Полезные материалы

Невдача AISEL, неоднозначні підсумки двох півфіналів і головні фаворити «Євробачення-2018» - ФОТО - ВІДЕО

12 травня в Лісабоні пройде фінал міжнародного пісенного конкурсу «Євробачення 2018», який вперше, починаючи з 2008 року, пройде без представника Азербайджану.

Вперше Азербайджан дебютував на «Євробаченні» в 2008 році - піонерами на міжнародному конкурсі були Ельнур Гусейнов і Самір Джавадзаде з піснею «Day after day», що принесли країні 8-е місце. З 2009-го до 2013 року Азербайджан стабільно входив в п'ятірку лідерів «Євробачення» - в 2011-му Ельдар Гасимов і Нігяр Джамал виграли конкурс, після чого країна отримала право провести його в Баку.

З 2014 року представникам Азербайджану не вдавалося потрапити в десятку кращих на конкурсі, займаючи місця в фіналі від 12 до 22, а в цьому році азербайджанська учасниця співачка AISEL і зовсім не пройшла у фінал, не зумівши зібрати потрібну кількість голосів телеглядачів і членів професійного журі у першому півфіналі.

На конкурсі AISEL виконувала пісню «X my heart», написану грецькою композитором і продюсером Дімітросом Контопулос і шведкою Сандрою Бьорман. Їх пісні в різні роки перемагали на конкурсі «Євробачення» - С.Борман автор пісні «Running scared», з якої Ельдар Гасимов і Нігяр Джамал перемогли в 2011 році, а пісня Сергія Лазарєва «You are the only one» стала кращою за підсумками глядацького голосування в 2016 році.

Чарівний конкурсний номер для AISEL поставив легендарний грецький режисер Фокас Евангелінос - саме він є постановником номерів переможців «Євробачення» Олени Папарізу і Діми Білана, а також знакових в історії конкурсу номерів Ані Лорак, Фаріда Мамедова і Сергія Лазарєва.

Але, не дивлячись на те, що з представницею Азербайджану працювала високопрофесійна команда, що мала раніше неодноразовий успіх на «Євробаченні», це не допомогло AISEL пройти у фінал.

«Дуже важко передбачити, кого виберуть глядачі і журі. Часто було так, що кращі номери не проходили в фінал. Скажу, що AISEL виступила дуже добре і все інше вже не важливо. Можливо, в усьому винна проста випадковість, не пощастило », - зазначає народний артист Азербайджану Мубаріз Тагієв, який в цьому році був головою азербайджанського експертного журі« Євробачення 2018 », підкреслюючи, що в мінус AISEL зіграв її порядковий номер виступу, так як« того , хто виступає першим, забувають, поки виступають інші півфіналісти ».

Заслужена артистка Тунзаля Агаева вважає конкурс «Євробачення» в першу і головну чергу політичним, що і позначається на голосуванні, під час якого артист і пісня залишаються на другому плані: «AISEL - чудовий артист, піаністка і композитор, і я прошу всіх, хто критикує і звинувачує її в провалі, припинити це робити. Ми повинні підтримати її, а не ображати. AISEL, я з тобою ».

Сама AISEL, коментуючи невихід у фінал «Євробачення 2018», зазначає, що передбачити конкурсний алгоритм неможливо і те, що сталося для неї є великим сюрпризом: «Я придбала величезний, ні з чим не порівнянний досвід, безліч позитивних вражень та емоцій. Зустріла багато талановитих музикантів і просто хороших людей, з яким багато чого належить зробити попереду. Для мене, як музиканта, головною метою було гідно представити країну, що я зробила на 110%. Ми зробили це, але я не в силах вплинути на хід обставин. І останнє не менш важливе, що мені хочеться підкреслити, і у що я вірю - все відбувається не просто так ».

Крім AISEL з першого півфіналу у фінал «Євробачення 2018» також не пройшли представники наступних країн - Бельгія, Білорусь, Македонія, Хорватія, Греція, Вірменія, Швейцарія і Ісландія. Щасливий квиток у фінал з першого півфіналу отримали представники Австрії, Естонії, Кіпру, Литви, Ізраїлю, Чехії, Болгарії, Албанії, Фінляндії та Ірландії.

За результатами голосування глядачів і журі в другому півфіналі наступна десятка країн буде продовжувати участь в конкурсі - Сербія, Молдова, Угорщина, Україна, Швеція, Австралія, Норвегія, Данія, Словенія і Нідерланди. А за крок від фіналу залишилися учасники з Росії, Румунії, Сан-Марино, Грузії, Польщі, Мальти, Латвії та Чорногорії.

Як бачимо, за бортом «Євробачення» цього разу, крім Азербайджану, який така доля спіткала вперше за 11 років участі в конкурсі, були такі країни пострадянського простору - Білорусь, Вірменія, Росія, Грузія, в той час як Молдові, продюсером учасників від якої є Філіп Кіркоров, і Україні вдалося пройти у фінал.

Конкурс «Євробачення» проходить щорічно, починаючи з 1956 року, і є одним з найпопулярніших неспортивних заходів у світі, з аудиторією до 600 млн глядачів. Конкурс також транслюється в Киргизстані, Казахстані, Канаді, Єгипті, Індії, Лівані, Південній Африці, Південній Кореї, США і деяких інших країнах, не дивлячись на те, що вони не беруть участь в ньому і знаходяться за межами Європи.

«Євробачення» в значній мірі вплинуло на популярність брали участь в ньому артистів - наприклад, легендарні ABBA (Швеція -1974) і Селін Діон (Швейцарія - 1988) стали всесвітньо відомими після тріумфальних виступів на пісенному конкурсі.

Дані факти зіграли чималу роль в залученні до проекту виконавців з країн пострадянського простору, які мріють про світову славу, завдяки яким географія «Євробачення» набагато розширилася, і відповідно підвищився рейтинг конкурсу. І якщо в першому «Євробаченні» в далекому 1956 році брало участь всього 7 країн, то в 2018-му в конкурсі беруть участь 43 країни, що є рекордним числом (стільки ж країн брало участь в 2008 і 2011 роках).

І якщо спочатку «Євробачення» європейські учасники готувалися ґрунтовно, то судячи з того, що відбувається на конкурсі в останні роки, видно, що європейцям він не особливо цікавий. Сьогодні багато європейських країн відправляють на конкурс мало не артистів сільській самодіяльності. Але для країн пострадянського простору, не дивлячись ні на що, «Євробачення» до сих пір залишається своєрідним музичним вікном в Європу, яка в цей раз «злила» на голосуванні телеглядачів і професійного журі практично всі пострадянські країни. Винятком стали Молдова та Україна, якої Європа вже котрий рік симпатизує. Підкреслимо, що навіть самий яскравий виступ на конкурсі і навіть перемога не відкрили виконавцям з пострадянських республік шлях на європейський музичний Олімп.

Кожен конкурс «Євробачення» супроводжується шквалом критики користувачів соціальних мереж, багато з яких вважають його «вчорашнім днем», а те, що відбувається на ньому, в тому числі і голосування глядачів і журі, називають «цирком». Особливо дістається від мережевих коментаторів фрік-учасникам і пісням, які часом не відповідають ні вчорашнім, ні сьогоднішнім музичним трендам, перетворюючи конкурс пісні в балаган.

Наприклад, Сальвадор Зібрав, який переміг на «Євробаченні 2017» з ліричною баладою «Amar Pelos Dois», вважає пісню «Toy» фаворитки конкурсу цього року нетто Барзілай жахливою.

«В минулому році люди говорили:« Тепер, коли ви виграли, все зміниться! »Я так не думаю. Можливо в майбутньому. Шоу, в якому перемагає не музика, а феєрверк мені як і раніше не подобається. YouTube подумав, що мені цікава ізраїльська пісня. Я відкрив відео і почув жахливу пісню. На щастя, в цьому році мені не потрібно нічого слухати з пісень учасників », - цитує С.Собрала португальська газета Publico.

У кожного свій смак, але саме ізраїльтянка Н.Барзілай є однією з головних фавориток «Євробачення 2018», якою букмекери пророкують перемогу - також в трійці можливих лідерів значаться кіпріотка Елені Фурейра і дует з Франції «Madame Monsieur».

Представниця Азербайджану AISEL права, алгоритм конкурсу «Євробачення» передбачити неможливо. Але дуже хочеться, щоб у конкурсі пісні, але ж саме так себе позиціонує це телешоу, перемогла музика, а не феєрверк.

Фелікс Вишневецький, Г.Р.