Полезные материалы

Старт чемпіонату світу з легкої атлетики

  1. Двічі цап-відбувайло
  2. Чемпіони Москви - 80 були б лідерами
  3. Починається найвеселіше
  4. По дорозі плавання

22 серпня о 12:00 за московським часом, тобто прямо зараз, в Пекіні стартує XV чемпіонат світу з легкої атлетики - турнір, який має всі шанси стати найбільш невдалим для нашої національної команди за всю його історію. На минулому чемпіонаті світу в Москві збірна Росії стала найсильнішою з сімома золотими медалями . Через два роки нуль золотих нагород виглядає цілком реальним варіантом. Проблема тільки в тому, що ніхто з офіційних осіб про це не говорить вголос. А значить, через якихось 10 днів вся країна на час перетвориться в фахівця з легкої атлетики та пояснювати щось буде вже пізно. Інформаційна хвиля накриє будь-яку спробу розумного виправдання.

Двічі цап-відбувайло

За 10 днів до старту кореспонденти «Чемпіонату» спробували домовитися про передстартовому інтерв'ю з в.о. президента Всеросійської федерації легкої атлетики (ВФЛА) Вадимом Зеліченко. Отримали попередню згоду, склали докладний список питань, після чого Зеліченок вирішив утриматися від розмови. Залишимо осторонь, наскільки

професійно для першої особи виду спорту відмовлятися від інтерв'ю перед головним стартом сезону, питання в іншому: в.о. президента не використав свій шанс чесно сказати, що справи в його господарстві погані, і постаратися сформулювати причини цього. Доведеться брудну роботу виконувати за нього.

Взагалі, Зеліченко трохи шкода. Він був останнім головним тренером збірної СРСР, у спадок отримав пост головного тренера збірної Росії і в смутні 90-е за три чемпіонати світу виграв всього п'ять золотих медалей - три в 1993-му і по одній в 1995-му і 1997-му. Це був повний провал, хоча, об'єктивно кажучи, головний тренер був мало винен в тому, що у країни тоді не знаходилося грошей на спорт. Минуло півтора десятка років, і Зеліченок знову виступить в ролі цапа-відбувайла після провального виступу - тільки вже на більш високому посту. Цього разу кашу знову варили інші люди, пішли на початку цього року в відставку , А удар припаде до того, хто рулить всього півроку.

Разом з в.о. президента під гарячу руку може потрапити і великий бігун Юрій Борзаковський , Призначений головним тренером після відходу ще одного відставника . Юрію Михайловичу всього 34 роки, і він молодший, ніж деякі члени його команди. Головний тренер приймає правила гри і у всіх інтерв'ю робить незворушну міну, розповідаючи про нібито цілої партії пішли в декрет, зміні поколінь і цілеспрямовану підготовку до Олімпіади. Його шкода ще більше, ніж Зеліченко, так як він взагалі не мав ніякого відношення до тієї системи, яка привела нашу легку атлетику на край прірви. З іншого боку, його ніхто не змушував займатися тим, чим він займається зараз.

22 серпня о 12:00 за московським часом, тобто прямо зараз, в Пекіні стартує XV чемпіонат світу з легкої атлетики - турнір, який має всі шанси стати найбільш невдалим для нашої національної команди за всю його історію

Фото: Reuters

Чемпіони Москви - 80 були б лідерами

А тепер про те, чому є впевненість, що збірну Росії в Пекіні чекає саме невдалий виступ за останні роки. Для цього не треба бути особливим експертом.

Борзаковський шкода ще більше, так як він взагалі не мав ніякого відношення до тієї системи, яка привела нашу легку атлетику на край прірви.

Досить подивитися результати чемпіонатів Росії останніх двох років, взяти куций порівняно з минулими чемпіонатами склад команди і знайти результати учасників в топ-10 кращих результатів сезону в рейтингу IAAF.

Не буду сипати цифрами, скажу одну головну річ: очолюють список в своїх дисциплінах тільки двоє представників Росії - стрибунка потрійним Катерина Конєва і стрибунка у висоту Анна Чичерова . Загалом, і без всяких цифр зрозуміло, що тільки в цих дисциплінах наші в повному праві розраховувати на золоту медаль Пекіна. Перемога в інших видах стане найгучнішою сенсацією.

В принципі, я зараз не кажу якихось шокуючих речей, уважні спостерігачі розуміли, що до цього давно йшло. Результати чемпіонатів країни останніх двох років не назвеш інакше, як огидними - в частині дисциплін показаний рівень півстолітньої давності. Чемпіони Ігор-80 в Москві не те що не загубилися б в нинішній збірній - були б там лідерами . Уже після Лондона-2012 стало очевидно: збірна Росії тримається тільки на перших номерах, за ними - нікого. Перемога на домашньому чемпіонаті світу в Москві стала останнім ривком - так лампочка яскраво спалахує перед тим, як згаснути.

Починається найвеселіше

Щоб відповісти на головне питання «а що ж сталося?», Наведу уривок зі свого репортажу з чемпіонату світу в Москві два роки тому. Розумію, що займатися самоцитування - поганий тон, але так буде простіше всього.

«За перемогою ходка Іванова, що стала першою для Росії на цьому чемпіонаті, ми спостерігали разом з одним з тих людей, які визначають антидопінгову політику в нашій країні. Пили каву в прес-центрі, періодично вибираючись на трибуни - з Інтернетом в день старту Усейна Болта все одно були проблеми. Неспішно міркували про дивну епідемію травм, яка спіткала збірну Росії перед цим чемпіонатом. Крім чотирьох зоряних ходоків, були і інші раптово захворіли, в тому числі Юрій Борзаковський .

Стероїди - метання і стрибки. Наші види. Тут все залишилося як і раніше з радянських часів. Ось тоді-то і почнеться найвеселіше.

- Борзаковського не руш. Людина за 15 років кар'єри не потрапив ні в один список - навіть просто підозрюваних, - сказав співрозмовник. - Юра повністю чистий, це діамант. По інших промовчу.

Ми піднімаємося на трибуну, щоб додивитися завершення змагань по жіночим стрибків у довжину. Росіянки залишаються без медалей. «Далі буде тільки гірше. Ось тобі наступна серія - стероїдний паспорт, - каже супутник. - Кров'яний паспорт - це витривалість. На цьому вже ловлять і ловитимуть ще більше. А стероїди - метання і стрибки. Наші види. Тут все залишилося як і раніше з радянських часів. Ось тоді-то і почнеться найвеселіше для нашої легкої атлетики ». Кінець цитати.

Власне ось воно - «веселе». Починається. Стероїдний паспорт повсюдно ввели з 2014 року. Не можна чверть століття виїжджати на спадщину радянської спортивної науки. А нічого нового, крім як бігати через вікно від раптово наскочили допінг-офіцерів, так і не придумали.

По дорозі плавання

Логічне і наступне питання: а якщо про це знали і попереджали, що ж ніхто нічого не робив? Адже керівники російської легкої атлетики не могли не розуміти, що попереду їм буде дуже боляче? Розуміли. Але розраховували, що, як раніше, вдасться домовитися. Ну а якщо не вдасться, то можна піти на заслужений відпочинок. Розрахунок, до речі, виявився вірним .

Ну і найголовніше: якби в керівництві ВФЛА заїкнулися про те, що майбутні чотири-п'ять років потрібно витратити на пошук нових методик і дорослішання нової генерації легкоатлетів, це стало б їх останніми словами. Хто б дозволив займатися дурницями, коли на носі Олімпіада в Лондоні і домашній чемпіонат світу? Горизонт планування в сучасній Росії такий, що будь-який керівник (не тільки в спорті) знає: треба брати своє тут і зараз, що буде через 10 років - не мої проблеми. Хто буде сидіти на цьому місці через 10 років, той нехай і розсьорбувати.

Саме цим пояснюється і на вигляд абсурдна ситуація з ходоками мордовської школи Віктора Чёгіна. Людей послідовно дискваліфікували з 2008 року (загальна кількість спійманих на допінгу наблизилося до трьох десятків!), А прибрали Чёгіна з його учнями тільки цього літа . Те ж саме - до останнього сподівалися, що домовимося і пронесе. Чи не пронесло. Підсумок: за рік до Олімпіади збірної Росії зі спортивної ходьби більше немає. Там випалена земля.

Там випалена земля

Віктор Чёгін

Фото: РИА Новости

Є два шляхи, що робити далі. Перший: чекати, поки сама розсмокчеться. Хтось вдало ризикне (через багато років повторний огляд допінг-проб покаже, що не зовсім вдало, але все нагороди і призові будуть вже давно роздані), проростуть кілька самородків, і все буде виглядати не так і погано. Можна буде розповідати про зростання конкуренції і багатообіцяючих талантах, які ось-ось прийдуть. Плавання цим шляхом йде вже 20 років - нічого нормально. Другий найскладніший: вкладатися в спортивну науку і ростити нове покоління тренерів і атлетів. І це, зрозуміло, державний проект не на одне чотириріччя.

Щось мені підказує, що буде обраний перший варіант.

Адже керівники російської легкої атлетики не могли не розуміти, що попереду їм буде дуже боляче?
Хто б дозволив займатися дурницями, коли на носі Олімпіада в Лондоні і домашній чемпіонат світу?