Полезные материалы

Так які відносини між президентом і тренером «Локомотива»?

У неділю в Петербурзі «Локомотив» розгромив «Зеніт» і виграв перше коло чемпіонату Росії. У понеділок в Москві головний редактор Sports.ru Юрій Дудь поговорив з президентом «Локомотива» Іллею Геркус.

ru Юрій Дудь поговорив з президентом «Локомотива» Іллею Геркус

- Зараз 18.00 понеділка. Розкажи, як ти провів останню добу.

- Після фінального свистка я пройшов по коридору VIP-ложі «Санкт-Петербург Арени», насилу знайшов ліфт, який довіз мене до спортивної зони. Теж з працею - навігація поки залишає бажати кращого - знайшов роздягальню своїх хлопців. Привітав їх. Пішов шукати машину на парковку - це теж було пригодою - знайшов, поїхав в аеропорт, куди вже приїхали хлопці на автобусі. Занурилися в чартер, полетіли в Москву. Доїхав до будинку, але заснув не відразу - годин до двох мене подколбашівало. Почитав форуми - і локомотівскіе, і іншого клубу. Подивився другу серію «Великий маленької брехні» з Ніколь Кідман. І заснув. На наступний день в 10-10.30 виїхав на роботу.

- Відвідало чи хоч раз за ці 24 години тебе почуття сорому?

- У мене були і позитивні, і негативні почуття. Але не сором. Просто мій перший клуб зазнав поразки. Зате мій другий клуб виграв.

- Я мав на увазі інше. Ти довгі місяці хотів зробити так, щоб Юрій Сьомін не тренував «Локомотив», а тепер він виніс найбагатшу команду Росії. Це не привід соромитися?

- Коли ти говориш «хотів», ти гіпертрофіруешь. Це не так. І потім - зауваж, виносить гравцем, який придбаний мною, під мою відповідальність цієї зими, відібраний спортивним директором. Так що знаряддям-то я забезпечив.

- Забезпечив - але людини, з яким довгі місяці вів апаратну боротьбу.

- Я б так не говорив. Людини, з яким у мене були розбіжності. Можливо, все ще є і ще будуть. Але в цьому якраз немає нічого страшного: у нас, як ми бачимо, виходить спільно працювати, і результат перевершує всі очікування. Причому перевершує у нас обох - не очікував ні я, ні, думаю, Юрій Палич.

- Тобі в будь-якому випадку не позбутися від цього образу: всі, абсолютно всі знають, що в «Локомотиві» президент воює з головним тренером. При цьому ти чемпіон російського футболу з піару. Визнати після такої перемоги, що ти був не правий по відношенню до не дуже сучасному, але до сих пір ефективному дідові, - хіба це не кращий піар?

- Він ефективний тренер, він це довів. Це не можна не визнати.

- А визнати, що ти був не правий?

- У чому?

- У тому, що ти не вірив в нього.

- Пропоную дочекатися закінчення сезону. Тільки тоді можна буде давати будь-які оцінки.

- Тоді фінальне: ти ж визнаєш, що в червні, на раді директорів «Локомотива», ти голосував проти Сьоміна?

- Знову-таки, це не зовсім так. Я висловлював побоювання. Але не категорично. Я говорив: якщо Юрій Палич продовжить, можливо, ми будемо виступати так само, як в минулому сезоні - а ми тоді були восьмими. Притому що команда у нас дуже сильна і здатна бути мінімум в п'ятірці. А чи може Юрій Палич надати їй додаткове прискорення, мені було незрозуміло. Це був момент невизначеності, там можна було приймати різні рішення. Ми обговорили і прийняли таке рішення. Однак вся ця ситуація, судячи в тому числі по твоїм питань, народила занадто багато чуток і домислів, багато з яких не мають нічого спільного з реальністю.

***

- Ти працюєш президентом футбольного клубу вже 15-й місяць. Три головних відкриття, з якими ти зіткнувся?

- Чи не в порядку значимості - в порядку того, що приходить в голову.

Виявилося, що уболівальників «Локомотива» менше, ніж я очікував. Залучати нових - це дуже важка праця. Віддача є, але не дуже висока. Ти конкуруєш з величезною розважальної індустрією, залучаєш людей в не саме комфортабельне місце для перегляду не завжди захоплюючої гри. Проте, нам залучати вдається - хоча і масштаб зусиль я недооцінив.

Мене засмутило, наскільки сильна роль агентів. Я вкрай скептично ставився до священної війни Миколи Санича Толстих. І зараз як і раніше не все поділяю, але розумію його стурбованість набагато краще. Вплив певних груп агентів дуже велике, і воно правда заважає розвиватися.

З позитивного: виявилося, що сколотити команду, яка боротиметься за високі місця, набагато зрозуміліше і простіше, ніж я думав. Бувають рішення недорогі і досить швидко призводять до результату.

- Розклади кейс «Олексій Олексій Андрійович Міранчук залишається в команді». Адже там реально була точка неповернення.

- У січні був момент, коли здавалося, що все. Ми вже дивилися, кого купувати натомість за ті гроші, що ми виручили б за його продаж.

- Це за які? 5 млн євро?

- Так.

- Так

У кожного гравця є логіка розвитку. У разі Олексія та інших молодих футболістів, які вже викликаються до збірної, важливо не змінювати клуб, в якому вони цей виклик отримали. Якщо вони поміняють клуб, трапитися може всяке. У нас є приклади переходів і в «Зеніт», і в інші клуби, коли гравець щільно сідав на лавку. Це було нашим аргументом: «Олексій, рік до чемпіонату світу - тобі не треба сіпатися. Тут працює твоя мама, тут грає твій брат, тут все знають тебе і ти знаєш всіх. Тут ти будеш головною зіркою ». З якихось причин протилежна сторона говорила йому: Іди в «Рубін», йди в «Зеніт».

Припустимо, він пішов би в «Рубін» до того тренеру, який працював там в минулому сезоні. Цей тренер пішов, прийшов новий, став би Олексій грати? Так, він отримує великі гроші, все відпрацювали як треба, але виходить він на поле? Ми не знаємо. Але це однозначно гірше, ніж те, що він має зараз: місце в основі поруч з Фернандешем, Фарфану і рідним братом. Він послухав нас і точно не помилився.

- Чи було тобі під час цих переговорів страшно? Я про фізичний страх.

- Було некомфортно.

- Ти ж найняв охоронця?

- Від Ольги Юріївни залишився один охоронець. Його надає РЖД - не для мене, а для людини, який виконує посаду президента «Локомотива». Ще є водій. І тоді, і зараз я використовую працю двох цих чудових людей.

- У тебе лунали тривожні дзвінки? Прилітали доброзичливі есемески?

- (в сторону вікна) А машин-то все більше ... Скажімо так, були некомфортні моменти. Я роздумував, чи варто продовжувати працювати. Загалом, роздумував про долі - і своєї, і батьківщини.

- Але ти ж визнаєш, що цього успішного кейса не сталося б, якби не Юрій Сьомін? Коли конфлікт між клубом і гравцем був на піку, він навіть не думав ховати його в запас, давав йому грати і публічно підтримував Олексій Андрійович Міранчук.

- Юрій Палич вніс великий вклад. Хоча найбільший криза була взимку, коли ігор не було. Але я схиляюся до того, що ми з тренером працювали з двох сторін. І хлопець до нас в підсумку прислухався.

- Чому з «Локомотива» був звільнений спортивний директор Ігор Корнєєв?

- Він не був звільнений. Ми підписали угоду про розірвання трудового договору за угодою сторін.

- Це і є звільнення. Чи пов'язано це з дорогим перепідписанням Ведрана Чорлука і покупкою Ігоря Портнягина?

- Були обставини, проаналізувавши які, я подумав, що ми могли по-іншому використовувати то трансферне вікно. Скажімо, кандидатура Портнягина була всебічно вивчена, це можна було зробити ефективніше. Це мене засмутило і змусило знайти іншу кандидатуру на позицію спортивного директора. У Ігоря, в свою чергу, теж були свої плани. Він добре зробив свою роботу, але мені здавалося, що можна ще краще.

- Перепідписання Чорлука на чотири роки з річною зарплатою в 4 млн євро і ще 4 млн євро підйомними - це норм для людини з хронічними проблемами зі здоров'ям?

- На той момент це було очевидним рішенням. Зараз, може бути, ми знайшли б якусь іншу форму домовленості. Але я нагадаю: Ведран - капітан збірної, який щойно приїхав з Євро, де вони відмінно виступили.

- Визнай, це було популістське рішення.

- Тільки прийти в клуб і продати капітана команди, тим більше такого популярного серед уболівальників, не хочеться нікому, і неважливо, популізм це чи ні. Тільки прийти в клуб і продати капітана команди основному конкуренту (мова про московському «Спартаку» - Sports.ru), якого ненавидять вболівальники, не хочеться тим більше.

- Я правильно розумію: Чорлука - найбільш високооплачуваний гравець «Локомотива»?

- Можливо. Але я переконаний, він поверне це своєю грою.

Версія Sports.ru: станом на лютий-2017 Чорлука - другий в рейтингу найбільш високооплачуваних футболістів всього чемпіонату Росії

* * *

- Чи правда, що «Локомотив» був близький до оренди цього літа португальця Нані?

- Ми були дуже близькі, але не трапилися інші фактори з ланцюжка. Які? Продаж гравця «Локомотива» в інший клуб - вона не відбулася.

- Це якого? Фернандеша?

- Ні.

- Влітку до вас як вільний агент прийшов молодий воротар Микита Медведєв. Це правда, що підйомні йому склали 3 млн євро?

- Не пам'ятаю точні цифри, але в загальній сумі агентські виплати склали приблизно цю суму.

- Чи вважаєш ти нормальним платити такі гроші за футболіста, який стає другим-третім воротарем команди? Після Гільєрме і Коченкова.

- Микита розглядався, скоріше, другим воротарем команди. При всіх моїх почуттях до Гільєрме, у нього бувають травми, в тому числі тривалі. Маючи можливість отримати російського воротаря такого класу, як Микита, роздумувати не треба. Ми підписали його на 5 років, і я впевнений, що він стане в ворота і буде грати так, що ми не пошкодуємо про його купівлю.

Ми підписали його на 5 років, і я впевнений, що він стане в ворота і буде грати так, що ми не пошкодуємо про його купівлю

- Або стане запасним на пару-трійку років і піде по орендах.

- В'ячеслав Малафєєв теж був цілий рік запасним воротарем, поки грав Каміл Чонтофальські. Нічого. Воротарі - терплячі люди, які чекають роками, у них по-іншому влаштована нервова система. На зовнішні подразники вони реагують не так, як ми з тобою.

* * *

- Ти пам'ятаєш свій перший розмова з Юрієм Сьоміним?

- Зустрілися з ним в його квартирі в районі Арбата. Це було за пару днів до мого призначення в «Локомотив». Ми багато говорили, він справив сильне враження.

- Як би ти описав свої відносини з Юрієм Сьоміним зараз?

- Поважні і професійні.

- Мені розповідали про діалог в роздягальні після матчу з «Динамо», який ви виграли 3: 0. «Ну що, Іллюша, задоволений?» «Так, ЮрьПалич». «А по тобі не скажеш! Ахахахахахахаха! »Як ти на цей підступ відреагував?

- Мені здається, над тобою хтось пожартував.

- Два свідка мені це підтвердили. Обидва пожартували?

- Можливо, така фраза була, але вона адресована іншій людині - не мені.

- У вас в команді є ще Ілля?

- Можливо, там було інше ім'я. До того ж він до мене звертається Ілля Леонідович. У нас дуже поважні відносини.

- Що йде не так? Ти прогресивний менеджер, який знає, що таке flexibility. Він людина, яка трохи не відповідає часу, але у якого є результат. Не хочу відчувати себе психотерапевтом сімейної пари, яка переживає розлучення, але - що не так? Що заважає вам бути разом і жити душа в душу?

- Так ми і є разом - все в порядку! Душа в душу? Я розповів про голкіперів. Тренери - теж не такі, як ми всі. Це люди, які, не граючи в футбол, керують людьми, які грають в футбол. Керують зграєю молодих харизматичних, злобних, багатих, іноді не бажають грати хлопців. І тренер повинен тримати їх в узді. І в підсумку він сам розвиває в собі прагнення придушувати, прагнення маніпулювати людьми. Тренери все такі, без винятку: я і з Діком Адвокатом, і з Лучано Спаллетті спілкувався - вони такі, і їх не переробити. Тому вони завжди тиснуть, а ти трохи захищаєшся. Або тиснеш сам у відповідь. І досягти балансу тут важче, ніж двом інженерам, які спільно малюють якийсь проект. І щоб домагатися результату, необов'язково жити душа в душу. Ми притираємося.

Ми притираємося

- Нічого собі притираються - 15 місяців!

- Так результат-то є! Після матчу з «Краснодаром» я підійшов до нього на брівці і сказав: «Юрій Палич, ми їдемо в Петербург, і для мене це дуже важливо. Будь ласка, постарайтеся ». Після матчу з «Зенітом» я так само підійшов: «Юрій Палич, спасибі вам величезне. Ви зробили для мене велика справа ». Він сказав: «Будь ласка».

- Тоді чому ти ніколи не підтримуєш його публічно? Якщо провести аналіз твоїх інтерв'ю, там завжди є про гравців, про клуб, про - о так - тебе, але не про тренера.

- Це не так. Юрій Палич - перша людина, якій я респектовать ще до того, як він був призначений в «Локомотив». Якщо не помиляюся, заголовок був «Юрій Палич - наш Алекс Фергюсон». Цей заголовок, до речі, у мене потім вкрали колеги зі Sports.ru, які в кінці ще й дали пораду, як управляти футбольним клубом.

- Літня зустріч з уболівальниками не під камери - що це було?

- Повторення одного з кейсів, які я завжди робив. Мені важливо отримувати фідбек - нема на форумах, а особисто. Це було на моє прохання. Мені задавали питання - я відповідав.

- Чому ти прикладав там Сьоміна?

- Я не докладав. Просто один з уболівальників так це сприйняв. Виник розмову: а чи все у вас безхмарно і гладко? «Та ні, ми іноді сваримося. І в трансферах не завжди приходимо до спільного рішення. Ну і взагалі якісь речі мене насторожують », - відповідь була приблизно такою. Це викликало паніку. Люди подумали, що ми на грані колапсу: так що ж таке, клуб адже рознесе на шматки, якщо вони посваряться!

- Фраза: «Сьоміну пора на пенсію» - була?

- Ні.

- Фраза: «Борис Ротенберг - обов'язковий додаток, яке треба брати в клуб» - була?

- Теж немає. Я сказав, що це була спільна угода з «Динамо».

* * *

- Яке ставлення до «Локомотиву» має сім'я Ротенбергов?

- Це міф. Ніякої ролі вони не грають. Крім одного - Борис Борисовичу грає у нас правого захисника.

- А хто, прости, робив тобі пропозицію про роботу в «Локомотиві»?

- Олег Валентинович Білозеров, президент Російських залізниць.

- Тобто ти не визнаєш того, що Олег Бєлозьоров, абсолютно нефутбольний людина, робив пропозицію саме тобі за рекомендацією сім'ї Ротенбергов?

- Цього я не можу сказати. Тому що не знаю.

- Це було до тебе, але влітку 2016 Курбан Бердиєв вести переговори з приводу роботи в «Локомотиві» їздив до Петербурга - на прийом до Роману Ротенбергу. Це відомо так само, як і те, що цей офіціант через годину принесе нам рахунок. Чому тоді ти говориш, що Ротенберг не мають ніякого відношення до «Локомотиву»?

- У тому числі тому що Курбан Бердиєв не став головним тренером «Локомотива», а залишився головним тренером іншої команди. Скажімо так, такий вплив могло бути, але воно не трапилося.

- Як тоді в команді опинився Борис Ротенберг-молодший?

- Коли ми спілкувалися з «Динамо» з приводу цілого списку футболіста, нам здалися максимально привабливими двоє людей - Ігор Денисов і Борис Ротенберг. Так і опинилися.

Так і опинилися

- Тобто ти вважаєш, що Борис Ротенберг - це футболіст рівня «Локомотива»?

- Він виходив в стартовому складі на матч з «Крилами» і зіграв чудово. Якщо не віриш, подивися статистику - там всього одна помилка з 20-30 ТТД.

- До всіх клубам, де він раніше грав, мав відношення його батько - як спонсор. Ти хочеш сказати, що «Локомотив» - перший, який не має?

- У «Локомотиві» - не має.

- У тебе є радник - Дмитро Буликін. Що він тобі радить?

- Він ділиться своїм різноманітним досвідом, який отримав в різних успішних європейських клубах. Розповідає, як була збудована футбольна організація в цих клубах. Ще йому юнацький футбол цікавий - ми відправляли його робити для нас роботу по його контактам в Голландії і Бельгії. Зараз буде вчитися на спортивний МВА.

- Він отримує зарплату?

- Так, отримує.

***

- «Локомотив» був за крок від оренди Артема Дзюби з «Зеніту». Що пішло не так?

- Банально: нам не вистачило часу і грошей.

- Едер був дешевше?

- Так, був дешевше. У якийсь момент ми хотіли брати їх двох, але нам не вистачило часу.

- З Петербурга я чув таке: Дзюба дуже хотів в «Локомотив» ...

- …це правда...

- ... але в якийсь момент стало відомо, що «Локомотив» бере Едера, і Геркус перестав відповідати на телефон.

- Це не правда. Після трансферу Едера ми спілкувалися, я відповідав. Потім, це питання спочатку клубів - спочатку домовитися треба їм, а ми не домовилися. Але це не означає, що не домовимося коли-небудь потім, тому навіщо розкривати всі деталі зараз?

- Ти ставиш собі в заслугу трансфер Фарфан. При цьому всі агенти знають: Фарфан був на ринку, він шукав переходу, і домогтися цього переходу - абсолютно звичайна справа і ні разу не успіх.

- Чому він тоді у нас, а не десь ще?

- Тому що дали йому гарну зарплату.

- На ринку - але при цьому його не взяв ні «Спартак», ні ЦСКА.

- На ринку - але при цьому його не взяв ні «Спартак», ні ЦСКА

- Так а навіщо він їм? Людині в цьому році виповнилося 33 роки.

- Так чи інакше: ми взяли - ми молодці. Чи не витратили грошей, взяли гравця збірної, причому тієї, яка наступного літа може приїхати в Росію. Людина в цьому сезоні вже забив 4 і віддав 3. Людина, яка може зіграти і центрального нападаючого, і правого захисника. Окей, знайдіть мені ще одного такого ж.

* * *

- У вас відмінний маркетинг перед матчами. Але глядачів якщо і більше, то зовсім-зовсім трохи. Про що ти думаєш, коли бачиш цифри?

- Думаю, що треба працювати далі. І рано чи Пізно у нас буде 20 тисяч в Середньому на одній грі. Думаю, что футбол наш только-только переживши нижню точку - коли років десять тому ми начали втрачати глядачів, коли база уболівальніків стала стіскатіся як шагренева шкіра, коли ми натурально занурюваліся в жах. Тільки зараз ми пішли вгору - завдяки «Краснодару», «Спартаку» і «Зеніту». З'їздити на футбік в Пітер - це вже подія. З'їздити в Краснодар на футбік - це теж подія, це поїздка. Що ще в Краснодарі було раніше дивитися? Користуючись твоєю мовою - назви мені три пам'ятки Краснодара до цього? А зараз в цій трійці - точно стадіон і точно парк поруч зі стадіоном. Люди створили об'єкт тяжіння в місто. Залишилося чекати, коли такі речі будуть з'являтися всюди.

- З вашими передматчевими активностями все класно, крім одного. Як мінімум перші півроку їх вам проводила компанія Games Agency Pro - саме з неї в крісло віце-президента клубу перейшов твій зам Олексій Киричок. По-моєму, це називається конфлікт інтересів.

- Я не знаю подробиць, якщо чесно. Манера шукати змову і корумпованість десь доречна. Але там, де мова йде про контракти на 50 тисяч рублів - немає.

- Там не 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

- Добре - трохи більше.

- Добре - трохи більше

- Ну, ще відмов нам в пошуку корумпованою складової в 3 млн підйомних за молодого чи другого, чи то третього воротаря.

- Тут її точно ніякої немає. Селіхов і Луньов переходили в «Спартак» і «Зеніт» за ще більші гроші. Він може перепідписатися зі старим клубом і відразу перейти - тоді ті ж гроші в якості підйомних він отримає від старого клубу, а старий клуб отримає їх, в свою чергу, від нас. Ми могли б заплатити ці 3 млн «Ростову» - це цілком ринкова ціна за молодого російського воротаря, здатного зіграти в Лізі чемпіонів. Ми могли б заплатити «Ростову» - але це було б довше.

- Ліміт руйнує наш футбол?

- Я за ліміт. Він хоч якось тримає каркас нашого футболу. Якщо прибрати - він завалиться. Будуть сильні клуби, які грають в Європі взагалі без наших хлопців. Розмови про те, що 18-річний хлопець повинен конкурувати з закордонним якісним легіонером, маючи 0 зіграних матчів на високому рівні - нісенітниця, так не буває. Якщо тобі 18 років і ти круто граєш в молодіжці, ти ніколи не виграєш конкуренцію, якщо тебе не випустять на поле.

- У Німеччині немає ліміту.

- Він є на заявку. При цьому Німецький футбольний союз постійно аналізує, скільки іноземців виходить в старті. Як тільки їх стане менше половини, повір мені, вони включать машину. А у нас є клуби, де росіян менше половини.

Якби Антону Олексій Андрійович Міранчук не давали місця на полі, він би конкурував, конкурував на тренуваннях і толку було б нуль. На його місце ми б легко привезли 25-річного хорвата, чеха або словака - і що б він показав? Але ми ставимо молодих до складу, для нас це принциповий момент.

Але ми ставимо молодих до складу, для нас це принциповий момент

- Але через ліміт такі історії, як з Олексієм Олексій Андрійович Міранчук - з торгами, нервами і охоронцями - у тебе будуть відбувається регулярно.

- На жаль, це плата. Але не можна вирішити одну проблему за рахунок інших. У агентів велика влада, тому що хороших гравців мало. Давайте ще зменшимо кількість гравців - ось здорово. Немає жодної проблеми скласти чемпіонат з дешевих іноземців. Але тоді у людей не буде жодного приводу ходити на стадіон. Тому що без місцевих вони не будуть відчувати ніякого зв'язку з клубом, як би цей клуб не називався.

* * *

- Тебе називають головним популістом російського футболу. Ти згоден?

- Я популіст в першу чергу для самого себе. Я сам уболівальник, тому зручність уболівальників для мене на першому місці. Коли я працював на іншій роботі - в «Лізі ТВ», я страждав, що російський футбол не показують в HD. І в тому числі для себе це зробив. Хоча, може, комусь це подобається так само, як і мені - що у нас з'явився HD-футбол.

- Але буває ж передоз! Ще не став президентом - вже в фан-секторі. Тільки став президентом - на лацкані вже значок «Локомотива».

- Фан-сектор? А куди було ще йти? По-перше, все інше було порожнім. По-друге, я прийшов з одним, який давно вболіває за «Локомотив». Можна було в diamond сходити, звичайно, але він дивиться футбол з Південної трибуни. Він навів не спілкуватися з уболівальниками - а подивитися з ним футбол. Я стояв за колонами, але мене там спалили. Окей.

Значок - треба бути лояльним до тих квітів, які ти покликаний захищати. Я лояльний.

- Заєць Іллі Геркус . Поясни, будь ласка: что.ето.за.хрень?

- Тут дві лінії сюжету. Я протягом року їздив у відрядження в Москву. Уяви: ти цілий рік живеш в готелі. На вихідні їдеш додому, але в будні щодня приходиш в готель. Через півроку вечорами ти починаєш розмовляти сам з собою. Через рік - розмовляєш вже цілком впевнено. Просто нема чим зайнятися, це важко.

Вдома мені подарували зайця і сказали: візьми з собою. Я діставав і розмовляв з ним - для мене це був елемент будинку. Потім я взяв його з собою, коли поїхав з донькою на канікули. У якийсь момент вона сказала: фотографуй не мене, а зайця. Потім для кращих фоток я завів інстаграм і став туди їх викладати. Спочатку це була особиста історія - між мною і дочкою. Зараз - інстаграм на 10 тисяч передплатників.

Зараз - інстаграм на 10 тисяч передплатників

- Це дуже дивно.

- У кожного має бути якесь божевілля.

***

- Хоча сьогоднішній «Локомотив» - це про маркетинг і про роботу з уболівальниками, не покидає відчуття, що все це не по-справжньому, все це фейк. Всі спонсори - від власника. Навіть продаж назви арени - тепер «РЖД Арени» - це перекладання з однієї кишені в іншу.

- Ні, є фейк, а їсти не фейк. Ми не фейк. Тому що ми дійсно боремося за вболівальника. Ми спіткали цю таємницю: вболівальники - це і є футбольний клуб. Є вони - є футбольний клуб, немає їх - немає клубу. Є клуби, які не вбити - тому що за ними величезна кількість людей. Візьми «Спартак», з ним нічого і ніколи статися не може. Якщо він раптом розоряється - новий інвестор уже біжить, саме біжить: а можна я буду наступним? Тому що хворіли, тому що важливо. «Зеніт» - в схожій ситуації. Решта - менше. І ми повинні стати такими ж.

Друга історія - ми завжди були з РЖД, все 95 років. Там працює 1 млн чоловік, наша мета - щоб вони нами пишалися. Ми індустріальний робочий клуб, який завжди поруч, прямо поруч з депо.

- Ну все одно це не про бізнес. Держкомпанія виділяє вам на сезон багато мільйонів доларів. А повертаєте ви їм крихти.

- Ми даємо їм гордість. Гордість за нас. Ми даємо їм відчуття, що РЖД - це ще й крутий футбольний клуб. І крім того, що ми на чверть себе забезпечимо, коли-небудь, може бути, наполовину себе забезпечимо - ми ще й вибудуємо зв'язок з цією людиною з РЖД, який приходить після зміни і вмикає телевізор: «А як там мій« Локомотив »? ». А він - добре!

Футбол - це соціальний інститут, а не бізнес, про який всі звикли думати. Це складний соціальний інститут, успішно існує в розвинених суспільствах. Футбольна самоорганізація у нас вивернута Радянським Союзом. Наш клубний футбол був убитий в 1921 році: декретом Раднаркому всі клуби, які до того моменту існували по 20-30 років, були знищені - бо пережиток імперіалістичної системи. Хоча цей дорадянський пласт був дуже правильним, дуже, як ти любиш говорити, ринковим. Потім це було начисто зішкребти і запустили спортивні товариства - «Динамо», ЦДКА, «Трудові резерви», «Крила Рад», «Локомотив». І кожне важливе державне суспільство отримало привілей мати при собі суспільство спортивне. Поміняти природу цих відносин - з клубів госкопорацій зробити назад ринкові, де люди просто об'єднуються і роблять клуб самі, - неможливо.

Поміняти природу цих відносин - з клубів госкопорацій зробити назад ринкові, де люди просто об'єднуються і роблять клуб самі, - неможливо

Прибираєш державні корпорації - футболу немає. Тому що це зв'язок встановлена ​​ще в ті часи, коли держава була іншою. «Приберіть держава зі спорту і буде всім добре» - це обман, не буде нікому добре. При цьому я розумію: так, це соціальне явище, але велика частина грошей йде на фінансування абсолютно ринкових і навіть вище-ринкових зарплат. І це викликає зрозумілий гнів і осуд численних користувачів Sports.ru.

***

- Фінальне: що є твоя мрія, пов'язана з футболом?

- Зіграти в Лізі чемпіонів. Ліга чемпіонів - це Різдво, яке приходить до тебе кожен матч. М'яч з зірками і гімн у будь-якої нормальної людини викликають мурашки. Слава Богу, що у нас є Ліга чемпіонів. Ті, хто її придумав, придумали найпрекрасніше, що є у футболі. І дуже хочу коли-небудь там опинитися.

фото: РІА Новини / Олександр Вільф (1,10), Володимир Астапкович; fclm.ru / Олександр Погребняк (3,4,9), fclm.ru (5,6,12); globallookpress.com / Dmitry Golubovich; Gettyimages.ru / Epsilon; instagram.com/ilgerkus

Відвідало чи хоч раз за ці 24 години тебе почуття сорому?
Це не привід соромитися?
Визнати після такої перемоги, що ти був не правий по відношенню до не дуже сучасному, але до сих пір ефективному дідові, - хіба це не кращий піар?
А визнати, що ти був не правий?
У чому?
Тоді фінальне: ти ж визнаєш, що в червні, на раді директорів «Локомотива», ти голосував проти Сьоміна?
Три головних відкриття, з якими ти зіткнувся?
Це за які?
Млн євро?
Цей тренер пішов, прийшов новий, став би Олексій грати?