Полезные материалы

«Добре, що Каспаров не став президентом ФІДЕ - він би використовував посаду в своїх цілях»

20.12.2018

Кращий шахіст Татарстану про матч Карлсена і Каруани, Аркадій Дворкович і шахових шахраїв

Гросмейстер Владислав Артем'єв в 20 років переміг на чемпіонаті Європи, а раніше став кращим на чемпіонаті країни. Студент Поволзькій академії спорту в ексклюзивному інтерв'ю «БІЗНЕС Online» розповів про переїзд в Казань і про те, як він увірвався в десятку найсильніших шахістів Росії.

20

«В цілому у мене не входить в плани залишати нашу команду, я вже живу в Казані» Фото: ruchess.ru

«Бачили СПИСОК УЧАСНИКІВ ТА ВІДРАЗУ Р І Ш И, ЩО Я ФАВОРИТ»

- Владислав, прийміть вітання з вашої недавньою перемогою на чемпіонаті Європи з бліцу. Але я звернув увагу, що ви там були беззаперечним фаворитом і в бліці, і в рапіді, а склад учасників не був таким сильним, як очікується в кінці грудня на чемпіонаті світу в Санкт-Петербурзі.

- Погоджуся, оскільки призові фонди чемпіонату Європи в македонському Скоп'є і майбутнього чемпіонату світу в Пітері колосально відрізняються один від одного. Я в Скоп'є заробив 2 тисячі євро за перемогу, а призовий фонд в Пітері буде вище раз в 30, по-моєму. Це дуже велика різниця, через що топові гросмейстери з Європи проігнорували чемпіонат Старого Світу. З еліти зі мною грали тільки чех Давид Навара, Іван Чепарінов, який змінив федерацію Болгарії на Грузію, азербайджанець Рауф Мамедов, який змінив положення холостяка на статус женатіка, як і я, до речі, плюс ще кілька сильних гравців, але в цілому еліта Європи не була представлена ​​в повному обсязі. Але серед трьох сотень учасників був широко представлений середній клас гросмейстерів з рейтингом в діапазоні 2600-2700 пунктів, тому виграти було не так-то просто.

- Судячи з підсумкового виграшу в бліці, ваша перемога далася дуже легко. Очко відриву від другого призера Чепаріновим, півтора від бронзового призера Навар - це прірва для турнірів, що розігруються за швейцарською системою, коли вам довелося «напружуватися» заради перемоги.

- Я до турніру познайомився зі складом учасників, прийшло відчуття, що я буду його фаворитом. Перший рейтинг, сама дистанція турніру в 22 партії, яка виключає несподіванки, формат бліцу, в якому я високо котируються ... всі ці фактори мене заспокоювали. І стартовий день турніру повністю виправдовував мої очікування, коли я лідирував з 9,5 очка з 10. Але в другій день почалися нічиї, а перша осічка трапилася в протистоянні з сильним азербайджанцем Гадір Гусейновим. Я обіграв його чорними фігурами, хотів розвинути успіх білими, але в обопільній цейтноті помилився і програв ... І виявив, що я вже не перший. Мене наздогнали відразу п'ять учасників турніру, треба було починати все заново. Якраз тут стався невеликий перерва, приблизно на годину, за час якого я встиг попереживати, тим більше що після перерви у мене був дуже небезпечний суперник - Давид Навара.

- Лідер збірної Чехії тільки що став срібним призером клубного чемпіонату Європи в складі місцевої команди «Нові Бар» - отже, він в хорошій ігровій формі і настрої.

- Так, а у мене на час зустрічі з ним складалася не зовсім райдужна ситуація. Я зрозумів, що якщо продовжу втрачати очки, то ризикую пролетіти повз чемпіонства. Тоді я зібрався, виграв спочатку білими фігурами, а потім він кілька нервово пішов відіграватися, і я виграв і другу партію, потім також з рахунком 2: 0 обіграв Блазі Калезич і вийшов на останній тур проти Івана Чепаріновим.

«НА ЧЕМПІОНАТІ Я ПЕРЕБУВАВ НЕ В ЗАВЖДИ НАЙКРАЩІ ФОРМІ»

- Ще одного рейтинг-фаворита турніру, який відомий тим, що довгий час був спаринг-партнером самого Веселина Топалова. І у вас з ним трапився практично фінал в фіналі.

- Так, у мене відрив від Чепаріновим становив всього пів-очка, і першу партію я грав чорними. В ендшпілі реалізував зайвий пішак і достроково став чемпіоном Європи.

- З чим вас ще раз вітаємо, після чого піде нагадування про не успішному проведенні чемпіонату Європи в рапіді. Ви там теж були фаворитом, але фінішували поза десяткою найсильніших. Чому?

- Об'єктивно кажучи, я підійшов до обох чемпіонатів не в найсильнішій формі. На бліці це відбилося в меншій мірі, оскільки там позначився запас міцності над конкурентами. У рапіді це відчути більше. Вплинуло те, що рахункова форма була не найкращою, оскільки трапилися моменти, коли надовго замислювався в партії і в підсумку прораховувався. Причому проблеми почалися на самому старті. У другому турі я програв греку з важковимовним прізвищем.

- полегшити ваше завдання - Папасімакопулос. Знаючи розвиток шахів в Греції, можна припустити, що його перемога над вами - це один з найбільших успіхів місцевих шахістів за всю історію. Тим більше що навіть після вашої перемоги цей грек посів у підсумку 101-е місце.

- Він 101-м фінішував? Да-а-а. У своє виправдання можу сказати, що я з ним грав неважливо, але він партію провів дуже сильно для свого рівня. Уже в районі 20-го ходу у нього була перевага, так як він зробив хід ферзем, мені якось не вдалося вибратися з лещат грецького товариша. Я програв, потім почав перемагати і до сьомого туру набрав 5,5 очка. Ось там і трапилися нові неприємності: спочатку програв чеху Вітезславу лазнички і потім поступився нашому шахісту В'ячеславу Тілічеевой, після чого розраховувати на медалі вже не міг.

- Рівень лазнички ще схожий з вашим, він друга дошка збірної Чехії, грає за той же самий «Нові Бор», як і Навара. Але Тілічеев ... Він же останнім часом навіть не шахами більше заробляє.

- А чим, якщо не секрет?

- Він входить в інтернет-команду сайту «Рейтинг букмекерів» разом з хокеїстом Олександром Кожевниковим, футболістом Єгором Титовим, коментаторами Нобелем Арустамяном, Костянтином Геніч, іншими словами, людьми, які роблять прогнози для ставочніков.

- Не знав про цей бік його діяльності. Тілічеев - це міцний майстер, який зараз живе в Болгарії, особливо багато не грає. Я ж почав грати з ним кілька різко, імпульсивно, хотів реабілітуватися після поразки від лазнички, хоча можна було розвинути фігури спокійніше, але зауважу, що він грав зі мною дуже сильно. До мене навіть підходили з питаннями, чи немає у мене підозри, що він користувався підказками.

«ЛЮДИ вшивати чіпи ПІД ШКІРУ, ЩОБ ОТРИМУВАТИ ПІДКАЗКИ»

- Ось як? Мені здавалося, що проблема читерства залишилася тільки в класичних шахах. У бліці і рапіді просто немає часу на те, щоб користуватися підказками.

- У бліці абсолютно точно немає, а ось в рапіді допомогу з боку можлива. Там же дається на партію побільше часу і допомога не обов'язкова протягом всієї партії, досить скористатися нею раз-два в найбільш ключові моменти партії, тому люди йдуть на різні технічні хитрощі, вшиваючи собі під шкіру електронні чіпи, через які можна отримати підказку ззовні. Чітерство - це та проблема, з якою борються в шахах, особливо на тих турнірах, які проводяться з великою кількістю учасників.

- Так, нещодавно дискваліфікували чемпіона Грузії. Але щодо Тілічеевой відмовимося від підозр, все-таки навіть перемога над вами не допомогла йому добре виступити в результаті і він фінішував в третій десятці. Та й призовий фонд виглядав настільки смішним, щоб ризикувати своєю кар'єрою і репутацією.

- Погоджуся з вами, і програш цієї партії я відніс до того, що просто невдало її розіграв.

- У озможності, саме в цей момент позначилося неписане правило для всіх шахістів: одруження негативно позначається на рейтингу.

- Ні, ні, і ще раз ні. Буду спростовувати це правило усіма силами. Уже спростував, вигравши чемпіонат Європи з бліцу, який став першим для мене турніром після одруження з Ольгою Бєлової.

- Ольга - одна з кращих шахісток Татарстану, перша дошка жіночої команди Поволзькій академії спорту. Саме академія недавно делегувала її на бал «Зірки студентського спорту», куди вона їздила в якості срібного призера літньої Універсіади. Навчання в академії зблизила вас?

- Швидше за командні чемпіонати Росії, в яких казанські команди «Ладья» грають одночасно. На одному з них ми познайомилися, а в подальшому почали приділяти один одному все більше і більше часу, переставши бути просто партнерами по одній шахової команді Татарстану.

«В АРАВІЇ БУЛО Б ВИГІДНІШЕ, АЛЕ В Пітері МЕНІ БУДЕ ПРИЄМНІШЕ»

- Шахи були присутні у вашому спільному спілкуванні?

- Звичайно, як без цього, якщо обоє з подружжя - професійні шахісти ?! Правда, Ольга поступово відходить від участі в змаганнях, граючи тільки на домашніх турнірах, що проводяться в стінах Шахової школи Казані. До речі, вона вчиться в Академії спорту на кафедрі сервісу і туризму, оскільки у нас немає спеціалізованої кафедри шахів або інтелектуальних ігор. До речі, у нас там і шахістів не так вже й багато, ще є Раиль Махмутов, один з перспективних шахістів республіки. Так ось Ольга якийсь час працювала в готельному бізнесі, а зараз почала пробувати себе в тренерській діяльності.

- Це дуже відрадно, оскільки однією з основних задач Академії спорту є виховання тренерських кадрів. Але зараз я вас трохи налякаю фактами з шахового минулого Татарстану: професійні шлюби в результаті розпалися у Аліси Галлямова, Артема Тимофєєва, покійного Андрія Харлова. Причому вдова Харлова Алія розповідала мені, що Андрій прямо біг від шахів в сімейному колі. Шлюб двох шахістів виявився міцним тільки у Раміля Хасангатіна і Юлії Машинського.

- У відповідь на це я можу перерахувати безліч щасливих сімейних дуетів з шахового світу. Той же Сергій Карякін багато в чому зобов'язаний своїми успіхами другого шлюбу з дівчиною, пов'язаної з шахами, при тому, що перша його дружина не мала до шахів ніякого відношення. Потім, в вашому списку розлучившись була Аліса Галлямова. Я знаю її чоловіка Василя Іванчука і розумію, що це дуже своєрідна людина, цілком і повністю сконцентрований на шаховій діяльності.

- До речі, в казанських командах «Ладья» є ще пара чоловік, відносини яких можна назвати дуже близькими. Це Гата Камський і Віра Небольсина. Вони вже в офіційному шлюбі?

- Не можу сказати, але знаю, що живуть вони разом.

- У США, там, де жив Камський?

- Ні, в Росії, але не в Казані.

- В кінці року вам доведеться два чемпіонати світу знову ж з бліцу і рапіду. У минулому році подібний турнір проводився в Саудівській Аравії, причому угода була підписана на три чемпіонати поспіль. Але в підсумку його проведуть в Пітері. Яке ваше ставлення до перенесення?

- Подвійне. З точки зору фінансів Аравія приємнішою. Якщо в Пітері призовий фонд буде раз в 30 більше, ніж у минулого чемпіонату Європи, то саудівці давали ще більш істотну суму - 2 мільйони доларів, в рази більше, ніж Санкт-Петербург. Але там була заковика в тому, що в Аравію не змогли приїхати шахісти Ізраїлю, а в Пітер приїдуть всі, без винятку.

- Але ж це не дискримінація на національному грунті, а питання протиріч на державному рівні, оскільки рішення саудитів стосувалося тільки шахістів Ізраїлю, а не євреїв. При всій повазі до Борису Гельфанду, Максиму Родштейн і так далі ... юдеїв в шаховому світі так багато, що їх відсутність могли й не помітити, а на скорочення призового фонду звернули увагу абсолютно все.

- Це так, але я залишаюся при своїй думці, що на турнірах повинні грати всі найсильніші. Хоча політична ситуація зараз така, що раз у раз виникають проблеми. Наприклад, дуже сильні представники шахових шкіл та Азербайджану, і Вірменії, останнім якось довелося домагатися особистого дозволу попереднього президента Вірменії Сержа Саргсяна для того, щоб брати участь в Кубку світу - 2015-го, який проходив в Баку. Пам'ятаю, що таким чином чекав дозволу, наприклад, Левон Аронян ...

- Він же Лев Аронов.

- Так. Але я висловлю особисту думку, що перенесення турніру до Пітера, по-моєму, виправданий. Саудівська Аравія поденежнее, там набагато тепліше, але мені, як сибірякові, приємніше було б грати в Пітері. Я навіть в минулому році не став залишатися в Аравії на Новий рік, зустрічаючи його з Ольгою в аеропорту Москви, оскільки прагнув скоріше повернутися додому. Від часткового до загального. Я вважаю, що міжнародна шахова федерація ФІДЕ повинна сприяти тому, щоб в її турнірах брали участь спортсмени всіх країн.

«ВІДНОСИНИ З УКРАЇНЦЯМИ ПРОДОВЖУЮТЬ ЗАЛИШАТИСЯ РОБОЧИМИ»

- А на який виток взаємин вийшли зараз шахісти Росії і України, особливо після подій в Керченській протоці?

- У нас усе ще нормальні, робочі відносини, коли після партій ми можемо обговорити якісь події, в тому числі що стосуються політики. Хоча міжнародна обстановка погіршується, але такого, щоб ми перестали спілкуватися, немає. У всякому разі, я поки не чув про відмову від традиційного рукостискання до і після партії з політичних мотивів, хоча на грунті особистих взаємовідносин таке раніше відбувалося не раз.

- На майбутніх в Пітері чемпіонатах світу ви котіруетесь дуже високо - третім в бліці і другим в рапіді. Це налаштовує на думки про призових місцях?

- Ну в рапіді я буду об'єктивно нижче, оскільки втратив у рейтингу після невдачі в Скоп'є. А в бліці ... Так, там поки вище тільки Магнус Карлсен і Аронян. Не знаю, чи приїдуть француз Вашьє-Лаграв і американець Хікару Накамура, але об'єктивно там варто побоюватися великої групи російських гросмейстерів. Грищук, Карякін, Свідлер і так далі. Що стосується моєї стартової позиції за рейтингом, то відрив від них становить 10-15 пунктів, а це дуже небагато, тому навіть своє підсумкове потрапляння в десятку я буду сприймати як об'єктивно хороший результат на даний момент, хоча метою у мене буде потрапляння до трійки в бліці. А в рапід я сподіваюся зіграти краще, ніж на чемпіонаті Європи, де посів у підсумку 12-е місце.

- Серед фаворитів ви не назвали Фабіано Каруану.

- Взагалі, не думаю, що він приїде до Пітера після фіналу в класичних шахах з Карлсеном. Об'єктивно Каруана не сильний Бліцер.

- Ви в цьому році увійшли в десятку найсильніших шахістів Росії, набравши 2709 пунктів і відстаючи якраз на 10 пунктів відразу від трьох: Андрєйкін Дмитро Володимирович, Вітюгова і Федосєєва. Якщо ви свою перевагу в рейтингу Бліцер в 10 пунктів над Грищуком, Карякіним, Свідлероом і Ко вважаєте невеликим, отже, і це відставання не можна вважати критичним?

- Ні, звичайно, воно відіграється в рамках одного вдало проведеного турніру. Але для мене куди більш важливим моментом є те, що я перейшов кордон в 2700 пунктів рейтингу в класичних шахах. Все-таки це трохи інший рівень.

- Що дає потрапляння в число шахістів з рейтингом 2700?

- В опен, великих міжнародних турнірах, тебе вже запрошують і надають «прийом», то поняття, яке у артистів позначається словом «райдер». Іншими словами, тобі оплачують переліт, проживання, харчування, іноді дають стартові, тобто гроші просто за участь в турнірі, незалежно від його результату. Це можуть бути невеликі кошти, але вже добре, що у тебе є якась зарплата, а там ти вже борешся за преміальні, в будь-якому випадку залишаючись в плюсі.

«НІКУДИ НЕ ЗБИРАЮСЯ ЙТИ З« тури »

- Підвищення вашого рейтингу позначиться на «вартості»? Наприклад, «Ладья-Казань» не може позбутися тим самим свого лідера?

- В цілому у мене не входить в плани залишати нашу команду, я вже живу в Казані, у мене дружина звідси родом, і склалися хороші відносини з федерацією шахів республіки. Скажу так, що мені вже надходили пропозиції зіграти на чемпіонаті Росії за інші команди, але я відмовився. Як і відмовився зіграти за інші команди на клубному чемпіонаті Європи, куди ми не потрапили. Поступу таку пропозицію в майбутньому - я б обговорив його з керівництвом федерації шахів Татарстану і зіграв би в разі, якби там ніхто не був проти.

- Цитата з одного з ваших минулих інтерв'ю. «Мені здається, що життя в Казані, куди я планую перебратися року через два-три, буде краще сприяти моєму шахового росту. Тут живуть хороші шахісти, у спільній роботі з якими можна прогресувати. Сподіваюся, що нам будуть влаштовувати спільні збори, зокрема, за участю в них Гати Камського. Ну і не приховую, що мені подобається і Казань, і вуз, і умови дистанційного навчання, і можливості, які він пропонує студентам ». Наскільки виправдалися ці очікування?

- Я б сказав, что смороду Вже перевіщені за рахунок Знайомство з Ольгою и мого одруження. Що стосується ПРОФЕСІЙНИХ отношений, то ми проводили Спільні заняття з Гатою Камськім перед Кубком світу 2017 року. У него дуже хороше позіційне розуміння и колосальний ШВИДКІСТЬ мислення. Я сам Досить швидка У Шахов плане, но Камській Виглядає ще швідше. Ми Працювала І, сподіваюся, продовжімо подалі роботу з Артемом Тімофєєвім, з Яким волею долі стали практично Сусідами. Вважаю, що і ці фактори вплинули на зростання мого рейтингу.

Що стосується мого навчання, то зараз я на третьому курсі навчання. У шахістів кар'єра триває довше, ніж у багатьох інших видах спорту, і часто можна її продовжувати мало не до пенсійного віку, але часом навчання може дещо затягнутися. Однак я буду ставити перед собою завдання завершити навчання, благо вчуся за профілем: педагог в сфері фізичної культури. Програма дистанційного навчання дуже виручає в звичайному графіку підготовки до змагань. Зараз, після чемпіонату світу, задумаюсь про здачу заліків та іспитів.

«Ставлення до Каспарову як до політика у мене негативне, таке ж, як до шахового діячеві» Фото: © Володимир Вяткін, РІА «Новости» «Ставлення до Каспарову як до політика у мене негативне, таке ж, як до шахового діячеві» Фото: © Володимир Вяткін, РІА «Новости»

«Карлсен ВИГЛЯДАЄ вже переситився»

- У вас була можливість стежити за матчем Карлсена і Каруани, які розігрували корону чемпіона світу?

- Звичайно, хоча і не так пильно, але кінцівки партій в класиці я бачив все. Мені дуже сподобалася шоста партія, вона вийшла просто шикарною. В цілому у кожного з претендентів була можливість виграти по партії в матчі, але не вийшло, через що вони розійшлися миром у всіх 12. Загалом матч мені видався цікавим, Каруана добре до нього підготувався, краще Магнуса. Це відчувалося по дебютам, у Каруани мотивація була набагато вище. Карлсен ж уже виграв усі що можна. Був момент, коли Карлсен був абсолютним чемпіоном світу, в класиці, бліці і рапіді. Мені здається, він вже переситився. Але зберіг у себе чемпіонську корону, оскільки довів справу до швидких шахів. І тут матч Карлсен-Каруана практично втратив будь-який інтерес, оскільки Магнус в бліці стає ще сильніше, а Фабіано, як я вже говорив, не сильний в них. Я б робив ставки зі співвідношення 80 на 20, хоча в тому ж протистоянні Карлсена і Карякіна ставив 60 на 40, оскільки Сергій теж дуже сильний і в бліці і рапіді, навіть ставав чемпіоном світу і там і там.

- У ФІДЕ змінився президент. Яке ваше особисте ставлення до цього факту?

- Аркадій Дворкович прийшов на зміну греку Макропулоса, який, по суті, усунув раніше Кірсана Ілюмжинова і останні півтора року керував міжнародною федерацією. Чи не був особисто знайомий з Макропулоса, але, чесно кажучи, він не викликав у мене довіри. Якийсь підозрілий персонаж.

- Як і всі греки в шахах. Нагадаю про ваше поразку Папасімакопулосу.

- Так-так-так (посміхається). На мій погляд, прихід до керівництва Дворковича більше дасть шахів. Все-таки сімейство Дворкович відомо в шаховому світі, завдяки особистості Володимира Дворковича, широко відомого шахового арбітра, батька Аркадія Володимировича. Та й сама його особистість, великого політика, має серйозну вагу в світі.

- А як ви ставитеся до особистості Гаррі Каспарова? Він нагадав про себе участю в недавньому опозиційному форумі «Відкритої Росії», що проходив в Литві.

- Якщо говорити про шахової діяльності Гаррі Кимовича, то вона викликає тільки повагу. Тут навіть і обговорювати нічого. А ось його політична діяльність ... Наприклад, мені чисто по-людськи зрозуміло, негативне ставлення Каспарова до Радянського Союзу, який дуже багато робив для шахістів. Саме Гаррі Кімович особисто уподобав перший секретар Компартії Азербайджану Гейдар Алієв. У дитинстві у нього все було: тренери, можливість відвідувати всесоюзні шахові школи, їздити на міжнародні турніри, і все завдяки державним структурам.

А нинішня позиція Каспарова, коли він заявляє щось на кшталт «Путін - негідник», а «Росія - головний ворог усього світу», для мене просто неприйнятна. У Росії є негативні моменти, але не можна все навколо представляти тільки в негативному світлі, особливо якщо ти її любиш і бажаєш добра. Тому ставлення до Каспарову як до політика у мене негативне, таке ж, як до шахового діячеві. Його діяльність, пов'язана з утворенням в 90-і роки ПША, професійної шахової асоціації, проведення двох паралельних циклів чемпіонатів світу, привела лише до розрухи в шаховому світі. Але тут, наскільки я розумію, Гаррі Кімович сам визнає помилковість цих кроків, про що я читав в одній з його книг. Не пам'ятаю, як це звучало дослівно, але тоді це здавалося йому цікавим процесом, про який він потім шкодував. В цілому треба визнати, що, будучи могутнім шахістом, він не є сильним організатором. Можливо, він був би корисний на посаді президента ФІДЕ, якби Гаррі Кімович переслідував інтереси шахового світу, але Каспаров, об'єктивно кажучи, завжди на перше місце ставив свої інтереси. І я особисто дуже радий, що він не став президентом ФІДЕ. Це було б сумно, особливо для розвитку російських шахів.

- відсторонити б росіян від участі в матчах за шахову корону?

- Ну, не настільки радикально, але від участі в супертурнірах - цілком. А крім того, відсторонив б людей, які йому не подобаються.

Владислав Артем'єв

Дата народження 5 березня 1998 року.

Місце народження: Омськ.

Досягнення. У класичних шахах: переможець юнацької шахової Олімпіади (2012); бронзовий призер першості Європи до 14 років (2011); переможець вищої ліги чемпіонату Росії (2015); переможець першості Росії до 20 років (2013). Входить по рейтингу в 50 найсильніших шахістів світу, в десятку найсильніших шахістів Росії.

У бліці: чемпіон Європи (2018); чемпіон Росії (2016 2017, 2018); чемпіон Росії у складі команди «Ладья» (2018); входить в десятку найсильніших у світі за рейтингом.

У рапіді: чемпіон Росії (2018).

Чому?
Він 101-м фінішував?
А чим, якщо не секрет?
Навчання в академії зблизила вас?
Звичайно, як без цього, якщо обоє з подружжя - професійні шахісти ?
Вони вже в офіційному шлюбі?
У США, там, де жив Камський?
Яке ваше ставлення до перенесення?
Це налаштовує на думки про призових місцях?
Якщо ви свою перевагу в рейтингу Бліцер в 10 пунктів над Грищуком, Карякіним, Свідлероом і Ко вважаєте невеликим, отже, і це відставання не можна вважати критичним?