Полезные материалы

Росія і Азіатсько-Тихоокеанський регіон: нові виміри інтеграції

Розкинувшись від Калінінграда до Владивостока, Росія є єдиною країною на Євразійському континенті, яка в рівній мірі може вважати себе і атлантичної, і тихоокеанської. Це визначає і список її міжнародних партнерів. Листопад 2018 року стало свого роду «азіатським акордом» російської зовнішньої політики. За короткий час стався ряд найважливіших заходів в АТР за участю Росії: саміт Росія-АСЕАН, саміт АТЕС, Східноазіатський саміт, а буквально кілька днів тому - дев'ята азіатська конференція клубу «Валдай», де експерти обговорювали перспективи практичного втілення досягнутих на самітах домовленостей.

АСЕАН перспектив

Асоціація держав Південно-Східної Азії (АСЕАН), створена в 1967 р, об'єднує 10 держав: Бруней, В'єтнам, Індонезію, Камбоджу, Лаос, Малайзію, М'янму, Сінгапур, Таїланд і Філіппіни. В даний час організація має чисельність населення в 642,4 млн. Чоловік, сукупний ВВП - в $ 2,7 трлн., Зовнішньоторговельний оборот - в $ 2,5 трлн.

Діалог між Росією і АСЕАН був запущений в липні 1991 року, повномасштабним партнером по діалогу Росія стала в липні 1996 року на нараді міністрів країн АСЕАН в Джакарті. А в 2005 р в Куала-Лумпурі (Малайзія) відбувся перший саміт Росія-АСЕАН. Нинішній саміт, який пройшов 13-15 листопада в Сінгапурі, був суміщений з східно-азіатських самітом і державним візитом президента Росії Володимира Путіна в Сінгапур.

як зазначив російський президент, виступаючи на заході, в 2017 р товарообіг РФ з АСЕАН збільшився на 35%, а обсяг взаємних накопичених інвестицій перевищує 25 млрд. дол., реалізується 60 спільних проектів в промисловості і високих технологіях. Прийнято і використовуються програми співпраці в сферах енергетики та сільського господарства. У свою чергу, прем'єр-міністр Сінгапуру Лі Сянь Лун підкреслив, що АСЕАН і РФ працюють з багатьох питань політичної, соціальної, культурної проблематики, питань безпеки, в т.ч. в рамках таких форматів, як ВАС, АСЕАН +, СМОА +.

Але головним підсумком саміту, безумовно, стало підписання спільної заяви 3-го саміту РФ-АСЕАН про стратегічне партнерство і меморандуму про взаєморозуміння між Асоціацією держав Південно-Східної Азії та Євразійською економічною комісією в області економічного співробітництва.

Східноазіатський саміт - неформальна майданчик для діалогу глав держав регіону, який проходив в закритому для преси режимі, завершився прийняттям спільних заяв щодо протидії загрозі іноземних терористів-бойовиків і повертаються осіб, по «розумним містах», по поглибленню співпраці в області безпеки використання інформаційно-комунікаційних технологій і цифрової економіки, по надійному та безпечному використанню, зберіганню і транспортування ядерних та інших радіоактивних матеріалів, а також по борьб е з пластиковим сміттям в море.

Спільне фотографування глав делегацій держав - учасників Східноазіатського саміту

насичений порядок

Крім участі в багатосторонніх заходах, глава Російської держави провів безліч двосторонніх зустрічей зі своїми колегами. На відміну від діалогу з країнами НАТО, який зводиться до звинувачень РФ у всіх мислимих і немислимих гріхах, шантажу і погроз, атмосфера відносин з азіатськими державами виключно ділова.

Навіть з Японією, з якої відсутній мирний договір, товарообіг зріс в 2017 р на 14%, а в поточному додав ще 17,7%. Ситуація, характерна для відносин з АТР в цілому. Наприклад, з Малайзією товарообіг збільшився на 60%, Таїландом - на 50%, з Південною Кореєю - на 23% за підсумками минулого року і ще на 13% в 2018 р Але всі рекорди побив приймає російських гостей Сінгапур. У 2017 році обсяг його товарообігу з РФ зріс відразу на 94%.

Представницька російська делегація підписала в Сінгапурі ряд важливих двосторонніх документів. Серед них - спільна заява щодо російсько-сінгапурському Угоди про торгівлю послугами та інвестиції, меморандум про взаєморозуміння між Міністерством науки і вищої освіти Російської Федерації і Міністерством освіти Республіки Сінгапур в сфері вищої освіти, угоду між урядом Санкт-Петербурга і державним агентством уряду Сінгапуру про співпрацю в торгово-економічній, науково-технічній і соціальній сферах. Не залишився осторонь і бізнес. Російський фонд прямих інвестицій підписав з компаніями з Сінгапуру угоди про інвестиції в проекти в РФ на загальну суму понад $ 1 млрд. Загальні ж інвестиції Сінгапуру в російські проекти на сьогоднішній день досягли 17 млрд.

Активно розвиваються і людські відносини між Росією і країнами Південної Азії. Як зазначив президент РФ, російські туристи залишили в Таїланді за минулий рік 2,2 млрд. Дол., А їх потік зріс на 26%. Південну ж Корею в 2017 році відвідали більше 232 тис. Російських туристів, Росію - більш 261 тис. Громадян Південної Кореї. З квітня почала функціонувати мережа дослідницьких центрів провідних вузів Росії і АСЕАН, працюють молодіжні саміти Росія-АСЕАН, регулярно здійснюються освітні і університетські форуми.

спільність поглядів

Але - не економікою єдиною. Росію і країни Азіатсько-Тихоокеанського регіону пов'язує єдність підходів до розвитку людської цивілізації. Між Росією і АТР давно ведеться насичений і багатоплановий діалог в сфері міжнародної та регіональної безпеки, боротьби з тероризмом, розвитку військово-технічного і оборонного співробітництва.

По-перше, держави регіону не сприймають втручання у внутрішні справи один одного. Як сказано, зокрема, в заяві за підсумками саміту Росія-АСЕАН, «національна безпека не повинна забезпечуватися за рахунок інших». У ньому також підкреслена «необхідність повною мірою поважати і враховувати законні інтереси і заклопотаності, а також внутрішнє законодавство і правові норми інших держав». А в заяві про забезпечення безпеки комунікаційних технологій особливо підкреслюється важливість поваги «державного суверенітету, політичної незалежності, територіальної цілісності, суверенної рівності держав, вирішувати спори мирним шляхом, невтручання у внутрішні справи інших держав». Це гідний і дипломатична відповідь США і їх союзникам, яка вибудувала свою політику на руйнуванні держав, організації «кольорових переворотів» і провокуванні тероризму.

По-друге, Азія в принципі не сприймає списку санкцій політику. за словами президента РФ, тиск «не може зупинити розвитку - це виключено, це неможливо - ні технологічного, ні економічного розвитку». Товарообіг Росії з Азією досяг 200 млрд. Дол. І продовжує зростати. Що ж стосується США, які розв'язали торгові війни з використанням в тому числі і санкційних методів, на саміті АТЕС в Новій Гвінеї їх чекав оглушливий провал. Вперше з 1993 р так і не було прийнято спільної заяви за підсумками зустрічі.

Прихильність до мирного врегулювання суперечок, поваги до позицій один одного навіть при зіткненні інтересів учасники заходів в Сінгапурі продемонстрували і під час обговорення гострих питань регіонального розвитку. Так, під час зустрічі глави Російської держави з президентом Республіки Корея Мун Чже Іншому в дуже доброзичливій і конструктивній манері обговорювалося питання врегулювання конфлікту між РК і КНДР, в підсумковій заяві саміту його учасники домовилися продовжити роботу над Кодексом поведінки в Південно-Китайському морі, а прем'єр Японії С. Абе відзначив позитивний розвиток російсько-японського оборонного співробітництва, що говорить про високий рівень довіри між Москвою і Токіо, незважаючи на неврегульованість територіальних претен зій з боку Японії.

О, чудовий новий світ

Новітні тенденції світового розвитку буквально штовхають Євразію і АТР в обійми один одного. І хоча діалог між найбільшими євразійськими інтеграційними проектами ще досить рамковий, все говорить про те, що дуже різні і географічно далекі одна від одної ЄАЕС, ШОС, ОДКБ і АСЕАН будуть продовжувати зближення.

У цьому контексті дуже важливо, що учасники сінгапурських зустрічей прийшли до розуміння необхідності формування АСЕАН-центричних механізмів співпраці, незважаючи на відмінності в рівні економічного розвитку, геополітичних переваг, суспільного устрою і приналежності до різних військово-політичних союзів. згідно висновків дев'ятої азіатської конференції клубу «Валдай», мінливий баланс сил в регіоні і насильницька політика США актуалізували запит на більшу присутність Росії в регіоні. Держави АСЕАН, з одного боку, не бажають ставати ареною протистояння між Вашингтоном і Пекіном, з іншого - не можуть не розуміти вирішальної ролі РФ в гарантуванні їхньої безпеки.

Для самої ж Москви поглиблення відносин з країнами Азії вкрай вигідно. По-перше, з точки зору торгівлі, економічного розвитку і забезпечення незалежності від західної фінансової системи. за словами старшого наукового співробітника Центру Південно-Східної Азії, Австралії і Океанії Інституту сходознавства РАН М. Осипової, створення азіатських фінансових механізмів для Росії «може бути дуже цікавим. Якщо підрахувати, то дві третини населення земної кулі беруть участь в східній фінансової інтеграції ».

По-друге, АТР - величезний ринок для російського ОПК . І, нарешті, за Євразією і АТР - майбутнє. Уже в 2013 р азіатські країни за сукупним розміром номінального ВВП обігнали Сполучені Штати, за даними МВФ в 2018 р на частку Азії припадає вже 35,4% глобального ВВП, в той час як частка США 23,3%, а у Європи 22 , 8% від світового ВВП. згідно доповіді «Світові тренди 2030: альтернативні світи», «Азія обжене Північну Америку і Європу, разом узятих, в тому, що стосується світового панування, за рівнем ВВП, чисельності населення, військовими витратами і з інвестицій в технології».

Саміт Росія-АСЕАН став свідченням ренесансу в стосунках РФ з цим найважливішим регіоном світу. І залишається лише побажати учасникам зустрічей в Сінгапурі успіхів у співпраці в ім'я майбутнього.

___________________________

фото http://www.kremlin.ru