Полезные материалы

Федерація тенісу

Історія тенісу

зародження

Деякі історики вважають, що теніс з'явився в Стародавньому Єгипті. Існує думка, що слово «ракетка» - походить від арабського «rakhat», що означає долоню руки. Інша, більш поширена версія свідчить про те, що в теніс почали грати монахи у Франції в 11-12 столітті.

Становлення тенісу як професійного спорту відносять до 1872 року, коли був заснований перший клуб великого тенісу. На галявинах Лімінгтонского курорту португальська торговець Хоа Перейра з докторами Фредеріком Хейнсом і Уеслі Томкінса грали в іспанську гру з м'ячиком «пелота». Після були встановлені оригінальні правила великого тенісу (тенісу на галявині).

Хоча точно невідомо походження цього спорту, вважається, що правила тенісу, пізніше названий «Великий теніс», придумав офіцер англійської армії Вальтер Клоптон Уінгфілд в 1873 р Помітивши великий комерційний потенціал великого тенісу, він запатентував гру, але не зміг нав'язати точку зору про винахід гри. Уінгфілд заявив, що запозичив принципи давньогрецької гри, яку він називав «Сфарістіке» (на грец. - «Гра в м'яч»). Але багато дослідників вважають, що він просто використовував принципи популярних англійських ігор - гра на корті, ракетки для сквошу, принцип гри на свіжому повітрі з бадмінтону. Перші гравці вважали за краще називати гру Уінгфілд - тенісом на галявині, тому що гра проходила на невеликому полі, вкритому травою.

Перші гравці вважали за краще називати гру Уінгфілд - тенісом на галявині, тому що  гра проходила на невеликому полі, вкритому травою

Великий теніс так само відомий як «королівський теніс». У середньовічній Франції він був дуже популярний, навіть особливо королівських осіб. В середні віки він був так поширений у Великобританії, особливо за часів Генріха VIII. Історики вважають, що багато термінів тенісу взяті з французького словника - терміни королівського тенісу при дворі короля Франції.

  • «Теніс» походить від «tenez» ( «tenir» - тримати, ловити по-франц.). Коли тенісисти збиралися подавати м'яч, вони вигукували «tenez!»
  • «Deuce» - походить від франц «deux le jeu», що означає «рівно», тобто рівну кількість очок на даному етапі гри.
  • Ведення рахунку 15-30-40 походить від благозвучного для французів «quinze», «trente» and «quarante», або від чвертей години (15-30-45, де 45 трансформувалося в 40).

Спочатку м'ячик робили з овчиною вовни, він був наповнений тирсою, піском і шерстю. Пізніше винайшли м'ячик, який мав високий відскік, і в теніс почали грати на галявині.

Історія світового тенісу

У США гра з'явилася завдяки Мері Юінг - перший матч в теніс пройшов імовірно в 1874 році на майданчиках клубу по крикету і бейсболу на Стейтен Айленді.

Перші аматорські чемпіонат пройшов на кортах Загального англійського клубу з тенісу і крикету - Вімблдоні (1877 р - чоловічий, 1884 року - жіночий).

У 1900 році пройшов міжнародний командний турнір з великого тенісу Кубок Девіса, який привернув ще більшу увагу світової громадськості до тенісу. У 1963 році пройшов жіночий турнір Кубок Федерації, який став еквівалентом Кубку Девіса. Ці обидва чемпіонату підвищили престиж великого тенісу.

Коли гра стала приносити великі прибутки, в 20-х роках минулого століття, велика кількість гравців-аматорів приєдналося до професійного туру.

До кінця 19 століття великий теніс поширився спочатку на англійські колонії, особливо в Австралію, а потім і на увесь інший світ. У США правила великого тенісу постійно змінювалися і доповнювалися до 1881 року, коли була створена Асоціація великого тенісу США (USTA - United States Lawn Tennis Association). Асоціація стандартизувала правила великого тенісу, параметри проведення турнірів. Під егідою асоціації стали проводитися щорічні змагання в Ньюпорті в одиночному чоловічому розряді (1881 р). Жіночі змагання вперше були проведені в Філадельфії в 1887 року. У 1968 році чемпіонат був перейменований в USOpen і став проводитися в національному центрі тенісу - в Нью-Йорку.

На початку 20 століття найбільшими турнірами з великого тенісу були Вімблдон і USOpen. З 1968 року в великому тенісі почалася нова ера - до великих змагань могли бути допущені як професіонали, так і любителі.

У 1971 році був заснований професійний жіночий тур (WTA), що змогло забезпечити фінансову підтримку тенісисткам таку ж, як і в чоловічому турі. Турніри професійного туру великого тенісу можуть посперечатися за популярністю з Олімпійськими іграми, в яких тенісисти стали брати участь з 1988 року.

Історія тенісу в Росії

Росія не залишилася осторонь від загального захоплення і в кінці XIX століття досить швидко облаштувала перші корти і клуби. Великим любителем тенісу був цар Микола II. У вітчизняного тенісу є своя історична дата - 18 серпень 1878 року. Вона проголошена «Маніфестом про будь-якому розвитку лаун-тенісу в Росії», прийнятим ініціативною групою, до якої увійшли прихильники тенісу з Петербурга, Москви, Харкова і Риги. Очолив її відомий в той час письменник і історик Дмитро Соловйов. Підтримку група знайшла і в родині графа Льва Толстого, поруч з будинком якого в Ясній Поляні була споруджена тенісна площадка.Первий в Росії лаун-теніс клуб з'явився в дачному містечку Лахті під Петербургом в 1888 році. Теніс в Росії швидко став одним з улюблених розваг багатьох відомих особистостей. У теніс грали письменник Володимир Набоков, космонавт Юрій Гагарін.

У теніс грали письменник Володимир Набоков, космонавт Юрій Гагарін

Лев Миколайович Толстой на тенісному майданчику в своєму маєтку. Великий письменник був творцем одного з перших гуртків любителів тенісу в Росії.

Перший міжнародний турнір в Росії відбувся в 1903 році в Санкт-Петербурзі. Одночасно цей турнір був і першим чемпіонатом Санкт-Петербурга. Турнір проводився в чоловічому одиночному і парному розрядах за участю 15 російських і трьох іноземних тенісистів, які і здобули перемогу в обох розрядах. У 1907 році пройшли перші Всеукраїнські змагання в лаун-теніс, які виграв Георгій Брей, а в 1908 році був заснований Всеросійський союз лаун-тенісних клубів, головний керівний орган російського тенісу до 1918 року.

Історія тенісних турнірів

Про популярність тенісу в кінці XIX століття свідчить той факт, що в 1896 році він був включений в програму перших Олімпійських ігор сучасності. На першому Олімпійському турнірі з тенісу були розіграні два комплекти медалей - у чоловічому одиночному і чоловічому парному розрядах. Чотири роки по тому перший комплект олімпійських медалей в історії серед жінок був розіграний саме в тенісному турнірі. В рамках цієї ж Олімпіади пройшов і перший олімпійський турнір змішаних пар. Тенісний турнір проводився в рамках Олімпійських ігор до 1924 року, після чого був відновлений тільки в 1988 році.

Домінування США, Великобританії, Франції та Австралії в довоєнному світовому тенісі призвело до того, що саме турніри, що проводяться в цих країнах, стали найбільш престижними. Чотири найбільших турніру - Вімблдонський турнір, чемпіонат США, чемпіонат Франції, що проходить з 1891 року і відкритий для учасників з інших країн з 1925 року, і чемпіонат Австралії (проводиться з 1905 року) - в 30-і роки отримали загальну назву «турніри Великого шолома », запозичене з карткової гри бридж. Термін, як вказує сайт Відкритого чемпіонату США, був пущений в хід репортером «Нью-Йорк Таймс» Джоном Кірані в 1933 році, коли австралійський тенісист Джек Кроуфорд виграв чемпіонат Австралії, чемпіонат Франції і Вімблдонський турнір і вийшов у фінал чемпіонату США, де йому протистояв британець Фред Перрі. Кіран писав: «Якщо сьогодні Кроуфорд переможе Перрі, це буде рівноцінно виграшу великого шолома на тенісному корті». У той рік завоювання Великого шолома не відбулися, і першим його володарем став Дон Бадж п'ять років по тому. За іншою версією, зокрема, що приводиться на офіційному сайті турніру Уїмблдону, термін виник після того, як Бадж виграв всі чотири турніри, і його автором є американський спортивний журналіст Еллісон Данциг.

Тенісні організації, особливо Міжнародна федерація тенісу (ITF), роблять значні зусилля по популяризації гри в світі. Тільки за 2009 рік ITF і Фонд розвитку Великого шолома інвестували в розвиток тенісу в світі більше 3,5 мільйонів доларів; ще понад 400 тисяч були пожертвувані фондом «Олімпійська солідарність». Ці організації підтримували проведення 25 регіональних молодіжних тенісних змагань по всьому світу, включаючи молодіжний чемпіонат Африки. Всього за 23 роки ITF і Фонд розвитку Великого шолома вклали в розвиток тенісу в світі більше 71 мільйона доларів. ITF також підтримує власний цикл з більш ніж 350 молодіжних турнірів, що проходять більш ніж в ста країнах світу. У турнірах юніорського туру ITF беруть участь близько десяти тисяч молодих тенісистів. Під егідою Міжнародної федерації тенісу проводяться 150 турнірів в 37 країнах для тенісистів в інвалідних колясках.

Основні віхи російського тенісу

1918 г. - проведено перший чемпіонат Москви з тенісу, в якому зустрілися представники 11 клубів.

1956 г. - створена Федерація тенісу СРСР; в цьому ж році Федерація тенісу СРСР була прийнята в Міжнародну федерацію тенісу. З 1956 р в СРСР регулярно стали проводитися міжнародні тенісні турніри - традиційний зимовий міжнародний турнір на критих кортах, а з 1957 р - міжнародний літній турнір.

1958 г. - радянські майстри дебютували в офіційних міжнародних турнірах під егідою МФТ. Анна Дмитрієва та Андрій Потанін взяли участь у відкритих першостях графства Кент, Лондона і в Вімблдонському турнірі серед юніорів. Дмитрієва посіла 2-е місце на Бекнемском турнірі і стала другою в Уїмблдоні. Потанін став фіналістом Бекнемского турніру і дійшов до чвертьфіналу юніорського турніру в Уїмблдоні.

1962 г. - в СРСР почалася підготовка фахівців з тенісу. У Державному Центральному Ордена Леніна, інституті фізичної культури відкрилася кафедра тенісу.

1999 г. - Євген Кафельников першим з російських тенісистів зайняв 1-е місце в світовому одиночному рейтингу. 2000 г. - вперше російський тенісист став Олімпійським чемпіоном з тенісу - Євген Кафельников виграв олімпійський турнір в Сіднеї.

2000р. - Марат Сафін переміг на відкритому чемпіонаті США.

2002 г. - збірна Росії вперше виграла Кубок Девіса. У фіналі, що проходив в паризькому «Берсі», збірна під керівництвом Шаміля Тарпіщева завдала поразки команді Франції.

2004 г. - Анастасія Мискіна виграла у фіналі Ролан Гаррос у співвітчизниці Олени Дементьєвої - вперше у фіналі чемпіонату Великого шолома грали дві представниці Росії.

2004р. - Марія Шарапова першою з російських тенісистів виграла Вімблдонський турнір в одиночному розряді. (Дата)

2004р. - Світлана Кузнєцова стала переможницею відкритого чемпіонату США в одиночному розряді. (Дата)

2004р.- жіноча збірна Росії вперше стала володаркою Кубка Федерації. У Москві збірна Тарпищева виграла у команди Франції. (Дата)

2004р.- вперше Міжнародна федерація тенісу назвала чемпіонкою світу серед професійних тенісисток росіянку - нею стала Анастасія Мискіна

2005 - Марія Шарапова першою з росіянок піднялася на 1-у сходинку світового рейтингу в одиночному розряді.

2005 - збірна Росії повторно виграла Кубок Федерації. На кортах Ролан Гаррос росіянки вдруге поспіль повалили збірну Франції.

2006 - чоловіча збірна Росії в московському фіналі Кубка Девіса виграла у збірної Аргентини і вдруге виграла неофіційний командний чемпіонат світу

2007 - через 100 років після проведення першого чемпіонату Росії в передмісті Санкт-Петербурга Всеволожську відбувся ювілейний чемпіонат Росії. Чемпіонами стали: серед чоловіків - Михайло Єлгін (Санкт-Петербург), серед жінок - Анастасія Пивоварова (Москва).

2007р.- жіноча збірна Росії в третій раз за останні чотири роки виграла Кубок Федерації (Москва, МСА "Лужники").