Полезные материалы

10 сучасних казахстанських архітекторів

Архітектура Казахстану зі здобуттям незалежності виявилася на вищому рівні свого розвитку. А перенесення столиці з Алмати в Астану дозволив зодчим усього світу поборотися за шанс реалізувати свої найсміливіші фантазії не тільки на папері, а й втілити їх в життя, тим самим на століття увічнивши свої імена, як в історії світової архітектури, так і Казахстану. Чимало по-справжньому унікальних споруд є справою рук наших вітчизняних фахівців. А їх в Казахстані виявилося багато. Казахстанські архітектори відомі і за межами батьківщини. Більшість з них неодноразово ставали переможцями міжнародних конкурсів і володарями численних премій і нагород. Vласть представляє десять вітчизняних архітекторів, чиї імена, перефразовуючи відомий вислів, застигли в музиці.

Володимир Лаптєв

Обіймав посаду головного архітектора Астани з 2000 по 2005 роки. Є автором декількох відомих проектів, таких як будівлі міністерства фінансів і міського акімату, Палацу спорту «Казахстан», ЖК «Північна корона», ЖК «Арман», ковзанярського стадіону в Астані та будується в столиці Музею історії Казахстану. Будівля міністерства фінансів за задумом автора мало символізувати розвівається прапор, однак за свою вигнуту форму в народі будівлю прозвали «Долар».

Шоха Матайбеков

Шоха Матайбеков

У період з 2005 по 2007 роки працював головним архітектором міста Астани. Є автором безлічі видатних об'єктів, серед яких: концертний зал «Тілеп қобиз Сарайю», багатофункціональний комплекс «У Водно-зеленого бульвару», ЖК «Північне сяйво», будинок міністерств, еталонний центр в Астані та багато інших. Кожне спорудження, придумане архітектором, є воістину витвором мистецтва. Шоха Матайбеков відомий широко за межами Казахстану

Сагиндиков Жанболатов

У минулому році покинув пост головного дизайнера Астани, який займав протягом 5 років. Серед найбільш відомих проектів автора слід зазначити Казахський національний університет мистецтв, який раніше іменувався Казахської національною академією музики і Мечеть Хазрет Султан. Унікальна будівля Казахського національного університету мистецтв виконано у вигляді рояля з чорно-білим чергуванням клавіш. Мечеть виконана в традиційному ісламському стилі із застосуванням традиційних казахських орнаментів. Загальна площа будівлі перевищує 17 тисяч кв.м., а територія храму - 11 гектарів.

Микола Борискин

Микола Борискин

Автор і співавтор багатьох визначних об'єктів в Алмати і Астані. Серед його робіт: адміністративний комплекс ЕФПК і будівлю міністерства транспорту і комунікацій в Астані, ЖК «Тріумф Астани», ЖК «Астана Жулдиз», житловий комплекс «Овація» в Алмати і багато інших. Микола Борискин є також співавтором красивого комплексу адміністративних будівель національних компаній «Казахойл» і «КазТрансОйл».

Толеген Абдільда

Візитною карткою архітектора є цирк, побудований в Астані. Унікальна споруда у формі літаючої тарілки підкорило серця не тільки жителів столиці, але також і її гостей. Цирк, розрахований на 2000 глядацьких місць, по праву вважається пам'яткою міста. Толеген Абільда ​​також є автором і співавтором комплексу урядових будівель в Астані, мечеті громади «Будинок Вайханов» і розважального центру «Метро» в Алмати.

султан Баймагамбетов

султан Баймагамбетов

Протягом майже 16 років керував департаментом архітектури Алмати, будучи головним архітектором міста. Керував авторським проектом по створенню генерального плану південній столиці до 2020 року з прогнозом до 2030 р Є автором ряду проектів, в тому числі резиденції президента Казахстану, центральної мечеті і нового аеровокзалу в аеропорту Алмати, поліфункціонального комплексу «Нурли Тау», пам'ятників Жамбилу Жумабаєву і Абилай Хану, а також безлічі інших проектів південній столиці.

Серік Рустамбек

Вніс величезний вклад у створення архітектурного образу Астани: нова площа, набережна річки Есиля - «Аквапарк», ЖК «Сама», ресторан «Європа-Палас» та інші. Серік Рустамбек також є автором проектів центральних ринків, універсальних магазинів, мечетей в Алмати, Семипалатинську, Павлодарі, Астані, Кокшетау, Красноводську і Абакані. За його ескізами зведений меморіальний комплекс жертвам політичних репресій «АЛЖИР» в Акмолинської області.

Акмурза Рустембеков

Акмурза Рустембеков

Є автором і керівником проекту одного з головних символу Казахстану «Астана-Байтерек» за який був удостоєний безлічі нагород на міжнародних конкурсах. Торговий комплекс «Silk Way» в Алмати, а так само багато індивідуальні житлові будинок в містах Алмати і Бішкек належать творчості Акмурзи Рустамбекова.

Болат Куспангаліев

За інформацією КазНТУ ім. Сатпаева, після захисту докторської дисертації в 2000-му році став він першим казахом - доктором архітектури. Під його керівництвом і безпосередній участі були виконані понад 20 робіт. Серед найяскравіших слід виділити багатофункціональний житловий комплекс «Хайвілл Астана», готельно - адміністративний житловий комплекс «Білий Лайнер» в Астані та багатофункціональний житловий комплекс «Алмали Кала» ( «Apple Town»).

Тохтар Ераліев

Тохтар Ераліев

Перший головний архітектор нової столиці. Один з авторів проекту багатофункціонального центру «Нурли Тау», інституту стратегічних досліджень, парку інформаційних технологій та бізнес-центру «Рахат Тауерс» в Алмати, співавтор пам'ятника воїнам-казаха, загиблим в Афганістані. Є автором кількох статей про казахстанської архітектурі і зодчих.

Ірина Галат, Vласть


Більше новин в Telegram-каналі «Zakon.kz» . Підписуйся!