Полезные материалы

Перше золоте покоління хорватів. Що сталося зі збірною, яка взяла бронзу на ЧС-98

Збірна Хорватії на ЧС-1998 / Total Croatia News

1998 рік став знаковим для хорватського футболу. Національна збірна вперше в своїй на той момент зовсім короткої історії пробилася на чемпіонат світу. Причому в стикових матчах європейської кваліфікації «шашкові» обіграли іншу «молоду» збірну - Україна.

До Франції приїхало перше «золоте покоління» хорватського футболу. Воно заявило про себе ще за два роки до цього на чемпіонаті Європи. В Англії балканці дійшли до чвертьфіналу і поступилися лише майбутнім чемпіонам німцям.

Мундіаль-98 став для Хорватії справжнім проривом. Збірна дійшла вже до півфіналу, попутно взявши переконливий реванш у Німеччині за поразку на Євро (перемога 3: 0 в 1/4 фіналу). І знову «шашкові» програли команді, яка в підсумку виграла турнір. Феєрична гра у виконанні захисника Ліліана Тюрама, який у другому таймі забив свої єдині два м'ячі за збірну Франції, допомогла дістатися до «золотого матчу» саме господарям. Хорвати ж стали бронзовими призерами, у малому фіналі здолавши міцних голландців.

Давор Шукер (зліва) і Звонімір Бобан / FIFA.com

На французькому мундіалі в заявці тієї збірної було тільки 10 гравців з 23-х, які представляли місцевий чемпіонат. Більшість виступало за команди з топових європейських ліг- англійської, італійської, іспанської, німецької. Мабуть, головними зірками складу були один з лідерів тодішнього «Мілана» Звонімір Бобан і свіжоспечений переможець Ліги чемпіонів Давор Шукер, який виступав за «Реал». Грали в збірній і зовсім молоді Ігор Тудор і Даріо Шимич, які після чемпіонату світу покинули хорватський чемпіонат і перейшли в «Ювентус» і «Інтер» відповідно.

У цій збірці ми розповімо про те, чим зараз займаються гравці, які добували ту добре відому бронзу 20-річної давності.

Дражен Ладич, 55 років

Позиція: воротар

Матчів на ЧС-98: 7 з 7-ми

Фото - HNS-a

Ладич був найдосвідченішим футболістом тієї команди. На чемпіонаті світу йому було вже 35 років. У трьох матчах він зумів відстояти на нуль. У 1999 році Дражен завершив міжнародну кар'єру, а ще через рік і клубну. Відразу після цього Ладич зайнявся тренерською діяльністю. Спочатку він працював з воротарями збірної Хорватії, потім очолив збірну U-21, в якій пропрацював до 2011 року. У 2013-му колишній голкіпер поїхав на Близький Схід. Там він був асистентом Златко Даліча в клубі «Аль-Айн» з ОАЕ. Ну а в 2017-м Даліч, став головним тренером «шашкових», запросивши до себе в штаб і Ладіч.

Ігор Штімац, 50 років

Позиція: захисник

Матчів на ЧС-98: 6

Getty Images

Штімац після мундіалю у Франції пограв ще 4 роки. Захисник, за свою кар'єру виступав у чемпіонатах Іспанії та Англії, завершив кар'єру в рідному «Хайдуку». Потім клуб з міста Спліт запросив спеціаліста на посаду спортивного директора. За деякою інформацією, саме Штімац вів переговори з «Шахтарем» про річну оренду кіпера Стіпе Плетікоси. З 2012 по 2013 Ігор був головним тренером збірної Хорватії, однак після декількох невдач у відборі на мундіаль 2014 подав у відставку. Після цього бронзовий призер чемпіонату світу пішов за прикладом Ладіч і полетів на заробітки в Азію, де встиг потренувати іранський «Сепахан» і катарську «Аль-Шаханов». Крім усього іншого, Штіцман спробував себе в ролі коментатора на хорватському каналі HRT. Також Ігор відомий як футбольний агент, одним з клієнтів якого є багаторічний капітан «Шахтаря» Даріо Срна.

Славен Біліч, 49 років

Позиція: захисник

Матчів на ЧС-98: 7

Liverpool Echo

Біліч пішов по стопах двох наших попередніх героїв і відразу по завершенні професійної кар'єри зайнявся тренерською діяльністю. Славен попрацював в чотирьох різних чемпіонатах: в хорватському з «Хайдуком», в російському з «Локомотивом», в турецькому з «Бешикташем» і в АПЛ з «Вест Хемом». Лондонський клуб на даний момент є останнім серед тих, де працював хорват - сторони завершили співпрацю восени 2017 го. Також протягом 6 років (з 2006 по 2012) Біліч очолював збірну Хорватії, з якою дістався до чвертьфіналу Євро-2012. Крім футболу, в список захоплень Славена входить рок-музика - c 2004 він грає на ритм-гітарі в групі «Равбау». Причому колишній захисник бере участь у написанні мелодій і текстів.

Звонімір Сольдо, 50 років

Позиція: захисник / опорний півзахисник

Матчів на ЧС-98: 6

squawka.com

Сольдо - ще один тренер з того покоління. Правда, список клубів, в яких він працював, не надто вражаючий. У 2006 році Звонімір завершив кар'єру гравця, провівши прощальний матч за німецький «Штутгарт». Через два роки він очолив рідне «Динамо» Загреб, з яким виграв чемпіонат і національний кубок. З 2009 по 2010 хорват був головним тренером «Кельна». Зараз Сольдо працює в Китаї, де є асистентом в клубі «Шаньдун Лунен». Також довгий час колишній футболіст займався ресторанним бізнесом у себе на батьківщині.

Ігор Тудор, 40 років

Позиція: захисник

Матчів на ЧС-98: 3

Getty Images

Якщо Ладич був найдосвідченішим хорватом на мундіалі у Франції, то Тудор - одним з наймолодших. Тому після чемпіонату світу він протягом 10 років продовжував грати, а головним клубом в його кар'єрі став «Ювентус». У 30 років через хронічні проблеми з щиколоткою захисник зав'язав з футболом і почав вчитися на тренера. У 2009 році він став асистентом Едоардо Рея, який тоді очолював «Хайдук». Тудор багато чому навчився у знаменитого коуча. Потім шляхи італійця і хорвата розійшлися - Ігор не поїхав слідом за Рея в «Лаціо» і продовжив працювати в структурі Сплітський команди. З 2013 по 2015 він був головним тренером «Хайдука», після цього встиг потренувати ПАОК, «Карабюкспор» і «Галатасарай». Останнім місцем роботи Тудора був «Удінезе», яке він покинув після закінчення сезону 2017/18.

Даріо Шимич, 42 роки

Позиція: захисник

Матчів на ЧС-98: 6

squawka.com

Шимич довше за інших виступав за хорватів після чемпіонату світу у Франції. У 2008 році він провів за збірну свій останній матч, який став для нього ювілейним сотим. Завершивши клубну кар'єру в 2010-му, Даріо зайнявся бізнесом. Він є власником компанії Aquaviva, яка поставляє питну воду. Крім того, Шимич став дуже релігійною людиною і часто їздить в паломництва по католицьких святинь.

Альоша Асанович, 52 роки

Позиція: півзахисник

Матчів на ЧС-1998: Додати 7

squawka.com

Асанович, за свою незвичайну манеру бігу отримав прізвисько «вогненний лікоть», протягом декількох років після завершення кар'єри працював в зв'язці зі своїм напарником по тій збірній Славеном Биличем. З 2006 по 2012 роки Альоша був асистентом головного тренера в національній команді Хорватії, а потім на рік переїхав до Москви, де допомагав Білічу в «Локомотиві». Після цього Асанович пішов своїм шляхом. У 2015 він став технічним директором словацького клубу «ДАК 1904», а в 2017-му був запрошений в австралійський «Мельбурн Найтс», який очолює до сьогоднішнього дня.

Роберт Просінечкі, 49 років

Позиція: півзахисник

Матчів на ЧС-1998: Додати 5

These Football Times

Просинечки провів свій останній матч за збірну Хорватії в 2002 році. Останнім його клубом став «Загреб», з яким він попрощався в 2004-му. Після цього автор двох м'ячів на ЧС-98 працював у тренерському штабі все того ж Славена Біліча в національній команді. З 2010 року Просинечки вперше обійняв посаду головного тренера, прийнявши сербську «Црвену Звезду». Також екс-хавбек працював в турецькому «Кайсеріспорі», з 2014 по 2017 роки був наставником збірної Азербайджану, а в 2018-му очолив збірну Боснії і Герцеговини.

Маріо Станіч, 46 років

Позиція: півзахисник

Матчів на ЧС-1998: Додати 7

Getty Images

Станіч став автором першого гола своєї команди на чемпіонаті світу у Франції. Хавбек «Парми» відкрив рахунок в матчі першого туру проти Ямайки. Всього за збірну, кольори якої він захищав аж до 2003 року, Маріо відрізнявся 7 разів. Після завершення кар'єри гравця Станіч став футбольним скаутом. Місцем його роботи є «Брюгге», за який він виступав з 1995 по 1997 роки.

Роберт Ярні, 49 років

Позиція: півзахисник

Матчів на ЧС-1998: Додати 7

Action Images

Як і Станіч, Ярні відзначився забитим м'ячем на мундіалі-98. Роберт поклав початок розгрому збірної Німеччини в 1/4 фіналу. З тих пір хавбек виступав за «шашкових» протягом ще чотирьох років, ставши на якийсь проміжок часу рекордсменом за кількістю матчів за збірну. З великим футболом Ярні покінчив в 2002-му і перейшов в футбол «маленький». За футзальний «Бродоспліт Інженеринг» Роберт грав з 2002-го по 2006-й. В цей же період він встиг провести два матчі за збірну Хорватії з футзалу, в яких забив два м'ячі. Після цього колишній півзахисник повернувся у футбол, але вже в якості тренера. Він попрацював на цій посаді в хорватських «Хайдуку» і «Істрі», боснійському «Сараєві», а також угорських «Печ Мечек» і «Академії Пушкаша». Останній клуб Ярні тренує і понині. Також Роберт випускає власну лінійку одягу під маркою Jarni і час від часу з'являється в ролі експерта на хорватському ТВ.

Звонімір Бобан, 49 років

Позиція: півзахисник

Матчів на ЧС-1998: Додати 6

Reuters for Daily Mail

Бобан був ключовим футболістом у своїй збірній на ЧС-98. Хоч сам Звонімір так і не зумів відзначитися, але саме через нього будувалося більшість атак «шашкових». Мабуть, той турнір став для хавбека піком кар'єри, яка потім пішла на спад. У 2002 році 33-річний Бобан, який не зумів завоювати місце в основному складі «Сельти», вирішив зав'язати з футболом. Причому півзахисник не захотів вчитися на тренера, так як, за власним зізнанням, «отже пожертвував грі занадто багато нервів». Зате Звонімір отримав ступінь магістра з історії в Загребськом університеті, а також захистив докторську дисертацію з порівняльного літературознавства. Також колишній футболіст займається ресторанним бізнесом, регулярно виступає в якості експерта на хорватському і італійському телебаченні (де, до речі, має репутацію різкого, відвертого і безкомпромісного спікера) і іноді пише колонки для Gazzetta dello Sport. З 2016-му Бобана до своїх лав залучила FIFA, запропонувавши хорвату посаду заступника генерального секретаря.

Горан Влаович, 45 років

Позиція: форвард

Матчів на ЧС-1998: Додати 7

Getty Images

Горан Влаович був одним з 7-ми гравців, які виходили на поле у ​​всіх матчах Хорватії на мундіалі-98. Крім того, Горан відзначився одним голом, забивши у ворота Німеччини у чвертьфіналі. З тих пір нападник грав за збірну ще 4 роки. Кар'єру гравця Горан Влаович завершив в 2004-му. Від футболу Горан не став відходити далеко. Спочатку він вивчився на тренера, але цією діяльністю займатися не став. Замість цього Горан Влаович разом з іншими колишніми гравцями заснував футбольне агентство, яке працює з молодими хорватськими талантами.

Давор Шукер, 50 років

Позиція: форвард

Матчів на ЧС-1998: Додати 7

Getty Images

Шукер за підсумками чемпіонату світу-98 став найкращим бомбардиром. На полях Франції Давор відзначився 6 разів. Як і багато його колег по тій команді, нападник завершив кар'єру на початку 2000-х. Причому Шукер досі залишається найрезультативнішим гравцем в історії збірної Хорватії - 45 голів. Після цього Давор зайнявся бізнесом у футбольній сфері. Він заснував Футбольну академію Давора Шукера, представництва якої знаходяться в декількох містах Хорватії. У 2012-му знаменитий форвард став чиновником, очоливши Хорватський футбольний союз. Цю посаду він займає по сьогоднішній день. Правда, його робота не обходиться без скандалів. У 2015-му асоціація журналістів звинуватила Шукер в тому, що він перешкоджає свободі слова і інформації, чинячи тиск на працівників ЗМІ і фізично заважаючи їх роботі.

Мирослав Блажевич, 83 роки

Посада: головний тренер

Getty Images

Саме Блажевич вдалося згуртувати і організувати команду, в якій було кілька яскравих зірок. Наставник зумів переконати Шукер, Бобана та інших, що інтереси збірної - понад усе. Як результат - хорвати стали авторами головної сенсації того турніру. Блажевич з тих пір пропрацював з хорватами до 2000 року. Команда не зуміла вийти на Євро-2000 і провалила старт кваліфікації на ЧС-2002. Цього Мирославу не пробачили і відправили у відставку. З тих пір він регулярно міняв місця роботи, причому працював не тільки на батьківщині, а й за кордоном. Блажевич очолював збірні Ірану та Боснії і Герцеговини, тренував олімпійську збірну Китаю, був зайнятий в клубах зі Швейцарії та Словенії. У свої 80 років він був наставником хорватського «Задара». Ця команда стала останньою в його тренерській кар'єрі, яка тривала без малого півстоліття.

Також Блажевич встиг позайматися політичною діяльністю. Довгий час Мирослав був прихильником партії «Хорватський демократичний союз», яка на початку 2000-х проводила націоналістичну політику. Але потім ХДС взяв курс на євроінтеграцію, тому наставник розійшовся в поглядах з цією силою. У 2005 році він вирішив брати участь в президентських виборах як незалежний кандидат, але в першому турі набрав всього 0.8% голосів.

Через 20 років збірна Хорватії знову дійшла до півфіналу чемпіонату світу. Головними зірками нового «зоряного покоління» команди є Лука Модріч, Іван Ракітіч, Маріо Манджукич. За вихід в свій перший фінал мундіалю балканці битимуться зі збірною Англії. Матч пройде в Москві на арені «Лужники» в середу, 11 липня. Слідкуйте за цим поєдинком за допомогою текстової трансляції на нашому сайті . Початок - о 21:00.

Прогноз на матч Англія - ​​Хорватія

Арсеній ОВСЯННИКОВ