Полезные материалы

Поразки великих суглобів і армія

Номер статті: 65 - Придатність: В

Це - рідкісні (менше 3-х разів на рік) вивихи великих суглобів (наприклад плечового суглоба), що виникають внаслідок незначних фізичних навантажень, з вираженою нестійкістю (разболтанностью) або рецидивуючим синовіїтом суглоба, що супроводжуються помірною атрофією м'язів кінцівок; остеомієліт з рідкими (раз в 2 - 3 роки) загостреннями при відсутності секвестральних порожнин і секвестрів (остеомиелитического процес вважається закінченим при відсутності загострення, секвестральних порожнин і секвестрів протягом 3х і більше років); деформуючий артроз в одному з великих суглобів з больовим синдромом; гіперостози, що перешкоджають руху кінцівки або носінню військової форми, взуття або спорядження; стійкі контрактури одного з великих суглобів з незначним або помірним обмеженням обсягу рухів.

Розглянемо дану статтю більш докладно.

Першим підпунктом при помірних порушеннях функцій відповідно до ст. 65 - це виражена нестабільність плечового та колінного суглоба. Вивихи плечового суглоба можуть бути: одно- і багатоплощинні, - причинами яких найчастіше є важкі фізичні навантаження. Наприклад, в молодому віці зустрічаються у спортсменів, у осіб, які страждають на ожиріння, у робочих з важкої навантаженням на хребет і суглоби. Також вивихи виникають через різких рухів, спадкової схильності до проблем з суглобами. Для огляду по даному захворюванню потрібно зібрати певну доказову базу - медичні показники. Це особливо важливо, тому що у призовника ймовірність виходу суглоба з ладу у військовій життя вкрай велика.

Якщо призовник кілька разів на рік звертається в травматологію з вивихом суглоба, то для отримання категорії "В" досить надати результати більше трьох випадків звернення з даним захворюванням. А при вивиху колінного суглоба потрібно підтвердити ступінь пошкодження. Для отримання даної категорії придатності вивих колінного суглоба повинен бути 2 або 3 ступеня:

  1. Дослідження суглоба показують різницю між великої гомілкової і стегнової поверхнею 5-10 мм; сильно пошкоджена хрестоподібна зв'язка - з такою травмою привласнюють 2 ступінь колінного вивиху.
  2. Патологія вивиху з важкими наслідками: різницю між великої гомілкової і стегнової поверхнею складає вже 10 мм і супроводжується розривом хрестоподібної зв'язки (передній, задній або ж обидві одночасно).

Призовник повинен буде надати результати рентгену в бічній проекції (як найбільш результативного дослідження).

Призовник повинен буде надати результати рентгену в бічній проекції (як найбільш результативного дослідження)

Рецидиви вивихів розвиваються в результаті недостатнього періоду спокою пошкодженого суглоба. Спостерігаються випадки, коли до вивиху можуть привести і незначні (нікчемні) фізичні навантаження (зусилля) на плече, якась конкретна руху в суглобі. Впливають факторами можуть бути і нерівномірний ріст кісток, розвиток гострих артритів, хронічних ревматоїдних поліартритів, остеомиелитов.

Нестабільність надколінка зустрічається набагато рідше за інших видів вивихів, переважно через анатомічних особливостей будови коліна. Вивих супроводжується розривом суглобової сумки і зв'язок. Вивих надколінка і його наслідки добре визначається на рентгенограмі.

Повноцінно служити з такими захворюваннями призовник не зможе, тому підтвердивши регулярну нестабільність суглобів, йому присвоюють категорію придатності «В» і видають військовий квиток без проходження служби за призовом.

Наступний пункт передбачає звільнення або відстрочку від армії при наявності деформуючого артрозу в будь-якому з великих суглобів організму. Болі при артрозі на початковому етапі можуть носити стерпний характер - посилюватися при ходьбі та рух, зменшуватися при зниженні рухової активності. З розвитком захворювання біль вже носить постійний характер. Артроз небезпечний поступовим руйнуванням хряща з подальшим залученням руйнування кістки.

Первинними симптомами хвороби у призовника можуть бути:

  • ранкова скутість в коліні;
  • рідкісні болі;
  • наявність підвивихів;
  • клацання при певних рухах в суглобі;
  • заклинювання суглоба в певному положенні.

Пропускаючи лікування хвороби вчасно на ранніх стадіях, захворювання перетікає в більш важке, при якому пошкоджується суглоб в цілому і його навколишні тканини. Підтвердження захворювання має грунтуватися хронічному перебігу хвороби з неефективним лікуванням (часті загострення, проходження лікування в стаціонарі).

Дотримуючись приписами Розкладу хвороб, придатність «В» може застосовуватися у випадках повторюваних вивихів - тобто при високій ймовірності травми у військовослужбовця. Однак, наші фахівці можуть звернути увагу і на ускладнення в результаті навіть одного вивиху:

  • ушкодження плечового сплетення
  • ішемії стопи і гомілки
  • ушкодження сідничного нерва
  • зниження чутливості ніг
  • некроз суглобового кінця кістки
  • деформуючий артроз
  • кісти, набряк тканин
  • руйнування суглобових кінців кісток
  • анкілоз суглобів

Тобто мета лікаря - виявити всі супутні пошкодження, будь-які невідповідні нормі зміни в суглобі і системі капсульно-зв'язкового апарату. Для діагностики захворювань по ст. 65 у призовника проводять вивчення історії хвороби, направляють на рентген суглоба в різних проекціях, артрографія, томографію.

65 у призовника проводять вивчення історії хвороби, направляють на рентген суглоба в різних проекціях, артрографія, томографію

До цього ж підпункту відносять зниження до повного обмеження пасивних рухів в будь-якому з великих суглобів організму. Визначається, як неможливість повністю зігнути / розігнути кінцівку. Знижується можливість використання сили - втрачається сила в руках і ногах (атрофія м'язів зі зменшенням розмірів), спостерігається постійна слабкість в кінцівках. Визначити ступінь контрактури допоможе лікар, фахівець з підготовки призовників до проходження військово-призовної комісії.

Пункт «В» статті 65 передбачає незначні порушення в великих суглобах організму. При огляді враховують наявність нечастих вивихів (до 3 разів на рік) суглобів, надколінка або ключиці. Остеомієліт повинен бути підтверджений нечастими загостреннями (один на два-три роки), а також має бути присутність обмеження руху кінцівок (контрактури).

На визначення ступеня розтяжності сполучної тканини впливають особливості самої людини, саме тому при обстеженні лікар спочатку визначає індивідуальну схильність до захворювання, наскільки легко суглоби рухливі. І, звичайно, це робить вимірювання суто індивідуальними. Фахівці «ПрізиваНет.ру» нагадують призовникам про особливості медичних досліджень. Ступінь ураження тканин суглоба ми визначаємо за результатами МРТ, а ураження кісткових структур - по рентгено-знімкам. Якщо ви хочете комплексну діагностику для підготовки до проходження військово-медичної комісії, то зверніться до наших фахівців: лікарів і юристів. Безкоштовна онлайн-консультація доступна для всіх бажаючих.

У медичній практиці артроз поділяють на кілька видів. Призовник зі значним ураженням суглобів повинен звернути увагою на статтю 65 Розкладу хвороб, в якій розглядаються захворювання, що руйнують суглоб, - це остеоартроз (коксартроз, гонартроз).

Якщо захворювання "остеоартроз" розвивається в колінному суглобі, то таке захворювання називається гонартроз. Діагноз "коксартроз" ставлять призовнику з деформуючим поразкою артрозу тазостегнового суглоба.

Деформуючий артроз, інакше називається як остеоартроз, характеризується зносом суглобового хряща, розвивається після травми, іноді і на тлі запального процесу. У поєднанні з типовими симптомами захворювання у призовника можуть виявити і дисплазію сполучної тканини. Діагностика захворювань суглобів у призовників може включати найрізноманітніші мед.ісследованія, а саме: електроміографію, реовазографію, подографію і радіонуклідне сканування. Але найчастіше застосовують рентгенографію. Для визначення тяжкості захворювання лікар може використовувати класифікацію Косинской.

Чи не закликають в армію з гонартрозом і на остеоартроз 2 і більше ступеня, при цьому необхідно підтвердити звуження суглобової щілини з розвитком гнійно-інфекційних процесів (остеомієліт).

З дисплазією суглобів не беруть в армію, якщо вона супроводжується незворотними процесами великих суглобів, призовник має право на отримання військового квитка за станом здоров'я. Лікар ВВК може також звернути увагу на наявність супутніх захворювань, наприклад, плоскостопість, і деяких інших, в сукупності які роблять проходження військової служби неможливим.