Полезные материалы

Як правильно облаштувати робоче місце для першокласника

Першокласники. & Nbsp; Найбільше ризикують & nbsp; отримати & nbsp; проблеми зі здоров'ям через неправильну організацію свого & nbsp; робочого & nbsp; місця.

Фото: & nbsp; andinaby.com

Ось уже два тижні ми живемо в режимі щоденних вечірніх перевірок зроблених уроків. А адже на якість виконання завдань і вправ впливає навіть те, де ці завдання виконуються! Про те, як обладнати робоче місце для школяра і яких помилок потрібно уникати, нам розповіли головний реабілітолог Центру Євмінова Ірина Собко, дитячий психолог , Кандидат психологічних наук Наталія Компанець та архітектор Христина Бовсуновська.

ЧАС тривожить

"Найскладнішим періодом для дитини є час, коли він йде в 1-й клас, - вважає Ірина Собко. - С приходом в школу відбувається різке зниження рухової активності - десь на 80%". Причому нинішні дітлахи майже поголовно до 1 вересня вже обзаводяться особистими електронними девайсами. І кожну хвилину, коли їхні вчителі залишають в спокої, витрачають трохи на ловлю кішок і гру в футбол чиїмось ранцем, а на занурення в глибини інтернету або драматургію чергової комп'ютерної гри.

Небезпечні періоди - похід в 1-й клас і час, коли дитина швидко росте.

ПРОБЛЕМИ. "До того ж, - каже Ірина Собко, - і в школу їх віддають раніше. Якщо раніше дитина йшла вчитися в сім років, то зараз, коли ми обстежили дітей в школі, половині першокласників ще й шести немає. Такому маленькій дитині тим більше важко перебудуватися на новий режим. Все це може позначатися на стані хребта. Тому саме в цей період можуть виникати порушення постави, з якими потім батькам доводиться боротися дуже тривалий час ".

Додайте до цього і ту обставину, що в нинішніх школах набагато гірші справи зі шкільними меблями. Радянські парти в своїй ваговитості хоч і не радували серце естета, зате були більше орієнтовані на захист юного організму від всяких неприємностей з хребтом. І вже тим більше в минулі часи якось не забували, що діти навіть в одному класі можуть відрізнятися по зростанню, не кажучи вже про їх схильності рости. "Зараз це часто-густо найдешевші варіанти, звичайні столи і стільці, часто однакової висоти", - говорить Ірина Собко. Тому для батьків школярів стоїть завдання не просто не нашкодити дитині при підготовці домашніх завдань, а ще й бажано хоч якось компенсувати шкоду, вже нанесений школою.

ЗРІСТ. "Також непростий час - період активного росту, - розповідає Ірина Собко, - десь в 11-14 років, дівчинки трохи раніше, хлопчики трохи пізніше. На цьому етапі дитина повинна наздогнати по зростанню тата (якщо хлопчик) або маму (якщо дівчинка ). Якщо чадо починає рости швидше, ніж 1 см на місяць, потрібно стежити за станом хребта: рекомендується огляд ортопеда раз на півроку, а в період активного росту - раз в два-три місяці. Саме в цей час і виникають сколіози, особливо великих ступенів ". І тут знову потрібно приділяти увагу організації робочого місця. Особливо враховуючи, що іноді хлопчики виростають за літо до 15 см. І те, що було впору юному богатирю навесні, до початку нового навчального року може виявитися вже нікуди не придатним.

ЗАБЕЗПЕЧИТИ ПОРЯДОК

"Головне - щоб робоче місце БУЛО. Відсутність постійного кута тягне за собою низьку концентрацію уваги, - стверджує Наталя Компанець. - Якщо немає можливості зробити окрему парту (наприклад, є місце для школяра тільки на кухні), то кухонний стіл повинен бути приготований для виконання уроків. Тоді дитина, витираючи його, перепризначає функцію. І на робочій поверхні, призначеної письмовим столом, не повинно бути нічого зайвого, відволікаючого увагу ".

Поруч з місцем, де дитина сидить і пише, читає, як мінімум потрібен шафка або поличка для книг, зошитів, щоб речі не захаращували робоче простір. Взагалі, бажано забезпечити дитині побільше маленьких полиць і ящиків для зберігання всіх його важливих дрібниць. Це краще, ніж пара-трійка великих.

СВОЯ ВСЕСВІТ

"Неправильно, щоб був загальний шафа для декількох дітей. Кожному потрібна хоча б своя полку, - пояснює Наталія Компанець. - Наявність СВОГО робочого місця і СВОЄЇ території формує у дитини відповідний настрій і відчуття свого" Я ".
Причому для маленького джентльмена поняття "Це - моя кімната" навіть важливіше, ніж для юної леді, адже для нього, як чоловіки, дуже важлива наявність своєї території, - каже Христина Бовсуновська.

СТИЛЬ. Частенько батьки грішать тим, що і дитячу, і робочий куточок дитини оформляють відповідно до своїх естетичними смаками. Іноді навіть прагнення зробити малюкові приємне (але без консультацій з ним) призводять до сумних результатів - кімнату або доводиться переробляти, або ж, що гірше, дитина погоджується, але йому там не по собі.

"Коли я працюю з дитиною, навіть маленьким, завжди питаю:" Який у тебе улюблений мультик? "," Що тобі подобається? ". Маленькій людині повинно бути комфортно перебувати в своїй кімнаті, - каже Христина. - І батькам не треба захоплюватися. нехай це буде просто декорування, елементарні постери, пару канатів в морському стилі - аби це подобалося дитині ".

ЯК ВИБРАТИ МЕБЛІ

Якщо ви не хочете зіпсувати поставу своєї дитини (а заодно і забезпечити йому цілий букет захворювань), не пропонуйте йому робити уроки за "дорослої" меблями. "Необхідно, щоб стіл і стілець відповідали зростанню учня", - говорить Наталія Компанець. Якщо для маленького користувача стілець занадто великий і немає підставки під ноги, вони будуть звисати, що призведе до різних проблем з хребтом. "Якщо дуже високий стіл, дитина це може компенсувати тим, що сідає на ногу. Це може викликати сколіоз в поперековому відділі", - попереджає Ірина Собко.

Краще брати меблі, здатну "рости", і від відомого виробника.

КУТИ. Також, за словами Ірини Собко, батько повинен стежити за тим, щоб кут згинання в коліні і тазостегновому суглобі у дитини був 90 градусів. Коліна не повинні бути вище стегна і таза. Іншими словами, висота сидіння стільця повинна бути дорівнює висоті гомілки. Якщо коліна вище - це значить, що стілець для дитини низький. Якщо ж коліна "пішли" кудись вниз, то стілець дуже високий. Втім, в цьому випадку під ноги можна поставити підставку, висота якої знову-таки визначається по вказаному критерію. Глибина сидіння повинна складати дві третини довжини стегна. "Спинка стільця повинні бути висока, щоб дитина спирався, а під час відпочинку міг відкинутися. Якщо спинка до середини грудного відділу, це недобре", - говорить Ірина Собко. Добре, коли у стільця є валик - підставочка під поперек. Загалом, як каже Христина Бовсуновська, головне - не скупитися: стілець повинен бути дорогою і хороший.

ЛІКТІ. "Під час виконання домашнього завдання треба стежити за тим, щоб лікті лежали на столі, інакше буде швидко втомлюватися грудний відділ хребта, що може спровокувати появу сутулості і сколіозу", - говорить Ірина Собко. Стіл підходить за розміром, якщо його кришка на два-три сантиметри вище ліктя дитини, що стоїть з опущеними руками. З огляду на схильність дітей рости, є сенс придбати меблі з регульованою висотою. Для дитини будь-якого зростання довжина стільниці повинна становити не менше 120 см, а ширина - не менше 60 см. Бажано також, щоб була можливість регулювати нахил кришки столу. Навіть якщо дитина працює з комп'ютером, категорично не годиться стіл з висувною клавіатурою, вважає Христина Бовсуновська, - з тієї ж причини провисаючих ліктів. "Стіл і особливо стілець для дитини потрібно брати виробництва хорошою фабрики, давно спеціалізується на таких меблів, оскільки там враховуються такі нюанси, на які інші й уваги не звернуть", - говорить Христина Бовсуновська.

РОБОЧИЙ НАСТРІЙ

"Робочу атмосферу в перший рік налагоджує дорослий. Для котрий вміє читати першокласника потрібно візуальне розклад - піктограми, що позначають план роботи, - розповідає Наталя Компанець. - Коли дитина зробила урок - прибирає картку, викреслює його або ставить галочку. Саме підтвердження виконання завдання дією найбільш ефективно. Тоді дитина бачить, скільки часу залишилося або скільки завдань. Якщо дитина надто рухливий - зверніться до нейропсихологу: він допоможе підібрати індивідуальний режим роботи ", - раді т Наталія Компанець.

Бажано також, щоб робоче місце не асоціювалося у дитини з чимось нудним - адже у малюка немає можливості вольовим зусиллям надовго сконцентрувати свою увагу на чомусь "сірому". Тому щось яскраве і цікаве для школяра в його робочому куточку має бути. Але - в міру, щоб не відволікати від навчання.

Потехи час. Бажано також, щоб робочий куточок був візуально огороджений (шафкою, мобільного перегородкою і т. Д.) Від ігрової зони з спокусливими іграшками. У ще більшою мірою це стосується працюючого телевізора, якщо школяр змушений вчитися в загальній кімнаті.

"Не можна забувати і строгий закон : Кожні півгодини сидіння повинні перериватися зміною для руху, - нагадує Наталія Компанець. - Тому атрибути спортивного куточка повинні бути поруч з робочим місцем ". Добре, якщо в нього будуть входити якісь цікаві тренажери. І потрібно ще щось, що могло б підштовхнути малюка до розминки - наприклад, програмований таймер, через потрібні проміжки часу закликає, наприклад: "А давай розімнемося!"

СВІТЛО: МЯГКИЙ І РЕГУЛЬОВАНИЙ

Що стосується освітлення робочого місця, то фахівці одностайні: чим більше денного - тим краще. І в цьому відношенні найвдаліше місце для робочого столу школяра - біля вікна. "Світло повинен йти зверху або зліва (якщо дитина правша), щоб не падала тінь. Освітлення повинне бути хорошим - щоб школяреві не доводилося нахилятися до підручників і зошитів і через це сутулитися", - розповідає Ірина Собко. При цьому одного денного світла і центрального освітлення у вигляді люстри недостатньо: потрібна настільна лампа, розташована на стороні, протилежної робочої руці дитини. Зазвичай найбільш зручною потужністю настільної лампи вважається 60 Вт. Можна, втім, і 75 Вт, але не більше - занадто яскраве світло протягом тривалого часу сильно стомлює очі. Для якихось завдань яскраве світло може виявитися і до речі, але іноді навіть 60 Вт можуть бути надмірні. Тому має сенс придбати для робочого столу школяра світильник з регульованою потужністю.

Крім того, щоб очі менше втомлювалися, подбайте про те, щоб світло не був занадто різким - пом'якшити і розсіяти його можна за допомогою абажура.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

джерело: сьогодні Quot;Коли я працюю з дитиною, навіть маленьким, завжди питаю:" Який у тебе улюблений мультик?
Quot;," Що тобі подобається?