Полезные материалы

Про мішках і титанів. З ким же бився Федір Ємельяненко?

Федір Ємельяненко - найбільша фігура з пост-радянського простору в історії ММА. Ніхто не був настільки значущий за досягненнями і любові в пресі серед вихідців з СНД, як Імператор. Фабрісіо Вердум вклонявся йому, коли обірвав серію з 9,5 років перемог; Кейн Веласкес називав його своїм кумиром; Майк Тайсон говорив, що Федір - його найулюбленіший боєць в ММА.

Майк Тайсон говорив, що Федір - його найулюбленіший боєць в ММА

Але з руки Дена Уайта з'явилася думка, що богатир з Бєлгородської області не такий великий, як його зображують. Мовляв, не бився ніколи він в UFC - а все кращі повинні там довести свою силу. І неважливо, що до 2007-го року важку вагу UFC вдавав із себе жалюгідне видовище, поки в Прайд розбиралися між собою Крокопа, Родріго Ногейра, Алістер Оверім, Вердум і сам Федір. Але теорія все одно існує, і на форумах обов'язково з'являється хоча б один її затятий прихильник. Ось тільки база послідовників ніколи не давала приводу розслідувати це питання, тому що Дена Уайт передбачувано захищав свій промоушн, ​​а думка досить низького відсотка людей в Інтернеті складно вважати важливим. І тут Алістер Оверім закинув гранату в бік городу Імператора, висловившись на Fight Hub:

У Федора був відмінний відрізок кар'єри з 2002-го по 2005-й рік. А після цього ... Люди говорять про те, що він не програвав на протязі десяти років, бла бла, бла. Але з ким він бився після 2005-го року? Він бився з мішками. Він двічі відмовився від бою зі мною в 2009-му і 2010-му році <...> Він не найбільший важкоатлет, тому що він двічі відмовився від бою зі мною, коли я був чемпіоном Strikeforce. Ти повинен хотіти битися за пояс. Я хотів побитися з ним. І так само, він не найбільший важкоатлет, тому що так і не перейшов в UFC.

Голосно і оглушливо, чи не так? Тут вже говорить не промоутер або одиничний юзер, а вельми значущий боєць в історії важкої ваги і відмінний кікбоксер - нехай, і забруднити в історії з нехорошими таблетками. І така думка може викликати серйозний резонанс. Тому почнемо його розглядати.

Тому почнемо його розглядати

Дана фотографія тут поставлена не просто так: це інтерв'ю Оверіма перед боєм Вердум і Ємельяненко.

Що важливо: Алістер не заперечує, що в період з 2002 по 2005 Федір був об'єктивно сильний. У ті часи він двічі переміг пікового Ногейра, повністю переграв Крокопа, чий удар з лівої ще відправляв людей на настил, і зупинив тоді вельми талановитого Херрінга. Але ось подальший розвиток кар'єри голландцеві не подобається. Давайте ж подивимося, з ким бився Ємельяненка з 2006-го до серії з трьох поразок, коли стало ясно, що домінування закінчено.

Хто ж був суперником Федора з 2006 по літо 2011?

2006

Марк Коулман (15-7, 41 рік на момент бою) - перемога важелем ліктя у 2-му раунді

Марк Коулман (15-7, 41 рік на момент бою) - перемога важелем ліктя у 2-му раунді

Марк був першим чемпіоном Pride у важкій вазі, але це сталося ще тоді, коли в промоушн не прибули Ногейра і Крокопа - а японські важковаговики виявилися нездатні до битви з європейцями і американцями за домінування. Пришестя цілого легіону молодших, ніж батько "Ground'n'Pound", бійців швидко відсунуло Марка з позиції кращих в тяжах. І кар'єра легендарного американця вже наближалася до завершення, але випадок допоміг йому отримати другий бій з Федором (перший програв в 2004-му за 2 хвилини і 15 секунд): в битві з висхідною зіркою світового ММА Маурісіо Руа у Коулмана не було ніяких шансів. І Сьогун вже починав винаходити всякі варіанти, як гарніше змусити легенду здатися, але раптом випадково зламав собі руку. Це так сильно розлютило Вандерлея Сілву, що той поліз битися - на жаль, персонал вчасно зорієнтувався, бо бразилець за своє хамство заслужив доброго удару по щелепі.

У бою з Федором ж все вирішилося дуже швидко - жорстоке побиття і больовий прийом. Пізніше Коулмана проводжали зі сльозами на очах - так пішов один з перших великих важкоатлетів в історії. З одного боку, Федір бив вже нездатного до серйозної конкуренції бійця. З іншого - Коулман заслужив це право, хоч і ціною випадковості. Та й всі хороші претенденти вже були побиті до цього часу. Тут винен не Федір - тут винен промоушн.

Марк Хант (5-2, 32 роки на момент бою) - перемога Кимурою в першому раунді

Марк Хант (5-2, 32 роки на момент бою) - перемога Кимурою в першому раунді

Зате наступним претендентом став вже аж ніяк не мішок. Це зараз всі слабкі сторони Супер-самоанцям нам відомі, а тоді це був загадковий кікбоксер, який переміг в Прайд Мірко, Вандерлея і Ціоші Косаку. Так, безпосередньо перед цією сутичкою він програв Барнетта - але менш небезпечним не перестав бути. Федір миттєво скинув його в партер, що було вельми очікувано - але самоанець круто оборонявся і зміг піднятися, де і зробив страшну помилку: вирішивши помститися Імператору, Марк почав робити Кімуру, але не вистачило досвіду. Федір відповів симетрично і переміг. Це був останній бій Ємельяненко в промоушні, який і зробив його легендарним.

2007

Метт Ліндланд (20-4, 36 років на момент бою) - перемога важелем ліктя в першому раунді

Метт Ліндланд (20-4, 36 років на момент бою) - перемога важелем ліктя в першому раунді

А ось це вже був 100% мисматч. І питання було навіть не в тому, що Ліндланд вилетів з UFC ще в 2003-му - його головною проблемою було те, що він не важкоатлет. Всю кар'єру Метт провів в середній вазі і бився за титул UFC саме в цій категорії. А заради цього бою йому довелося піднятися на 2 категорії - плювати, що це самогубство, зате привезли до Пітера бійця, який перемагав Пета Мілетіча! Смішно, що бій був навіть не головним в карді! Саму сутичку навіть не хочеться описувати, бо пройшла вона швидко і в партері.

Хонг Ман Чой (1-0, 27 років на момент бою) - перемога важелем ліктя в першому раунді

Федір не в перший раз брав участь в улюбленій забаві японців - фрік-боях. У 2005-му уродженець Старого Оскола бився з іншим гігантом - Зулузіньо. Та ось тільки бразильця виділяв його вага (176 кг !!!!), але користуватися цими габаритами він не вмів - тому програв Федору за 26 секунд. Це ж бій теж було в стилістиці фріковства, тільки менш безглуздого і передбачуваного: кореєць все-таки встиг завоювати авторитет в K-1 і доставив серйозні проблеми великому Ле Банне. Тактика на бій була дуже простою: Федір повинен був зависнути на руці корейця і зробити больовий, той же повинен був бити Імператора в стійці, користуючись розмахом рук. Тактика Ємельяненко виявилася кращою - але сам бій не мав ніякої цінності. Давид переміг Голіафа - і цей ремейк біблійного сюжету був організований лише заради реклами і святкування Нового Року.

2008

Тім Сільвія (24-4, 34 роки на момент бою) - перемога задушенням в першому раунді

Це були часи, коли UFC не міг задовольнити запити навіть топових бійців, тому Тім Сільвія розірвав контракт заради грошових потік Aflliction, бо тоді ще ніхто не знав, що даний промоушн дуже швидко закриється, тому що гучні вивіски не окупилися. Сам же Сільвія був ще в формі, хоч і в останніх трьох боях програв двічі (Кутюр і Ногейра). Примітно, що для Федора це був другий поспіль суперник з ростом вище 200 см.

Це, напевно, одна з кращих перемог нашої легенди! Федір був максимально холоднокровний і сконцентрований, швидко провівши серію відмінних бічних влучень і продовживши її добиванні. А коли випала момент, то швидко забрав спину і провів удушення. На все потрібно 36 секунд. Як пробігти три стометрівки.

2009

Андрій Орловський (15-5, 29 років на момент бою) - перемога нокаутом в першому раунді

Андрій Орловський (15-5, 29 років на момент бою) - перемога нокаутом в першому раунді

Керівництво Affliction вирішило звести Федора з ще одним колишнім чемпіоном UFC - білорусом Орловським. Андрій пішов за дивних обставин, в останніх трьох боях контракту з промоцією Уайта перемігши Круза, Вердум (правда, дуже спірно) і О'Брайана. Після відходу Пітбуль підтримав реноме хорошого ударника двома нокаутами на Ротвелла і Нельсоном - тому до битви з Федором підходив в дуже хорошій формі і з серією в 5 перемог.

Білорус відмінно підготувався і став домінувати на дистанції, не залишаючи Імператору часу на роздуми і спроби зорієнтуватися в просторі. Аж ось він уже б'є бічний, відкидає Федора фронт-кіком - і вже можна добивати. Тільки Андрію захотілося увійти в історію, тому Пітбуль вирішив скопіювати ван Дамма, забувши одну маленьку річ: актор б'є вертушки в обстановці, де все по домовленості і сценарієм, а в реальному бою ММА сценарію не існує. Ємельяненко ж скористався дорогоцінними секундами і потрапив. І це було великим дивом, що бій закінчився дурістю Орловського.

Бретт Роджерс (10-0, 28 років на момент бою) - перемога технічним нокаутом у другому раунді

Бретт Роджерс (10-0, 28 років на момент бою) - перемога технічним нокаутом у другому раунді

У 2009-му році Бретт Роджерс вважався висхідною зіркою ММА з 10 перемогами поспіль, причому 9 з них були оформлені нокаутом. І останнім, кому американець загасив світло, був ... Андрій Орловський! Так, тоді у білоруса була чорна смуга. Зате у Роджерса все було добре, тому що проти його звірячою мощі і хорошою рухливості ніхто не міг боротися. І прийшла пора іспиту від Федора.

Тільки з викладача Імператор ледь не перетворився на студента, тому що в першому раунді контендер влаштував хорошу нервування легендою, здорово розбивши ніс і добре звільнившись від усіх больових. Вперше за 3 роки Федору належало вийти на другий раунд - і в ньому він все-таки захопив ініціативу і звалив непереможного американця. І тут вже почало з'являтися відчуття, що Федір вже не той ...

2010

Фабрісіо Вердум (13-4-1, 32 роки на момент бою) - поразка трикутником в першому раунді

У ті часи ми ще не знали, що Фабрісіо понад дан дар скидати найбільших. Бразилець тільки пережив болісний виліт з UFC, коли Дос Сантос відправив його в сногшібательний нокаут, і переміг Кайла з Сільвою - а його вже кидають на Федора. Нагадую, що в 2010-му Вердум ще не натренував свої навички в муай-тай, тому в стійці нічого протиставити б не зміг. Партер? Так, тут Фаб геній, але і Ємельяненко теж майстер.

І починалося ж усе за сценарієм саме Федора: хороший розмін, Вердум падає - ось тільки робить це спеціально, щоб заманити Імператора на куражі. План бразильця працює, Федір забуває про захист від трикутника - і попадається саме на нього. Серія з 9,5 років без поразок закінчена. Вердум, звичайно, був в шоці від свого тріумфу, але з повагою поставився до Федора і зробив йому уклін за все заслуги в спорті. Фактично, цей уклін за все минуле ознаменував те, що даний Імператора закінчилося.

2011

Антоніо Сільва (15-2, 31 рік на момент бою) - поразки у другому раунді в результаті зупинки бою за медичними показаннями

Антоніо Сільва (15-2, 31 рік на момент бою) - поразки у другому раунді в результаті зупинки бою за медичними показаннями

Так-так, зараз Антоніо Сільву б'ють всі. Він уже докотився до подорожей по російським промоушн, ​​що для колишнього бійця UFC означає забуття. А тоді його вважали дуже цікавим і передрікали бій за титул чемпіона UFC, бо до запрошення залишалося всього нічого.

Для Федора ж це був шанс показати, що поразка від Вердум було лише дивною помилкою. Перемогти висхідну зірку ММА - що може бути краще? І до останньої хвилини першого раунду все йшло непогано: в розмінах Федір потрапляв і мало пропускав, в партері спробував зробити Кімуру. Але потім Бигфут влаштував 60 секунд пекла, притиснувши Імператора до сітки і б'ючи його. Другий же раунд можна описати так: уявіть, що ви лежите, а на вашому торсі насідають 100 з гаком кг і роблять з вами все, що можна тільки придумати - а ви не можете зловити момент, щоб викрутитися з цього жаху. Кошмар закінчився вердиктом доктора. І стало зрозуміло: якщо програш Вердуму здавався випадковістю, то Сілва показав, що це вже закономірність.

Ден Хендерсон (27-8, 40 років на момент бою) - поразку технічним нокаутом в першому раунді

Ден Хендерсон (27-8, 40 років на момент бою) - поразку технічним нокаутом в першому раунді

Бій з Хендо вже виглядав спробою врятувати репутацію і за всяку ціну зупинити падіння. Все ж Хендо не тільки старше Федора, але ще й перебував у іншій ваговій категорії - тому такі потуги відновити своє реноме виглядали досить посередньо. І навіть в бою з Хендо Федір програв: не зміг добити впав американця, зісковзнув - і сам опинився в позиції жертви. Щодо суперечок "рано зупинив": ще 5-8 секунд, і тоді Федора довелося б відкачувати. Вибачте, але суддя не хотів доводити до медичних проблем, тому що потім запитали б з нього. Тому Імператор однозначно програв. І це було прикро. І це був однозначний кінець.

Як ми бачимо, з 2006 по 2011 Федір переміг 3 колишніх чемпіонів UFC, причому двоє з них були в дуже хорошій формі перед боями з Імператором. Марк Хант і Бретт Роджерс були переможені тоді, коли в них бачили величезний потенціал. Тому говорити про те, що він бив мішків - це нерозумно. Але Федір і не бився з дійсно кращими, як це було в 2002-2005.

Висновок: Алістар неправий у своїх судженнях, але, як не дивно, він вірно відзначив той рік, після якого Федір почав здавати - це дійсно 2006-ий. Тоді склалося кілька об'єктивних причин: 1) настання 30-річчя, коли пік розвитку організму пройдено. Так, Федір був тим бійцем, який перемагав при скромних фізичних параметрах - але в такому віці занепад сил відчувають і такі феноменальні бійці; 2) обмежена конкуренція - по-перше, нове покоління бійців типу Веласкеса і Дос Сантоса тільки почало з'являтися і загартовуватися в боях, по-друге - це час, коли UFC став монополістом, скориставшись крахом Pride. А тому Федору не вдалося підписати контракт з Уайтом, то йому доводилося задовольнятися тим, що дають; 3) застій - Федір є дуже консервативним і посидючим людиною. Він насилу йде на зміни, не любить спарингувати за межами країни, не змінює тренерів і оточення - а світ ММА все і йде вперед.

Ви можете підтримати фінансово автора блогу за цими посиланнями:

http://www.donationalerts.ru/r/kokaprelude

https://www.patreon.com/kokaprelude

Або ж відправити кошти на цей Qiwi-гаманець: +79622954828

Але з ким він бився після 2005-го року?
Голосно і оглушливо, чи не так?
Хто ж був суперником Федора з 2006 по літо 2011?
Партер?
Перемогти висхідну зірку ММА - що може бути краще?