Полезные материалы

Офісний рай для експатів: як араби вклали перші долари в Татарстан

8.12.2016

Навіщо «шейхи», яких три роки «морозять» з «Смарт Сіті», зняли весь 11-й поверх «Корстон»?

Довгі-довгі роки умовлянь і нескінченних самітів, спрямованих на залучення в Татарстан інвестицій з Перської затоки, принесли перший реальний плід. Ті самі арабські інвестори, які підписалися вкластися в «Смарт Сіті Казань», поки мегапроект на паузі, відкрили елітний «коворкінг» в мармурі і з чарівними секретарками в «Корстон». Так що замість $ 1 млрд., Про яку мріяв АІР епохи Линара Якупова, обсяг арабських інвестицій поки складе $ 1 мільйон.

Історія почалася в 2013 році, коли біля селища Столбіще відбулася урочиста церемонія закладки першого каменя майбутнього «Смарт Сіті Казань» Фото: president Історія почалася в 2013 році, коли біля селища Столбіще відбулася урочиста церемонія закладки першого каменя майбутнього «Смарт Сіті Казань» Фото: president.tatarstan.ru

«ЦЕ НАШІ ПАРТНЕРИ, ВОНИ ПРЕДСТАВЛЯЮТЬ НАШІ ІНТЕРЕСИ В КРАЇНАХ ПЕРСЬКОЇ ЗАТОКИ»

Історія почалася в далекому вже жовтні 2013 року, коли в рамках міжнародного економічного форуму Росії і країн ОІВ KazanSummit-2013 біля селища Столбіще відбулася урочиста церемонія закладки першого каменя майбутнього «Смарт Сіті Казань». Разом з президентом РТ Рустамом Мінніхановим і в той час главою АІР РТ Лінар Якупова капсулу з посланням до майбутніх жителям «Смарт Сіті Казань» в основу майбутнього будівництва заклав і генеральний директор Tatarstan Gulf Investment Company (створена в 2013 році для реалізації проекту, серед засновників - група інвесторів з ОАЕ, Катару та Бахрейну) Халед аль-Джассим, який пообіцяв інвестувати в комерційну нерухомість проекту (міжнародний торговий центр) близько $ 760 мільйонів. Разом з іншими проектами інвестиційний портфель «Смарт Сіті Казань» тоді тягнув майже на $ 1 млрд., А за 20 років в 650 га на відстані 3 кілометрів від аеропорту «Казань» планувалося залучити $ 10 мільярдів.

Придуманий малайзійці майстер-план майбутнього ділового центру був прекрасний, проте вже незабаром грандіозний проект став буксувати через те, що республіка не знайшла грошей на початкову інфраструктуру. Іноземні ж інвестори відмовлялися за свій рахунок прокладати трубопроводи, так як це робило проект не окупається для них в розумні терміни. В кінці 2014 року Мінніханов на зустрічі з журналістами заявив: «На деякий час треба взяти тайм-аут по" Смарт Сіті ". Тягти відразу два проекти досить непросто, тому зараз перш за все увагу Іннополісу. Іннополіс йде першим ешелоном, а "Смарт Сіті" - другий ешелон ». З того часу проект виявився в підвішеному стані: влада республіки від нього не відмовляються, але поки що дійсно і з майбутньою IT-столицею клопоту вистачає.

Майстер-план майбутнього ділового центру був прекрасний, проте вже незабаром грандіозний проект став буксувати через те, що республіка не знайшла грошей на початкову інфраструктуру Фото: president Майстер-план майбутнього ділового центру був прекрасний, проте вже незабаром грандіозний проект став буксувати через те, що республіка не знайшла грошей на початкову інфраструктуру Фото: president.tatarstan.ru

Проте консорціум арабських інвесторів Tatarstan Gulf Investment Company, як з'ясувалося, до сих пір не розчарувався в інвестиційному потенціалі Татарстану. Можливо, тому, що, як свого часу їх охарактеризував генеральний директор ВАТ «Корпорація розвитку РТ» Булат Гаяне, це «наші партнери, вони представляють наші інтереси в країнах Перської затоки».

Як би там не було, вони вирішили застовпити свою присутність на місцевому ринку комерційної нерухомості і вийшли з новою для російського ринку послугою - бізнес-центр преміум-класу, вклавши в проект символічний $ 1 мільйон.

«У РОСІЇ ЗВИКЛИ, ЩО 1 ТИСЯЧУ КВАДРАТНИХ МЕТРІВ ЗАЙМАЄ ОДНЕ КОМПАНІЯ»

Для управління проектом була запрошена компанія Alliance Business Centers Network (ABCN) - одна з найбільших міжнародних мереж бізнес-центрів. На сьогоднішній день в мережу ABCN входить близько 700 бізнес-центрів преміум-класу по всьому світу. Оборот компанії становить понад $ 900 мільйонів. Загальна площа офісних центрів перевищує 1,5 млн. Кв. метрів. Серед резидентів мережі - великі транснаціональні корпорації, підприємства нафтовидобувної галузі, автомобільні концерни, торговельні мережі, провідні агентства, що займають лідируючі позиції в світових рейтингах, наприклад Siemens, SonyEricsson, Facebook, ABB, Cushman, Fedex, Yahoo та ін.

Для розміщення бізнес-центру ABCN преміум-класу орендований весь 11-й поверх нової вежі ДТРК «Корстон» загальною площею 1 тис Для розміщення бізнес-центру ABCN преміум-класу орендований весь 11-й поверх нової вежі ДТРК «Корстон» загальною площею 1 тис. Кв. метрів Фото: «БІЗНЕС Online»

Як розповів «БІЗНЕС Online» регіональний директор ABCN Ильмир Ілаєвих, для розміщення проекту орендований весь 11-й поверх нової вежі ДТРК «Корстон», де, до речі, на 4 - 13-му поверхах розміщується власний бізнес-центр класу А «Корстон» . Термін оренди складає п'ять років з можливістю продовження договору. Сума орендних платежів не розголошується. Загальна площа бізнес-центру ABCN склала всього 1 тис. Кв. метрів (для порівняння: всього в бізнес-центрі «Корстон» - 12 тис. кв. метрів). «Так, це небагато. У Росії звикли, що 1 тис квадратних метрів займає одна компанія. Але наша особливість в тому, що ми не просто надаємо приміщення в оренду, а надаємо сервісні послуги - надаємо готове робоче місце, готове офісне рішення. Всього в нашому бізнес-центрі 28 офісних приміщень (від одного до чотирьох робочих місць - всього 54 робочих місця), плюс дві переговорні кімнати, ресепшен, бізнес-вітальня і кухня », - розповів він про своє господарство.

За словами Ілаєвих, казанський бізнес-центр ABCN нічим не поступається аналогічним бізнес-центрам преміум-класу за кордоном по оснащенню і рівню сервісу. Дизайн-проект був розроблений компанією A2Z, штаб-квартира якої знаходиться в Дубаї. Матеріали і меблі привезені з Прибалтики та Італії. Приміщення бізнес-центру оздоблені мармуром, оніксом, травертином, склом і деревом.

«Фактично ми надаємо такі ж послуги, як готель, тільки здаємо не ліжка, а робочі місця», - зазначив регіональний директор ABCN Ильмир Ілаєвих Фото: Олександр Андрєєв «Фактично ми надаємо такі ж послуги, як готель, тільки здаємо не ліжка, а робочі місця», - зазначив регіональний директор ABCN Ильмир Ілаєвих Фото: Олександр Андрєєв

«Клієнт отримує повністю обладнаний і оснащений офіс з підключеним окремим номером телефону, що працює інтернетом. Він просто ставить свій комп'ютер або ноутбук і починає працювати. Наша дівчина на ресепшені виконує функції секретаря компанії - відповідає на дзвінки, копі-центр, сканування, копіювання, прийом і передача факсу. Є ще консьєрж - замовлення таксі, покупка квітів, підбір та бронювання квитків і готелів і т. Д. Фактично ми надаємо такі ж послуги, як готель, тільки здаємо не ліжка, а робочі місця », - зазначив регіональний директор.

За його словами, основна цільова аудиторія бізнес-центру - закордонні компанії, які планують свої проекти в Татарстані. «Для них ми найвигіднішу пропозицію - у нас уже готове офісне рішення, також ми через своїх казанських партнерів можемо допомогти в реєстрації місцевої компанії, надати послуги юридичного супроводу та бухгалтерської звітності, що дуже затребуване для компаній, які тільки-тільки з'явилися на татарстанський ринку . Відповідно, поки вони реалізують свій проект, будують завод, вони можуть скористатися нашим офісом. А коли з'явиться основне місце роботи, наприклад в ОЕЗ "Алабуга", вони можуть туди перебратися, залишивши, наприклад, тут одного свого представника », - поділився задумом регіональний директор.

Казанський бізнес-центр ABCN нічим не поступається аналогічним бізнес-центрам преміум-класу за кордоном по оснащенню і рівню сервісу, зазначає регіональний директор Фото надане компанією ABCN Казанський бізнес-центр ABCN нічим не поступається аналогічним бізнес-центрам преміум-класу за кордоном по оснащенню і рівню сервісу, зазначає регіональний директор Фото надане компанією ABCN

«ТРЕБА РОЗУМІТИ, ЩО МИ АБСОЛЮТНО НОВА КОМПАНІЯ З АБСОЛЮТНО НОВИМ БІЗНЕСОМ НА АБСОЛЮТНО НОВОМУ РИНКУ»

За його словами, спочатку бізнес-центр планувалося відкрити на початку вересня, на піку ділової активності, однак відбулися затримки. «Зараз ділова активність пішла на спад у зв'язку з наближенням новорічних канікул. Більшість потенційних клієнтів нам кажуть: мені вашу пропозицію дуже цікаво, але давайте повернемося до розмови після 15 січня », - зазначив він.

Проте регіональний директор ACBN впевнений, що до червня 2017 року проект вийде на рівень заповнюваності 70 - 80%. «Це навіть песимістичний прогноз», - підкреслив Ілаєвих, зазначивши, що вже на стадії технічного запуску заповнюваність бізнес-центру склала 20%. Окупність проекту - близько 4 років. «Треба розуміти, що ми абсолютно нова компанія з абсолютно новим бізнесом на абсолютно новому ринку. Так, у нас є план окупності, є прогноз. Але інвестори віддають звіт, що проект знаходиться в стадії тестування, промацування ринку, і по ходу будемо допрацьовувати свої послуги », - зазначив регіональний директор. «Так, спочатку у нас не було поняття" здача в оренду робочого місця "- ми планували здавати в оренду тільки офіси. Отримавши зворотний зв'язок від потенційних клієнтів, ми вирішили в трьох офісах здавати в оренду робочі місця. Тобто в одному кабінеті можуть знаходитися співробітники відразу двох-трьох компаній. Наприклад, це можуть бути консультанти, бухгалтера, дизайнери, архітектори, програмісти і так далі », - розповів Ілаєвих. Оренда робочого місця в такому «преміум-коворкінг» складе, за його словами, 30 тис. Рублів на місяць.

Дизайн-проект був розроблений компанією A2Z, штаб-квартира якої знаходиться в Дубаї Дизайн-проект був розроблений компанією A2Z, штаб-квартира якої знаходиться в Дубаї. Матеріали і меблі привезені з Прибалтики та Італії Фото надане компанією ABCN

При заповненні даного бізнес-центру на 70% планується відкрити ще один бізнес-центр ABCN в Казані. «Сьогодні Казань - один з провідних міст Росії за рівнем економічного розвитку. Все більше великих транснаціональних компаній називають Татарстан одним із пріоритетних регіонів для виходу на російський ринок. Всі ці фактори і вплинули на наш вибір Казані як першого в Росії міста, де буде відкрито перший в Росії офіс мережі ABCN », - повідомив Ілаєвих. За його словами, до 2020 року в Росії ABCN планує відкрити 7 бізнес-центрів. Загальна сума планованих інвестицій складає більше $ 10 мільйонів.

«ВСЕ ЧЕКАЮТЬ ВІД АІР РТ, ЩО ВІН ПОЇДЕ І привезе НАЗАД В ПОРТФЕЛІ ІНВЕСТИЦІЇ ...»

Оптимізм 28-річного Ілаєвих по відношенню до Татарстану пояснюється і його послужним списком. У березні 2011 року, ще навчаючись на п'ятому курсі Казанського університету, він пройшов співбесіду і був прийнятий на роботу в фонд розвитку ісламського бізнесу і фінансів Линара Якупова. Молода людина, яка добре знає іноземні мови, став у нагоді йому і в АІР РТ. Там Ілаєвих очолив інформаційно-аналітичний відділ.

Ілаєвих підкреслив, що, хоча сума інвестицій в проект чисто символічна, її важливість полягає в тому, що це перші справжні арабські інвестиції в економіку Татарстану Фото: Олександр Андрєєв Ілаєвих підкреслив, що, хоча сума інвестицій в проект чисто символічна, її важливість полягає в тому, що це перші справжні арабські інвестиції в економіку Татарстану Фото: Олександр Андрєєв

Під час роботи в агентстві Ілаєвих обріс зв'язками, які допомогли йому після того, як в листопаді 2014 року Якупова відправили у відставку. Ілаєвих скористався пропозицією турецької компанії Renaissance Heavy Industries, яка займається інжинірингом та будівництвом промислових об'єктів. На посаді менеджера з розвитку бізнесу він брав участь в реалізації проекту будівництва заводу полімерів в Тобольську для компанії «Сибур». Однак уже через півроку через кризу і відмови іноземних банків кредитувати російські інвестпроекти турецька компанія була змушена скоротити майже половину місцевих співробітників.

Але і тут Ілаєвих допомогли зв'язку, отримані в агентстві. «Працюючи в АІР РТ, ми почали приводити в Татарстан бізнесменів з Еміратів, Катару і Бахрейну. Вони дуже сильно зацікавилися проектом "Смарт Сіті Казань". Але проект, як ви знаєте, заморозився, інвестори, щоб не втрачати свою присутність на татарстанський ринку комерційної нерухомості, вирішили реалізувати інший невеликий проект, запросивши мене взяти участь в ньому і запропонувавши посаду регіонального директора в дружній їм компанії ABCN », - пояснює Ильмир. Він підкреслив, що, хоча сума інвестицій в проект чисто символічна, її важливість полягає в тому, то це перші справжні арабські інвестиції в економіку Татарстану. «Свого часу АІР РТ переконав їх інвестувати в Татарстан. Так що це важливий крок для зміцнення ділових зв'язків з арабським світом, - зазначив Ілаєвих. - Всі чекають від АІР РТ, що він поїде і привезе назад в портфелі інвестиції. Але потрібні роки, щоб накопичився ефект від спілкування з інвесторами, щоб почав реалізовуватися той чи інший проект ».

При заповненні даного бізнес-центру на 70%, планується відкрити ще один бізнес-центр ABCN в Казані Фото надане компанією ABCN При заповненні даного бізнес-центру на 70%, планується відкрити ще один бізнес-центр ABCN в Казані Фото надане компанією ABCN

«У« Корстон »Є СВОЯ УСПІШНА КОНЦЕПЦІЯ, НАМ НЕ ПОТРІБНІ ДОДАТКОВІ ВКЛАДЕННЯ»

У самому «Корстон» до сусідства з бізнес-центром ABCN ставляться спокійно. Більш того, як розповіла «БІЗНЕС Online» керівник відділу оренди та продажу ТОВ «Корстон-Казань» Юлія Коміссарова, взаємини з мережею ABCN не можна розглядати як чисто комерційну угоду. «Можливо, вигідніше було б розбити загальну площу на офіси і здавати їх окремо. Але нам цікава сама ідея, підхід великого міжнародного орендаря до бізнесу і те, що бізнес-центр преміум-класу буде присутній в "Корстон" », - зазначила вона.

На думку Коміссарова, у бізнес-центру ABCN хороший потенціал. «Це свого роду ексклюзив для нашого міста, оскільки вони надають офіси з хорошим дизайнерським ремонтом, якісної дорогими меблями, великим спектром послуг, що надаються. З власного досвіду можемо сказати, що орендарі, які цікавляться подібними видами офісів, вже є. Для багатьох компаній важливі статус і престиж, в тому числі і в зовнішньому вигляді офісу », - сказала представник ДТРК« Корстон ».

«Це свого роду ексклюзив для нашого міста, оскільки вони надають офіси з хорошим дизайнерським ремонтом, якісної дорогими меблями, великим спектром послуг, що надаються» Фото надане компанією ABCN «Це свого роду ексклюзив для нашого міста, оскільки вони надають офіси з хорошим дизайнерським ремонтом, якісної дорогими меблями, великим спектром послуг, що надаються» Фото надане компанією ABCN

Втім, за її словами, реалізовувати схожий проект сама компанія не планує. «У" Корстон "є своя успішна концепція, нам не потрібні додаткові вкладення. Ми непогано ростемо і заробляємо на тому, що у нас є », - підкреслила Коміссарова. - Більшість офісних центрів Казані знижує ціни за квадратний метр, знижується і завантаження в бізнес-центрах. Великий відтік орендарів йде з центру міста, зважаючи на складнощі з парковкою. На відміну від загальної тенденції «Корстон» зростає і за вартістю за квадратний метр, і по завантаженості центру ».

За її словами, зараз заповнюваність бізнес-центру «Корстон» становить 90 - 94%. Причому в порівнянні з 2015 роком завантаження зросла на 3%, незважаючи на те що ціни на оренду були підвищені на 5 - 10%.

Линар Якупов впевнений в хороших перспективах проекту, в якому бере участь його колишній вихованець Фото: prav Линар Якупов впевнений в хороших перспективах проекту, в якому бере участь його колишній вихованець Фото: prav.tatarstan.ru

Лінарія ЯКУПОВ: «Я ВІРЮ, ЩО ПРОЕКТ« СМАРТ СІТІ КАЗАНЬ »КОЛИ-НЕБУДЬ розморозити»

Радник прем'єр-міністра РТ і глава фонду розвитку ісламського бізнесу і фінансів Якупов також упевнений в хороших перспективах проекту, в якому бере участь його колишній вихованець. «Я думаю, що цей бізнес-центр буде затребуваний серед компаній, які відкривають в Татарстані свої представництва. Це перша ластівка - по крайней мере, це перші реальні гроші, які прийшли в економіку Татарстану від арабських інвесторів. У 2013 році ми підписали з ними угоди майже на 1 мільярд доларів інвестицій в проект "Смарт Сіті Казань". Але так як проект заморожений через невирішеність питання з інфраструктурою, вони вирішили хоча б помацати казанський ринок, привели партнерів з ABCN - оператора бізнес-центру. І коли проект "Смарт Сіті Казань" розморозиться (а я в це вірю), то вони будуть готові відновити реалізацію своїх інвестиційних планів », - сказав« БІЗНЕС Online »Якупов.

Говорячи про інші можливі інвестиції з арабських країн, він зазначив, що зараз не може говорити в цілому про ситуацію в республіці. Однак, за словами Якупова, до теми халяль-індустрії, якій він щільно займається, арабські інвестори виявляють велику цікавість. Втім, він нагадав, що традиційні сфери арабських інвестицій - це комерційна нерухомість, логістика та інфраструктурні проекти. «Я не виключаю, що в разі успіху проекту бізнес-центру ABCN в Казані з'являться і нові арабські інвестори», - підкреслив він.

Чи вірите ви в прихід арабських інвестицій в Татарстан?

46% Якби наш бізнес так улещували, як іноземців, толку було б більше

18% Поки вже дуже повільно розгойдуються

12% Так, адже це мусульманські країни

24% Ні, Росії вони не союзники

Прийом голосів за опитуванням закритий

Навіщо «шейхи», яких три роки «морозять» з «Смарт Сіті», зняли весь 11-й поверх «Корстон»?
Чи вірите ви в прихід арабських інвестицій в Татарстан?