Полезные материалы

Аутизм: як розпізнати хворобу у дитини і як з нею впоратися

Замкнутість можна подолати за допомогою контактних ігор

Є хлопці, зовсім не схожі на своїх однолітків: вони живуть в своєму замкненому світі і не пускають туди навіть близьких людей. Виною всьому розлад - аутизм, яким страждають 10 дітей з 10 тисяч. Зрозуміти, чому в сім'ї народилася така дитина, складно. Є багато теорій - генетична схильність, розлади у формуванні нейронних ланцюгів головного мозку, щеплення, родові травми, штучне вигодовування і т.д. Але жодна з цих теорій остаточно не доведена. Однак, що б не викликало це захворювання, важливо знати, що це не вирок. Про те, як подолати цей діагноз, ми говорили з психологом, директором навчально-реабілітаційної школи-саду "Дитина з майбутнім" Наталією Стручек.

ЯК ДІЗНАТИСЯ АУТИЗМ?

На Заході адаптація і розвиток дітей-аутистів контролюється на державному рівні. Там більшість з них ходять у звичайні школи (в супроводі дорослого). В Україні дитсадки і школи для таких діток закриті, вони змушені навчатися вдома, а значить, їх розвиток повністю лягає на плечі батьків. Тому дуже важливо визначити захворювання якомога раніше - від цього буде залежати результат лікування.

Батьки можуть запідозрити недобре по відсутності концентрації уваги малюка на предметах і іграшках, по байдужості до мами (коли малюк не виділяє її серед інших членів сім'ї) або надмірної прив'язаності до неї, і т.д. Особливо такі зміни помітні, якщо в родині вже є діти - тоді батьки чітко розуміють: щось не так. Трохи пізніше зміни в поведінці дитини стають більш явними: йому все одно, хто знаходиться з ним поруч, він не дивиться в очі. У нього розвиваються стереотипні руху і "ехолалія" (безглузде багаторазове повторення слів, питань).

З кожним роком риси аутизму стають яскравішими, і в 2-2,5 року найчастіше ставлять діагноз "аутизм". Дитина погано говорить, веде свої "бесіди" з порожнечею, боїться всього нового. Він не грає з іншими дітьми, зате виділяє улюблену іграшку, в компанії з якою проводить більшу частину часу.

[Tourism1]

10 Способи ДОСТУКАТИСЯ

Діагноз "аутизм" - величезний удар для батьків. Але потрібно знати, що є велика ймовірність, що такий малюк повністю адаптується до соціуму (якщо у дитини збережений інтелект). Більшість дітей, які пройшли реабілітацію, живуть повноцінним життям. Але щоб досягти таких успіхів, з кожним малюком повинні займатися корекційні педагоги, а батьки повинні докласти максимум зусиль будинку. Головне - не замикатися навколо своєї дитини, що не уникати друзів, подорожей з дитиною - не ставати аутичної сім'єю. Дитину потрібно активно вводити в соціум. Крім того, потрібно ставити реальні завдання. Безумовно, кожному з батьків хочеться, щоб його дитина-аутист пішов у звичайну школу, але потрібно ставити перед собою цілі на найближче майбутнє. Якщо вам зараз потрібно, щоб дитина сам їв або ходив на горщик - займайтеся саме цим.

запасіться терпінням

Потрібно зрозуміти, що такій дитині дуже складно жити в нашому світі і йому потрібно набагато більше уваги, ніж звичайній дитині.

показуйте різницю

Наприклад, в тій же пісочниці, покажіть, що сухий пісок не ліпиться, а з мокрого - прекрасно виходять пасочки.

Будьте послідовні

Якщо педагог встановлює для дитини певні правила, чітко дотримуйтеся їх і вдома. Наприклад, щоб зупинити дитини, хлопніть в долоні або візьміть за руку. Цього повинні дотримуватися всі домочадці.

Вивчайте наслідувати

На жаль, у аутистів порушений елемент наслідування, тому їм складно грати в ляльки, варити кашку, робити пасочки і змиритися, що, крім них, в пісочниці є інші діти. Але гуляти з аутистом окремо - помилка. Потрібно повільно, але впевнено вчити його наслідувати. Наприклад, роблячи пасочки, приділіть кожному етапу день-два. Сьогодні - набираємо пісок в форму (а не висипаємо на голову іншій дитині!), Завтра - перевертаємо її і т. Д.

Займайтеся спортом

Лікувальна фізкультура сприяє розвитку мозку і координації рухів. Удома ви можете практикувати з малюком різні стрибки: на одній ніжці, спригіванія з бровки, скакалку. Також можна лазити по драбинках, присідати, кружляти. Це не тільки зміцнює здоров'я, але і дає розуміння понять право-ліво, верх-низ.

Навчіться відмовляти

Привчайте дитину до слів "ні", "не можна". Інакше малюк не зрозуміє, що деякі його вчинки заподіють біль - він буде штовхати дітей на майданчику або бити маму і т. Д.

дотримуйтесь ритуали

Наприклад, привчаючи дитину до горщика, потрібно висаджувати його завжди в один і той же час, разом з ним виливати вміст в унітаз, мити руки, витирати виключно його рушником. Також програвайте кожну гру багато разів, супроводжуючи кожну дію коментарями, щоб дитина зрозуміла правила і щоб гра перетворилася в ритуал.

Грайте в контактні гри

"Ладушки", "ку-ку", "зайчик" - такі примітивні розваги допомагають розвивати тактильні навички.

Чи не балуйте малюка!

Діти-аутисти чудові маніпулятори, а вседозволеність заважає їм розвиватися. Тому намагайтеся не виконувати всю роботу за них.

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД

Анастасія, мама Вови (7 років): "Я зрозуміла, що з моєю дитиною щось не так, задовго до того, як нам поставили діагноз. Ми довго не могли знайти розумного фахівця, який би пояснив нам, що відбувається. Ті лікарі , з якими ми стикалися, пропонували лікуватися суто медикаментозно. Тому ми вирішили поїхати в США , Підтвердити діагноз і проконсультуватися там.

Погляд американських лікарів на проблему аутизму кардинально відрізнявся від наших. Там нам пояснили, що це не лікується медикаментозно, таким дітям через особливості травної системи не вистачає вітамінів, які живили б головний мозок. Дитині показана сувора дієта, яка не містить казеїн і глютен - на ці речовини головний мозок дитини реагує, як на опіати - наркотичні складові опіуму (через схожість хімічної формули). Виходить, що молочні продукти, хліб, макарони і т.д. - наркотики і алергени для аутистів (зрозуміти це можна, просто здавши кров на алергени). З тих пір ми строго дотримуємося правил: приймаємо вітаміни і мікроелементи, їмо тільки правильні продукти.

Крім того, ми відвідуємо барокамеру (насичує кров і клітини головного мозку киснем), відвідуємо спеціальну школу і постійно "шокуємо" дитини - подорожами по різних країнах, дельфінами, кіньми і т.д. Тільки так можна вивести аутиста з його замкнутого світу.

На сьогоднішній день у Вови є невеликі проблеми з формулюванням пропозицій, а в іншому - він звичайна дитина, який за багатьма показниками випереджає своїх однолітків ".

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

ЯК ДІЗНАТИСЯ АУТИЗМ?