Полезные материалы

Топ 10 пам'яток Арцаха (Нагірного Карабаху)

  1. Фільм про подорож в Арцах (Нагірний Карабах). Автор: Олександр Алімов

Арцах (Нагірний Карабах) багатий пам'ятками, але ми постаралися виділити 10 об'єктів, які рекомендуємо відвідати в обов'язковому порядку, так би мовити «must have». Якщо ви збираєтеся в Арцах, то обов'язково побудуйте свій маршрут через наступні краси:

English version

Джермаджур

Джермаджур в перекладі на російську «тепла вода», і багатий гарячими природними і цілющими джерелами. Джермаджур знаходиться на висоті понад 2200 метрів над рівнем моря, Навколо джерела є басейн в якому можна скупатися. Красу і унікальність даного місця рекомендуємо оцінити особисто побував там.

Красу і унікальність даного місця рекомендуємо оцінити особисто побував там

Джермаджур, Арцах (Нагірний Карабах)

Джермаджур, Арцах (Нагірний Карабах)

Джермаджур, Арцах (Нагірний Карабах)

монастир Дадіванк

Дадіванк (або Хутаванк) - вірменський монастир, розташований на висоті 1100 метрів. За однією з версій, етимологія назви пов'язана зі Св. Даді, який був учнем апостола Тадея і проповідував християнство у Вірменії. Друга версія відбувається з вірменських слів «хут» (пагорб) і «Ванк» (монастир): монастир на пагорбі.

Друга версія відбувається з вірменських слів «хут» (пагорб) і «Ванк» (монастир): монастир на пагорбі

Монастир Дадіванк, Арцах (Нагірний Карабах), IX-XIII ст.

фортеці

Відвідуючи Арцах (Нагірний Карабах), обов'язково треба побачити фортеці: Тигранакерт, Шуші-Берд, Майраберд і Качахакаберд.

Тигранакерт

Тигранакерт - давній Вірменський місто заснований в I столітті до н.е. Місто розташовувався в провінції Арцах Великої Вірменії. Є одним з 4-ох міст, названих в честь Тиграна II (Великого) - правителя Великої Вірменії. На думку вірменських істориків Тигранакерт є найдавнішим містом Арцаха (Нагірного Карабаху).

На думку вірменських істориків Тигранакерт є найдавнішим містом Арцаха (Нагірного Карабаху)

Тигранакерт, Арцах (Нагірний Карабах)

Шуші-Берд

Шушинська фортеця (Шуші-Берд) вперше згадується в XVIII столітті. За однією з версій фортеця в Шуші відома як Шікакар і в ній князь Сахл Смбатян переміг арабське військо. Так само є згадки цієї фортеці під такими назвами як Караглух, Кар, Шош, Тони Шош.

Археологічні розкопки підтвердили ще одну версію, за якою фортеця XVII ст. була побудована на місці вірменського зміцнення.

Шуші-Берд (Шушинська фортеця), Арцах (Нагірний Карабах)

Майраберд

Фортеця Майраберд одна з найбільших в Вірменії та Арцаха (Нагірного Карабаху) і вона добре збереглася, в порівнянні з іншими. Побудована вона була в XVIII столітті для захисту міста Шуші. Якщо вам вдасться забратися на сторожову вежу і озирнутися, то ви зможете оцінити стратегічно важливе розташування цієї фортеці. Фортеця була відреставрована в 2002 році.

Фортеця була відреставрована в 2002 році

Фортеця Майраберд, Арцах (Нагірний Карабах)

монастир Гандзасар

Монастир Гандзасар, Арцах (Нагірний Карабах)

Гандзасар - в перекладі з вірменської означає «гора скарби». Монастир заснований в XII столітті. Зусиллями князів Асан-Джалалянов монастир зберіг роль духовного центру. При монастирі була школа, де проходили навчання духовні діячі, створювалися і зберігалися рукописи.

У 2008 році в Арцах відбулася «велике весілля», під час якої необхідно було повінчати 687 пар. Так ось 550 пар побралися в соборі Казанчецоц, а 137 в монастирі Гандзасар.

Так ось 550 пар побралися в соборі Казанчецоц, а 137 в монастирі Гандзасар

Монастир Гандзасар (всередині), Арцах (Нагірний Карабах)

Фільм про подорож в Арцах (Нагірний Карабах).
Автор: Олександр Алімов

Монумент «Ми і наші гори»

Монумент «Ми і наші гори»

Монумент «Ми і наші гори», Арцах (Нагірний Карабах)

Монумент «Ми і наші гори» є одним з найпопулярніших символів Арцаха (Нагірного Карабаху) і зображений на гербі Республіки Арцах, розташований на в'їзді в Степанакерт. У народі його так само називають «Дід і баба» (Տատիկ-պապիկ, Татікій-папік). Пам'ятник побудований в 1967 році з червоного туфу, автор - скульптор Саргис Багдасарян. Обов'язково відвідайте цей пам'ятник.

Схторашенскій платан (Тнджрі)

Схторашенскій платан (Тнджрі)

Схторашенскій платан (Тнджрі), Арцах (Нагірний Карабах)

Тнджрі є найдавнішим (більш 2028 років) і найвищим (більше 54 метрів) деревом на території СНД. В СРСР це дерево так само було найдавнішим і найвищим. Більше 100 чоловік може поміститися усередині дерева, а порожнину в стовбурі має площу 44 кв.м. Понад 27 метрів становить діаметр основи стовбура дерева. За розповідями жителів, під даним деревом відпочивали такі видатні особистості як Месропа Маштоца, Раффі , Саят-Нова та інші.

Схторашенскій платан (Тнджрі), Арцах (Нагірний Карабах)

монастир Амарас

За версією вірменського історика V століття Павстоса Бюзанда монастир заснований в IV столітті. Св.Григорий просвятитель. Відомо так само, що в східній частині церкви похований онук св. Григорія просвятитель - Григоріс. Він був першим єпископом Арцахского єпархії. Цікавим фактом є і те, що Месропа Маштоца (творець вірменського алфавіту) в V столітті заснував першу школу Арцаха саме тут, що дало поштовх до поширення вірменської писемності в даному регіоні.

У середньовіччі монастир Амарас був культурним і духовним центром Арцаха, а в роки радянської влади покинутий. Відкрито монастир був в 1992 році і є чинним монастирем Арцахского єпархії.

Монастир Амарас, Арцах (Нагірний Карабах)

Водоспад «Парасолька»

Водоспад «Парасолька», Арцах (Нагірний Карабах)

Водоспад «Парасолька» дивно красивий і є дуже популярною пам'яткою, його обов'язково варто відвідати і побачити. По дорозі до водоспаду ви пройдете через ущелину, де можете побачити як ростуть кизилові дерева. Називають водоспад «Парасолька» тому він дуже схожий саме на парасольку, вода стікає по камінню розширюються цівками.

Каньйон Унот (Дждрдуз)

Каньйон Унот (Дждрдуз)

Каньот Унот (Дждрдуз), Арцах

Дуже рекомендуємо відвідати каньйон Унот. Це місце вражає своєю красою і незайманою природою, яке оточують красиві гори. У теплу погоду можна викупатися в річці, вода дуже освіжаюча. Деякі з туристів влітку ночують тут в наметах і насолоджуються нереальною красою. Можна скільки завгодно описувати це місце, ми лише пропонуємо подивитися фото, а потім вже в реальності ... Так, і візьміть з собою обов'язково зручне взуття.

Каньот Унот (Дждрдуз), Арцах (Нагірний Карабах)

Каньот Унот (Дждрдуз), Арцах (Нагірний Карабах)

Каньот Унот (Дждрдуз), Арцах (Нагірний Карабах)

Церква Казанчецоц

Сурб Аменапркіч Казанчецоц (Собор Святого Христа Спасителя) - це головний храм Вірменської Апостольської Церкви в Шуші. Він розташований в центрі міста на вершині плато і, безумовно, прекрасний! Церква була побудована в 1868-1887 рр, на місці невеликої церкви на гроші емігрували в Шуші з села Казанчев (Шахкерт) Нахічеван. Є однією з найбільших вірменських церков (35 метрів в довжину, 23 метрів в ширину і 35 метрів у висоту).

Є однією з найбільших вірменських церков (35 метрів в довжину, 23 метрів в ширину і 35 метрів у висоту)

Сурб Аменапркіч Казанчецоц (Собор Святого Христа Спасителя), Арцах (Нагірний Карабах)

Собор діяв до 1930 року: після чого частково відновлювався в 1981-1988 рр. Під час військових дій в церкви були знищені скульптури ангелів і був розміщений склад зброї. 9 травня 1992 року після звільнення Шуші почалося відновлення церкви і дзвіниці. Офіційно собор був відкритий і освячений 19 липня 1998 року в день Преображення Господнього.

Женгялов хац (Ժենգյալով հաց)

Женгялов хац (Ժենգյալով հաց)

Женгялов хац - фірмове блюдо Арцаха.

Написати про Арцах (Нагірний Карабах) і не згадати фірмове блюдо даного регіону неможливо. Женгялов хац вдає із себе тісто з начинкою з різних сортів зелені. Чим більше зелені в даному блюді - тим женгялов хац буде смачніше.
Вживають цю страву з пивом, таном або вином. Женгялов хац вважається візитною карткою Арцахского кухні, проводяться фестивалі присвячені цьому страви, також він внесений до списку нематеріальної спадщини Арцаха. Одним словом спробуйте і приємного вам апетиту!

Дякуємо Вігена Ахвердян за допомогу в підготовці публікації.

© Автор: Георгій Кеворков

Переклад на англійську мову: Артем Асрян, Марал Фіркатян