Полезные материалы

Скільки коштує бути професійним тенісистом

Скільки коштує бути професійним тенісистом

Наслухавшись історій про важку фінансову частці гравців, Sports.ru порахував, у скільки обходиться кар'єра тенісного професіонала.

У 2012 році Роджер Федерер став першим тенісистом в історії, який заробив за кар'єру понад 70 000 000 доларів призових. У жінок аналогічне досягнення підкорилося Серені Вільямс, яка переступила рубіж в 40 000 000. Новак Джокович оновив власний рекорд по призовим, отриманим в окремо взятому сезоні. Двома роками раніше цей рекорд належав Рафаелю Надалю, котра виграла три Мейджора-2010.

Турніри «Великого шолома» справно збільшують свої призові фонди та б'ють рекорди відвідуваності і прибутку. Australian Open в 2013 навіть взяв на себе частина транспортних витрат гравців, а в 2014 планує оплатити переїзди та проживання для всіх учасників турніру. Змагання скромніше заманюють зірок підйомними. Звучить начебто як треба. Для повноти картини не вистачає Aston Martin в якості турнірних машин і ангелів Victoria's Secret в якості персоналу.

Разом з тим, кожен, хто бував на російських турнірах, добре розуміє, що в теніс грають не тільки в благородній південному Лондоні або на березі Тібру під склепіннями піній. Так і з тенісистами - поки еліта творить історію і отримує мільйони, для багатьох інших питання в тому, як би не грати собі в мінус.

Поки еліта отримує мільйони, для інших питання в тому, як звести кінці з кінцями

Своєрідність тенісу як індивідуального спорту в тому, що в ньому практично всі витрати лягають на плечі гравців, на відміну від командних видів, де їх покриває клуб. До того ж професійний тенісист веде кочове життя, причому не знає заздалегідь, коли йому доведеться зніматися з чергового якоря. А кожен, хто хоч раз купував квиток, знає, що чим швидше потрібно полетіти, тим більше потрібно заплатити (як тут не згадати відому байку про Олександра Долгополова і його тодішньому тренерові Джека рідер, які, щоб скористатися спеціальним gay-friendly Авіатарифи, прикинулися парою ). І це далеко не всі витрати. Дохідливо фінансовими викладками оперує дотепний амер Делич , Який завершив кар'єру в минулому році:

«Скажімо, 50-я ракетка світу (так, 50-й тенісист у всьому світі), програвши в першому колі турніру« Великого шолома », запрацює трохи менше 20 000 доларів. Моїм батькам, щоб заробити такі гроші, потрібно півроку, так що повірте, я знаю ціну грошам. Там, де я виріс, це великі гроші. Однак 30 відсотків суми з'їдять податки, і залишиться 14 000. Все одно непогану винагороду за те, щоб просто приїхати на турнір. Але ти не телепортіруешься з Тампи, штат Флорида, в Мельбурн. Переліт туди-назад коштуватиме мінімум 3 000 звичайним класом. (До речі, 195-сантиметровому хлопцю з хірургічно відновленим коліном в цих кріслах 16-годинний переліт дається просто відмінно. Не кажучи вже про тренування на наступний день.) Вже залишається 11 000, хоча ми ще навіть не дісталися до кортів. В ідеальному світі я б взяв з собою тренера і фізіо, але на ділі беру тільки тренера. Тобто ще один квиток за 3 000, гонорар мінімум 1 500 в тиждень (мінімум три тижні) - і залишається 3 500. Три тижні готелів по 100 доларів за ніч (2 100) та харчування (60 в день на людину х 21 день = 2 520). В результаті я в мінусі приблизно на 1 120. Мені ще давно говорили, щоб я змінив свій фінансовий статус на «некомерційну організацію».

Схожа арифметика у Сема Грота (автора найпотужнішою подачі в тенісній історії): «У 2009 я грав в основній сітці Australian Open і отримав рекордні для себе 19 400 доларів. Непогано, так? Сплативши перетяжку ракеток, тренерські послуги і проживання, я поїхав додому з 1 доларом - та й то, тільки тому, що нульовий платіж не пройде через комп'ютерну систему. У 2012 я зіграв 13 турнірів і заробив 20 343. Перельоти, готелі, їжа, перетяжка ракеток, одяг та інші витрати - все це приблизно стільки і коштувало. Доводиться знімати номери з ким-небудь на двох, вибирати більш дешеві перельоти з пересадками і є де вийде ».

«Я поїхав додому з 1 доларом - і то, тільки тому, що нульовий платіж не проходить через систему»

Організатори змагань рівня туру зазвичай полегшують фінансові тяготи тенісистів і забезпечують їм проживання. Більшість гравців Топ-200 не платять за форму і ракетки, отримуючи їх від спонсорів. Заможні національні асоціації на кшталт USTA і Tennis Australia також частково фінансують своїх тенісистів. До речі, USTA в своїй доповіді, датованому восени-2010, оцінила рік виступів у професійному турі в середньому в 143 000 доларів. Тим часом, активіст АТР Сергій Стаховський не далі як в минулому році витратив на game expenses 170 000 євро (225 000 доларів), в тому числі 85 000 - тільки на перельоти.

Найбільшою статтею витрат вважається команда гравця. Тренер тенісиста, який не входить до Топ-150, може розраховувати на 500 доларів в тиждень. При попаданні підопічного в сотню тижнева зарплата фахівця піднімається до 1 000-2 500 плюс 10 відсотків призових, зароблених гравцем, плюс бонуси. При істотному рейтинговому прориві гравця його тренер часто отримує премію за підсумками сезону. Ну і зрозуміло, фахівці рівня Пола Анакона і Томаса Хогстедта стоять мільйони і являють собою ще більш штучний товар, ніж Hermès Birkin .

Одіозний Рікардо Санчес, який зробив свого часу №1 з Олени Янкович, варто напевно не мільйони, а й він виявився не по кишені Надії Петровій. Але ж під керівництвом Санчеса в 2012 Петрова провела чи не найкращий сезон в кар'єрі, виграла найбільші для себе титули в обох розрядах і майже повернулася в десятку. Надія заробила понад 1 700 000 доларів (1 160 000 на одинці і 600 000 на парі), і навіть за вирахуванням податків сума виходить непогана. Невідомо, яку частину цього заробітку з'їв гонорар тренера, але, як розповіла сама Надія, на новий сезон вони «не зійшлися у фінансовому питанні». Втім, у випадку з Санчесом справа, можливо, не тільки в грошах, але і в важкий характер, який йде в комплекті з його послугами.

Фахівці рівня Анакона і Хогстедта стоять мільйони

Головний тенісний enfant terrible Ернест Гулбіс , Найнявши в 2010 екс-тренера Марата Сафіна Ернана Гумі, з характерною прямотою розповів: «Не хочу рахувати чужі гроші, але тренери заробляють досить багато, а витрати гравця за рік можуть досягати 1 000 000 доларів. Я за минулий сезон заробив 600 000, але після податків залишився в глибокому мінусі. Мені пощастило, що моя сім'я може заплатити за це. Зазвичай гравці третьої десятки можуть дозволити собі максимум одного фахівця ».

Зрозуміло, що будучи сином одного з найбагатших людей Латвії (і так обезоруживающе посміхаючись ), Гулбіс звик жити на широку ногу. Але принаймні, з його слів ясно, що тренер з резюме Гумі більшості тенісистів невідповідно до своїх достатків.

Але ж не варто забувати, що навіть виконання всіх фінансових вимог професії ще не означає, що витрати окупляться. ілюструє Дмитро Турсунов : «Складно заробити такі гроші, щоб найняти тренера або ще й фахівця з фізпідготовки, або фізіотерапевта, які зможуть підтримувати форму гравця, щоб той, у свою чергу, міг показувати результати. І то, це не гарантує, що тенісист буде вигравати. Можна найняти найкращого тренера, робити все ідеально, але потім потрапляти на умовного Карловича, який буде раз за разом вигравати на тай-брейках, і вся форма і підготовка анулюються »( Championat.com ).

Директор Відкритого чемпіонату Австралії і улюбленець гравців Крейг Тайлі вказує на ще одну проблему - драматичний розрив в рівнях призових на турнірах різних категорій: «З 1980 по 2011 призові на турнірах« Великого шолома »зросли на тисячу дев'яносто п'ять відсотків. На турнірах АТР - на 216 відсотків. Для «челенджерів» і «Ф'ючерсів» цей показник склав всього 15 відсотків ».

Гравець Топ-250 британець Джош Гудол, втративши на сезон-2013 основної підтримки LTA, минулої осені всерйоз задумався про завершення кар'єри через фінансові труднощі: «Якщо до наступного літа я не підберу до Топ-150, думаю, з тенісом доведеться закінчити. Мені 27, і потрібно платити за рахунками ».

У пошуках спонсорів Гудол звернувся до LinkedIn - соціальної мережі для встановлення ділових контактів: «Я шукаю фінансову підтримку. Теніс - дуже дорогий спорт, і нерідко мої витрати перевищують доходи, що створює небажаний тиск на корті. Через фінансові обмежень мій графік збудований навколо турнірів, що проходять в Великобританії. Участь в них також приносить мені бонуси від LTA. При наявності фінансової підтримки я зміг би брати участь в таких змаганнях, які дозволили б мені піднятися в рейтингу на позиції, що реально відображають мій рівень.

Рік переїздів і проживання переважно в Європі (з частиною турнірів в США і Азії) коштує 15 000-20 000 фунтів (25 000-30 000 доларів). Я шукаю приватного спонсора, чия допомога допомогла б мені розкрити свій потенціал і дозволила брати участь в турнірах, відповідних моєму рівню, не орієнтуючись на ціну питання ».

На жаль, за останні місяці Гудол втратив у рейтингу кілька десятків позицій і ще віддалився від заповітної Топ-150.

Навіть виконання всіх фінансових вимог професії не гарантує успіху

Але звичайно, і в найсуворішому справі можна зірвати джекпот. Так, свіжа тенісна feel-good story - зліт Єжи Яновича. Почавши минулий рік за межами Топ-100, Янович весь сезон додавав і піднімався в рейтингу, заскочив до третього кола «Вімблдону», а восени нашумів на паризькому «Мастерсі», прорвавшись до фіналу через кваліфікацію, Маррея, Симона і Тіпсаревич. Той успіх приніс молодому поляку майже стільки ж призових, скільки всі попередні виступи, а в якості бонусів - спонсорський контракт і посів на Australian Open. На хвилі успіху в Мельбурні він виграв два одиночних і один парний матч і заробив близько 80 000 австралійських доларів (83 000 американських). Навіть за вирахуванням податків і гучного штрафу гонорар цілком пристойний. Інша справа - скільки на одного умовного яновича доводиться умовних Гудолі?

В цілому, фінансово благополучним можна вважати гравця, який, маючи тренера, за сезон заробляє щонайменше 300 000 доларів. За підсумками сезону-2012 таких 102 тенісиста і 78 тенісисток. Іншими словами, якщо у вашій родині Chanel і Cartier НЕ в порядку речей , Варто глибоко замислитися, перш ніж робити з дитини тенісиста. Виявляється, розкіш грати в теніс професійно можуть дозволити собі дві сотні людей на світі.

7 тенісистів і їх бізнес-проектів

Як заробляють на тенісних корпоративах?

10 найбагатших тенісисток-2012

10 найбагатших тенісистів-2012

Непогано, так?
Інша справа - скільки на одного умовного яновича доводиться умовних Гудолі?