Полезные материалы

Саудівський принц хоче купити «МЮ». Глейзери продавати поки не готові

Мухаммед ібн Салман Аль Сауд, стан сім'ї якого оцінюється більш ніж в трильйон доларів, хоче інвестувати в «Манчестер Юнайтед», а в ідеалі готовий повністю викупити клуб у сім'ї Глейзерів.

Мухаммед ібн Салман Аль Сауд, стан сім'ї якого оцінюється більш ніж в трильйон доларів, хоче інвестувати в «Манчестер Юнайтед», а в ідеалі готовий повністю викупити клуб у сім'ї Глейзерів

За даними багатьох джерел, наслідний принц Саудівської Аравії вирішив кинути виклик сусідам з Катару і ОАЕ, які володіють «ПСЖ» і «Манчестер Сіті».

Мухаммед ібн Салман - це саме та людина, який дивився матч відкриття ЧС-2018 разом з Володимиром Путіним і президентом ФІФА Джанні Інфантіно. Принц курирує футбол в Саудівській Аравії. Навесні він презентував пакет футбольних реформ, схожий на фінансовий фейр-плей, а перед цим покрив численні зовнішні борги аравійських клубів на суму близько 340 млн доларів.

Сім'я Глейзерів володіє «Манчестер Юнайтед» з 2005 року. У 2012-му частину акцій «Юнайтед» стала доступна на Нью-Йоркській фондовій біржі, основну частку викупили чотири інвестиційних фонди, але шестеро дітей Малькольма Глейзера все одно повністю контролюють клуб, маючи 97% виборчих прав. І до сих пір сімейство Глейзерів завжди відмовлялося від будь-яких пропозицій про продаж клубу.

За час правління Глейзерів доходи «Юнайтед» зросли до рекордних висот, а сім'я вивела з рахунків клубу понад мільярд доларів, тим самим викликавши безліч протестів вболівальників - від жовто-зелених футболок і шарфів «Ньютон-Хіт» (так називався клуб при підставі), до створення «Юнайтед оф Манчестер», що виступає зараз в 6-му дивізіоні.

У 2005-му Глейзерам покупка клубу обійшлася приблизно в 790 млн фунтів, зараз же він оцінюється приблизно в 3 млрд - імовірно саме стільки Мухаммеду ібн Салман Аль Сауда доведеться заплатити за «МЮ». Навіть така сума навряд чи збентежить наслідного принца, оскільки в покупці глобального футбольного бренду він бачить серйозну заяву в фінансовому та політичному протистоянні з іншими країнами Перської затоки.

Інтерес саме до «Юнайтед» пояснюється ще й тим, що цей клуб вже став стратегічним партнером міністерства спорту Саудівської Аравії. «МЮ» допомагає популяризувати футбол в країні в рамках програми «Saudi Vision 2030», створеної наслідним принцом для різнобічного розвитку країни і зменшення нафтозалежності. Крім того, «Юнайтед» вже багато років співпрацює з компанією Saudi Telecom, а фанатська база клубу в Перській затоці оцінюється приблизно в 5 млн осіб.

До речі, це не перший випадок, коли «МЮ» міг розраховувати на інвестиції з Саудівської Аравії. Ще в 1987-му англійські газети писали про візит іншого аравійського принца, 15-річного Абдулазіза.

Про можливі переговори говорить і той факт, що останнім часом Аврам Глейзер став частим гостем в Саудівській Аравії, а в цьому місяці збирається відвідати всесвітню конференцію провідних банкірів та інвесторів в Ер-Ріяді, на якій буде присутній і Мухаммед ібн Салман Аль Сауд.

Незважаючи на готовність наслідного принца придбати клуб, Глейзери, ймовірно, не захочуть відразу розлучатися з настільки вигідним джерелом доходу. Експерти очікують, що американці не продадуть клуб відразу, а для початку дозволять придбати частину акцій рівня «Б». Вони дадуть інвесторам значну частку в клубі і фундамент для подальших дій, але поки Глейзери збережуть контроль в своїх руках. Таким же чином «Манчестер Сіті» в 2015 році продав 13% акцій консорціуму з Китаю.

Правда, інші джерела стверджують, що «МЮ» як і раніше не продається. І що це тим більше неможливо зараз, коли в розпалі конфлікт навколо журналіста Джамала Хашеггі, який пропав після візиту в посольство Саудівської Аравії в Туреччині. Він поїхав в США після арешту кількох його друзів, регулярно критикував аравійське уряд і безпосередньо Мухаммеда ібн Салмана Аль Сауда, який займає посади віце-прем'єра і міністра оборони. Турецька поліція припускає, що журналіста катували, а потім убили спецслужби Саудівської Аравії.

Якщо інвестиція все ж відбудеться, це може бути угода з кимось із членів сім'ї наслідного принца або компанії, яка повністю належить королівству. На думку експертів, найбільш вірогідним є пропозиція від державного інвестиційного фонду. Цьому фонду, до речі, належить і контрольний пакет акцій Saudi Telecom.

Саудівська Аравія вже інвестувала в такі глобальні бренди як «Tesla» і «Uber», підписала довгострокові контракти з WWE і Formula E. «Юнайтед» може стати новою вершиною та гучною заявою на весь світ.

фото: Gettyimages.ru / Dan Kitwood, Laurence Griffiths, Michael Regan, Matthew Lewis