Полезные материалы

оптимальний фініш


Минулий сезон для української королеви спорту був наповнений яскравими емоціями і великими перемогами. Після шестирічної перерви ми отримали в Тегу-2011 золоту медаль чемпіонату світу, завойовану стрибункою потрійним Ольгою Саладухою. Вона ж виграла і загальний залік найпрестижнішої легкоатлетичної серії «Діамантова ліга», ставши першою представницею України, кому вдалося це зробити. Жіноча естафета 4х100 м (Олеся Повх, Наталія Погребняк, Марія Ремінь і Христина Стуй) за час незалежності принесла країні першу, бронзову, нагороду чемпіонату світу в цьому виді, а в червні на командному чемпіонаті Європи наші спортсмени вперше фінішували в трійці найсильніших збірних континенту, поступившись тільки росіянам і німцям.

Чи не відстало від дорослих атлетів і підростаюче покоління. З трьох чемпіонів молодіжної першості Європи-2011 особливої ​​похвали заслуговує Шериф Ель-Шериф. Дніпропетровець не просто виграв змагання в потрійному стрибку, а показав гросмейстерські 17.72, які аж до чемпіонату світу трималися на другій сходинці світового топ-листа. Однак, аналізуючи 2011-й, одними медалями ситий не будеш. У цьому сезоні величезне значення мало й те, з якими результатами вони здобувалися, адже з першого травня (а для деяких інших видів, в тому числі і естафет, з першого січня) почався кваліфікаційний період на Олімпіаду. Якби Ігри стартували завтра, то українська збірна могла делегувати в Лондон 48 атлетів, які виконали норматив «А». Вже сьогодні ми маємо максимальні три квоти у копьеметателей і марафонців серед чоловіків, а жінки забезпечили виступ синьо-жовтого тріо в семи видах з 21-го (якщо не брати до уваги естафет) - в бігу на 100 м, 200 м, 800 м, 400 м з бар'єрами, потрійному стрибку, марафоні та спортивної ходьби.

РІШЕННЯ - ЗА Кузнєцова

На початку сезону головний тренер Олександр Апайчев, ділячись з «СЕ» своїм баченням олімпійської збірної, передрікав, що в змаганнях чоловіків з метання списа, в потрійному стрибку, а також стрибках в висоту ми побачимо по три українця. І хоча прогнози - річ невдячна, проте метателі спису виявилися незабобонних десятка. Роман Авраменко, Дмитро Косинський та Олександр Середа, відправивши снаряд за 82 метра, виконали норматив «А». Висотники майже виправдали надії головного тренера, маючи дві ліцензії, а до третьої новоспечений чемпіон Європи серед молоді Богдан Бондаренко не дотягнув всього один сантиметр, маючи 2.30. А ось серед стрибунів потрійним на Ігри поки кваліфікувався лише Шериф Ель-Шериф.

- Я як і раніше чекаю від Євгена Семененко стрибка за 17.20, - наполягає на своєму Апайчев. - Віктор Кузнєцов, ще повністю не відновився після травми і визначається зі своєю спеціалізацією - потрійний або стрибки в довжину. Чекаємо його остаточного рішення.

Стрибки з жердиною - це ще один вид, в розіграші олімпійських медалей якого Олександр Валентинович планує побачити трьох спортсменів в синьо-жовтій екіпіровці. Максим Мазурик до травми плеча, отриманої в червні на командному чемпіонаті Європи, встиг зарезервувати собі перепустку до Лондона-2012, здолавши на Кубку України в Ялті 5.72. Його колеги Олександр Корчмид і бронзовий призер Олімпіади в Пекіні Денис Юрченко мають на десять сантиметрів менше. На наступний сезон перед ними стоїть завдання скласти компанію Максиму в олімпійському секторі. Чи не виключає Олександр Апайчев і того, що в боротьбу за путівку в Лондон уклиниться Владислав Ревенко, який має в минулому сезоні 5.55.

Що стосується бігових видів, то похвалитися особливо нічим. Так, в марафоні, де нормативи дуже щадні, троє українців впоралися з кваліфікацією. Однак місце в олімпійській збірній за підсумками чемпіонату України в Білій Церкві зарезервували поки тільки Олександр Ситковский і Іван Бабарика. Має норматив «А» і Станіслав Мельников, що спеціалізується в бігу на 400 м з бар'єрами. Свій кращий результат в цьому сезоні він продемонстрував в попередньому забігу чемпіонату світу - 49,24. Особистий же рекорд одесита дорівнює 49,09 і датується 2010 роком.

- Ми очікуємо від Станіслава більш швидкого бігу, ніж він показав у цьому сезоні, - стверджує Апайчев. - З тренером вони спробували нову схему ритму. На одному старті це вдалося, на іншому - ні. Але обраний шлях правильний. Якщо Мельников зуміє реалізувати нову структуру бар'єрного бігу, то зможе пробігти близько до 48-ми секундам. Запас швидкості у нього досить високий, просто збивається в ритмі.

З таким скромним станом речей - чотири нормативу в бігових дисциплінах - головний тренер не змирився. Хоча і визнає, що наші чоловіки не настільки конкурентноздатні на міжнародній арені, щоб виконувати нормативи «А». Справедливості заради відзначимо, що в стипль-чезі Вадиму Слободенюк не вистачило всього кілька секунд, щоб кваліфікуватися на Ігри в групу найсильніших. Олександр Валентинович чекає виправлення ситуації в наступному сезоні. В першу чергу, його надії відносяться до Сергія Лебедя, що бігає 5000 м і 10000 м. Пріоритетним все-таки є перший вид. Може бути, приємно порадує Олександр Борисюк на 1500 м. Правда, як стверджує головний тренер, навіть якщо Борисюк та подолає норматив «А», не факт, що в Лондоні-2012 зможе претендувати на високий результат.

У стрибках в довжину жодному з наших атлетів не скорився навіть норматив «В» - 8.10. Правда, Андрій Макарчев недопригнул до нього всього один сантиметр. На думку Олександра Валентиновича, відсутність пропусків на Лондон є наслідком зміни поколінь. Олексій Лукашевич і бронзовий призер Ігор-2000 Роман Щуренко попрощалися зі спортом вищих досягнень. А в новій плеяді якраз і можна виділити одного Макарчева.

- Якщо Кузнєцов вирішить перейти в стрибки в довжину, в цьому виді з'явиться конкуренція, - розмірковує Апайчев. - Тоді хлопці зможуть досягти нормативу «А». Якщо ж розглянути динаміку виступів спортсменів на Олімпійських іграх, то стрибок в район 8.25 - це рівень призового місця. А в потрійному стрибку у нас чотири спортсмена стрибають за 17 метрів, тому напружену внутрішню боротьбу ми не втратимо, коли Кузнєцов піде з цього виду.

В продовження теми про молодих і перспективних можна не згадати дискобола Микиту Нестеренко. У минулому олімпійському циклі юнак, маючи результат за 65 метрів, виконав олімпійський норматив. Але взяти участь у своїй першій Олімпіаді Микита не міг чисто теоретично. В метальних видах, де йде велике навантаження на хребет, Міжнародна асоціація легкоатлетичних федерацій (IAAF) має суворе розпорядження: брати участь можуть тільки з 18-ти років. На даний момент 20-річний Нестеренко поки не може похвалитися виконаним нормативом не тільки «А», а й «В».

- Два роки, не враховуючи поточний, Микита не демонстрував високих результатів, що пояснюється молодістю і проблемами в тренувальному процесі, - вважає Апайчев. - Але зараз, слава Богу, все налагодилося, і хлопець поступово набирає спортивну форму. Результати останнього тестування свідчать, що Микита готовий до нормативу «А».

Говорячи про лідерів збірної в цій дисципліні, Олександр Валентинович, в першу чергу, називає саме Нестеренко. Хоча найвищий результат серед українців в минулому сезоні мав Іван Гришин - 64.96, що всього на чотири сантиметри менше олімпійського нормативу «А», але розраховувати на «непідконтрольного спортсмена» тренерський штаб не може. Гришин, на жаль, не працює в системі підготовки збірної команди, куди його не викликають через ігнорування національних стартів, зокрема зимового чемпіонату України, без пояснень. А за день до старту чемпіонату світу він отримав травму, через що і не виступив в Тегу.

О шостій ШАНСІВ НЕМАЄ

Ситуація в жіночій половині легкоатлетичного царства України виглядає набагато райдужні. У шести дисциплінах наші дівчата не мають норматив «А» - в стрибках з жердиною, стипль-чезі, штовханні ядра, бігу на 5000 м і 10000 м, а також на 100 м з бар'єрами. Але якщо в бігу на 3000 м з перешкодами Світлана Шмідт має норматив «В», то жердинник, толкательніци і бігунки не мають і цього.

- Думаю, виступити на Олімпійських іграх в секторі для стрибків з жердиною у наших спортсменок немає шансів, - дивиться правді в очі Апайчев. - У штовханні ядра у нас є плеяда молодих атлетів. Та ж Галина Облешук штовхає далеко за 17 метрів, що дає надію на виконання нею нормативу «В».

Що ж стосується стипль-чеза, то головний тренер чекає, що в конкуренції буде народжений норматив «А». Шмідт виграла чемпіонат України в суперництві з Валерією Марою і Валентиною Горпинич-Жудіна, що повернулася з декретної відпустки. Крім того, є ще й Марія Шаталова, яка в цьому році в заочному змаганні з співвітчизницями поступилася тільки Шмідт.

Найбільш конкурентними видом в національній збірній виглядає жіноча 800-метрівка, де відразу п'ять спортсменок вже кваліфікувалися на Ігри в групу найсильніших. Свою увагу Олександр Апайчев загострює на Лілії Лобанової, яка набирає обертів, і чемпіонці Універсіади-2011 Ользі Завгородній. Юлія Кревсун знизила свої результати. Правда, на чемпіонаті світу вона травмувала коліно і вже зробила операцію. Чи не випускає з свого поля зору головний тренер і 18-річну Анастасію Ткачук, яка виграла чемпіонат Європи серед юніорів.

У марафоні теж п'ять українок мають норматив «А». Місце в олімпійській збірній собі забронювали двоє - Тетяна Гамера-Шмирко і Олена Бурковська, що показали кращі результати серед синьо-жовтої команди на чемпіонаті світу в Тегу. Ім'я третьої учасниці стане відомо в наступному році.

У жіночому семиборстві маємо дві ліцензії - у олімпійської чемпіонки Наталії Добринської та Людмили Йосипенко. Ганна Мельниченко, яка захищала честь України на останній Олімпіаді і чемпіонаті світу-2009, в цьому році виступала тільки в окремих видах. Вона змінила тренера, приїхавши в Запоріжжі до фахівця Дмитру Лепе, що працює з найсильнішим багатоборцем країни Олексієм Касьяновим. Крім того, Ганна відновлюється після травми спини. Дівчина цілеспрямовано готуватися до прийдешнього сезону і головний тренер передрікає третю ліцензію в цьому виді саме їй. Завоювати її Мельниченко доведеться в боротьбі з Аліною Федорової та Інною Ахкозовой.

- Не факт, що ті спортсмени, які мають норматив в цьому році, поїдуть на Олімпійські ігри, - розповідає про систему відбору Апайчев. - Свій клас вони повинні будуть підтвердити і в наступному сезоні.

1 ЛИПНЯ ВОРОТА ДО ЗБІРНОЇ БУДУТЬ ЗАКРИТІ

Обидві жіночі естафети на чемпіонаті світу-2011 змагалися у фіналах. Дівчатам у вирішальному забігу 4х100 вдалося добігти до бронзи, однак і їх колеги - квартет 4х400 - виступили вдало, фінішувавши п'ятими. Своїми результатами спортсменки довели конкурентоспроможність і місце в світовій еліті. Відзначимо, що на Ігри чотириріччя в естафетах, за підсумками двох кращих результатів, потрапляють по 16 найсильніших команд. Тепер голова у тренера болить, як би дівчат вивести наступного літа хоча б на той рівень спортивної форми, який вони демонстрували в 2011-му.

- Чемпіонат світу показав, що жіночі квартети 4х100 США і Ямайки - сильні команди, - констатує Апайчев. - Але на Універсіаді ці збірні стояли на п'єдесталі пошани нижче наших дівчат. Якби не травмувалася Оксана Щербак і виступила в фіналі 4х400, то, на мій погляд, дівчатка піднялися б на одну позицію. Естафета - це лотерея. Шанс виступити на Олімпійських іграх є і у чоловіків в 4х400. Будемо готувати їх на чемпіонат Європи, який пройде в Гельсінкі. Якщо спортсмени в попередньому забігу і фіналі покажуть відповідні результати, то зможуть пробитися в 16 кращих.

На даний момент наші чоловіки мають 15 нормативів «А», а жінки - 33 (без урахування естафет, а також вважаючи за три людини в марафоні, 800-метрівці і спринті). За словами Олександра Апайчева, легкоатлети набрали оптимальну кількість ліцензій. А аналіз нормативів «В» дає тренеру надію на те, що їх власники, набравши в наступному році хорошу спортивну форму, кваліфікуються в ешелон найсильніших олімпійців. Таким чином, список легкоатлетичної збірної на Ігри може розширитися до шістдесяти чоловік і більше. Причому учасники естафет мають право бігти в квартеті і без виконаних нормативів. Відзначимо, що для наших ходоків відбірковим стане Кубок світу в середині травня в Саранську. Всі інші спортсмени (крім двох марафонців серед жінок і чоловіків, які вже забронювали собі місце в олімпійській збірній) битимуться за путівки до Лондона на Кубку України в кінці травня. Другий етап відбору відбудеться через два тижні в Ялті. Остаточно склад команди буде визначено після чемпіонату Європи. Першого липня ворота в збірну будуть закриті.

- У цьому сезоні мене просто приголомшив Ель-Шериф, вигравши в такому стилі молодіжний чемпіонат Європи, що просто всі ахнули, - дає волю емоціям Апайчев. - Авраменко прекрасно виступив на Універсіаді, посівши друге місце, і на чемпіонаті світу фінішував шостим. Анна Ярощук підтвердила, що росте з кожним роком - виграла молодіжну першість континенту і Універсіаду, а для участі в фіналі чемпіонату світу їй не вистачило всього кілька сотих секунди. Анастасія Рабченюк після двох середніх сезонів заявила про себе досить високим результатом, зайнявши п'яте місце, а також виступивши в естафеті. Швидше порадувала, а не здивувала Христина Стуй. В естафеті вона замінила Єлизавету Бризгіну, для якої цей сезон був розвантажувальним. Христина бігла у фіналі чемпіонату світу на двісті метрів, на що ми абсолютно не розраховували, і довела, що має право на існування і своє я.

Ірина Голінько, Спорт-Експрес в Україні