Полезные материалы

Куняє: військовий льотчик озвучив версію авіакатастрофи Ан-26 в Сирії

За словами експерта, у цього повітряного судна за все два слабких місця

Трагедія з катастрофою військово-транспортного літака Ан-26 на авіабазі Хмеймім вдень 6 березня виявилася найбільшою авіакатастрофою з цим видом літальних апаратів за останні 16 років. При посадці в Сирії розбилося 39 людини, з яких 6 - члени екіпажу (всі загиблі - військовослужбовці). Уже зараз відомо, що причиною послужила технічна несправність борту, правда, поки що саме стало основною проблемою? Міністерство оборони РФ поки не озвучує. Свою версію події «МК» розповів колишній військовий льотчик Віталій Соколовський, який до переходу в цивільну авіацію літав на літаках Ан-26.

Свою версію події «МК» розповів колишній військовий льотчик Віталій Соколовський, який до переходу в цивільну авіацію літав на літаках Ан-26

Фото: Міноборони.

- Віталію Михайловичу, що Ви можете розповісти про ці літаках з досвіду роботи на них? Де їх слабкі місця?

- Я літав на цих літаках у свій час, можу сказати точно - знайти слабке місце у них не так просто. В управлінні машина дуже зручна, йде м'яко. Звичайно, вік може вплинути на роботу, але не дивлячись на те, що самі літаки перестали випускати понад 30 років тому, запасні частини для них виробляються досі. Тому і їх ресурс постійно продовжують. Тобто двигуни та інші частини змінюються по регламенту і машина знову може летіти.

- І все ж на гадану надійність, Ан-26 вже не раз потрапляли в авіакатастрофи. Які технічні неполадки могли стати причиною падіння борту в цей раз?

- Якщо говорити про технічні несправності, то тут у мене два варіанти. Перший - найменш можливий - це «втома» металу фюзеляжу. Начинка літака постійно змінюється, а ось корпус залишається один і той же протягом усього «життя» літального апарату. Тому в авіації були випадки, коли справний літак через «втоми» металу весь виходив тріщинами і просто розсипався на льоту. Причому, катастрофи з цієї причини відбувалися по всьому світу і з різними літаками. Друга ж причина, більш правдоподібна - це проблеми з горизонтальним оперенням. Зараз поясню, що це. Коли Ан-26 заходять на посадку або злітають, вони як би «клюють» носом вниз. Тому, щоб вирівняти цю ситуацію, потрібна грамотна підтримка двигунів з обох сторін. А у цього типу літаків слабкий підхоплення, тобто горизонтальне оперення неправильно відгукується. Можливо, і в цьому випадку відбулося те ж саме, тому літак пішов вниз.

- Не дивлячись на цей недолік, літаки продовжують використовувати. Чому?

- Взагалі Ан-26 дуже добре себе показали, тому використовуються і до цього дня. Спочатку Міністерством оборони вони були закуплені як військово-транспортні літаки, літали і в Афганську війну і потім в інших гарячих точок. А не так давно стали використовуватися і в цивільній авіації.

Відзначимо, що тільки за минулий 2017 рік у сумних зведеннях новин Ан-26 звучав тричі: в жовтні під час заходу на посадку в аеропорту Абіджана (Кот-д'Івуар) літак впав в Атлантичний океан і зруйнувався (загинуло 10 осіб), в травні на аеродромі в місті Балашов Саратовської області літальний апарат здійснив жорстку посадку і загорівся (загинула 1 людина), а в квітні Ан-26 зіткнувся з горою Лома-де-ла-Піміента на Кубі (загинуло 8 осіб).

Читайте нашу онлайн-трансляцію: "Російський літак Ан-26 розбився в Сирії, 39 загиблих"

Уже зараз відомо, що причиною послужила технічна несправність борту, правда, поки що саме стало основною проблемою?
Віталію Михайловичу, що Ви можете розповісти про ці літаках з досвіду роботи на них?
Де їх слабкі місця?
Які технічні неполадки могли стати причиною падіння борту в цей раз?
Чому?