Полезные материалы

Закон про індексацію заробітної плати є, але він не діє

Закон про індексацію заробітної плати є, але він не діє
Економіка


2018 Березень 20 (вівторок) 20:01:50

З початку лютого президент Ільхам Алієв подпис ив а ет розпорядження про підвищення виплачуваних населенню пенсій, допомог і заробітної плати в середньому на 10%. Якби Закон "Про б індексації грошових доходів і вкладів громадян в Азербайджанській Республіці" діяв, то не тільки трудові е пенсії та, як це зараз має місце, але і ті, хто отримує заробітну ую плат у з держбюджету, працює як в государственн их , так і в приват их підприємствах, - кожен, чий щомісячний грошови й дохід нижче 4 -кратного розміру мінімальної заробітної плати (на 1 січня 520 манатів) був би захищений від збунтувалася інфляції. Зараз в Азербайджані якраз стільки становить середньомісячна заробітна плата.

Відданий забуттю закон А. Ельчібея

17 червня 1992 року, в найважчий час, коли суспільно-політична ситуація в країні була напружена до межі, новообраний президент Абульфаз Ельчибей підписав закон, який служив інтересам найширших верств населення. Закон "Про індексацію грошових доходів і вкладів громадян в Азербайджанській Республіці" http://www.e-qanun.az/framework/7211 в силі і до цього дня. Було б несправедливо сказати, що встановилася в 1993 році нова влада (в тому році в країні офіційний зростання цін склало 1229,1%, в 1994 році - 1763,5% - ред.) Забула про його існування: до сих пір в закон 11 раз вносили поправки. А в останній раз в травні 2017 року законі зроблені косметичні зміни http://e-qanun.az/framework/35907 .

Чим вище мінімальна заробітна плата (МЗП), тим більша кількість працюючих осіб буде охоплено законом. Тому що, законом межі індексації обмежуються рівнем МЗП. Може бути, саме тому уряд, виходячи з перспективи, обережно збільшує розмір мінімальної зарплати. Експерти кажуть, що в даний час МЗП служить службу при підрахунку податків і соціальних страхових виплат.

Наприклад, якщо в цьому році уряд проіндексував б зарплати відповідно до інфляції, то наскільки виріс би заробіток? Спробуємо простими розрахунками знайти відповідь на це питання. Закон передбачає індексацію платні відповідно до мінімальною зарплатою. Наприклад, дохід працівників з місячним окладом у 130 манатів повинен був вирости до 100% інфляції, тобто на 16 манатів 77 гяпіков. Знецінює зарплата осіб, чий дохід менше 2-кратного розміру МЗП, зросла б в обсязі 80% річної інфляції тобто максимум на 26,84 манатів. При зарплаті менше 3-кратного розміру мінімальної зарплати його зростання склало б в розмірі 60%, а при заробіток менше 4-кратного рівня МЗП - в 40% обсягу інфляції. Закон не захищає від інфляції тих, хто отримує вищу заробітну плату. А в даному випадку уряд і більшість приватних компаній як би не помічають зростання цін на споживчому ринку.

Якби закон був би законом ...

Відповідно до закону, заробітна плата індексується в тому випадку, якщо зростання цін на споживчому ринку перевищив 5%. B 2017 році офіційна інфляція становила 12,9%, а в 2016 - в межах 12,4%. B попередні 4 роки подорожчання не так сильно позначилося на сімейному бюджеті: ціни в середньому виросли на 1,1-4%. За останні роки найвищий ріст цін відзначений в 2007 (16,7%) і 2008 (20,8%) роках. Однак і тоді як уряд не індексувало зарплати, так і громадяни не вимагали від нього виконання закону.

Правда, за ці роки розпорядженнями президента посадові оклади працівників організацій, що фінансуються з державного бюджету, були кілька разів переглянуто. Та й в цьому році рішенням уряду в деяких бюджетних організаціях були переглянуті зарплати тих, хто отримував її за низькою тарифною сіткою http://cabmin.gov.az/page/doc/2680 . Але це була не загальна індексація заробітку і була пов'язана з підвищенням мінімальної заробітної плати з 116 манатів до 130 манатів http://president.az/articles/26593 . Зростання зарплати був передбачений для тих, хто отримував платню з держбюджету по 1-4 тарифної ставки Єдиної Тарифної Сітки (ЄТС). B державному секторі заробітна плата настільки низька, що навіть після цього підвищення законом про індексацію могли скористатися ті, хто отримував зарплату по 18 ставками з 19-ставочние ЄТС. Платня за 18-й тарифної ставки становить 486 манатів http://e-qanun.az/framework/32269 . Необхідно було провести індексацію окладу (до 17-ї ставки ЄТС) і більшості працівників, зайнятих на фінансуються з державного бюджету підприємствах і в організаціях, що знаходяться в підпорядкуванні Національної академії наук Азербайджану (Нана) і її Нахчиванської і Гянджінського наукових підрозділів.

Фікрет Юсифов: "Уряд обережно ічает"

Колишній міністр фінансів Фікрет Юсифов вважає, що однією з причин події в 1998 році дефолту Росії - єдина держава на пострадянському просторі, яке індексує грошові доходи - було проведення в цій країні даної політики. На його думку, індексація заробітної плати відповідно до інфляційних межами практично нереальна, тому що "підвищення призводить до нової хвилі інфляції". Тому в Азербайджані, починаючи з дня його прийняття і аж до сьогоднішнього дня основні положення Закону "Про індексацію" не задіяні. "Після зниження інфляційних меж до нормального рівня переглянути і зменшити підвищені при індексації зарплати неможливо. Тому в питаннях, пов'язаних з індексацією заробітної плати і пенсій, допускати помилки не можна. І з цієї точки зору, уряд підходить до зазначеного питання з обережністю", - сказав екс-міністр фінансів і запропонував переглянути і "привести у відповідність з що відбулися в сучасну епоху економічними процесами" багато статей цього закону, прийнятого ще 25 років тому.

"Уряд підвищував про зарплат и і не виходячи з це го закон а"

Економіст Азер Мехтієв не поділяє думки про те, що індексація заробітної плати може стати фактором повторного породження інфляції. На його думку, до такого результату може привести тільки гіперінфляція. А 10-15% -ва "інфляційна корекція" не в силах викликати ефект чергового подорожчання.

"Хоча в період великих нафтових доходів уряд не спиралося на цей закон, при прийнятті бюджету на черговий рік воно на 10-15% підвищувало заробітну плату працівників бюджетних організацій. Однак пізніше і цей механізм був скасований. Застосування коригування заробітної плати відповідно до рівня інфляції - один важливих питань. Правда, приватний сектор вносить зміни в заробітну плату працівників в залежності від рівня доходів і витрат. Але в бюджетних організаціях це можна зробити тільки на основі закону і врахування при складанні бюджету ". Такої думки дотримується Азер Мехтієв.

Закон також передбачає індексацію соціальних допомог (сім'ям з дітьми, по безробіттю, при скороченні штатів, тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та інші посібники). Юрист Ельнур Алієв каже, що відповідно до Закону "Про соціальні допомоги", їх розмір визначається президентом і індексується не рідше одного разу на рік. А на практиці це здійснюється у формі перегляду чи збільшення суми президентом. B востаннє соціальну допомогу були підвищені на 10% з 1 лютого 2016 року указом президента Ільхама Алієва "з метою поліпшення добробуту і посилення соціального захисту населення" http://www.president.az/articles/17538 .

Цікаво, що на початку цього року кабінет міністрів вніс зміни в "Методичні вказівки про порядок індексації грошових доходів населення у зв'язку із зростанням цін на споживчі товари і послуги" http://e-qanun.az/framework/37690 . Цим рішенням індексація допомоги по безробіттю була скасована. B якості підстави для прийняття даного рішення називається вступив в силу з 1 січня 2018 року Закон "Про страхування безробіття".

Структура мінімального споживчого кошика, використовуваної при підрахунку інфляції, розглядається за участю Конфедерації професійних спілок Азербайджану https://goo.gl/UmeCLh . Однак Конфедерація, яка взяла на себе місію захисту трудових і соціальних прав працівників, не відповіла на питання ІА Туран, пов'язані з індексацією заробітної плати.

Досвід індексації Туреччини

B відміну від Азербайджану, в Туреччині велика частина населення (державні службовці, які працюють за контрактом, безробітні, пенсіонери) в певній мірі застраховані від підвищення цін. B цій країні заробітна плата та інші виплати підвищуються раз на півроку за погодженням з профспілками. B першій половині 2017 року Туреччини заробітна плата чиновників зросла на 3%, а в другому півріччі - на 6,92% https://goo.gl/RvLu25 . І в цьому році зарплати будуть переглянуті.

B Законі "Про індексацію грошових доходів і вкладів громадян в Азербайджанській Республіці", розробленому на основі законодавчого досвіду Туреччини, говориться, що його порушення тягне за собою дисциплінарну, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до законодавства. Однак закон працює як "кульгава кінь".

125 щасливий чиков

... B кінці минулого року в ході обговорення в парламенті проекту Держбюджету депутат Міллі меджлісу (ММ), заступник виконавчого секретаря ПЕА Сиявуш Новрузов запропонував збільшити зарплату депутатів, порівнявши її з окладом начальників управлінь поліції і прокурорів https://apa.az/daxili_siyaset/siyavus-novruzov-deputatlarin-maasi-artirilmalidir-5966.html . Після затвердження бюджету главою держави стало відомо, що мрія депутатів про підвищення зарплати, здається, здійснилася. Правда, поки це не підтверджено офіційно. Але відомо й те, що після обговорень в уряді витрати ММ були збільшені на 1,2 млн. Манатів. B цілому, витрати на утримання ММ (25,4 млн. Манатів) зросли на 2 млн. Манатів в порівнянні з аналогічним показником 2017 року. Це підвищення не має ніякого відношення до Закону "Про індексацію грошових доходів і вкладів громадян в Азербайджанській Республіці". Як і інші члени суспільства, що представляють його 125 депутатів також забули про цей закон.

Наприклад, якщо в цьому році уряд проіндексував б зарплати відповідно до інфляції, то наскільки виріс би заробіток?