Полезные материалы

Малий космічний апарат розробляють студенти ДВФУ в Центрі проектної діяльності

22 лютого 2018

Малий космічний апарат розробляють студенти ДВФУ в Центрі проектної діяльності


Малий космічний апарат з сонячним вітрилом розробляють студенти в Центрі проектної діяльності Далекосхідного федерального університету (ДВФУ). Нова технологія допоможе вирішити проблему утилізації космічного сміття і мінімізувати витрати палива для перекладу супутників з орбіти на орбіту.

Над проектом працюють магістранти Інженерної школи Дмитро Ричков, Саркіс Закарян, Антон Абрамов, Олексій Смольников і четвертокурсник Школи природних наук Костянтин Федоров. Як відзначають студенти, найближчим часом ряд світових космічних компаній почне розгортати на навколоземній орбіті многоспутніковие угруповання зв'язку і зйомки Землі з космосу. Згідно з прогнозами, до 2025 року з'являться тисячі нових супутників. Через 5-7 років після запуску вони вийдуть з ладу і стануть небезпечними для робочих апаратів.

Студенти ДВФУ пропонують обладнати кожен супутник уніфікованим контейнером, який по закінченню терміну експлуатації апарату автоматично розкриває сонячне вітрило і викликає природне гальмування. Так, поступово знижуючи висоту орбіти, супутник увійде в атмосферу і згорить. З іншого боку, парус можна використовувати для прискорення апарату, ловлячи тиск сонячних променів подібно до того, як працює вітрильник на вітрі. Таким чином, поступово можна збільшити висоту орбіти і навіть вийти за межі поля тяжіння Землі.

Учасники проекту вже створили габаритний макет майбутнього апарату, основні елементи якого надруковані на 3D-принтері і зроблені з алюмінію.

«Кінцевим результатом нашої роботи стане створення універсального відсіку з вітрилом в форматі 3U-кубсата, який ми пропонуємо встановлювати на різні космічні апарати, - поділився магістрант Саркіс Закарян. - Найближчим часом опрацюємо систему зберігання і розкриття вітрила, уточнимо математичні та чисельні моделі управління ним на орбіті, а далі приступимо до розробки та виготовлення конструкції, електроніки і бортового програмного забезпечення для наземних випробувань супутника-демонстратора технології. Потім плануємо збірку льотного зразка, і, звичайно, чекаємо реальних випробувань в космосі ».

Важливою сходинкою розвитку студентського проекту в ДВФУ може стати участь в міжнародних космічних змаганнях інженерних команд «NTI Sputnik challenge» під егідою Національної технологічної ініціативи. На змаганнях студенти російських вузів будуть створювати кубсати (малі космічні супутники) з вітрилом, а кращі отримують можливість запустити свій апарат на орбіту.

Центр проектної діяльності почав працювати в ДВФУ в 2017 році. Це майданчик, де студенти різних напрямків реалізують власні ідеї або вбудовуються в діючі проекти. Майбутні економісти, маркетологи, юристи, інженери і дизайнери можуть проявити свої професійні навички під керівництвом наставників-практиків. Консультантами команд виступають співробітники ДВФУ, бізнесмени та експерти з провідних компаній.

Проектна робота в центрі ведеться за шістьма напрямками: «Архітектура і дизайн», «Інтернет речей і великі дані», «Робототехніка», «Біоінженерія», «Космічні апарати і многоспутніковие орбітальні системи», «Інжинірингова лабораторія».

Хочеш стати резидентом Центру проектної діяльності ДВФУ ? Дзвони: 8 (916) 527-47-98.

Стеж за новинами центру в групі ВКонтакте: https://vk.com/cpddvfu .