Полезные материалы

«Розглядати носіння маку як політичний жест - абсурд». Британський патріотизм переміг ФІФА

  1. Що за червоний мак?
  2. Заборона від ФІФА
  3. Випадок Джеймса Макклейна

У п'ятницю збірна Англії на «Уемблі» зіграє з Німеччиною. Обидві команди вийдуть на поле в траурних пов'язках з червоними маками - символом пам'яті жертв військових і громадянських конфліктів.

День пам'яті всіх полеглих відзначають в Британії 11 листопада. Незважаючи на гідний привід і зворушливість церемоній, найкрасивіша традиція в британському футболі теж стає скандальною.

Що за червоний мак?

У Великобританії, Канаді, Новій Зеландії та Австралії червоний мак - символ пам'яті жертв Першої світової війни. Про єдині квіти, здатні рости на полях битв, говорили ще в XIX столітті, але глобально мак увічнив хірург канадської армії Джон Мак-Крей. У 1915 році він ховав товариша по службі на маковому полі в Бельгії і в пам'ять про нього написав вірш, який починався зі рядків:

У Фландрії ряди квітів -

Червоніють маки між хрестів,

Що відзначають нашу смерть.

А в небі - жайворонків співати

Заважає гарматний град.

(Переклад Андрія Воробйова)

МакКрей допрацьовував поему кілька місяців, перш ніж відправив її в лондонський журнал Punch. «На полях Фландрії» швидко став найпопулярнішим віршем першої світової та особливо активно розійшовся в Америці. Після війни квітка червоного маку носили на грудях на знак солідарності із загиблими, а в 1920-х шовковий мак став символом Дня пам'яті полеглих і в Британії.

Квітка несе в собі не тільки символічний, але і благодійний сенс: організація Королівський британський легіон підтримує ветеранів воєн і їх сім'ї і щорічно готує паперові маки для всіх жертводавців. Отримати їх і приколоти на одяг можна в будь-якій точці Великобританії: з кінця жовтня на вулиці міст виходять ветерани та волонтери і збирають пожертви: кожна квітка коштує фунт. У минулому році за місяць кампанії організація зібрала більше 40 млн фунтів.

У минулому році за місяць кампанії організація зібрала більше 40 млн фунтів

При чому тут футбол?

Клуби та збірні по всій Британії щорічно відзначають День пам'яті полеглих на найближчих до 11 листопада матчах: проводять хвилину мовчання, запрошують на стадіон ветеранів, розміщують червоні маки на футболках - і теж жертвують гроші. АПЛ підтримує Королівський британський легіон з 2012 року і з тих пір перерахувала до фонду 1,3 млн фунтів.

Іноді, втім, АПЛ звинувачують в несвоєчасних церемоніях: частина клубів проводить їх ще в останніх числах жовтня, оскільки сам День пам'яті потрапляє на перерву для збірних.

Заборона від ФІФА

У минулому році навколо червоних маків розгорівся скандал: ФІФА заборонила збірним Англії, Шотландії, Північної Ірландії та Уельсу надягати пов'язки з квіткою. На думку чиновників, червоний мак - політичний символ, який за правилами організації заборонено використовувати на екіпіровці.

Вперше ФІФА забороняла маки на футболках збірної Англії ще в 2011-му. Тоді в справу втрутився прем'єр-міністр Великобританії Девід Кемерон: «Це дивне, обурливе рішення. Розглядати носіння червоного маку, який символізує пам'ять про тих, хто віддав свої життя за нашу свободу, як політичний жест - це абсурд. Носіння маку - це національна гордість, знак поваги ».

На матч проти збірної Іспанії англійці в підсумку вийшли в пов'язках з маками: ФІФА скасувала заборону незабаром після листа від президента ФА принца Вільяма.

З 2016-му до дискусії теж підключився британський парламент. «Ми розуміємо і поважаємо правила ФІФА, - заявив міністр спорту Х'ю Робертсон. - Ні ФА, ні ФАУ (футбольна асоціація Уельсу), жодним чином не збираються їх порушувати. Однак британці близько до серця сприймають день, який присвячений пам'яті тих, хто віддав життя, захищаючи батьківщину. Ця акція не носить ні релігійного, ні політичного підтексту. Приколотий до одягу червоний мак - символ національної гордості, так само як і майка збірної країни ».

Суперечка між британськими асоціаціями та ФІФА тривав аж до початку матчів, і в підсумку футболісти, незважаючи на заборону, вийшли на ігри в пов'язках з червоними маками. ФІФА у відповідь виписала штрафи: англійська асоціація футболу оштрафована на 44 тисячі доларів, асоціації Шотландії та Уельсу - на 20 тисяч, Північної Ірландії - на 15 тисяч доларів. Але за рік гроші так і не були сплачені: британці звернулися до суду з апеляцій.

Але за рік гроші так і не були сплачені: британці звернулися до суду з апеляцій

Цього року обійшлося без скандалів. Англійці 10 місяців вели переговори з ФІФА і домоглися зміни регламенту: тепер на формі можуть з'являтися деякі відзнаки, які не суперечать забороні на релігійну або політичну символік у. Окремо наголошується, що при нанесенні будь-яких знаків повинні бути враховані вимоги суперників і їх уболівальників. Німецька збірна без проблем погодилася на пов'язки з червоним маком.

Випадок Джеймса Макклейна

Традиція щорічного носіння маків на футболках не подобалася не тільки ФІФА. У ірландського півзахисника Джеймса Макклейна на це не бюрократичні, а ідеологічні підстави. З 2011 року вінгер, який тоді грав за «Сандерленд» (зараз - в «Вест Бромвіч»), відмовляється носити червону квітку і збирає в ці дні потоки свисту і ненависті навіть від уболівальників свого клубу.

Макклейн родом з північноірландського Деррі, де в 1972-му сталося Кривава неділя: британські військові розстріляли демонстрацію місцевих жителів, які прийшли на марш на захист цивільних прав Північної Ірландії. 13 мітингувальників були вбиті, а конфлікт між Ірландською республіканською армією і збройними силами Великобританії спалахнув з новою силою.

У 2010-му Девід Кемерон вибачався перед постраждалими та їхніми сім'ями від імені держави, але Макклейн вибачення не прийняв.

«Я сповнений поваги до тих, хто боровся і помер в обох світових війнах, - пояснював свою позицію футболіст. - Я сумую про їхню смерть і, як і будь-який інший порядна людина, якби мак був символом тільки цього, то носив би його хоч кожен день. Однак мак також символізує пам'ять про британських солдатів, які брали участь і в конфліктах після 1945 року. І тут для мене починається проблема. Для людей з півночі Ірландії, які розуміють, що сталося в Кривава неділя 1972 року, що мак означає щось зовсім інше. Для мене носіння маку стало б жестом неповаги до невинних людей, які втратили життя в ті буремні часи. Хочу, щоб всі розуміли це на 100%. Я чоловік, і моє виховання не дозволяє відступати від своїх переконань ».

Макклейн неодноразово виявляв свої політичні уподобання: в 2015-му ірландець повернувся спиною до прапора Англії і опустив голову під час виконання британського гімну, а після референдуму про вихід Британії з Євросоюзу закликав Ірландію та Північну Ірландію об'єднатися твітти «Запалимо багаття возз'єднання».

Макклейн неодноразово виявляв свої політичні уподобання: в 2015-му ірландець повернувся спиною до прапора Англії і опустив голову під час виконання британського гімну, а після референдуму про вихід Британії з Євросоюзу закликав Ірландію та Північну Ірландію об'єднатися твітти «Запалимо багаття возз'єднання»

фото: Gettyimages.ru / Clive Rose, Laurence Griffiths, Mike Hewitt, Richard Heathcote, Steve Bardens, Dan Mullan, Richard Heathcote, Shaun Botterill, Michael Regan, Jordan Mansfield, Matthew Lewis, Clive Brunskill, Charles McQuillan

Що за червоний мак?
Що за червоний мак?
При чому тут футбол?