Полезные материалы

"Динамо", "Дніпро", "Металіст" і "Шахтар" йдуть на Європу!


Фото: Сергій КОЗІН "СЕ" Україна

кореспондент «СЕ» вирішив заглянути в історію виступів українських клубів у весняній частині єврокубків.

Вважаю, традиційні колись нарікання наших футбольних фахівців на труднощі зимово-весняного старту на континентальній арені повинні піти в минуле.

Адже готуються наші повпреди на кращих спортбази Європи, методики підготовчих зборів тренерським складом давно розроблені і відточені.

Та й самі наші команди пересичені вітчизняними і зарубіжними фахівцями, для яких подібного роду турніри не в дивину. Так що, геть погані думки і передчуття - вперед до продовження наших славних справ, зазначеним небаченим у вітчизняній історії весняним представництвом в форматі відразу чотирьох українських команд!

Динамівська першопрохідців

Це тільки спочатку - протягом перших п'яти років нашої «самостійний» футбольного життя (1992 - 1997 рр.) - вітчизняні клуби незмінно вибували з континентальних баталій в межах осінніх етапів. Нарешті, в сезоні-1997/1998 першим вирватися з набили оскому осінніх обіймів вдалося «Динамо». Т

ріумфально подолавши груповий раунд Ліги чемпіонів в компанії «Барселони» (3: 0 і 4: 0 - ех, були часи!), ПСВ і «Ньюкасла», навесні, в 1/4 фіналу кияни зіткнулися з «Ювентусом», що кишать суперзірками калібру Зідана, Дель П'єро і іншими. Скільки ж солодких очікувань подарувала нам нічия в Турині (1: 1), де господарі, можна сказати, ледь забрали ноги!

І на переповненому «Олімпійському» все жили чи не упевненістю в нашій перемозі. Але як же жорстоко нас всіх облив цебер вогкою реальності у вигляді 1: 4 з знущальним хет-триком Індзагі. І прощай, Ліга, до кращих часів.

На щастя, ці часи назріли буквально через рік, обдарувавши нас найвищим досягненням України за глибиною проникнення в змагальній сітці головного клубного турніру континенту. І знову локомотивом процесу стало «Динамо» великого Валерія Лобановського, хоч і буквально дивом просочилося в Лігу чемпіонів через сито непоступливою празькою «Спарти» (по серії післяматчевих пенальті).

Зате в груповій стадії «Динамо» досягло успіху в суперництві з грецьким «Панатінаїкосом», французьким «Лансом» і англійським «Арсеналом», а, пробившись в березневу фазу 1 \ 8 фіналу, поклало на лопатки сам мадридський «Реал» - 1: 1 і 2: 0! Більш того, в першому півфінальному поєдинку з «Баварією» наші по ходу вели цілих 3: 1, але, ніби злякавшись власної прудкості, до кінця матчу знітилися і задовольнялися малоперспективною нічиєю 3: 3. Що і позначилося в Мюнхені, де динамівців спантеличив і єдиний пропущений гол від Маріо Баслера - 0: 1.

Однак ж і потрапляння в число півфіналістів вивело «Динамо» в гранди європейського футболу. На жаль, недовго музика грала, і в наступному - 2000-му році «Динамо» в останній раз виявиться в когорті весняних здобувачів топового єврокубка. Тоді за першим груповим раундом (за участю «Лаціо», «Байєра» і «Марібор») слідував другий груповий, в якому кияни впоралися тільки з норвезьким «Русенборгом» (двічі по 2: 1) і, не впоравшись з «Реалом» і «Баварією», динамівці вибули з подальшої боротьби за европрізнаніе. Як виявилося, надовго - до сих пір.

НЕ КИЄВОМ ЄДИНИМ

Другим після «Динамо» весняним европосланцем України став дніпропетровський «Дніпро» епохи незабутнього Євгена Кучеревського (згадаємо завзятість перемогу над «Гамбургом» - 3: 0!), В лютому-березні 2004 року в 1/16 фіналу Кубка УЄФА змагався з «козирним» тоді «Олімпіком» і ледь не побив француза власними козирями - 0: 1 і 0: 0. Нове пришестя євровесни Дніпропетровськ буде споглядати лише дев'ять років по тому.

А тим часом на передові позиції - у нас і від нас в Європі - став пробиватися донецький «Шахтар», вперше вдихнув запах європейської весни в лютому 2006-го. Зайнявши перед тим в лігочемпіонський групі 3-тє місце після «Мілана» і «Барселони», і перемістившись в сітку Кубка УЄФА, в 1/16 фіналу донеччани несподівано перевершили «Шальке» (після 1: 1 у себе - 1: 0 в Гельзенкірхені !). Але на піку очікувань своїх уболівальників, в 1/8 «відлетіли» від голландського АЗ - 1: 3 в Донецьку, хоч і з подальшими 2: 1 в Алкмаарі.

Наступний рік - і «стоп-кран» перед «Шахтарем» в 1/16-й Кубка УЄФА опустив французький «Лілль» (2: 3; 0: 0). Ще рік тому в 1/16-й КУЄФА «Шахтар» обійшов французький «Нансі» (1: 1; 1: 0), але далі в пріснопам'ятного суперництві з іспанською «Севільєю» став жертвою власного головотяпства. При загальному рахунку 4: 4 пропустивши все перекреслив гол від голкіпера гостей Палопа в компенсований час!

ВІД РЕКОРДУ до рекорду

Служив досі рекордним за кількістю нашого представництва у весняній стадії єврокубків сезон настав в 2008-2009 роках. Відразу три українські команди заповнили сітку Кубка УЄФА, майже з неминучістю на поріділої турнірній стежці по черзі стикаючись один з одним. Так, в 1/8 фіналу київське «Динамо» зовсім трохи перевершило вперше пробився так далеко харківський «Металіст» - 1: 0 вдома і 2: 3 на виїзді. Але в півфіналі столичні футболісти поступилися донецькому «Шахтарю» (1: 1; 1: 2), який після фінальних 2: 1 над німецьким «Вердером» увічнив себе як останній володар Кубка УЄФА!

Ще через рік «Шахтар», традиційно для себе зайнявши в лігочемпіонський групі 3-тє місце, перемістився в Кубок УЄФА, і в лютневої 1/16 фіналу поступився англійському «Фулхему» - 1: 2; 1: 1. Нарешті, в сезоні 2010-2011 років, вперше успішно пройшовши стадію групового турніру Ліги чемпіонів, «Шахтар» встановив нову планку своїх досягнень, в 1/8 каменя на камені не залишивши від італійської «Роми» (3: 2; 3: 0) . Але, на жаль, хоча в 1/4 не знайшов аргументів проти великої «Барселони» - 1: 5; 0: 1.

Тоді ж, на початку 2011 року «Динамо» проникло в 1/4 Кубка УЄФА, на весняному етапі пройшовши турецький «Бешикташ» (4: 1; 4: 0) і «Манчестер Сіті» (2: 0; 0: 1), але за сумою чвертьфінального суперництва з португальською «Брагою», так і не програвши, поступилося чисто арифметично - 1: 1 вдома і 0: 0 на виїзді.

Шлях же «Металіста» тоді виявився найкоротшим серед інших: свежепамятние лютневі зустрічі з німецьким «Байєром» обернулися для нього сущим кошмаром - 0: 4 і 0: 2.

Зате в поточному сезоні всі українські команди, окрім «Арсеналу», прикро осекшегося на чорногорської «Мурі» (про його технічну поразку і згадувати не хочеться) і донецького «Металурга», успішно виконують свої турнірні завдання, нині представляючи нашу країну небаченими досі чотирма брендами !

Побажаємо ж успіху українському квартету!

Олександр ДАЦЕНКО, Спорт-Експрес в Україні