Полезные материалы

Олімпійська збірна Росії, складена з двох армійських клубів, починає похід в Пхенчхан з Москви

Вчорашнє Олімпійське збори остаточно визначилося, що збірна Росії, нехай в якісно усіченому складі, без прапора, гімну та державної атрибутики, все-таки візьме участь в Олімпіаді. Підтримка спортсменів, які висловлять бажання і отримають можливість поїхати в Пхенчхан, виявилася одностайною. Олімпійський турнір з хокею як найбільш знакова подія будь-яких Ігор, залишиться більш-менш повноцінним - без російської команди представити його таким було, мабуть, неможливо. Вчорашнє Олімпійське збори остаточно визначилося, що збірна Росії, нехай в якісно усіченому складі, без прапора, гімну та державної атрибутики, все-таки візьме участь в Олімпіаді

Петро Саруханов / «Нова газета». Перейти на сайт художника

Було б повною дикістю, якби п'ять олімпійських збірних зібралися в Москві на Кубку Першого каналу в якості повноправних учасників генеральної репетиції олімпійського хокейного турніру, а збірна господарів виступала б для них лише в якості спаринг-партнера. А така перспектива у збірної Росії була.

І тоді запланована на 16 грудня зустріч зі збірною Канади втрачала б сенс. Так, Канада вперше в новітній історії теж на Євротур приїжджає, нехай «Кленові листки» і зібрані в основному з гравців нашої Континентальної хокейної ліги. Але це та сама Канада, яка хоче взяти третьої поспіль олімпійське золото.

Головною хокейної темою минає міг стати плач щодо відмови заокеанської НХЛ переривати свій чемпіонат заради Олімпіади. Скільки списів було зламано, - майбутній турнір без кращих хокеїстів світу хіба що «першістю водокачки» не називали. Але коли навіть шалений Олександр Овечкін змирився з неминучістю, а експерти почали прикидати шанси, з іншого боку підкралася нова біда. І виявилася вона серйозніше, ніж афронт босів НХЛ.

Привид відсторонення Росії від Ігор маячив давно, але матеріалізуватися почав під завісу осені. Це загрожувало катастрофою всесвітнього хокейного масштабу не тільки для російської команди і її уболівальників - кола повинні були піти куди далі. Як крок у відповідь удару прозвучало пропозиція не відпускати іноземних хокеїстів в свої збірні - якщо Росія не їде на Ігри, так нехай вони не дістаються нікому! Але Міжнародна федерація хокею нагадала, що в подібному випадку вона буде змушена дискваліфікувати які не приїхали до збірних гравців, а КХЛ разом з Федерацією хокею Росії може загрожувати виключення з хокейної родини.

У той же час відомство Рене Фазель, розуміючи наслідки можливої ​​неучасті російської збірної в Олімпіаді, ініціювало кампанію на захист права російських спортсменів поїхати в Пхенчхан під своїм прапором - на жаль, не увінчалася успіхом.

Наше хокейне співтовариство виявилося геть розколотим ще до того, як вимога «без гімну і прапора» знайшло реальну силу і про такий варіант висловлювалися лише в якості припущення. Будь-якого виду спорту могли «блюзнірство» пробачити, але тільки не самої державної грі. Про те, що останнім олімпійське золото вітчизняного хокею в Альбервилле-1992 завоювала так звана об'єднана команда, без прапора і гімну яка обіграла у фіналі Канаду, вперті патріоти не згадували. Як не згадували і про те, що посилення казенного патріотизму ніяк не сприяло олімпійським хокейним успіхам - починаючи з Турина-2006 Росія взагалі залишається без медалей. При прапор, гімн і інших повних державних атрибутах.

Забавно, що багато наших заокеанські зірки, позбавлені можливості їхати в Пхенчхан, висловилися проти участі збірної Росії в олімпійському турнірі через дискримінаційні вимог МОК. «Місцеві», навпаки, з самого початку були за участь.

Абсолютно полярні думки висловили два культових для збірної форварда - грає за «Вашингтон» Олександр Овечкін висловився, що не представляє збірну без прапора і гімну, а затримався ще на рік в пітерському СКА заради Олімпіади Ілля Ковальчук, навпаки, рубонув, що нехай прапор і гімн відібрали, але совість і честь не заберуть. І що чи не поїхати - значить здатися.

Думка грають в КХЛ майбутніх олімпійців, можливо, у вирішальній мірі визначило «дозвільну» позицію представників влади. На державному рівні питання вирішилося на користь бажаючих виграти для Росії олімпійське золото в формі без герба, але з олімпійськими кільцями і позначенням «Атлет з Росії».

Як би там не було, якщо нічого екстраординарного більше не трапиться, рівно через два місяці після дебютного матчу збірної Росії на Кубку Першого каналу «команда з Росії» на льоду Пхенчхана почне битву за золото грою зі збірною Словаччини.

Але третій акт великий хокейної і околохоккейной драми починається саме зараз.

Все ніби за збірну Росії - крім того, що частина відданих її уболівальників переживати за нашу багатостраждальну збірну не збирається. Це не тільки ті, хто не хоче бачити її в Пхенчхані в нейтральній формі. Але і ті, кого не дуже порадував склад росіян, заявлений штабом збірної на Кубок Першого каналу. Справа не в якості складу, справа в остаточному оголенні прийому, який і раніше ні для кого секретом не був.

Отже, на Кубок Першого каналу в заявку збірної Росії увійшли 25 представників армійців Санкт-Петербурга і Москви. Такого не було навіть в найбільш благополучні для радянської збірної часи, коли вона при переважній пануванні ЦСКА так чи інакше формувалася ще з кількох клубів, в основному столичних. Повторювати радянський досвід в абсолютно нових умовах стало ноу-хау нинішніх босів російського хокею.

Головний тренер пітерського СКА і збірної Росії Олег Знарок шулікою кидався на журналістів, ледь намагалися зачепити незручну тему «базового клубу збірної». Нині він викликав в головну команду 15 своїх хокеїстів. Ще 10 викликані з ЦСКА. По суті, дана відверту відповідь на не дуже часто задається питання, кому було потрібно концентрувати в двох клубах залишився колір російського хокею.

Версія офіційна - звичайно, все зроблено в інтересах збірної країни. Виключно для того, щоб вона постала в Пхенчхані командою зоряної, зіграної і згуртованою. За зразок, по суті, взято радянський досвід, але про це воліють не згадувати. Версія неофіційна - інтересами збірної «Газпром» і «Роснефть» як патрони відповідно СКА і ЦСКА тільки прикриваються. А насправді прихована мета, на корені вбиває інтригу в чемпіонаті КХЛ, - тотальне панування своїх клубів. Не випадково злі язики вже охрестили головну команду країни «нафтогазової збірної».

Ось такий не дуже приємний нюанс, на який мимоволі звертаєш увагу перед генеральною репетицією. Сама по собі вона повинна бути неймовірно цікавою - все збірні схрестять ключки в близьких до олімпійських складам. Колорит додає участь в турнірі збірної Південної Кореї, нехай з нею росіяни і не зустрінуться. А головне блюдо такого нестандартного Кубка Першого каналу - звичайно ж, Росія - Канада.

Поняття «базовий клуб» для великих спортивних держав - нонсенс. У Росії - знову особливий шлях, правомірність якого буде або підкреслена, або спростована олімпійським турніром. Подання про розклад сил ми отримаємо вже зараз в Москві.

А питання: хворіти, менше хворіти або зовсім не хворіти за збірну Росії - кожен вирішує для себе сам. Це як з участю в Олімпіаді.