Полезные материалы

«Динамо» на пам'ять

  1. ТУТ ЖИВУТЬ ЧЕМПІОНИ. І НЕ ТІЛЬКИ
  2. врятувати ПАМ'ЯТТЮ
  3. «Вогник» згадав найгучніші імена радянського спорту

Стадіон «Динамо» закривається на реконструкцію, і мова йде не тільки про перебудову спортивної арени і прилеглих приміщень. Тут інше: йде в минуле масовий радянський спорт

Ольга Філіна


В середині 30-х років будівельники закопали під 9-м під'їздом Східної трибуни стадіону «Динамо» герметичну колбу з посланням «Нащадкам через сто років». Про цю легенду розповідає Борис Полюшкин, відповідальний за звук і табло на стадіоні і пропрацював тут понад 60 років. Правда, що в цьому посланні було написано, невідомо.

Можливо, будівельники пророкували Великій спортивній арені велике спортивне майбутнє. Тоді вони мали рацію. Історія «Динамо» -це історія першовідкривача. Він брав першу Всесоюзну спартакіаду в 1928-м, московську Олімпіаду в 80-м, взимку проводив ялинки, а в 90-х влаштував концерт Майкла Джексона. «Я був на першому матчі 19 травня 1928 року, згадує Володимир Кудряшов, заслужений артист Росії, в минулому-член балетної трупи Великого театра.-Мене п'ятирічним хлопчиком туди привів батько. Це був теплий день, зібралася тьма народу. Всі уряд прийшов. З тих пір я і став уболівальником «Динамо». Пам'ятаю, коли я в 70-х роках читав лекції про балет в Конго, намагався вивідати у студентів, що вони знають про Росію. Ну хоч би одне ім'я: Уланова, Плісецька. А вони тільки і твердять: «Динамо», Яшин ». І нічого більше".

Стадіон дожив до XXI століття, «приріс» малої спортивною ареною, манежем. Але його вічно переслідували перебудови. Найбільші були в 1936 році і в кінці 70-х, перед Олімпіадою. Остання наздогнала його зараз: і постарілий, весь в «пробоїнах» від комерційних друкарень, кафе, соляріїв, стадіон може її вже не пережити. Інвестори-ЗАТ «Управляюча компанія« Динамо »і ВТБ-обіцяють залишити« історичний фасад »« Динамо ». Для розуміють очевидно: від стадіону нічого не залишиться, під виглядом євроремонту звідси винесуть все.

ТУТ ЖИВУТЬ ЧЕМПІОНИ. І НЕ ТІЛЬКИ

Коли в одному залі з олімпійським призером Олексієм Бондаренко займаються юні 4 літні гімнасти-відразу розумієш, що це динамівська школа Коли в одному залі з олімпійським призером Олексієм Бондаренко займаються юні 4 літні гімнасти-відразу розумієш, що це динамівська школа. Або, наприклад, коли Валентина Растворова, радянська спортсменка-фехтувальниця, призер Олімпійських ігор, призводить в фехтувальну школу свого онука-теж ясно, що це «Динамо».

-Наша школа-це більш ніж 50 річна історія перемог на найбільших турнірах, це спадкоємність, -говорить Надія Арск, директор фехтувальної школи «Динамо» .- І головна наша біль зараз-це знайти нове приміщення на час реконструкції, причому в Північному окрузі : хлопці не поїдуть тренуватися за тридев'ять земель. Поки знаємо тільки, що будівля на Водному стадіоні для нас не добудовано. А виїжджати вже в травні. Якщо у нас не буде залу хоча б протягом півроку, ми втратимо школу.

В результаті не менше 500 хлопців, які займалися спортом майже в двох десятках динамівських секцій, залишаться без роботи. Де вони виявляться після цього: в фітнес-клубах або дворових під'їздах (а може, просто гратимуть на комп'ютері?) - теж поки нікому не ясно.

Малу спортивну арену збираються закривати восени, але це слабка втіха. «Наш зал для спортивної гімнастики вважається одним з найсучасніших в країні. Тут тільки снарядів майже на мільйон доларів! Гроші нам давали московська організація «Динамо», Федерація спортивного гімнастики РФ, МГФСО, -розповідає Андрій Зудин, президент гімнастичного клубу «Динамо-Москва» ім. М. Вороніна.-Хіба можна це все ламати? »

Тут пліч-о-пліч тренуються олімпійські чемпіони та дошкільнята, справжні спортсмени та любителі фізкультури. У жодному фітнес-клубі не зустрінеш олімпійських чемпіонів, що займаються з дітьми, причому не за великі гроші, а заради спільної любові до спорту.

«У нас такі традиції і методи виховання», - пояснює Андрій Зудин.

врятувати ПАМ'ЯТТЮ

Для дітей заняття в більшості секцій «Динамо» безкоштовно, в інших-гранично дешеві. Це найважливіша умова вимагає від тренерів та керівників секцій незвичайною винахідливості. Андрій Зудин, наприклад, просить своїх колег, які виховали не одного чемпіона світу та Олімпійських ігор, прийти в суботу раніше: «Будемо фарбувати підлоги». Як так? «Ми тут фактично все зробили своїми руками: шпалери поклеїли, двері повісили, -відповідає президент гімнастичного клуба.-А на зекономлені гроші можна щось нове придбати для нашого залу».

В інших секціях, де абонемент на місяць коштує для дорослої людини приблизно 700-900 рублів, мені часто зізнавалися, що потайки від начальства виписують постійним відвідувачам безкоштовні карти.

Тут до сих пір, наприклад, залишилися секції здоров'я для літніх людей. За динамівському зазвичай в них разом займаються і колишні чемпіони світу, і пенсіонери з сусідніх будинків. «Для них це не тільки фізкультура, а клуб за інтересами, -вважає Валентина Єрмолаєва, директор фізкультурно-оздоровчого центру« Здоров'я »в Великій спортивній арене.-Ми разом відзначаємо свята, ділимося наболілим. Ми працюємо з простими людьми і не приносимо медалей, а значить, не дуже-то «корисні». І боїмося, що в новому «Динамо», де буде стільки комерційних площ, для нас не залишиться місця ».

Але цей страх в той же час мобілізує динамівців, і вони вірять, що їх насправді набагато більше ніж кілька сотень людей, що працюють і займаються спортом на стадіоні. «Динамо» ж був улюбленим місцем для всіх москвичів, згадує Борис Полюшкін.-Все було трошки динамівцями: чоловіки приходили на футбол, діти записувалися в секції, а дружини показували один одному свої наряди. У нашому парку гуляли, заходили в ресторан у Південній трибуни, де був знаменитий кухар з Узбекистану ».

Олег Точіловіч, директор стадіону, згадує випадок, що стався два роки тому. Пізньої осені на стадіоні йшов якийсь матч, але було вже дуже холодно. «До мене підійшов незнайомець і попросив лопату-очистити собі від снігу місце на Східній трибуні. Навіщо, говорю, сідай, де тепло і снігу немає. Але дивлюся: він все одно пішов, розчистив дорогу і сіл. Так і був там весь матч і навіть довше, а його все замітало і замітало снігом ». Потім незнайомець подарував Олегу Точіловічу квиток на футбол 1947 року: той же місце на Східній трибуні, той же осінній день. І пояснив, що 60 років тому в листопаді його вперше привів на «Динамо» батько: «З тих пір на цьому стадіоні для мене і зосередилася вся пам'ять про краще в житті».

10 Символи РАДЯНСЬКОГО СПОРТУ

«Вогник» згадав найгучніші імена радянського спорту

Ірина РОДНІНА Вид спорту: фігурне катання Ірина РОДНІНА Вид спорту: фігурне катання.

Досягнення: багаторазово ставала чемпіонкою СРСР, Європи та світу. Виграла Олімпійські ігри в 1972 році з першим партнером Олексієм Улановим. Незабаром їх дует розпався. З Олександром Зайцевим двічі отримала золото Олімпіади (1976, 1980). Її колишній партнер Уланов, навпаки, настільки високих олімпійських результатів більше не досягав.

Валерій Харламов   Вид спорту: хокей Валерій Харламов
Вид спорту: хокей.

Досягнення: багаторазовий чемпіон світу, Європи та СРСР. Олімпійське золото (1972, 1976), срібло (1980). Був одним з легендарної трійки, що виходила на лід у складі збірної і ЦСКА: Харламов-Михайлов-Петров. Кілька років тому був удостоєний місця в Залі хокейної слави в Торонто. Крім Харламова там представлені Анатолій Тарасов, Владислав Третьяк і В'ячеслав Фетисов.

Лев ЯШИН   Вид спорту: футбол Лев ЯШИН
Вид спорту: футбол.

Досягнення: один з кращих воротарів в історії, багато разів ставав чемпіоном СРСР і володарем Кубка СРСР. Воротар року (приз «Огонька») 1960 року, 1963 і 1966 років. Олімпійський чемпіон 1956 року. Одна із знакових перемог Яшина в складі збірної СРСР була здобута на першому в історії чемпіонаті Європи в 1960 році. Інтрига тоді трималася аж до овертайму, коли суперники пропустили вирішальний гол.

Всеволод БОБРОВ   Вид спорту: хокей Всеволод БОБРОВ
Вид спорту: хокей.

Досягнення: унікальний випадок в олімпійській історії-Бобров був і капітаном збірної з футболу, і капітаном хокейної збірної. Найбільшу популярність придбав як хокеїст. Семиразовий чемпіон СРСР, олімпійський чемпіон 1956 року народження, чемпіон світу 1954 і 1956 років. Біографія Боброва пов'язана і з однією з найдраматичніших сторінок радянського спорту. 5 січня 1950 року Всеволод запізнився на літак, і команда відлетіла на ігри без нього. В аеропорту Свердловська були жахливі погодні умови, завірюха. Літак пішов на посадку і розбився ...

Сергій БУБКА   Вид спорту: легка атлетика (стрибки з жердиною) Сергій БУБКА
Вид спорту: легка атлетика (стрибки з жердиною).

Досягнення: чемпіон Олімпіади в Сеулі в 1988 році, шестиразовий чемпіон світу, чемпіон СРСР. Бубка став зіркою на історичному, першому, чемпіонаті світу з легкої атлетики в Гельсінкі в 1983 році. На чемпіонат молодого спортсмена послали, щоб він набрався досвіду. Але Бубка зумів стрибнути на 5,7 метра і переміг, обійшовши своїх маститих суперників. Рекорд, який так поки ніхто і не побив, Бубка поставив в 1993 році: 6,15 метра (в залі). З 2005 року Бубка-президент НОК України.

Валерій Брумель   Вид спорту: легка атлетика (стрибки у висоту з розбігу) Валерій Брумель
Вид спорту: легка атлетика (стрибки у висоту з розбігу).

Досягнення: багаторазовий рекордсмен чемпіонатів світу, Європи та СРСР. Олімпійський чемпіон (1964), кумир радянської молоді. У 1965 році потрапив в катастрофу на мотоциклі, зламав ногу, проте не зламався морально і, переживши безліч операцій, продовжував тренування. Написав роман «Не зрадь себе», який переведений на сім мов.

Юрій ВЛАСОВ   Вид спорту: важка атлетика Юрій ВЛАСОВ
Вид спорту: важка атлетика.

Досягнення: багаторазовий чемпіон світу, Європи, СРСР. Олімпійське золото (1960). Коли Власов програв Жаботинського на Іграх в Токіо, японські журналісти написали, що звалилися два найсильніших російських-он і Хрущов (останнього зняли приблизно в той же час). Розлучившись зі спортом, Власов зайнявся літературою. Одна з найвідоміших його книг-«Особливий район Китаю. 1942-1945 ». Був депутатом Держдуми, балотувався в Президенти РФ. Кажуть, коли в Москву в 1980-і приїжджав Арнольд Шварценеггер, він дуже просив про одне: зустрітися з Власовим.

Арвідас Ромас Сабоніс   Вид спорту: баскетбол Арвідас Ромас Сабоніс
Вид спорту: баскетбол.

Досягнення: чемпіон Олімпійських ігор (1988), чемпіон світу, Європи, неодноразовий чемпіон СРСР. Грав в НБА, де був найстаршим серед новачків, а став одним з кращих. Сьогодні є баскетбольна школа імені Сабоніса, до того ж він став президентом рідного клубу «Жальгіріс». А два роки тому Володимир Путін нагородив баскетболіста орденом Дружби.

Лариса ЛАТИНІНА   Вид спорту: спортивна гімнастика Лариса ЛАТИНІНА
Вид спорту: спортивна гімнастика.

Досягнення: чемпіонка Олімпійських ігор (1956, 1960, 1964), неодноразова чемпіонка світу, Європи та СРСР (як в особистих, так і в командних змаганнях). Саме Латиніної належить рекордний спортивний результат за всю історію Олімпіад: 9 золотих, 5 срібних, 4 бронзових медалі. Латиніна дебютувала в Римі в складі збірної СРСР.

Анатолій КАРПОВ   Вид спорту: шахи Анатолій КАРПОВ
Вид спорту: шахи.

Досягнення: 12-й чемпіон світу з шахів, гросмейстер. Чемпіоном світу Карпов став при не надто вдалих обставинах: діючий на той момент чемпіон Роберт Фішер відмовився від зустрічі з ним і Карпов був проголошений чемпіоном без чемпіонського матчу. Втім, скоро Карпов успішно захистив свій титул. У 1980-х протистояння Карпова з молодим Каспаровим надовго стало головною інтригою в шаховому світі. Відомий як колекціонер значків, марок і шахів.

Підготував КИРИЛ Журенко

Фото: ОЛЕГ Кнорринг / АРХІВ «вогники»; WEBBAVIATION.CO.UK; WIKIMEDIA.ORG; PROVODNIK.RU; СЕМЕН Фрідлянд / АРХІВ «вогники»; АНАТОЛІЙ БОЧІНІН / АРХІВ «вогники»; МИКОЛА КОЗЛОВСЬКИЙ / АРХІВ «вогники»; АРХІВ «вогники»; ІТАР-ТАСС; РІА НОВИНИ

А може, просто гратимуть на комп'ютері?
Хіба можна це все ламати?
Як так?