Полезные материалы

Боломбой стане росіянином. До нього були Хансен, Маккарті і Холден

  1. Тревіс Хансен (США)
  2. Келлі Маккарті (США)
  3. Джон Роберт Холден (США)

Джоел Боломбой скоро повинен стати росіянином. Поки не зовсім зрозуміло, чи буде (і якщо буде, то як скоро) він виступати за збірну нашої країни, але розмови про це ходять з самого моменту підписання гравця в ЦСКА.
«Чемпіонат» згадує ще кількох легіонерів, які не тільки залишили яскравий слід в російському баскетболі, а й самі стали росіянами.

Тревіс Хансен (США)

«Динамо» (Москва) - 2006-2009
«Хімки» (Московська область) - 2011
Хансена вибрали на драфті 2003 року - той самий, з якого вийшли Леброн Джеймс, Дуейн Уейд, крис Бош і Кармело Ентоні. Майбутнього росіянина задрафтував «Атланта» під загальним 37-м номером, однак в НБА у Тревіса не склалося.
Він поїхав в Іспанію, де два роки відіграв за «ТАУ-Кераміку», нинішню «Басконії». Два виходу в «Фінал чотирьох» Євроліги, перемога в Кубку короля і іспанському Суперкубку, стабільне місце в ротації - все це було у Хансена, проте в 2006 році він вважав за краще московське «Динамо». Команда як раз тільки-тільки перемогла в Єврокубку, який в ті роки називався Кубком УЛЄБ.

Хансен переїхав до Москви і допоміг новому клубу дійти до Топ-16 Євроліги і був справжнім ватажком тієї команди. Однак американець порвав Ахілл і був змушений оглядати сезон з лавки, а без нього «Динамо» не змогло довго чинити опір.
У наступному році Хансен допоміг біло-блакитним завоювати третє місце в Єврокубку. Його партнерами були Биков, Хвостов, Моня, Самойленко, Домани. Легіонеру так сподобалося в «Динамо», що він перепідписав з москвичами і отримав російське громадянство.

На наступний рік він знову був лідером клубу, а тренував його інший дуже помітний росіянин - Девід Блатт, який за сезон до цього виграв Євробаскет. Незважаючи на те що «Динамо» в Єврокубку зупинилося ще на стадії чвертьфіналу, на Хансена поклав око мадридський «Реал». Будучи вже ветераном, російський легіонер провів рік в Євролізі в якості середнього ролевика і був змушений знову доводити свою спроможність.

Будучи вже ветераном, російський легіонер провів рік в Євролізі в якості середнього ролевика і був змушений знову доводити свою спроможність

Тревіс Хансен

Фото: РИА Новости

Зробив він це в «Хімках». У підсумку - зім'ятий сезон, травми, всього шість ігор за клуб. Зате - титул чемпіона Єдиної ліги ВТБ. У той рік формат турніру мав на увазі «Фінал чотирьох». У півфіналі хімчане здолали УНІКС, а Хансен набрав шість очок. У головному матчі року він настріляв сім, хоча, звичайно, лідерами тих «Хімок» були Віталій Фрідзон і Крешимира Лончар.
Хансен так і не зіграв за збірну Росії. Йому не пощастило - це були роки Джона Роберта Холдена і Келлі Маккарті , Який, як багато хто тоді вважали, був одним з улюбленців Девіда Блатта. Під керівництвом тріумфатора чемпіонату Європи Тревіс відіграв лише сезон за «Динамо».

Келлі Маккарті (США)

«Динамо» (Санкт-Петербург) - 2004-2006
«Хімки» (Московська область) - 2006-2010
УНІКС (Казань) - 2010-2013
На відміну від Хансена, Маккарті встиг пограти за російську збірну. Кар'єра американця почалася в «Денвері», але в НБА Келлі провів лише два матчі «регулярки». Він виїхав до Ізраїлю, повернувся в Америку, знову поїхав в Ізраїль ... Невідомо, скільки ще Маккарті поневірявся б по клубам, якби він не опинився в Росії. З цього моменту легіонер влаштувався в нашій країні і прожив тут в цілому дев'ять років.
Все почалося в 2004 році. Кінцівку сезону Маккарті провів в єрусалимському «Хапоель» і допоміг клубу виграти Кубок УЛЄБ, настрілявши 22 очка в фіналі проти мадридського «Реала». Він приїхав в Санкт-Петербург, до щойно створеного «Динамо», в ранзі справжньої зірки і тільки утвердився в цьому статусі в Північній столиці, в перший же рік довівши новий клуб до перемоги в Лізі Європи ФІБА (третій за значимістю турнір в Європі) . Третій рік існування клубу повинен був дозволити Маккарті зіграти в Кубку УЛЄБ, проте «Динамо» несподівано припинило існування.

Третій рік існування клубу повинен був дозволити Маккарті зіграти в Кубку УЛЄБ, проте «Динамо» несподівано припинило існування

Фото: РИА Новости

Маккарті залишився в Росії і перейшов в «Химки», в складі яких взявся вписувати себе в скрижалі російської баскетбольної історії. Перше присутність хімчан в Євролізі і вихід в Топ-16 - справа в тому числі його рук. Це сталося в 2009 році, який для Маккарті вийшов дуже насиченим - американець зіграв за збірну Росії на чемпіонаті Європи. Не відзначався, але там було кому.
Натуралізований росіянин закінчив кар'єру в Казані. Він був уже дуже віковим гравцем, а його показники впали з майже 12 очок в середньому за матч в перший рік до чотирьох очок в третій. У 38 років Келлі Маккарті пішов з баскетболу.

Джон Роберт Холден (США)

ЦСКА (Москва) - 2002-2011
Навіть якби Джон Роберт Холден зіграв за нашу збірну всього один матч, але «той самий», він все одно залишив би незгладимий слід в історії російського баскетболу.

ВІДЕО

Але взагалі Євробаскет-2007 не був єдиним турніром, в якому Холден грав за збірну Росії. За два роки до цього, на Євробаскеті-2005, він став першим легіонером, який коли-небудь виступав за російську національну команду в ігрових видах спорту, а в 2008 році допомагав Девіду Блатт на Олімпіаді в Пекіні.
Джон приїздив до Росії з грецького АЕКа. До цього він грав у Латвії та Бельгії, і всюди (включаючи Грецію і АЕК) ставав національним чемпіоном. Але до суперзірки за мірками Європи доріс саме в Москві.
Громадянство РФ Холден отримав дуже швидко - після першого ж сезону в складі ЦСКА. Описувати всі його подвиги в рядах червоно-синіх немає сенсу, тому що в команді завжди були ті, хто набирає більше очок або збирає більше підбирань. При цьому в вирішальних моментах гри всі тренери ЦСКА розраховували саме на Холдена. Безвідмовного, як автомат Калашникова.
Його чіпка захист пожирала кращих гравців Європи. ЦСКА з ним двічі приміряв європейську корону. Він майже ніколи не травмувався. Він так прикипів до ЦСКА, що того літа, коли «армійці» затіяли омолодження і глобальну перебудову, вирішив просто піти з баскетболу.

Він так прикипів до ЦСКА, що того літа, коли «армійці» затіяли омолодження і глобальну перебудову, вирішив просто піти з баскетболу

Фото: РИА Новости

Найбільш помітний натуралізований легіонер в історії російського баскетболу після завершення кар'єри написав автобіографію «Благословенні кроки» і зараз працює університетським скаутом в «Детройт Пістонс».
Чи стане Джоел Боломбой для збірної Росії тим, чим колись був для неї Джон Роберт Холден ? Хто знає. Але коли ЦСКА натурализует гравця, це дуже багатообіцяюче.