Полезные материалы

Анна Чапман біографія

Анна Чапман - біографія

відомий: Підприємець

Країна: Росія

Категорія: бізнес

Знак зодіаку: риби

Дата народження: 23 лютого 1982р. (37 років)

Біографія Додано: 16 листопада 2015 р.

Анна Василівна Чапман (уроджена Кущенко; рід. 23 лютого 1982 року, Волгоград) (англ. Anna Chapman) - підприємець, за повідомленнями російських спецслужб і власними свідченнями, даними в ході суду - розкритий агент російської розвідки, який діяв в США під легендою підприємця російського походження (хоча деякі ЗМІ висловлюють сумніви в тому, що Чапман насправді має відношення до російських спецслужб).

У червні 2010 року була арештована в США за звинуваченням у тому, що ні поставила американська влада до відома про свою співпрацю з іноземним урядом. 8 липня 2010 року Чапман визнала себе винною в нелегальному співробітництві з Росією і була вислана на батьківщину разом з ще дев'ятьма фігурантами цієї справи в обмін на чотирьох російських громадян, звинувачених раніше в шпигунстві на користь США і Великобританії.

Анна Василівна Кущенко народилася у Волгограді (за іншими даними - в Харкові) 23 лютого 1982 року. Батько, Василь Кущенко - дипломат, який працював в різний час в Папуа-Новій Гвінеї, Кенії та Зімбабве. Однак, за словами самої Анни, В. Кущенко був високопоставленим офіцером КДБ.

У вересні 2011 року заступник голови уряду РФ Сергій Іванов зізнався в інтерв'ю оглядачеві газети Коммерсант Андрію Колесникову, що знав Анну з дитинства, а також знайомий з її батьком, з яким разом працював.

З дитинства її знаю, - зізнався Сергій Іванов. - Ще ось такий ...
Він показав, який він її бачив, і я зрозумів, що, схоже, Сергій Іванов знав Анну Чапман ще навіть з дитячого віку. Він, правда, не розповів, де він її бачив.
- Я з її батьком дружив, - додав Сергій Іванов.
- І працювали разом? - запитав я (пан Іванов, як відомо, працював у зовнішній розвідці. - "Комерсант").
- Працювали, - підтвердив Сергій Іванов. - Так він і зараз працює ...

- Сергій Іванов, заступник голови уряду РФ в інтерв'ю А.Колеснікову

Мати Анни, Ірина Миколаївна, працювала викладачем математики в середній школі. У Анни є молодша сестра Катерина. Батьки і сестра Ганни живуть в Москві, в районі Раменкі (за іншими даними - в Підмосков'ї).

Після від'їзду батьків до Москви, залишилася жити в Волгограді з бабусею. За роки юнацтва Анна Кущенко встигла повчитися в різних місцях: вона вчилася в волгоградської гімназії № 11, де її однокласницею була Олімпійська чемпіонка Олена Слесаренко; з 1996 по 1997 роки - в волгоградської гімназії художньо-естетичного профілю - єдиною в Росії гімназії для дітей, хворих на сколіоз; випускний 11-й клас закінчувала в Москві. Після закінчення школи в 1999 році вступила на економічний факультет Російського університету дружби народів (РУДН).

Влітку 2001 року, під час туристичної поїздки до Великобританії познайомилася на одній з вечірок в Лондоні з Alex Chapman - працівником студії звукозапису. Оскільки Анна в цей час ще вчилася в РУДН, Алекс приїхав в Москву, де в березні 2002 року відбулася реєстрація їхнього шлюбу. При укладанні шлюбу Анна взяла прізвище чоловіка.

За даними британської газети Daily Mail, отриманим від друга юності А. Кущенко, вона вийшла заміж за А. Чепмена з метою отримання британського паспорта.

Після заміжжя Анна продовжила освіту, а Алекс працював в Москві репетитором англійської мови. У 2003 році Анна здобула вищу освіту. Після закінчення інституту в 2003 році Анна поїхала до Великобританії.

Життя в Великобританії

У Великобританії Анна Чапман разом з чоловіком створила компанію Southern Union. Використовуючи домашній комп'ютер, подружжя займалося фінансовими операціями з Зімбабве: допомагали проживають у Великобританії зімбабвійцям переводити гроші на батьківщину дешевше, ніж пропонували банки. Грошові кошти переводилися в Зімбабве через численні банківські рахунки і підставні компанії. Алекс Чепмен повідомив пресі, що за період з 2002 по 2005 рік вони з дружиною перевели таким чином «мільйони» фунтів стерлінгів. За даними британської газети The Guardian, компанія Southern Union продовжує існувати; її директором значиться проживає в Дубліні 36-річний продавець телекомунікаційних послуг Стів Сагден (Steve Sugden). Сам Сагден заявляє, що нічого не знає про Southern Union, а його підпису на документах підроблені, і має намір вимагати розслідування по даній справі. Служба британської розвідки MI5 після висилки Чапман з США почала розслідування діяльності Southern Union за підозрою А. Чапман у відмиванні грошей.

Близько трьох місяців (з травня по липень 2004 роки) Анна працювала в лондонській приватної авіаційної компанії NetJets Europe. У резюме Чапман міститься інформація, згідно з якою в авіакомпанії вона майже рік займалася питаннями оренди та продажу літаків бізнес-класу в Росії, проте за іншими даними вона виконувала в NetJets Europe "значно менш відповідальну роботу", зокрема була помічником референта.

Із серпня 2004 по липень 2005 року Чапман працювала рядовим співробітником в підрозділі по роботі з малим бізнесом банку Barclays. У 2005 році Чапман пішла від чоловіка і переїхала в іншу квартиру в Лондоні.

У 2006 році Анна і Алекс розлучилися. За словами колишнього чоловіка Чапман, однією з причин їхнього розлучення стало прагнення Анни до матеріального благополуччя, яке Алекс не міг їй забезпечити. За інформацією колишнього чоловіка Чапман, після їхнього розлучення Анна зустрічалася з банкіром зі Швейцарії та промисловцем з США. Алекс, який займається в даний час психіатрією, заявив, що за час існування їхнього шлюбу Анна перетворилася з безтурботної дівчини в «зарозумілу і неприємну» жінку, входжу у впливові сфери. Разом з тим, за його ж словами, Анна є «надзвичайно розумною» дівчиною, і її IQ становить значення 162. Подруга Анни, разом з якою вона знімала квартиру після розставання з чоловіком, заявила, що Чапман зустрічалася в Лондоні з багатьма багатими людьми, серед яких був і опальний олігарх Борис Березовський.

З липня 2005 року по липень 2007 року, згідно з резюме А. Чапман, опублікованому нею в соціальній мережі LinkedIn, вона займала посаду глави відділу по первинним розміщенням акцій в лондонському хедж-фонді Navigator, проте в самому фонді цю інформацію підтвердити не змогли.

Подружжя Чапман офіційно розлучилися тільки тоді, коли Анна прийняла рішення повернутися в Москву.

Підприємницька діяльність в Росії

В кінці 2006 року Чапман повернулася в Росію. У Росії створила і очолила компанію ТОВ «Пошук нерухомості» (PropertyFinder Ltd.), яка в 2008 році заснувала сайти Domdot.ru (пошуковик нерухомості) і ВЕБ-компромат.ком (web-compromat.com) - енциклопедія компромату, викриття чиновників. За інформацією газети «Ведомости», кілька мільйонів доларів на відкриття компанії напередодні світової фінансової кризи Ганні надали якісь «бізнес-ангели», проте, за запевненнями самої Чапмен, стартовий капітал для проекту вона отримала, заклавши в ломбард і продавши всі свої коштовності. За словами Анни, перший час їй «довелося працювати на двох роботах, обмежувати себе в усьому, забути про власну житлоплощі і кожну копійку віддавати справі. І все це після розкішного життя в Європі, коли я не потребувала ні в чому ». Фінансова підтримка приватного підприємницького проекту була надана і держструктурами, зокрема Агентство з розвитку інноваційного підприємництва виділив А. Чапман 250 тисяч рублів. Чапман планувала зробити Domdot.ru лідером за охопленням ринку нерухомості, «побивши всі рекорди, відомі Росії, за кількістю об'єктів в базі». На початку 2009 року Чапман уклала договір з «Комсомольской правдой» і піддомен пошуку нерухомості був відкритий на сайті газети kp.ru. Як творець сайту Domdot.ru Чапман полягала в Московському клубі молодих підприємців і брала участь в III Московському венчурному форумі.

Незважаючи на солідну фінансову підтримку, проект не приніс очікуваних результатів. Станом на літо 2010 року сайт щодня відвідувало в середньому від 700 до 900 осіб, невеликий сплеск відвідуваності стався після початку шпигунського скандалу. Експерти ринку нерухомості пов'язують невдачу з недостатньою опрацюванням бізнес-моделі сайту, відсутністю широкої рекламної кампанії і цікавого контенту. На думку творця інтернет-компанії Liveinternet Г. Клименко, створений А. Чапман сайт не відрізняється якістю виконання і не відповідає рівню заявлених інвестицій. За його оцінками, у Domdot.ru відсутня виразна бізнес-модель, а у його творців, мабуть, немає досвіду в інтернет-бізнесі. За відомостями того ж Клименко, в кінці 2008 - початку 2009 року Чапман намагалася продати сайт. Станом на 1 січня 2011 року сайт Domdot.ru недоступний. За висловом матері Анни, Ірини Кущенко, витрачені на створення сайту гроші «пішли в пісок». За заявою газети «Комсомольская правда», А. Чапман не виконала умови укладеного договору і повинна газеті 80 000 рублей.

Паралельно з підприємницькою діяльністю, з липня 2007 по березень 2008 року працювала на посаді віце-президента в керуючої компанії «КИТ Фортіс Інвестментс». Генеральний директор компанії В.Кіріллов пояснив, що посаду «віце-президент" не повинна вводити в оману, тому що в «КІТ Фортіс Інвестментс» таке найменування посади мають працівники, які займаються продажами. Сама Чапман в своєму резюме вказала, що в «КІТ Фортіс Інвестментс» організовувала партнерську мережу дистрибуції фінансових продуктів компанії і займалася роботою з ключовими клієнтами.

Діяльність в США

У лютому 2010 року Чапман переїхала в США, щоб, за словами самої Анни, здійснювати просування свого американського проекту з пошуку здається в оренду житла NYCrentals.com. Вона оселилася в хмарочосі Ексчейндж-Плейс, 20 недалеко від Уолл-стріт. Експерт американського порталу TechCrunch підкреслив, що ідея створення універсального пошуковика нерухомості не є оригінальною, а сам сайт NYCrentals.com рясніє безліччю граматичних і орфографічних помилок. «Може бути, цей сайт - це лише прикриття, яке могло б пояснити її зустрічі з великими шишками. А може, вона дійсно настільки наївна, що сподівалася підкорити ринок нерухомості Нью-Йорка », - додав експерт. Станом на 13 березня 2011 року сайт NYCrentals.com також недоступний.

В одному з інтерв'ю Чапман також заявила, що іншою метою її перебування в США є створення компанії TIME Ventures, яка буде шукати перспективні російські стартапи та залучати в них венчурне фінансування з Нью-Йорка, а також займатися пошуком російських підприємців для відкриття в Росії філій американських компаній.

Як пізніше встановило слідство, в період свого нетривалого перебування в США, Анна Чапман не менше 10 разів була помічена працювала на ноутбуці в різних громадських місцях. Одночасно, поблизу з'являвся працює в складі представництва при ООН росіянин, між ноутбуком якого і ноутбуком Чапман встановлювалася бездротовий зв'язок, по якій вони, імовірно, обмінювалися зашифрованими файлами і повідомленнями.

У червні 2010 року А. Чапман зателефонував чоловік, який назвався «Романом» і заявив, що є її куратором. «Роман», який опинився підставним агентом американських спецслужб, запропонував Ганні зустрітися особисто, чого раніше не було. В ході зустрічі, що відбулася агент ФБР повідомив Чапман, що вона повинна передати фальшивий паспорт «російському нелегалу». Дзвінок і доручення «Романа» викликали у А. Чапман підозри.

Арешт і висилка

26 червня 2010 року Чапман придбала мобільний телефон на вигадане ім'я і вказавши неіснуючу адресу - 99 Fake Street (з англ. - «фальшива, підроблена вулиця»). За придбаному телефону Анна зробила телефонний дзвінок батькові В. Кущенко і одного в Нью-Йорку, в ході розмови з якими повідомила, що «близька до провалу». Обидва порекомендували їй відмовитися від цього завдання. Кущенко порадив дочці передати отриманий від «розвідника» фальшивий паспорт в поліцію. Прислухавшись до слів батька, Чапман принесла на наступний день фальшивий паспорт в одне з відділень поліції Нью-Йорка і про все розповіла, після чого була заарештована. Саме дзвінки і дії А. Чапман змусили ФБР затримати десятьох підозрюваних учасників розвідувальної мережі в США, не чекаючи, поки вони зроблять незаконні дії.

28 червня їй було, а також десяти затриманим одночасно з Чапман громадянам Росії і Перу було пред'явлено звинувачення в незаконній співпраці зі Службою зовнішньої розвідки Російської Федерації (спроба дістати дані про ядерне озброєння США, політиці щодо Ірану, про керівників ЦРУ і конгресменів). Арешт російських агентів з'явився найгучнішим шпигунським скандалом з часів СРСР і найбільшим провалом російських спецслужб за кордоном.

Увечері 29 червня було опубліковано повідомлення МЗС Росії про те, що всі затримані на території США є громадянами Росії. Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров охарактеризував подію як «вкидання» і вказав, що «момент (для арешту) був вибраний з особливою витонченістю», натякаючи на потепління відносин Росії і США.

Згідно з матеріалами звинувачення, в 2009 році Анна Чапман і Михайло Семёнко отримали з «Центру» (під яким мається на увазі штаб-квартира СЗР Росії) шифрування повідомлення такого змісту:

Ви були послані в США з довгостроковим завданням. Отримане вами освіту, ваші банківські рахунки, автомобілі, будинки і проч.- все це повинно служити одній меті: виконанню вами основного завдання з пошуку і розвитку зв'язків з колами, які приймають рішення в політиці США, і відсилання звітів про це в Центр

8 липня 2010 року Ганну Чапман, як і інші заарештовані в США в рамках цієї справи громадяни Росії, визнала свою розвідувальну діяльність в США, після чого рішенням суду була засуджена до тюремного ув'язнення (відповідним терміном, проведеним нею в попередньому ув'язненні), конфіскації всього майна і засобів в США і висилку з країни. У той же день була вислана разом з іншими фігурантами справи в Росії в обмін на чотирьох російських громадян, засуджених у різний час за шпигунство на користь США і Великобританії, і які відбували покарання в Росії.

27 червня 2011 року Московський окружний військовий суд (МОВС) заочно засудив до 25 років позбавлення волі високопоставленого співробітника СВР Росії полковника Олександра Потеева. Раніше джерела в спецслужбах повідомляли, що саме Поті, який втік в США, підозрювався у видачі американській стороні групи російських розвідників-нелегалів, в тому числі і Анни Чапман, яка була викликана в суд і дала свідчення про свою розвідувальної діяльності в США і про те, що на її думку саме Поті передав інформацію про неї та інших російських розвідників спецслужбам США. В даний час екс-полковник знаходиться в США.

За заявою вашингтонської юридичної фірми Trout Cacheris, Анна Чапман, незважаючи на звинувачення і свої зізнання, не є шпигуном згідно з чинним законодавством США, так як в процесі своєї діяльності так і не отримала доступ до будь-якої засекреченої інформації, здатної зашкодити США. Інформацію про те, що діяльність депортованих громадян Росії не завдала якого-небудь збитку США, підтвердив і прем'єр-міністр В.В. Путін. Чапман була звинувачена лише в тому, що ні поставила американська влада до відома про свою співпрацю з іноземним урядом. У ЗМІ озвучували версія, згідно з якою Чапман в США займалася відмиванням грошей для високопоставлених російських чиновників, однак документального підтвердження цієї версії не оприлюднено. Проте, в газеті «Московський комсомолець» розповідалося про цієї версії, згідно з якою Чапман входила «у групу, сформовану незабутнім В'ячеславом Іваньковим» і його родичем Євгеном Двоскін.

3 квітня 2012 року заступник директора ФБР по контррозвідці Френк Фільюцці заявив, що шпигунське кільце «було вже так близько до одного з членів адміністрації президента, що ми не могли більше чекати». За його словами, Чапман намагалася спокусити одного з наближених Барака Обами і «підкралася» все ближче до все більш високих чиновників. «Вона підібралася досить близько, щоб почати турбувати нас».

Після депортації в Росію

Незабаром після примусової висилки Чапман в Росію, її американський адвокат Роберт Баум заявив про намір його підопічної повернутися до Великобританії, так як поряд з російським громадянством вона має британське підданство. Наміри Анни не залишатися Росії підтвердила і її сестра, Катерина. Однак Міністерство внутрішніх справ Великобританії заявило, що не дозволить Ганні Чапман, яку влада США звинуватили в шпигунстві на користь Росії, залишитися в Сполученому королівстві. 13 липня 2010 року Чапман була позбавлена ​​британського громадянства з забороною відвідувати Великобританію. За словами адвоката Р. Баума, Анна була «особливо засмучена» даною новиною, так як планувала після депортації повернутися до Великобританії:

Для неї це Було Розчарування - дізнатіся, что вона НЕ может вернуться до Британії Їй шкода, что ее заставил віїхаті. Я знаю, що вона хотіла залишитися тут [в США]. У неї тут багато друзів

19 липня 2010 американський таблоїд New York Post повідомив, що Анна хотіла б домовитися про видання книги про свою історію і про продаж прав на її екранізацію за 250 тисяч доларів. Адвокат Р. Баум спростував це твердження, пославшись на підписаний Чапман угоду з федеральною прокуратурою США, яке забороняє їй отримувати доходи від публікації або екранізації своєї історії, проте, за словами Баума, ніщо не забороняє його клієнтці заробляти на «статус знаменитості». Газета «Комсомольська Правда» стверджує, що у своєму розпорядженні запис телефонної розмови, в якому А. Чапман торгується з газетою про вартість інтерв'ю навколо цифри $ 25 000.

У серпні вона перебувала (як і належить усім висланим) в обов'язковому карантині в Підмосков'ї, де з усіма десятьма екс-шпигунами зустрівся прем'єр-міністр Росії Володимир Путін. Пізніше В. Путін заявив, що викриття агентів - результат зради перебіжчика. Прем'єр-міністр назвав перебіжчика «свинею» і «худобою», а викритих агентів людьми, які «поклали своє життя на вівтар Вітчизни».

Деякі російські ЗМІ висловлювали сумніви в тому, що А. Чапман насправді має відношення до російських спецслужб.

Проекти, пов'язані з космосом

З 1 жовтня 2010 року О. Чапман прийнята на посаду радника з інвестицій та інновацій президента «Фондсервісбанка», при цьому в банку підкреслили, що Чапман працює з вільним графіком відвідування і це не єдина її робота. У листопаді з метою реалізації «культурологічного проекту», пов'язаного з «освоєнням космічного простору», відвідала в якості радника банку запуск космічного корабля «Союз-ТМА-М» на космодромі Байконур. Чапман планує реалізувати проект по створенню для російських космонавтів нової форми одягу.

Чапман і «Молода гвардія»

22 грудня 2010 року О. Чапман увійшла в громадську раду молодіжного руху «Молода гвардія Єдиної Росії». Лідер «Молодої гвардії» Т. Прокопенко заявив, що Анна займеться в русі напрямком по патріотичному вихованню молоді. Член Координаційної ради МГЕР Андрій Татаринов заявив, що «Анна Чапман в Громадській раді" Молодої Гвардії "являє собою приклад безумовного патріотизму - любові без умов до своєї Батьківщини. Вона дуже правильний приклад для молодого покоління ».

Входження Чапман до громадської ради МГЕР викликало і критику. Лідер ЛДПР В. Жириновський назвав включення Чапман в громадську раду "Молодої гвардії" черговою помилкою чиновників, які займаються молодіжною політикою в Росії: «Ми повинні робити орієнтацію на сім'ю. А якщо дівчина роздягається для загального огляду - це не приклад для наслідування », - заявив політик. 29 вересня 2011 року Ганну Чапман виступала в будівлі СПбГУ перед пітерськими студентами. У відповідь на поставлене запитання про те, хто є автором роману «Молода Гвардія», Чапман воліла ухилитися від відповіді, назвавши питання "провокаційним".

Кар'єра на телебаченні

12 січня 2011 року було оприлюднено інформацію про те, що Чапман стане ведучою нової програми телеканалу «Таємниці світу з Анною Чапман» (в рамках документального проекту «Реальність») на РЕН ТВ.

З 21 січня 2011 по 10 жовтня 2014 року ведуча програми «Таємниці світу з Анною Чапман».

З 17 жовтня по 14 листопада 2014 року ведуча програми «Анна Чапман і її чоловіка».

Журналістика

З травня 2011 року Ганну Чапман є головним редактором профільного періодичного видання «Venture Business News». У червневому номері вона оголосила про те, що буде вести регулярну рубрику «Вісті з полів». За словами Т. Прокопенко Чапман пише книгу про інновації.

фінансист

З жовтня 2010 року Чапман була радником президента «Фондсервісбанка» з інвестицій та інновацій. У травні 2013 року її обрали членом ради директорів цього банку.

У засобах масової інформації

Завдяки захопленню А. Чапман соціальними мережами та інтернет-сервісами, в яких після арешту і депортації збереглася велика кількість особистої інформації про неї, Чапман стала героїнею багатьох публікацій в західних і російських ЗМІ.

Після депортації зі США Чапман знялася в еротичних фотосесії в журналах «Maxim» і «Жара», однак відхилила пропозицію американської компанії Vivid Entertainment знятися в порнофільмі. Після фотографування в журналі «Жара» А. Чапман, незважаючи на договір з правовласником, розмістила одну з зроблених журналом фотографій на особистій сторінці в Facebook, після чого фотографія розійшлася по інших інтернет-ресурсів, а журнал повідомив, що подає на Чапман в суд за порушення авторських прав. Еротичні знімки Чапман з'являлися і в інших виданнях. Завдяки публікаціям фото відвертого змісту, в пресі за Чапман закріпилося прізвисько «агент 90-60-90».

30 грудня 2010 року беру участь в програмі Андрія Малахова «Пусть говорят» (Перший канал) (за даними телекритика Аріни Бородіної, передача з Чапман - один з найбільш провальних випусків «Пусть говорят» за рейтингами серед телеаудиторії за кілька років.).

Номінувалася на нагороду «Срібна калоша - 2010» в номінації «Промоушеннічество року». Прийти влітку 2011 на церемонію вручення відмовилася.

Одне з волгоградських консалтингових агентств (NPRGroup) виступило з ініціативою присвоєння Чапман звання «Почесного громадянина міста-героя Волгограда», а міська газета «Міські вісті» оголосила конкурс на кращу пісню про неї. 8 березня 2011 було повідомлено, що журналісти «Нової газети», вивчивши сайт Чапман, виявили, що домен annachapman.ru був зареєстрований лише 26 квітня 2010 г. (тобто за два місяці до висилки з США).

4 липня 2013 року в своєму твіттері зробила пропозицію руки і серця Едварду Сноуденом. «Я б одружився на Чапман, незважаючи ні на що. Господи, тільки подивіться на неї! »- відреагував в той же день Сноуден в віртуальному діалозі з відвідувачем своєї сторінки. Флірт між двома агентами, спочатку сприймався як розіграш, міг би, на думку експертів, після весілля відкрити нові можливості перед Сноуденом, якого поки не чекають ніде в світі.

Анна Чапман - фото

Рекомендований контент:

Кількість переглядів: 5483

І працювали разом?