Полезные материалы

Оцінка діяльності ВФЛА Росії

Кількість очікуваних медалей
Легка атлетика - самий медалеёмкій вид спорту. На Олімпійських іграх в Лондоні в «Королеві спорту» буде розіграно 47 комплектів нагород, що становить майже п'яту частину від їх загальної кількості в програмі Ігор. Росія, як окрема держава, за свою олімпійську історію завоювала 60 медалей, в тому числі 18 золотих. Це дев'яте місце в загальносвітовому списку, якщо не враховувати успіхи СРСР і НДР. Але якщо згадати СРСР з його другим місцем і 193 медалями, то рівень наших традицій у цьому виді олімпійської програми стане абсолютно очевидним. Від легкої атлетики і публіка, і чиновники чекають великої кількості медалей, а також вирішального внеску в загальнокомандне місце Росії за підсумками Ігор.

Навіть ті, хто далекий від легкої атлетики, напевно чули такі прізвища, як Ісінбаєва, Борзаковський, Лебедєва. Правда, «золоті» очікування є не у всіх дисциплінах: ми традиційно сильні в жіночих стрибках в довжину і висоту, метання молота, диска і списа, чоловічих стрибках у висоту, чоловічої та жіночої ходьбі, жіночому бігу на 400-1500 м, жіночих естафетах . При цьому в чоловічому і жіночому спринті, чоловічих стрибках у довжину, бігу на 1500-10000 м і метаннях (молота, диска і списа) в останні роки ми традиційно ні на що істотне не претендуємо. Прогноз «Чемпіонат.com» - 18 медалей російських легкоатлетів, з яких 8 - найвищого ґатунку.

У Лондоні керівництво збірної планує завоювати не менше 20 медалей, з яких 6-8 - найвищого ґатунку. Перед Іграми в Пекіні план був трохи скромніше: 15 медалей, 6 золотих. До речі, з минулого в березні в Парижі першості Старого Світу саме стільки нагород ми і привезли - 15 медалей в сумі, з них 6 золотих. З одного боку, це не дуже оптимістично, тому що це чемпіонат Європи, з іншого - там розігрується менше нагород, ніж на ОІ, та й склад у нас був наполовину молодіжний, а отже, у хлопців є ще півтора року, щоб набратися досвіду. Ну а в Пекіні ми план перевиконали на три медалі, правда, в загальнокомандному заліку поступилися США. Всього ж на Іграх-2008 збірна Росії завоювала 23 золоті нагороди, отже, більше чверті золотого пекінського запасу довелося на дисципліни легкої атлетики.
Підсумок: зелене світло.

динаміка результатів
Атланта-1996: Росія - 10 медалей (3-6-1); США - 23 медалі (13-5-5).
Сідней-2000: Росія - 12 медалей (3-4-5); США - 14 медалей (6-4-4).
Афіни-2004: Росія - 20 медалей (6-7-7); США - 25 медалей (8-12-5).
Пекін-2008: Росія - 18 медалей (6-5-7); США - 23 медалі (7-9-7).
Видно, що в порівнянні з Атлантою і Сіднеєм результати росіян виросли, в той час як наш основний суперник - США - залишається в середньому на колишньому рівні. У дужках зауважимо, що Сідней для американців не показовий, тому що чимало медалей вони втратили пізніше, за підсумками допінгового розслідування з BALCO і Меріон Джонс.

У дужках зауважимо, що Сідней для американців не показовий, тому що чимало медалей вони втратили пізніше, за підсумками допінгового розслідування з BALCO і Меріон Джонс

Золота олімпійська естафетна четвірка: Юлія Чермошанская, Олександра Федоріва, Юлія Гущина та Євгена Полякова

На останніх великих легкоатлетичних турнірах Росія виступала в такий спосіб.

Чемпіонати світу
- чемпіонат світу-2005 в Гельсінкі: збірна Росії завоювала 20 медалей (7-8-5) і друге місце в командному заліку після США. Цікаво, що в командному заліку стрибок здійснили Ямайка і Кенія, але виключно за рахунок тих видів, де основними суперниками для них є США і Ефіопія. Росія в цих видах на перемоги не претендує: мова про чоловічому спринті і чоловічих довгих дистанціях;
- чемпіонат світу-2007 в Осаці: у нас було 14 медалей (4-7-3) і третє місце в командному заліку після США і Кенії;
- чемпіонат світу-2009 в Берліні: 4-е місце в загальнокомандному заліку, 13 медалей (4-3-6), поступилися США (22 медалі, 10-6-6), Ямайці та Кенії. Кенії поступилися тільки за кількістю срібла, за загальною кількістю медалей у нас на дві більше.

Чемпіонати світу в приміщеннях
- чемпіонат світу-2006 в Москві: в рідних стінах наша збірна виступила дуже здорово, посівши перше місце в загальнокомандному заліку (18 медалей, 8-5-5);
- чемпіонат світу-2008 в Валенсії: два роки по тому після Москви в Іспанії ми здали лідируючі позиції (12, 5-4-3), пропустивши вперед США (13, 5-5-3);
- чемпіонат світу-2010 в Досі: третє місце в загальнокомандному заліку, 9 медалей (2-4-3), поступилися США (17 медалей, 8-3-6) та Ефіопії (5 медалей, 3-0-2).

Чемпіонати Європи
- чемпіонат Європи-2002 в Мюнхені: феноменальне виступ збірної Росії, за підсумками якого було завойовано 24 нагороди (7-9-8) проти 15 у Іспанії (6-3-6);
- чемпіонат Європи-2006 в Гетеборзі: ще більш вражаюче виступ наших спортсменів, які взяли 34 нагороди (12-12-10) проти 10 (4-4-2) зайняла друге місце в командному заліку Німеччини;
- чемпіонат Європи-2010 в Барселоні: знову перше місце. Правда, на цей раз загальна кількість медалей, якщо порівнювати з Гетеборгом, трохи скоротилося. В Іспанії збірна Росії завоювала 24 медалі (11-5-8). Друге місце взяли французи - 18 (8-6-4).

За зимовим чемпіонатів спостерігається стійка негативна динаміка, але тут потрібно врахувати, що в 2006 році чемпіонат проводився в Москві. Крім того, медалі завоювали Юлія Чиженко-Фоменко і Олена Соболєва, які півтора роки по тому були дискваліфіковані за підміну допінг-проб.

За результатами на Олімпіадах ситуація в цілому досить стабільна, підсумки інших турнірів говорять про спад, особливо в порівнянні з 2006 роком. Сезон 2006 року, і зимовий, і літній, взагалі був досить вдалим для наших спортсменів, але тут позначився домашній чемпіонат світу. Сезон-2007, навпаки, був дуже складним: перші допінгові викриття, зміна головного тренера за результатами сезону (багато в чому саме через його передбачуваної участі в допінгових махінаціях). У 2008 році були дискваліфіковані сім дуже сильних спортсменок, бігунів на середні дистанції, серед яких чемпіонка світу Юлія Чиженко і рекордсменка світу Олена Соболєва. Причиною дискваліфікації стала передбачувана підміна проб, досконала в 2007 році, тобто ще при колишньому тренерові В. Куліченко.

У 2013 році нас очікує домашній чемпіонат світу (для наших спортсменів він, безумовно, піде в зв'язці з Олімпіадою в Лондоні). У 2006-му ми вже довели, як вміємо готуватися до домашніх турнірів.
Підсумок: жовте світло.

Стан справ в кваліфікаційному циклі на 27февраля (попередні редакції: 4.12.2011 )
Чемпіонат світу в південнокорейському Тегу, що пройшов за рік до старту Олімпіади в Лондоні, повинен бути уявити попередню картину стану готовності російських підданих королеви спорту. Завдання на турнір був досить скромними: взяти 3-4 золоті медалі. Втім, два попередніх чемпіонату ми завойовували саме 4 золота, і на цей раз тренерський штаб вважав за краще сильно не відриватися від землі і не приймати бажане за дійсне. Основний розрахунок робився на російських ходоків і Олену Ісінбаєва, однак якраз рекордсменка світу зі стрибків у висоту «провалилася», примудрившись не попасти навіть в число призерів. Зате блискуче виступили ті атлети, з можливими перемогами яких зв'язувалися лише боязкі надії. Явний «перекіс» у бік жінок, давно намітився в російській легкої атлетики, в черговий раз дав про себе знати. З 19 медалей, виграних Росією в Тегу, лише шість виявилися на рахунку сильної статі. Та й з цих шести нагород чотири вибороли наші ходоки. До золота Борчина і Бакуліна і сріблу Канайкин і Ніжегородова додалося друге місце Олексія Дмитрика в стрибках у висоту і третє - Юрія Борзаковський на дистанції 400 м.

Жінки виступили блискуче. Марія Савінова не залишила шансів Кастер Семеня на 800 метрах, яка повернулася з декретної відпустки Ганна Чичерова в секторі для стрибків у висоту залишила без роботи Бланку Власіч, а Юлія Заріпова в стіпльчезе впевнено розібралася з усіма своїми суперницями, вигравши у найближчій переслідувача майже 5 секунд. Марія Абакумова і Тетяна Лисенко розправилися з фаворитами - Барбора Шпотакова і Бетті Хайдлер - в метанні списа і молота відповідно. Тетяна Чернова виявилася абсолютно кращої в семиборстві, а Ольга Каніськіна в черговий раз продемонструвала свій високий клас в ходьбі на 20 км.

Таким чином, передолімпійський чемпіонат світу для росіян склався досить вдало. Ми знову повернули собі втрачене в останні роки друге місце загального заліку, ледь не потіснивши з першого місця збірну США. У американців виявилося всього на три золоті медалі більше, та до того ж одну з нагород найвищого ґатунку їм «подарували» організатори, дискваліфікований кубинця Дайрона Роблеса, який переміг на дистанції 110 м з бар'єрами. Додати б сюди ще заплановану перемогу Ісінбаєвої, якої, мабуть, поки не до кінця вдалося впоратися зі своїми психологічними проблемами, і ось вони - американці. На відстані витягнутої руки.

На відстані витягнутої руки

Марія Абакумова виграла золото Тегу в метанні списа, показавши другий результат за всю історію легкої атлетики

Підсумки чемпіонату Росії в приміщенні, що пройшов з 22 по 24 лютого, дали тренерському штабу можливість назвати склад національної збірної на зимовий світову першість в Стамбулі. Значення цієї події переоцінити складно. Напевно саме атлети, на початку березня вирушають до Туреччини, будуть захищати кольори російського прапора і в Лондоні. Втім, кілька лідерів нашої команди, чиє місце на Іграх, на думку наставників, неоспортімо, пропустили національну першість, взявши участь в різних комерційних стартах. Олена Ісінбаєва , Зокрема, змогла встановити новий світовий рекорд для турнірів в приміщенні - 5 метрів 1 сантиметр. Сталося це в Стокгольмі. Таким чином, Росію в Стамбулі представлятимуть такі спортсмени.

Чоловіки: Максим Александренко, Валентин Кругляков, Семен Голубєв, Сергій Пєтухов, Владислав Фролов, Євген Борисов, Костянтин Шабанов, Єгор Миколаїв, Андрій Сильнов, Іван Ухов , Дмитро Стародубцев, Олександр Меньков, Люкман Адамс, Максим Сидоров Іван Юшков

Жінки: Катерина Філатова, Юлія Гущина, Ірина Давидова, Олександра Федоріва, Марина Карнаущенко, Світлана Поспєлова, Ксенія Усталова, Катерина Галицька, Світлана Топіліна, Олена Кофанова, Юлія Русанова, Олена Аржакова, Юлія Васильєва, Христина Халеева, Анна Чичерова, Ірина Гордєєва, Олена Ісінбаєва , Анастасія Савченко, Дар'я Клішина, Олена Соколова, Вікторія Валюкевич, Анна Крилова, Євгенія Колодко, Ірина Тарасова, Катерина Большова, Тетяна Чернова .
Підсумок: зелене світло.

бюджет
Бюджет Всеросійської федерації легкої атлетики (ВФЛА) на 2011 рік становить 118 млн рублів. У 2009 році ця цифра дорівнювала 110 млн. Для порівняння: в 2007-2008 роках бюджет становив всього близько 26 млн. Точна структура джерел бюджету на 2010-2011 роки поки недоступна, остання відкрита інформація датована 2009 роком.

Джерела бюджету:
Спонсор (NIKE) - 73%.
Субсидії Москомспорта - 9%.
Фонд розвитку легкої атлетики (пожертви) - 3%.
Асоціація літніх олімпійських видів спорту (пожертви) - 2%.
Менше 1%: дивіденди, субвенції міжнародних асоціацій, внески менеджерів і т.п.

Структура використання (бюджет був зведений з профіцитом, витрати - 87 млн ​​руб).
На утримання апарату управління - 45%.
Інші (податки, юридичні послуги) - 24,5%.
Організація змагань - 17%.
Підприємницька діяльність - 10%.
Основні засоби - 2,5%.

Бюджет у ВФЛА досить невеликий. Спонсор один, та й той технічний - екіпірувальника російської збірної компанія NIKE. При цьому невідомо, як надходить зазначена сума в бюджет: цілком або частково у вигляді екіпіровки збірної.

З цього року ВФЛА і стрілецький союз Росії в експериментальному режимі змінили схему фінансування. Мінспорту виділяє федерації субсидію під цільову програму розвитку і постійно перевіряє, чи відповідає використання коштів цією програмою. В цілому наша збірна від нестачі фінансування не страждає, спортсменам забезпечують проведення зарубіжних зборів, виплачують зарплати, призерам Олімпійських ігор - стипендії від держави і фонду підтримки олімпійців.

Проте в число «багатих» ВФЛА не входить. Довгострокових партнерів федерація поки знайти не може. Всі дані по бюджету, джерел і напрямів використання фінансових коштів за 2007-2009 роки присутні на офіційному сайті федерації. Бюджет на 2011 рік оголошувався в ЗМІ, бухгалтерію ВФЛА постійно перевіряє рахункова палата. Вибрати підсумковий світло вкрай складно, так як за розміром бюджету ВФЛА повинна отримати «жовтий» сигнал нашого «світлофора», по відкритості і ККД - «зелений». В результаті вибираємо жовтий, адже бюджет - це сила федерації.
Підсумок: жовте світло.

Поява нових перспективних спортсменів
За останні роки пройшли два великих турніри, за результатами яких можна судити про готовність російських молодих спортсменів. Влітку 2010 року відбулися перші в історії юнацькі Олімпійські ігри. Європейський легкоатлетичний відбір в Москві наші 16-17-річні спортсмени пройшли на «відмінно», завоювавши 23 ліцензії. Але відповідно до квоти ОКР на загальну чисельність збірної в Сінгапур поїхали тільки 10 легкоатлетів. Дев'ять з них вийшли у фінали, шестеро відвезли додому медалі (3-1-2). У підсумку ми все одну бронзу поступилися Кенії і стали другими в командному заліку. США, наприклад, залишилися на 12-му місці з шістьма медалями (1-2-3).

США, наприклад, залишилися на 12-му місці з шістьма медалями (1-2-3)

Марія Кучіна виграла "золото" для Росії на літніх юнацьких Олімпійських іграх 2010 року

Друга подія - чемпіонат світу серед юніорів в італійському Брессаноне 2009 року. Росія зайняла четверте загальнокомандне місце, завоювавши дев'ять медалей - три золоті, дві срібні та чотири бронзові. Переможцями стали Віра Рудакова (400 м з / б), Олена Лошманова (ходьба, 5000 м) і Яна Бородіна (потрійний). Срібло завоювали Дмитро Чепара (ходьба, 10000 м) і Марія Кучина (висота), бронзу - Світлана Васильєва (ходьба, 5000 м), Данило Циплаков (висота), Тетяна Стецюк (жердина) і Олександр Юрченко (потрійний).

Що стосується дитячих спортивних шкіл, то тут багато в чому все залежить від регіонів. У традиційно сильних легкоатлетичних з них: Москві, Московській області, Мордовії, Чувашії, Татарстані, Якутії, Волгоградської, Тюменської і Ярославській областях є і школи, і тренери, і непогані умови, та й змагань для юних спортсменів проводиться досить багато. В інших немає умов не те що для дитячих тренувань, а й для тренувань дорослих спортсменів-олімпійців. Так погано йдуть справи, наприклад, в Санкт-Петербурзі.

Досить велика проблема - популярність легкої атлетики. У секції віддають не так багато дітей. Починати серйозно тренуватися в легкоатлетичних дисциплінах можна тільки з 9-11 років, до цього часу найспортивніші діти вже віддані в секції більш популярних видів: футбол, гімнастика, фігурне катання.

Зараз ВФЛА спільно з Міністерством освіти почала масштабну програму з популяризації легкої атлетики в загальноосвітніх школах: розвивається турнір «Шиповка юних», починають проводитися змагання Kids Athletics. Легка атлетика поряд з баскетболом, стріляниною і плаванням увійшла в програму перших «Президентських ігор». Але плоди цієї роботи будуть видні ще не скоро, адже цільова аудиторія цих змагань - учні середньої школи. Так що тут мова може йти навіть не про Олімпіаду в Ріо-де-Жанейро, а про більш пізніх змаганнях.
Підсумок: жовте світло.

управління федерацією
Президентом ВФЛА вже багато років є Валентин Васильович Балахнічёв, і зміни керівника найближчим часом не передбачається. Балахнічёв - кандидат педагогічних наук, сам у минулому спортсмен і тренер. Він досвідчений спортивний функціонер, має великий авторитет в Європейській і Міжнародної легкоатлетичних асоціаціях. Кілька років тому балотувався на голову ОКР, має досить прогресивні погляди в тому, що стосується розвитку і просування спорта.Для вирішення питань PR, маркетингу, управління взаємовідносинами з уболівальниками в федерації є генеральний секретар - Михайло Якович Бутов, кандидат економічних наук. Він також має значний авторитет, причому не тільки в Росії, але і в світовому легкоатлетичному співтоваристві. Єдиний мінус керівництва федерації полягає в тому, що воно не зав'язано з бізнесом і владними структурами. Це дуже добре в сенсі незалежності, але слабо допомагає в питаннях формування більш значного бюджету.

Всі нарікання до керівництва збірної, які виникають у обивателів, зазвичай ставляться до головного тренера і старшим тренерам. Дійсно, тут розібратися складніше, так як є певний фаворитизм і підкилимні інтриги, до того ж головний тренер не завжди встигає відстежити появу талановитої молоді. Проблеми в окремих видах пов'язані, швидше за все, саме з відсутністю раціонального і довгострокового плану підготовки. Наприклад, за останні роки у нас розвалилися стрибки з жердиною, як чоловічі, так і жіночі. Великий плюс у тому, що припинилися допінгові скандали, які були при минулому головного тренера. І один з головних питань сьогодення звучить так: чи варто міняти коней на переправі? За півтора року до Олімпіади навряд чи має сенс щось кардинально міняти, але в майбутньому, безумовно, зміни неминучі.
Підсумок: жовте світло.

Отношения з ПРЕС
У відносінах з ПРЕС ВФЛА за останні два роки Зроби Величезне крок вперед. На посаду прес-аташе федерації прийшла Алла Глущенко, в минулому спортсменка, досвідчена журналістка і телекоментатор. Вона володіє величезною кількістю контактів у різноманітних виданнях і на ТБ, що дуже цінно. Алла Глущенко в відмінних відносинах з більшістю тренерів і спортсменів. У федерації є офіційний сайт, на якому щодня з'являються новини, результати змагань, інтерв'ю зі спортсменами і багато іншого.

Офіційні міжнародні змагання транслює «Росія 2» і відпрацьовує «Росія 24». З минулого року «Росія 2» показує літній чемпіонат Росії. На жаль, на каналі практично не залишилося одноденних турнірів - їх транслює «НТВ-Плюс», рідше «Євроспорт». Тут багато в чому грає роль фінансове питання. Права на «Діамантову лігу» або минулорічний зимовий чемпіонат світу в Досі коштували чимало, тому «Росія 2» не змогла або не захотіла їх собі дозволити. Можливо, якби у федерації був відповідний фінансовий ресурс, вона могла б цю покупку просубсідіровать.
Підсумок: зелене світло.

ПІДСУМКОВИЙ СВІТЛО - ЖОВТИЙ.

І один з головних питань сьогодення звучить так: чи варто міняти коней на переправі?