Полезные материалы

Почім сьогодні президент, або Мімікрія номіналів марок

Мартін Ржига, фото: Ондржей Томша   - Чому в сьогоднішній Європі так мало держав, в поштовому побуті яких представлені президенти у вигляді зображень невеликих бюстів Мартін Ржига, фото: Ондржей Томша - Чому в сьогоднішній Європі так мало держав, в поштовому побуті яких представлені президенти у вигляді зображень невеликих бюстів? «Таких держав мало з тієї причини, що ця традиція, по суті, створена штучно. Поштові марки традиційно прикрашають портрети монархів, королів і королев, починаючи з 1840 року, коли такі марки з'явилися, символом державності і мощі британської імперії стала королева Вікторія. Тоді й народилася традиція, яку монархії зберігали. Якщо говорити про період Першої республіки у нас, то портрет президента на марці можна вважати пережитком минулого, так як глава держави обирається. Так, це досить дивно, що в Чехословаччині та Естонії така традиція випуску поштових марок з главами держави втрималася, але це - не загальносвітовий тренд, і традицією як такої не є. У нашому випадку це пов'язано з державними справами, але з точки зору існування інституту президента фактично неадекватно », - вважає куратор відділу документації та філателії творчості Поштового музею столиці Мартін Ржига.

- Перша марка, присвячена президенту, вийшла на честь Томаша Масарика Гарріга в 1920 році. Удостоїлися чи такої честі все глави Чехословаччини, а пізніше Чехії, або в вітчизняної історії траплялися виключення?

- «На марках з'явилися портрети всіх наших президентів, крім Еміля Гахі, що пояснюється розвитком подій до і після війни - «На марках з'явилися портрети всіх наших президентів, крім Еміля Гахі, що пояснюється розвитком подій до і після війни. Еміль Гаха був обраний президентом в 1938 році, тобто в період Другої республіки. А тоді було багато інших турбот. Потім настав період Протекторату Богемії і Моравії, і така марка вже не встигла з'явитися. А в період протекторату, коли ми були під владою рейху, посаду глави держави і оборонця Протектора Богемії і Моравії Рейнхарда Гейдріха зайняв Адольф Гітлер. Так що Гаха так І залишився неувековеченним на марці ».

- Чи існує правило, згідно з яким у разі повторного обрання президента в Чехії випускають нову поштову марку із зображенням глави держави? Або при такому сценарії справа обмежується виходом одного знака поштової оплати?

- «Ні, не обмежується. У разі повторного обрання дійсно з'являється нова президентська марка. Якщо говорити про останній чеському президентові Мілоша Земаном, то після того як він був обраний на свою посаду на другий термін, було вирішено скористатися первісної гравюрою роботи Мілоша Ондрачек 2013 року, однак надрукувати зображення іншим кольором. В цілому можна сказати, що при кожному новому обрання президентом глава держави може розраховувати і на нову президентську поштову марку. Наскільки мені відомо, така подія президенти очікують з радістю ».

Фото: ЧТ24   Серед портретів президентів в поштовій мініатюрі є свої раритети - наприклад, марка з Людвиком Свободою 1975 року Фото: ЧТ24 Серед портретів президентів в поштовій мініатюрі є свої раритети - наприклад, марка з Людвиком Свободою 1975 року. Її підготували і встигли надрукувати, проте другий свій президентський термін Свобода був змушений передчасно завершити за станом здоров'я в 1975 (з цією метою довелося прийняти спеціальний закон 50/1975). Тому було прийнято рішення вилучити надруковану серію і знищити.

- «Однак кілька примірників хтось все-таки попрацював винести - пізніше такі марки набувають величезну ціну. Ще один цікавий випадок стався в 1990 році. Виникла в деякому роді конфліктна ситуація в зв'язку з випуском марки, коли пост президента повинен був зайняти Вацлав Гавел, так як були двоє художників, які хотіли взяти участь в створенні марки, присвяченої новообраному главі держави: Йозеф Герчик і Mілош Ондрачек. Герчик вирішив піти по шляху невимушеного неформального образу і зобразив Гавела в светрі - вийшов нетрадиційний портрет президента. І Гавел напередодні свого обрання схвалив його ескіз. Схвалив, ще не знаючи, з якими обставинами вся ця процедура пов'язана, через скільки рук і комісій всього цього треба буде пройти. Дивно, але в тій післяреволюційної, послебархатной сум'ятті схвалили і такий неформальний варіант. Однак та марка в поштове звернення так і не вийшла. Замість неї з'явився більш традиційний варіант - роботи Ондрачек. Варто підкреслити, що обидва цих художника - прекрасні гравери, так що у вийшла марки є свої переваги, але випуск таких знаків супроводжувався цікавими обставинами ».

Кур'єрська пошта скаутів функціонувала c 7 листопада до 21 грудня 2018 року.

- Чи існувала різниця між номіналами марок з портретами президентів і чим вона була зумовлена?

- «Це цікавий момент - в період Першої республіки було надруковано близько двадцяти марок різними тиражами із зображенням Масарика номіналом від 50 геллерів до 10 крон. У деяких випадках, як серія Dětem (Для дітей) в період економічної кризи, це були марки з доданою поштової вартістю - гроші йшли саме на потреби дітей. За часів комуністичного режиму можновладці, усвідомлюючи, яким дієвим пропагандистським потенціалом володіють такі знаки поштової оплати, випускали їх величезними і навіть мільярдними тиражами, але низьких номіналів. Розрахунок був вірний. В наші дні поштові послуги, а з ними і поштові марки, на жаль, вже менш затребувані. З цим пов'язані більш низькі тиражі і підвищення вартості поштових послуг. В даний момент в Чехії в побуті президентська марка з літерним «літерним» позначенням номіналу (19 крон). Три роки тому номінал становив 16 крон. Якщо купити марки про запас, кілька сотень президентів, то після подорожчання на цьому можна і заробити, - напівжартома висуває бізнес-ідею співрозмовник «Радіо Прага».

Фото: Поштового музею Праги   Раритетом є так звані скаутські марки, які з'явилися в 1918 році Фото: Поштового музею Праги Раритетом є так звані скаутські марки, які з'явилися в 1918 році.

- «Справа в тому, що пошта в той час перебувала ще в австрійській компетенції, і скаутам дозволили завідувати поштою, але всього лише кілька днів. І саме на марках Скаутської пошти з'явилася надпечатка, перша згадка про президента, коли Масарик прибув в країну 28 грудня, а саме текст Příjezd prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka do republiky (Приїзд президента Томаша Масарика Гарріга в республіку). З'явилося лише сто таких марок, і невідомо, чи були вони всі або лише частина використані в поштовому побуті. Сьогодні це - велика рідкість. Володар такого раритету повинен знати, що така марка оцінюється і в кілька мільйонів ».

Дану тему ми продовжимо в листопаді з нагоди 100-річного ювілею «Поштового музею».

Удостоїлися чи такої честі все глави Чехословаччини, а пізніше Чехії, або в вітчизняної історії траплялися виключення?
Чи існує правило, згідно з яким у разі повторного обрання президента в Чехії випускають нову поштову марку із зображенням глави держави?
Або при такому сценарії справа обмежується виходом одного знака поштової оплати?
Чи існувала різниця між номіналами марок з портретами президентів і чим вона була зумовлена?