Переможцем Євро-2004 стала збірна Греції (Відео)

ЄВРО-2004

Продовжуємо знайомити вас з історією першостей Європи. Сьогодні поговоримо про Євро-2004, сенсаційно виграному збірної Греції, і очолював цю команду досвідченим німецьким фахівцем Отто Рехагелем.

ВСІМ СВІТОМ
На проведення першого чемпіонату Європи третього тисячоліття претендували Іспанія, Португалія і подали спільну заявку Австрія з Угорщиною. Фаворитом вважалися іспанці, і яке ж було здивування спортивної громадськості, коли за них проголосували всього четверо брали участь у виборах футбольних чиновників! Австрія з Угорщиною отримали два голоси, а переможцем виявилася Португалія, яка набрала 10 голосів.
Намагаючись пояснити цю метаморфозу, закордонні журналісти писали, що підсумки виборів були спровоковані кампанією ряду провідних футбольних держав Старого Світу, які вимагали виділяти їм місця у фінальній стадії Євро, минаючи відбірковий цикл. Серед них знаходилася і Іспанія. Нібито в помсту представники інших країн, яких в вибирає органі була більшість, проголосували проти іспанської заявки.
Треба сказати, що підсумки виборів виявилися несподіванкою і для самої Португалії, яка, як і Австрія з Угорщиною, заздалегідь налаштувалася на поразку. З'ясувалося, що для проведення Євро самому західному європейській державі доведеться розщедритися на будівництво семи нових стадіонів і кардинальну реконструкцію трьох старих. У одній з найбідніших країн Євросоюзу на це катастрофічно не вистачало коштів.
Почувши про труднощі сусіда, ожили іспанці, які запропонували УЄФА провести частину матчів у них. Однак Європейський союз футбольних асоціацій пішов іншим шляхом. Він винайшов можливість надати організаторам першості Європи істотну фінансову підтримку, завдяки якій португальці відмінно впоралися з усіма труднощами і підготували арени вчасно. На це в цілому було витрачено 800 мільйонів євро.

СТАРТ З Газзаєвим, ФІНІШ - З Ярцева
Відбірковий цикл Євро-2004 російська збірна розпочала під керівництвом Валерія Георгійовича Газзаєва, який змінив після провалу нашої команди на ЧС-2002 Олега Романцева. Крім Газзаєва РФС розглядав кандидатури Юрія Сьоміна і очолював тоді "Зеніт" Юрія Морозова, який працював у збірній ще на початку 1980-х - при Валерія Васильовича Лобановського.
Старт вийшов багатообіцяючим. На своєму полі росіяни здолали одного з основних конкурентів - Ірландію (4: 2). У нас відзначилися Каряка, Бесчастних і Кержаков. Четвертий м'яч збентежені напором і пристрастю російських футболістів ірландці забили собі самі.
Далі підопічних Валерія Газзаєва чекав вояж до Грузії. Але цей матч був перерваний за хвилину до перерви: за офіційною версією, згорів трансформатор, і стадіон "Локомотив" в Тбілісі залишився без освітлення. Спроба запустити резервний генератор не вдалася. Зачекавши 30 хвилин, арбітр з Норвегії Том-Хеннінг Евребе відправив команди в роздягальні. За регламентом перегравання могла бути проведена вже на наступний день, але проти неї виступила збірна Росії, якій через 96 годин випало гра в Волгограді з Албанією. Її підопічні Газзаєва легко виграли 4: 1, чим і завершили 2002 год.
Що сталося зі збірною Росії протягом зими, залишилося загадкою. Але навесні це була зовсім інша команда, що грала без настрою. 29 березня вона була начисто біта в Албанії - 1: 3, 30 квітня поступилася в переграванні Грузії - 0: 1. 7 червня росіяни грали в Швейцарії і до 16-й хвилині "горіли" 0: 2. У цей момент багато вболівальників напевно попрощалися з надіями побачити своїх улюбленців на чемпіонаті Європи, але сталося маленьке диво - розігрався Сергій Ігнашевич двома точними ударами (одним з них - з 11-метрової позначки) приніс гостям нелогічну нічию - 2: 2.
Однак в наступному поєдинку, товариському з Ізраїлем, збірна Росії зазнала чергової поразки, і тут вже терпіння керівників нашого футболу лопнуло. Газзаєв був відправлений у відставку, а на його місце призначений вже три роки не мав тренерської практики Георгій Олександрович Ярцев. До наступного відбіркового поєдинку, в Ірландії, залишалося менше двох тижнів. І, тим не менш, в Дубліні росіяни домоглися нічиї - 1: 1. Причому в ролі рятівника знову виступив Сергій Ігнашевич.

Ключове значення набував відбувся через чотири дні матч в Москві зі Швейцарією. Його наша команда завдяки хет-трику несподівано блиснула Дмитра Буликін виграла 4: 1. А, перемігши через місяць вдома Грузію, збірна Росії фінішувала-таки другий і отримала право продовжити боротьбу за путівку на Євро через стикові матчі. Перше ж місце в нашій групі зайняла Швейцарія, Ірландія, двічі поступилася швейцарцям, залишилася третьою ...
Жеребкування "стиків" подарувала нам не найскладнішого опонента - Уельс. Відкривала серію з двох зустрічей з валлійцями збірна Росії вдома - 0: 0. Цей матч крім запеклої боротьби запам'ятався залишилися непоміченим арбітром ударом Райана Гіггза ліктем в обличчя Вадиму Євсєєва. Даний епізод настільки розлютив захисника "Локомотива", що в матчі-відповіді в Кардіффі він не пропускав нагоди піти вперед і став автором єдиного м'яча, забивши його в чисто британському стилі - головою після подачі з флангу. Втративши було за Валерія Газзаєва шанси поїхати в Португалію збірна Росії при Георгії Ярцеве дивним чином завоювала путівку на Євро.

ЛАТВІЙСЬКА СЕНСАЦІЯ
Відбірковий турнір Євро-2004 приніс чимало дивовижних результатів. Різні збірні повторювали шлях росіян - то вибували з числа претендентів на місце у фіналі, то знову ставали фаворитами. І навпаки. До сюрпризів можна було віднести потрапляння в стики Уельсу, друге місце Іспанії, яка пропустила вперед Грецію. Але головну сенсацію піднесла збірна Латвії, яка посіла друге місце в компанії зі Швецією, Польщею, Угорщиною і Сан-Марино.

Більш того, команда, очолювана Олександром Старковим, відмінно зіграла в стикових матчах зі збірною Туреччини. Будинки прибалти перемогли 1: 0. В гостях ще на 65-й хвилині поступалися 0: 2, але потім зуміли уникнути поразки і заслужили квиток до Португалії. А третя команда чемпіонату світу-2002 Туреччина залишилася за бортом європейського футбольного форуму.
Серйозний опір Нідерландам зробила в першому стиковому матчі Шотландія. Британці перемогли вдома 1: 0, але в Амстердамі розсипалися під ударами "помаранчевої машини" - 0: 6.
Найпринциповішим було протистояння двох екс-республік союзної Югославії - Хорватії та Словенії. На виїзді словенці добилися нічиї - 1: 1. Але більш досвідчені і майстровиті хорвати взяли верх в гостях - 1: 0. Не витримали напруги двораундовій боротьби і норвежці. У виїзному матчі з Іспанією сіверяни трималися до 85-ї хвилини, але поступилися 1: 2. А на своєму полі програли з великим рахунком 0: 3.
Таким чином, жеребкування фінального етапу визначила наступний склад груп: Греція, Іспанія, Португалія та Росія; Англія, Франція, Хорватія і Швейцарія; Болгарія, Данія, Італія та Швеція; Голландія, Латвія, Німеччина і Чехія.
ВИЩЕ ГОЛОВИ НЕ стрибнув
У групі А, куди потрапила збірна Росії, фаворитами, природно, вважалися господарі турніру португальці. Друге місце віддавалася іспанцям. Греції і Росії передбачали боротьбу за третю позицію. Однак "елліни" зруйнували все передстартові розклади, перегравши в матчі-відкриття португальців - 2: 1. Російська збірна, на жаль, на подвиг не сподобилася і поступилася Іспанії - 0: 1. А в другому турі програла ще й Португалії - 0: 2.
Звичайно, можна було поскаржитися на спірне вилучення в матчі з португальцями воротаря Сергія Овчинникова, у якого арбітр з Норвегії Терьє Хауге угледів гру рукою за межами штрафного майданчика. Але навряд чи цей епізод був ключовим - господарі змагань все одно виглядали трохи краще. Та й відступати їм після поразки від Греції було нікуди. А в таборі російської збірної знову не обійшлося без скандалу: після поразки від Іспанії один з лідерів Олександр Мостовий заявив в пресі, що не вірить в перспективи нашої команди, і Георгій Ярцев відправив його за пораженські настрої додому.
В останньому матчі групового етапу росіяни перемогли греків - 2: 1. Голи провели Дмитро Кириченко і Дмитро Буликін. У еллінів відзначився Зіссіс Врізіс. Однак грецька збірна, до того зіграла 1: 1 з Іспанією, все-таки пробилася в плей-офф з другого місця. Адже іспанці програли португальцям - 0: 1 і, як і греки, набрали чотири очки. Різниця м'ячів у обох команд виявилася нульова, але Греція забила чотири голи, а Іспанія - на два менше. Тим часом, на останніх хвилинах матчу Росія - Греція третій м'яч цілком міг опинитися в воротах еллінів. І тоді б до чвертьфіналу потрапила Іспанія, а Євро-2004, як з'ясувалося пізніше, позбувся б свого переможця.
ЗНОВУ БЕЗ НІМЕЧЧИНИ
У групі В обійшлося без сенсацій. Перші місця зайняли Франція і Англія, Хорватія залишилася на третій позиції, Швейцарія замкнула турнірну таблицю. Запам'яталася очна дуель лідерів, в якій британці повели 1: 0, потім Девід Бекхем не забив пенальті, а в компенсований час хід гри перевернув з ніг на голову дубль Зінедіна Зідана. І ще, звичайно, звернули на себе уваги чотири м'ячі 18-річного форварда англійців Уейна Руні.

Фінішний тур в групі С ознаменувався скандалом. Зустрічалися в заключному матчі один з одним Данії і Швеції для виходу в плей-офф досить була розійтися миром. І хоча представники обох команд геть заперечували можливість "договорняках", поєдинок завершився влаштовувала обох суперників нічиєю - 2: 2. Зрівняли рахунок шведи на 89-й хвилині. Якби не сталося цього, в чвертьфінали пройшли б Данія та Італія. Втім, "Скуадра адзурра" виглядала в Португалії дуже слабо і навряд чи добилася б багато чого.
"Групою смерті" журналісти охрестили четвертий квартет, в якому зібралися Чехія, Нідерланди, Німеччина і Латвія. Прибалти залишилися цілком задоволені єдиним очком, набраними в такій серйозній компанії. Його вони відвоювали у німців - 0: 0. Ця нічия стала фатальною для команди Руді Феллера. Хоча перед останнім туром її шанси на вихід в плей-офф розцінювалися вище, ніж у нідерландців. Що мали два очка Німеччина грала з уже забезпечила собі путівку в чвертьфінал Чехією. Помаранчеві зустрічалися з аутсайдером Латвією, але в двох попередніх поєдинках набрали лише очко: нічия 1: 1 з німцями і поразки 2: 3 від чехів. Однак збірна Чехії виграла і третій матч, здобувши вольову перемогу над Німеччиною - 2: 1. У підсумку на другому Євро поспіль триразовий чемпіон континенту збірна Німеччини не змогла подолати бар'єр групового етапу.

ЧЕМПІОНИ з утримання
Найяскравішим з чвертьфіналів виявився матч за участю Португалії і Англії. За сім хвилин до кінця основного часу господарі Євро уникли поразки - 1: 1. У додатковий час відіграватися довелося вже британцям - 2: 2. Серія пенальті відкрилася черговим нереалізованим ударом у виконанні Бекхема. Але незабаром його приклад наслідував досвідчений португалець Руй Кошта, теж направив м'яч вище поперечини. Далі команди били без промаху - лише на 13-му ударі помилився англієць Вассел. Який узяв від нього м'яч голкіпер збірної Португалії Рікарду сам попрямував до "точки" і вивів свою команду в півфінал.
Багато зраділи тому, що далі не пройшли зіграли на груповому етапі "дивний" матч Данія і Швеція. Шведи поупіралісь в поєдинку з Нідерландами і поступилися в серії пенальті. Данці були розгромлені чехами - 0: 3.
Сенсацію піднесли греки, які здолали французів. На Євро-2004 елліни, керовані німцем Отто Реххагелем, діяли строго від оборони - за схемою 5-4-1. Грала для південної команди фантастично дисципліновано Греція вибудовувала перед своїм штрафним дві насичені лінії захисту і чекала помилки суперника, щоб втекти в контратаку. Складалося враження, що греки з перших секунд матчу утримують влаштовують їх нулі. Франція мала всього пару моментів, але їх не використовувала, елліни вельми дбайливо віднесли до єдиному своєму шансу - 1: 0.
У півфіналі збірна Греції в аналогічному стилі переграла Чехію. Протягом 105 хвилин елліни майже не наближалися до воріт Петера Чеха, з маніакальною завзятістю руйнуючи атаки суперника. Але коли пішла остання хвилина першого додаткового тайму, отримали право на корнер, і прибіг в чужу штрафну захисник Траянос Деллас головою зрізав м'яч у ворота. Додамо, що на цьому чемпіонаті "золотий" гол був замінений на "срібний". Його суть полягала в тому, що після м'яча, забитого в додатковий час, поточний тайм догравався. Але вся сіль була в тому, що до кінця першої додаткової 15-хвилинки залишалося всього 25 секунд. Греки не просто забили, а забили дуже вчасно. Ледве гра поновилася, пролунав свисток, який означав, що команда Реххагеля потрапила у фінал.
Суперником Греції у вирішальному поєдинку за титул стали господарі першості, перегравши у півфіналі Нідерланди - 2: 1. Здавалося, тут-то везіння еллінів закінчиться. Але вони знову наполегливо гнули свою лінію, окопавшись у власному штрафному, і їх тактика знову взяла верх! Греки використовували рідкісний "стандарт" і завоювали звання чемпіонів Європи.