Полезные материалы

біомеханіка м'язів

  1. Анатомічний атлас людини: будова, класифікація і функції м'язів
  2. М'язи людини: введення в механіку. Як що влаштовано і працює.
  3. Все, що треба знати про м'язи

Привіт, шановні любителі бодібілдингу, радий знову вітати Вас на сторінках проекту " Азбука Бодибилдинга "! Упевнений, що тема, яку ми сьогодні торкнемося, не залишить байдужим в буквальному сенсі нікого. Чому так, запитаєте Ви? Все дуже просто, адже ця тема - наріжний камінь бодібілдингу, на якому базується весь процес побудови красивого і м'язистого тіла. Без знання хоча б базових основ з цього напрямку не може йти мови ні про які більш-менш значних результатах в поліпшенні пропорцій тіла.

Ну що, думаю, Ви вже здогадалися, що розмова сьогодні буде присвячений темі - м'язи людини.

Отже, на порядку денному розгляд таких питань як: анатомія м'язів людини (будова, функції та класифікація), типи м'язових волокон і їх роль в питаннях побудови естетично-правильної композиції тіла. Загалом все, що треба знати (про м'язи) на початковому етапі новачкові в бодібілдингу, постараємося сьогодні розібрати.

Поїхали ...

Анатомічний атлас людини: будова, класифікація і функції м'язів

Я вже давно хотів висвітлити це питання, тому що вважаю його найголовнішим техніко-теоретичним моментом бодібілдингу, бо самі розумієте - намагатися побудувати рельєфне тіло зовсім не знаючи (або маючи туманне уявлення) про те, з чим доведеться працювати - це просто верх непристойності :).

Однак, я навмисно відклав розгляд цього питання до поточного моменту, тому що відразу дуже важко врубав в теоретичну частину - анатомію і фізіологію м'язів, тим більше коли не знаєш навіть базових основ, таких як: типи статури , види фізичних дисциплін і шлях до успіху в бодібілдингу. Однак тепер Вам це не загрожує, Ви вже підготовлені і знаєте ці прописні істини, а значить настав самий час копнути глибше і розібратися в ще одній важливій темі.

Отже, кожен новачок (та й не тільки він) в бодібілдингу просто зобов'язаний знати якомога більше про м'язи, їх функції та будову, бо так він доб'ється набагато більш значних результатів, ніж його побратими по залізу. Погодьтеся, хотіти накачати м'язи і не знати елементарних основ їх фізіології, пахне маразмом. Хоча, скажу Вам по-секрету, коли починаєш питати завсідників тренажерного, що за м'яз вони качають або де розташований брахиалис, вони роблять такі очі, як ніби взагалі не розуміють, про що йде мова. Ну да ладно, ближче до тіла.

Отже, м'яз людини - це орган тіла (м'яка тканина), що складається з м'язових волокон, здатних скорочуватися під впливом нервових імпульсів і забезпечує основні функції тіла людини: рух, дихання, харчування, опір навантаженням і т.п.

З цього визначення відразу ж можна зробити цілком очевидний висновок, що мозок і м'язи взаємопов'язані (що він накаже, то і буде виконано), отже, від зв'язки "головний мозок-м'яз" (а точніше сказати, від швидкості нервово-м'язової реакції) залежить ефективність накачування м'язів. І ще один висновок, який випливає з попереднього твердження, - треба працювати не тільки над накачуванням м'язів, а й над зменшенням часу відгуку нервово-м'язової реакції, тобто дружити з головою.

Йдемо далі.

М'яз складається з покреслених, поперечно-смугастих пучків м'язових волокон, що йдуть паралельно один одному, які зв'язуються сполучною тканиною в пучки першого порядку. Кілька таких пучків з'єднуються і утворюють пучки другого порядку і т.д. Всі ці м'язові пучки об'єднуються спеціальною оболонкою, складаючи м'язове черевце (див. Зображення).

Коли м'яз скорочується (під впливом нервових імпульсів), в ній розрізняють "активно-скорочується" частина - черевце і пасивну частину, за допомогою якої вона прикріплюється до кісток - сухожилля. Якщо розглядати в загальному і цілому, то скелетний м'яз - це складна структура, що складається з поперечно-смугастої м'язової тканини, різних видів: сполучної (сухожилля) і нервової (нерви м'язів) тканин, з ендотелію і гладких м'язових волокон (судини).

Ну як, вражає?

З усього цього варто запам'ятати, що переважає в структурі м'язів є поперечно-смугаста м'язова тканина, властивість якої (скоротність) і визначає функцію м'яз як органу скорочення. Тіло людини складається з різних м'язових груп - комплекс кількох м'язів, що виконує одну і ту ж рухову функцію. При виконанні схожих вправ в однаковому русі в роботу зазвичай включаються майже всі м'язи з однієї м'язової групи.

Перейдемо до класифікації, і найпростіше її представити у вигляді такої зведеної таблиці (див. Таблицю).

Розберемо і проаналізуємо деякі класифікатори.

№1. По формі

Розрізняють короткі, довгі і широкі м'язи. Навколишнє середовище довгих м'язів (в основному) - кінцівки, з їх допомогою виконуються вправи з повною амплітудою руху. Наприклад, підйом штанги на біцепс одне з таких вправ, в якому працює цей тип м'язів.

Довгі - це м'язи "пуголовки", тому що складаються з трьох частин: початок м'язи - головка, середня частина - черевце м'яза, кінець м'язи - хвіст. За своєю формою схожі на веретено, сухожилля мають вигляд вузької стрічки. Яскравими представниками сімейства довгих м'язи є ті, які закінчуються на "-цепс": біцепс (двоголовий), трицепс (триголовий) м'язи плеча, квадріцепс (див. Зображення).

Також, до довгих відносяться ті, які утворені в результаті злиття м'язів різного походження, зазвичай це многобрюшние м'язи, що мають 2 або більше черевця. Яскравий представник - абдомінальна і інші м'язи преса.

Широкі м'язи розташовуються в основному на тулубі і мають розширене сухожилля. Яскравими представниками сімейства широких м'язів є, наприклад: поверхневі м'язи спини і грудей. Короткі м'язи подібні за формою або з довгими, або з широкими м'язами, але мають розміри значно менше щодо своїх побратимів.

Також бувають і інші форми м'язів: кругла, дельтовидная, камбаловидная, литковий і ін.

№2. У напрямку волокон

розрізняють:

  • Прямі-паралельні;
  • косі;
  • поперечні;
  • Кругові.

Прямі-паралельні дозволяють м'язі значно зменшуватися при скороченні, що забезпечує велику амплітуду і збільшену траєкторію руху. Косі м'язи поступаються в своїй здатності скорочуватися, але через те, що вони більш численні, - здатні розвивати більшу силове зусилля.

І на підтвердження цих слів - приклад з тренажерної життя.

Найчастіше, через незнання анатомічних особливостей м'язів, люди намагаються дати ту навантаження м'язі, на яку остання в принципі не розрахована за своєю природою. Наприклад, в силу того, що біцепс відноситься до виду прямий / паралельної / довгою м'язи (за класифікацією), він апріорно не зможе взяти ту вагу, який потягне косий м'яз, а ось остання, в силу своїх численних волокон, легко розвине більше силове (тягове) зусилля. Ну а щоб це розуміти, необхідно знати основи фізіології, анатомії м'язів і розуміти принципи їх роботи (про останнє поговоримо далі).

Отже, такі - поперечні і кругові м'язи. Поперечні схожі з косими і виконують багато в чому схожі види роботи, а ось кругові - відрізняються від них тим, що розташовуються навколо отворів тіла (наприклад, м'яз рота) і своїм скороченням звужують їх. Друге ім'я цих м'язів - сжімателі або сфінктери, найпопулярніший з них, це сфінктер "п'ятої точки".

Йдемо далі.

№3. Закономірності розташування м'язів

Було б наївно вважати, що не існує якихось закономірностей у розподілі м'язів по всьому тілу, звичайно ж вони є, і звучать вони в такий спосіб:

  • Згідно будовою тіла і беручи до уваги принцип двосторонньої симетрії, м'язи є парними або складаються з двох симетричних половин.
    І слава богу, що симетричних, а то уявіть собі обличчя з двох різних половинок, та ще картина. Хоча після низки свят у деяких можна спостерігати явний перекіс, наприклад, лицьових половинок :);
  • Тіло людини і, зокрема, його тулуб, складається в основному з сегментів (окремих самостійних елементів) м'язів. Тобто це не якийсь суцільний загальний пласт (хоча широкі м'язи живота саме такого типу), а є чітке (іноді умовне) розділення на відділи, наприклад, прямий м'яз живота можна умовно розділити на верхній і нижній відділ;
  • М'язи розташовуються по найкоротшій відстані між точками їх прикріплення. Рух, вироблене м'язом, відбувається по прямій лінії, тому, знаючи точки прикріплення м'яза, і те, що рухома частина притягається до нерухомої, можна заздалегідь визначити сторону руху і функцію м'язи;
  • М'язи, перекидаючись, перехрещують під прямим кутом ту вісь в суглобі, навколо якої вони виробляють свій рух.

Отже, з класифікаторами м'язів і географією їх розташування розібралися, тепер розглянемо деякі технічні моменти в справі накачування якісної м'язової маси, яким мало хто звертає увагу або не приймає їх до уваги зовсім.

М'язи людини: введення в механіку. Як що влаштовано і працює.

Клітинну будову і скорочення м'язів

Всім нам відомо, що будь-який живий організм складається з клітин - найменшою структурної одиниці. Так ось, структурною одиницею для м'язів є міофібрил - найтонші нитки, що йдуть уздовж від одного кінця м'язового волокна до іншого.

Оскільки м'язи (в більшості своїй) виконують скоротливу функцію, то для забезпечення цієї діяльності в хід йдуть активні елементи - протофібрілли у вигляді білків актину (довгі і тонкі волокна) і міозину (короткі і в два рази більше товсті, ніж актин, волокна). У різних типах м'язів, наприклад, в гладких і скелетних, протофібрілли розташовані по-різному. Так, в гладких останні розташовані неупорядоченно і, переважно, по периферії внутрішньої поверхні міофібрил. У скелетних же м'язах актин і міозин строго впорядковані і займають всю їхню внутрішню порожнину.

Можна спостерігати таку картину - місця, де волокна актину частково входять між волокнами міозину виглядають темними смужками, а інші частинки - світлими, тому такі міофібріли називаються поперечно-посмугованих.

Взагалі, в найзагальнішому вигляді, механізм м'язового скорочення виглядає наступним чином: при скороченні м'яза волокна міозину, використовуючи енергію АТФ (аденозинтрифосфорная кислота) просуваються уздовж волокон актину, тим самим забезпечуючи головну функцію м'язів (див. Зображення).

Міозин в цьому процесі відіграє роль ферменту аденозінтріфосфатази і сприяє розщепленню АТФ і виділенню енергії.

Підсумувавши все вищевикладене, слід запам'ятати, що гладкі м'язи (завдяки своїй будові) скорочуються відносно повільно (від декількох секунд до 1-4 хвилин), тоді як пошматовані м'язи здатні скорочуватися дуже швидко (за частки секунди). Майте це на увазі при роботі з тим чи іншим видом м'язів.

Далі розглянемо ...

Принцип роботи м'язів: елементи біомеханіки

У цьому підрозділі доречно згадати приказку: "який водій не любить швидкої їзди?", Стосовно до бодібілдингу можна сказати так: "який новачок не хоче накачати велику, формене тіло?". А ось зробити це допоможе (в тому числі) знання принципів біомеханіки роботи м'язів, тобто важливо розуміти, які процеси і, найголовніше, як вони протікають при роботі з залізом.

Погодьтеся, є щось таке, коли ти, беручи в руки гантель, не просто на автопілоті робиш завчене вправу, а розумієш, що в цей момент відбувається в твоїх м'язах. Розуміння цих питань просуне Вас в сторону якості і кількості м'язів на Вашому тілі.

Отже, основна властивість м'язової тканини (як ми вже неодноразово говорили) - скоротність. Процес цей є вкорочення м'яза і зближення двох точок, до яких вона прикріплена, причому рухливий пункт притягується до нерухомого.

Діючи таким способом, м'яз не тільки виробляє тягове зусилля (пересуває вантаж), а й здійснює механічну роботу. А тепер -увага! Сила м'яза залежить від кількості м'язових волокон, що входять до її складу, і визначається площею фізіологічного поперечника, т. Е. Площею розрізу в тому місці, через яке проходять усі волокна м'язи. Таким чином, довжина м'язи впливає на величину її скорочення.

В якомусь сенсі можна порівняти кістки, що рухаються в суглобах під впливом м'язів, з механічними важелями для пересування предметів різного ступеня тяжкості.

Таким чином, виходить, що чим далі від місця опори будуть прикріплюватися м'язи, тим це ефективніше, бо завдяки збільшенню плеча важеля, краще може бути використана їхня сила - теоретична механіка, 3 курс інституту, товариші дорогі.

Якщо виходити з "важеля концепції", то розрізняють м'язи сильні - прикріпляються далеко від точки опори і спритні - прикріплюються поблизу неї. Перші (наприклад, камбаловидная), краще виробляють роботу статичного характеру. Вони характеризуються великою поверхнею свого початку і їх місце прикріплення знаходиться близько до точки докладання тяжкості. Також сильні м'язи багатшими кровоносними судинами і м'язовим пігментом (миоглобином), колір їх темніше, завдяки чому їх називають червоними.

Ці м'язи довго не втомлюються і під час роботи проявляють велику силу при незначному напрузі. Однак, хороші силові показники позначаються на швидкості і розмаху їх руху при скороченні, які невеликі. Можна сказати, що сильні м'язи - якісь опорні точки всієї мускулатури людини.

Зовсім інакше йде справа з спритними м'язами. Вони (наприклад, двоголовий м'яз стегна), характеризуються довгими, зазвичай паралельно розташованими волокнами, з невеликою площею початку і прикріплення, а також меншою кількістю кровоносних судин, тому їх називають білими м'язами.

Ці м'язи відрізняються швидкістю скорочення і, працюючи з великою напругою, досить швидко втомлюються. Хоч білі м'язи і поступаються в силі червоним, зате вони здатні швидко і у вибуховому характері виконувати різноманітні рухи. Найчастіше можна зустріти таку назву цих волокон: повільні (червоні) і швидкі (білі) або волокна першого (I) і другого (II) типів (див. Зображення).

В організмі людини м'язи містять як червоні волокна - статичного типу, так і білі - динамічного. В основному, 3/4 людей планети мають процентне співвідношення червоних і білих волокон таке: 60/40, тобто переважають перші, проте професійні спортсмени виходять за межі цих параметрів. У спринтерів взагалі до 90% м'язів ніг - швидко-скорочуються, а я-тьо думав, чого вони так чешуть, прямо зі старту :).

Зрозуміло, що з віком (а також від величини навантаження) співвідношення білих і червоних волокон змінюється.

І ще, якщо Ви протягом житті не піднімаєте нічого важчого столової ложки або пульта від телевізора, то Ваші м'язові клітини оновлюються кожні 7 - 15 днів. Якщо ж Ви займаєтеся в тренажерному залі, працюєте з залізом, то процес відновлення прискорюється, тому що будь-які вправи (а з обтяженнями особливо) провокують виникнення розривів м'язових волокон, стимулюючи тим самим зростання нових клітин.

Примітка:

Крім того, що кожен м'яз має "початок" (яке зазвичай збігається з точкою опори) і прикріплення, її рухлива і нерухома частини можуть мінятися місцями.

Взагалі, велика кількість вправ у бодібілдингу, де відбуваються руху в протилежних напрямках (згинання / розгинання - прес, приведення / відведення - робота з гантелями і т.п.) вимагає участі не менше двох взаємно розташованих м'язів. Такі м'язи людини, що діють у взаємно протилежних напрямках, називаються антагоністи. Саме завдяки їм забезпечується плавність рухів. Отже, якщо є антагоністи, значить є і протилежні їм м'язи, рівнодіюча яких проходить в одному напрямку і називаються вони агоністи, або синергисти. Слід розуміти, що одні й ті ж м'язи можуть виступати в ролі як синергистов, так і антагоністів.

Тепер розглянемо питання залучення м'язів в роботу і процеси їх кровопостачання.

Робота м'язів: нервово-м'язова активність

М'яз - це м'яке і еластичне тіло, яке може бути розтягнуто під дією зовнішніх сил. Тому, як тільки починається процес розтягування, в її рецепторах виникає збудження, що досягає по нервових волокнах ЦНС, яке потім назад повертається в м'яз, викликаючи її напруга (протидіє розтягуванню).

Будь-яку роботу характеризує її ККД. Коефіцієнтом корисної дії роботи м'язів є що розвивається "м'язово-силова" тяга і амплітуда (розмах) руху останньої. Під силою тяги будемо розуміти величину напруги, яке розвивається в м'язі при її порушенні. Сила тяги знаходиться в прямій залежності від кількості та напрямку волокон. М'яз тим сильніше, чим більше в ній м'язових волокон. Однак, порахувати останні практично неможливо. Тому існує таке поняття, як фізіологічний поперечник м'язи, ось по ньому-то і визначають силу останньої.

Примітка:

Фізіологічний поперечник - площа перетину м'язи в площині, перпендикулярній довжині всіх її волокон. Кожен квадратний сантиметр фізіологічного поперечника м'яза витримує в середньому 10 кг вантажу.

Також параметром, що характеризує роботу м'язи, є розмах руху, який залежить від характеру кісткового скелета, від довжини м'язового черевця і "плеча важеля", а також від самого м'яза.

Варто згадати про ще один важливий момент, що відноситься до сили, що розвивається м'язом. Велике значення для сили тяги має ступінь збудження м'язи. Чим сильніше стимулюючу дію нервової системи, чим більша кількість м'язових волокон захоплює збудження, тим більше сила тяги. Вплив нервової системи, як і кровоносної, залежить від загального стану організму, типу вищої нервової діяльності і т.д.

Трофіка і іннервація м'язів

Крім того, що робота м'язів, як і інших органів, регулюється нервовою системою, також свій внесок в управління вносить і кровоносна.

Як ми зрозуміли (ми ж зрозуміли, так? :)), м'язи виконують просто колосальний обсяг роботи, і процеси обміну речовин в них протікають дуже активно, тому не дивно, що вони мають розгалужену мережу кровоносних судин, по яких кров підводить до них живильні речовини і кисень, а виводить продукти обміну.

Варто відзначити, що, звичайно, не всі м'язи в рівній мірі забезпечені кровоносними судинами. Наприклад, ті з них, які працюють майже "денно і нощно" (діафрагма, серце і т.п.), мають розгалуженої кровоносної мережею. Ті ж, які включаються в роботу постійно, протягом нетривалого періоду часу, такою мережею не мають (наприклад, біцепс, пряма м'яз живота та ін.). Нервове закінчення будь-м'язи-рецептори або ефектори, які розташовуються всюди, де тільки можна: в м'язовій тканині, сухожиллях і т.д.

З вуст багатьох успішних бодібілдерів можна почути такі слова: "у вправах треба відчувати м'яз", це почуття досягається шляхом сприйняття рецепторами певною мірою скорочення / розтягнення м'яза. Таким чином, по нервових волокнах, як по електричних проводах передаються сигнали від мозку до м'язів і навпаки (див. Зображення).

Ефектори - це також нервові закінчення, які передають збудження (Директива ЄС від нервового центру як відповідь на зміну стану, сприйняте рецепторами) м'язі. Сам-то зрозумів, що сказав? :)

Вобщем, думаю, Ви зрозуміли, що нервово-симпатичний механізм відіграє значну роль в справі накачування якісної м'язової маси.

Пара слів про розвиток і не розвитку м'язів

Так уже задумано природою, що тіло людини створено для різного роду діяльності за допомогою роботи м'язів.

Сучасні ж реалії доводять, що ми все частіше забуваємо користуватися останніми в своєму повсякденному житті і важче пульта від телевізора намагаємося нічого не брати. Все це призводить в кінцевому підсумку до атрофії м'язів і втрати їх працездатності. Тільки постійні силові навантаження, тренування в тренажерному залі, фітнес-заняття, дозволять Вам включити в свою безпосередню діяльність призначені для цього м'яза. В результаті все це призведе до збільшення обсягу, зростанню сили м'язів, до загальному фізичному розвитку всього організму.

ОФФ-ф, начебто, все висвітлив, що хотів. Втома? Факт, зате скільки корисного та важливого дізналися про ці самі м'язах.

Все, що треба знати про м'язи

Закінчити хотілося б кримінальної зведенням зведеною таблицею, так би мовити, підбиттям загальних підсумків всього того, що тут було сказано (а було сказано тут чимало, повірте), щоб у Вас все остаточно розмістилося по поличках.

Отже, наведу основні тези, які необхідно засвоїти:

  • Вивчайте інформацію по всіх групах м'язів людського тіла більш детально, щоб розуміти, як ефективніше ними працювати;
  • Відчуйте роботу всієї своєї м'язи під час виконання вправ;
  • Пам'ятайте про типи м'язових волокон: білі і червоні, і залучайте в роботу обидва типи волокон, щоб домогтися потрібного обсягу м'язів;
  • Запам'ятайте, що сила м'яза залежить від кількості м'язових волокон, що входять до її складу, і нарощуйте саме їх;
  • Працюйте як з м'язами антагоністами (діючими у взаємно протилежних напрямках), так і синергистами (діючими в одному напрямку);
  • Стимулюйте свою нервову систему в підходах при роботі з обтяженням, щоб залучити неіллюзорно велику кількість м'язових ниток;
  • Пам'ятайте, що розгалужена кровоносна система важлива для повноцінної трофіки (живлення) м'язів, тому, якщо Ви не відмовляєте собі в задоволення - "посмоліть", задумайтеся, а чи варто воно того ?;
  • Не заводьте свої м'язи, вони повинні працювати при будь-якому можливому випадку.

Тепер точно все.

Ну що, дорогі мої читачі, ось і провернули (ми з Вами) такий великий обсяг роботи, а саме розібралися в питаннях анатомії м'язів людини, розглянули їх класифікацію, дізналися дещо про клітинному будову і скорочення м'язів і ще багато всього. Хотілося б додати, що незабаром ми розглянемо м'язовий атлас людини в розрізі, на конкретних прикладах м'язових груп, також детально і докладно. Однак, це вже зовсім інша історія.

На сім все, залишайтеся з проектом " Азбука Бодибилдинга ", Підписуйтесь на оновлення і нехай прибуде з Вами сила!

PS. Як і завжди, буду радий Вашим коментарям, питань, привіт і інше різне. Діліться статтею з оточуючими, і головне, приходьте ще, адже тут Вам завжди раді!

Чому так, запитаєте Ви?
Ну як, вражає?
Quot;, Стосовно до бодібілдингу можна сказати так: "який новачок не хоче накачати велику, формене тіло?
Ми ж зрозуміли, так?
Сам-то зрозумів, що сказав?
Втома?