Полезные материалы

Porsche Finance Group: відверто про ринок автокредитування і лізингу

Днями компанія Porsche Finance Group, що надає послуги клієнтам офіційних дилерів Volkswagen , Audi , SEAT і Porsche в сфері кредитування, лізингу та управління автопарками, зібрала журналістів для того, щоб поділитися з ними підсумками роботи за перші сім місяців цього року. Говорили не лише про діяльність компанії, але і про ринок в цілому, а також про перспективи та плани на майбутнє.

За словами директора Porsche Finance Group (PFG) Йозефа Графа, незважаючи на складну ситуацію, в компанії хотіли чесно і відкрито проінформувати журналістів про свою роботу. І це тим більш приємно і навіть дивно, тому як з початку 2014 року і автомобільний ринок, і ринок автомобільного фінансування демонструють негативну динаміку. Втім, як виявилося, перший квартал цього року був ще непоганим. Відчутне падіння у всіх без винятку учасників ринку почалося приблизно з квітня місяця, яке триває і зараз.

В умовах, що склалися на перший план виходив питання про утримання або якомога меншою втрати частки ринку. За підсумками роботи в першому півріччі 2014 року, PFG вдалося посісти п'яте місце серед ключових гравців ринку кредитування України з часткою 4.8% Уперед зі значним відривом вийшли Кредобанк, UniCredit Bank і Правекс Банк. В якійсь мірі компанії навіть вдалося поліпшити власні показники, піднявшись з дев'ятого місця в рейтингу (за даними СК "ВУСО"), на якому вона перебувала в першому кварталі цього року. Але, так чи інакше, падіння в порівнянні з аналогічним періодом 2013 року всі одно відчутно - майже 5%. За визнанням пана Графа, зараз справи йдуть так, як це було 3-4 роки тому.

Тут слід зазначити, що сегмент кредитування просів значно сильніше, ніж сегмент лізингу - на 3.3% проти 1.6%. Пояснюється це тим, що незалежно від зовнішніх чинників, автопарки підприємств продовжують працювати і експлуатувати техніку, отже, питання її заміни за програмою оперативного лізингу так чи інакше не втрачає актуальності. До того ж, PFG не міняла своїх вимог до позичальників, оцінюючи їх платоспроможність за рівнем офіційного доходу. У той же час фізичні особи, або, як їх ще називають економісти "домогосподарства", стали купувати в кредит менше. Це цілком закономірно, якщо врахувати, що ринок нових автомобілів в Україні скоротився фактично вдвічі. Наприклад, в серпні було продано на 75% менше автомобілів, ніж рік тому.

Але одна справа сухі і відсторонені цифри відсотків, і зовсім інше - показники в грошовому вираженні. Так, за словами Йозефа Графа, в цьому році втрати Porsche Finance Group складуть близько 6-7 млн. Євро. Пов'язано це з двома основними факторами: з девальвацією національної валюти і нульовим рівнем фінансування в Криму, Донецькій і Луганській областях. На пряме запитання про те, як компанії вдається виживати з такими збитками і не збирається вона піти з ринку, Йозеф Граф відповів, що "запас міцності" забезпечують сильні материнські компанії ( "Порше Банк" і концерн Volkswagen) і найближчим часом залишати ринок не збирається.

Чи не могли ми обійти і тему проблемних регіонів. Найгірше справи йдуть в Криму - там на сьогоднішній день знаходиться 140 діючих кредитних і лізингових договорів, за якими, природно, ніхто не платить. Доступу до автомобілів також немає, тому існує великий ризик неповернення вкладених грошей. За великим рахунком, залишається єдиний варіант - спробувати передати ці договори партнерам, які працюють в РФ. З Донецьким і Луганським регіонами ситуація не набагато краще. На сьогодні там "зависло" близько 500 контрактів, а доступ до машин і контрагентам ускладнений унаслідок бойових дій. До того ж є інформація, що з дюжину автомобілів вкрали сепаратисти. З іншого боку, з багатьма клієнтами є контакт і PFG пропонує знайти рішення, вигідне для обох сторін. На сьогодні це надання "канікул" і збільшення терміну договорів. В цілому, неповернення по кредитах становить приблизно 6.5% (вважається, якщо платежі від клієнта не надходили більше 90 днів). А адже ще рік тому цей відсоток становив лише 1% і був найкращим показником серед всіх компаній, які належать "Порше Банку".

А адже ще рік тому цей відсоток становив лише 1% і був найкращим показником серед всіх компаній, які належать Порше Банку

Щоб виживати в таких умовах і мінімізувати збитки, довелося розробляти і впроваджувати нові пропозиції. Головним з них стало кредитування в гривні за ставкою 19.9%, яке доповнило надання кредитів в американських доларах під 10.5% І хоча новий продукт був запущений тільки з 4 серпня, ринок відреагував дуже швидко - на сьогодні частка гривневих кредитів вже досягла 50%. Незважаючи на те, що сам Йозеф Гаф визнає факт зберігання населенням заощаджень у валюті. Відзначимо, що ставка в національній валюті хоч і не є мінімальною по ринку, але вигідніше, ніж у OTP Bank (25.51%), Credit Agricole (23.5%) і UniCredit Bank (22.85%). У той же час ПУМБ і ВБР пропонують ставки 16.99% і 15.5% відповідно (всі дані за станом на початок вересня).

Однак, як з'ясувалося, гривневий кредит на сьогодні - це тестовий продукт PFG, тому як всі ризики, пов'язані з ним українське представництво компанії взяло на себе. І чим більше буде падати гривня, тим більше втрат зазнає компанія. Щоб якось підстрахуватися, було прийнято рішення про ліміт контрактів кількістю 150 штук. Додамо, що згідно з умовами цієї пропозиції, кредит надається терміном до 60 місяців, з мінімальним авансом 15% і комісією 2.5%.

Також були запущені нові страхові продукти, які можна об'єднати під назвою КАСКО Light. Пропонується "полегшене" страхування тільки тим клієнтам, хто купує нові автомобілі за готівковий розрахунок. З кількома страховими компаніями - UNIQA, AXA і Українська Страхова Група - були розроблені унікальні страхові продукти, що дозволяють заощадити на їх вартості, але одночасно є усіченими варіантами "класичного" страхування. За словами представників PFG кожна із страхових запропонувала свій пакет, тому вони не конкурують, а доповнюють один одного. Страховий тариф для них починається з 2%.

Окремо в PFG згадали про послугу управління корпоративними автопарками (для "своїх" брендів, тобто Volkswagen, Audi і SEAT), яка дозволить юридичній особі заощадити гроші, спростити документообіг зосередитися на основних процесах бізнесу.

Що ж, приємно, що фінансові компанії з іноземними інвестиціями, незважаючи на складну ситуацію в Україні, продовжують свою роботу і намагаються виживати і працювати в складних умовах. В якійсь мірі це сигнал того, що у нашого ринку є потенціал. Йозеф Граф висловив надію, що ситуація в країні вирівняється (зауважте, навіть не покращиться, а просто вирівняється) і Porsche Finance Group зможе відновити стратегію зростання. Сподіваємося, що станеться це в недалекому майбутньому, інакше невідомо, наскільки вистачить запасу міцності у іноземних інвесторів.

24 вересня 2014 року. Владислав Матяш , InfoCar.ua