська збірна, кілька гравців якої виступали за клуби, які прийнято називати грандами

І все ж мало хто з сторонніх спостерігачів бажав перемоги збірної Туреччини. Все-таки фінал чемпіонату світу - особливий матч і вивіска Німеччина - Туреччина, виглядала б не дуже привабливо.

Як і в першому матчі, турки не оробели перед грізним суперником, а сміливо йшли вперед і створювали моменти, як втім, і збірна Бразилії. У підсумку, як вже стало звичним на цьому турнірі, все вирішив індивідуальний клас однієї з бразильських зірок, в цей раз Роналдо. Свій блискучий індивідуальний прохід він завершив навіть не ударом, а стусаном, ніж дезорієнтував Річбера Рюшту.

До речі, напередодні матчу Роналдо мав проблеми з коліном, але доктор команди сказав, що той може зіграти, але тільки, можливо, не повний матч. Так в результаті і вийшло, Роналдо замінили на 68-й хвилині, але відведеного часу йому цілком вистачило, що б зробити свою справу.

Матч за 3-е місце

Туреччина - Південна Корея 3: 2 (3: 1)

Нарешті відзначився Хакан Шукюр, який забив найшвидший гол чемпіонату - вже на 11-й секунді матчу. Корейці відповіли на 9-й хвилині, але ще в першому таймі Ільхан Манзис, який вийшов на цей раз в парі з Шукюр, двічі засмутив південнокорейського голкіпера.

Корейці відповіли на 9-й хвилині, але ще в першому таймі Ільхан Манзис, який вийшов на цей раз в парі з Шукюр, двічі засмутив південнокорейського голкіпера

Хоча матч проходив на досить високих швидкостях, відчувалося, що команди не ставили перед собою завдання перемогти будь-що це не стало, адже своїм виступом вони перекрили навіть найсміливіші очікування своїх шанувальників.

Другий тайм так і проходив - корейці за інерцією атакував, але робили це якось без емоцій, мабуть, залишивши їх в попередніх зустрічах. У підсумку в кінці матчу господарі забили гол, чим і задовольнилися.

А в Кореї ейфорія з приводу виступу збірної досягла того, що головного тренера національної команди Гуса Хіддінка стали пророкувати в президенти країни.

Фінал чемпіонату світу з футболу 2002 року

Бразилія - Німеччина 2: 0 (0: 0)

Безперечним фаворитом фіналу були, звичайно ж, бразильці. Але і у збірної Німеччини були свої козирі. Перш за все, це відмінна оборона, на чолі в великим Олівером Каном, пропустила в шести матчах всього один гол.

Напередодні матчу Кану вручили приз імені Льва Яшина, як найкращому голкіперу чемпіонату. Тоді ще ніхто не знав, що в фіналі Кан допустить свою єдину помилку на турнірі, яка і стане фатальною.

Склад збірної Бразилії був оптимальним - в лад повернувся відбув дискваліфікацію Роналдіньо. У німців же, навпаки, матч пропускав Баллак , Що, безсумнівно, збіднює і без того не видатну атаку збірної Німеччини.

Бразилія атакує, Німеччина контратакує - такою була сценарій цього матчу. Були шанси і у німців, особливо після стандартних положень. Розв'язка наступила на 67-й хвилині: Рівалдо завдав сильного удару з-за меж штрафного майданчика, Кан не зміг утримати м'яч, а зреагувала першим Роналдо добив його в сітку.

Другий гол Бразилії був забитий за всіма правилами футбольного мистецтва - простріл Клеберсон, дотепний пропуск м'яча Рівалдо і точний удар Роналдо , Який став кращим бомбардиром чемпіонату.

А приз кращого гравця чемпіонату світу, незважаючи на свою помилку, отримав Олівер Кан. У голосуванні журналістів він набрав 147 голосів проти 126, відданих за іншого героя турніру - Роналдо.

Але про яку нічиєї могла йти мова, якщо до 38-й хвилині Сенегал вів 3: 0?
Дивлячись на гру збірної Польщі в тому матчі, мимоволі виникало питання: а глее ви, хлопці, були раніше?
А поразка від вікової збірної Бельгії, яка відскочила в матчі з Японією і не змогла обіграти Туніс?
Вам це нічого не нагадує?
Навіщо відправляти бити пенальті молодого гравця (напередодні матчу Хоакину виповнився 21 рік), який більше відбігав більше всіх за 120 хвилин, коли у тебе є більш досвідчені і свіжі футболісти?