Полезные материалы

Аршавін - заміна Данні?

Наш футбол не дуже багатий на події, які нікого не залишають байдужими. Повернення Андрія Аршавіна в Росію, безумовно, є одним з таких подій. Відразу після того як стало відомо, що «Зеніт» і «Арсенал» досягли домовленості з оренди гравця, вся наша футбольна громадськість умовно розділилася на дві групи - тих, хто вітає цю угоду, і тих, хто до неї ставиться скептично. «Радянський спорт» аналізує цей перехід і знаходить відповіді на найбільш хвилюючі питання останніх днів.

Михайло Борзикіна

ДЕ Спаллетті ВИКОРИСТОВУВАТИ Аршавін?

Найбільш очевидний варіант для Аршавіна - гра на позиції лівого інсайда - атакуючого гравця, розташованого між флангом і центром. Це буде заміна Данні, що називається, по позиції. І з аналогічними функціями: прийом м'яча в середній лінії при виході команди з оборони; розгін атаки - пас вперед на відкрився гравця або сольний рейд до штрафного майданчика; або ж маневрування по всьому фронту. Плюс цього варіанту в тому, що схожу роль Аршавін грає в збірній Росії, тобто гравцеві не доведеться перебудовуватися.

Не виключений варіант, що Спаллетті буде використовувати Аршавіна в центрі, під нападаючим. Це напрошується з огляду на сильні сторони гравця: дивовижне бачення поля і блискучий пас, яким він може нагороджувати Кержакова або флангових гравців. В цьому випадку Широков буде діяти більше з глибини, а позицію зліва займе Файзулін, який грав на ньому неодноразово, або ж знову Широков.

ЧИ ЗМОЖЕ Аршавін ЗАМІНИТИ Данні?

Мабуть, зараз це питання втратило актуальність. І сталося це зовсім недавно - в лігочемпіонський матчі проти «Бенфіки», в якому «Зеніт» видав футбол такого височенного якості і змісту, що про втрату Данні мало і згадували. А ми отримали ще одне підтвердження того, що вибудувана Спаллетті командна гра володіє запасом міцності (і це, до речі, характеризує топ-клуб), а не тримається на кнопках, злітаючи з орбіти після кожного подиху вітру. Щось подібне нам доводилося спостерігати восени, коли поза грою опинився Кержаков - теж адже лідер команди. Тоді «Зеніт» впорався зі своєю втратою. Атака хоч і стала менш яскравою, але, незважаючи на це, пітерці продовжували вигравати і показувати свій фірмовий футбол.

«Зеніту» вдається нівелювати втрату своїх лідерів за рахунок колективних взаємодій.

По суті козирі цього колективу аж ніяк не в наявності в складі Кержакова, Данні або кого-то ще, а в здатності вести свою гру і перебудовуватися в міру необхідності. Тут ключова ланка розташовується в середній лінії. Вона є для «Зеніту» таким собі мозковим центром. Це фундамент, на якому зводяться різні споруди - як атакуючі, так і оборонні. Данні і Кержаков ж є прикрасами, які доповнюють ці споруди, - з ними, звичайно, краще, але і без них зовсім не страшно. Новорічна ялинка, на якій перегоріли кілька лампочок і зірка, від цього не перестає бути новорічною ялинкою. Саме в цьому сила сьогоднішнього «Зеніта» і його відмінність від інших наших клубів - в запасі міцності.

Тому Аршавіну не треба намагатися замінити Данні. Перед Андрієм зараз стоїть куди більш важливе завдання - зробити все необхідне, щоб знайти себе колишнього і вийти на свій добре відомий рівень. Друга ж завдання - якомога швидше зрозуміти систему команди Спаллетті і стати її невід'ємною частиною.

Чи зуміє АНДРІЙ вписатися в ГРУ «ЗЕНИТА»?

Головне, про що варто пам'ятати - це те, що йшов Аршавін з одного «Зеніту», а повернувся в зовсім інший. Спаллетті, який, судячи з висловлювань в інтерв'ю, не особливо-то горів бажанням отримати Андрія, вже дав зрозуміти, що екс-капітану не гарантоване місце в складі і все буде залежати від його форми і готовності працювати на команду.

Що під цим слід розуміти? На сьогоднішній день «Зеніт» використовує модель гри, в якій вся команда і атакує, і обороняється. Футбольна ілюстрація девізу «Один за всіх і всі за одного». Але не варто сприймати це буквально - стелитися в підкатах від Аршавіна ніхто не буде вимагати, як не вимагали цього від Данні. Андрій - гравець атакуючий, і займатися він повинен розвитком і завершенням атак. Але колективно. Не повинно бути такого (що ми періодично спостерігаємо в грі збірної Росії), щоб Аршавін був налаштований на свою хвилю, а інша група атаки - на іншу. Заявляючи про вимогу від Андрія працювати на команду, Спаллетті, ймовірно, мав на увазі саме це - необхідність знайти взаєморозуміння з партнерами і зрозуміти свої функції в атакуючій грі.

У Спаллетті, втім, вже є позитивний досвід «перепрограмування» гравців. Згадайте, наприклад, Кержакова. Колись він був форвардом, чиє професійне кредо «бив, б'ю і битиму» зробило Олександра мало не головним футбольним егоїстом Росії. І яка метаморфоза сталася з цим нападаючим після року роботи зі Спаллетті - диву даєшся! Ні, Кержаков і раніше б'є по воротах, але при цьому проробляє чорнову роботу - відволікає увагу захисників на себе і своїми пересуваннями розтягує оборону суперника. Тепер він працює на команду і тільки в другу чергу - на себе.

Аршавін, як і будь-який гравець, обдарований футбольним інтелектом, здатний змінитися і заграти так, як цього від нього вимагають. Тут може виникнути лише одна проблема - бажання Андрія змінюватися. Адже нам до сих пір так і не ясно, що він ще хоче від футболу і своєї кар'єри ...

ЧОГО ЧЕКАТИ?

Чого чекати від Аршавіна в «Зеніті», сьогодні не скаже ніхто. Поки зрозуміло лише те, що від цієї угоди виграли всі зацікавлені сторони. Перша - сам Аршавін, який може виправити свою кар'єру і знову піднятися на висоту (подібно Олені Ісінбаєва, яка днями після довгого мовчання встановила черговий світовий рекорд). Друга - «Зеніт», який нічого не втратить, навіть якщо Аршавін відправиться на лаву запасних - адже гравець не куплений за шалені гроші, а тільки лише взятий в оренду. Третя - збірна Росії, якій явно піде на користь, якщо один з її ключових гравців почне регулярно отримувати ігрову практику.

Цього, мабуть, поки що досить. Все подальше залежить тільки від гравця. Так що пали, Андрію! На зло всім тим, хто вже давно бачить тебе на узбіччі російського футболу.

Цей текст був опублікований в сьогоднішньому номері «Советского спорта»

Цей текст був опублікований в сьогоднішньому номері «Советского спорта»

ЧИ ЗМОЖЕ Аршавін ЗАМІНИТИ Данні?
Чи зуміє АНДРІЙ вписатися в ГРУ «ЗЕНИТА»?
Що під цим слід розуміти?
ЧОГО ЧЕКАТИ?