Полезные материалы

Їздити дорого: Коли в Україні подешевшає бензин?

  1. Новини по темі
  2. Новини по темі
  3. Новини по темі

Фото з відкритих джерел

Світові ціни на нафту стрімко знижуються, що закономірно повинно привести до здешевлення бензину і в Україні. Однак експерти попереджають, що це можливо тільки при стабільності національної валюти

На тлі перевиробництва нафти в світі її вартість б'є багаторічні антирекорди. Зокрема, 21 грудня нафта марки Brent на Лондонській фондовій біржі торгувалася за ціною 36,18 дол. За барель, що стало мінімумом за останні 11 років. На тлі зниження цін на нафту в світі відповідно дешевшають і нафтопродукти. У той же час в Україні вартість палива залишається стабільно високою.

Новини по темі

Новини по темі

фактори зростання

За словами директора консалтингової групи "А-95" Сергія Куюна, основною причиною того, що українські автомобілісти не відчувають зниження вартості нафти, заправляючись на вітчизняних АЗС, є девальвація гривні. З 2013 року національна валюта подешевшала практично в 3 рази - з 8 до 24 грн за дол., Що повністю нівелювало ефект від зниження цін на нафту.

"З огляду на, що Україна імпортує нафтопродукти, валютна складова у вартості пального на українських АЗС становить близько 85%. Тому, звичайно, девальвація гривні зробила величезний вплив на вартість палива в країні. Нам виключно пощастило, що на тлі падіння нацвалюти падає і ціна на нафту . Тому що якби на сьогодні ми мали ціну на нафту в 100 дол. за барель, як було раніше, то бензин сьогодні коштував би 35 грн за літр ", - говорить Куюн.

Крім девальвації гривні, за словами експерта, на подорожчання бензину в поточному році вплинуло і податкове нововведення від українського уряду. А саме - 5% -вий податок з роздрібного товарообігу підакцизних товарів, у тому числі нафтопродуктів.

"Несподівано для всіх у бюджеті на 2015 рік з'явився так званий другий акциз. Причому ця норма взагалі була прийнята без будь-яких попередніх обговорень або анонсів. А при ціні бензину в 20 грн 5% -ний збір - це близько 1 грн на кожному літрі , тобто має велике значення для споживача ", - пояснює Куюн.

обвал продажів

Значне подорожчання палива в Україні прогнозовано призвело і до істотного зниження продажів нафтопродуктів в країні. За оцінками аналітика консалтингової компанії UPECO Олександра Сіренка, продажу бензину в 2014 році знизилися приблизно на чверть, а дизпалива - на 15%. "У поточному році в порівнянні з 2014-м АЗС продали ще приблизно на 20% менше палива", - говорить він.

Новини по темі

Новини по темі

При цьому експерт відзначає, що такий значний обвал продажів змусив учасників ринку активізувати боротьбу за клієнта.

"Ця боротьба проявляється в знижки, акції, програми лояльності, бонуси і т. Д. Так, зараз ми не бачимо, щоб мережі АЗС часто розігрували машини, але кави наливають, знижку в 1-2 грн при одноразовій заправці певної кількості палива надають. тобто можна сказати, що оператори ринку дійсно вдарилися в запеклий маркетинг ", - пояснює Сіренко.

пора дешевшати

У той же час експерти впевнені, що зараз, на тлі більш-менш стабільною гривні і обвалу вартості нафти в світі, учасники ринку можуть і навіть зобов'язані знижувати ціни на свою продукцію.

За словами Куюна, український ринок реагує на зміну вартості нафти в світі приблизно через 2-3 тижні, тому здешевлення нафтопродуктів в країні може відбутися ще до Нового року.

"З огляду на досить відчутного здешевлення вартості нафти в світі, я думаю, що ще в цьому році ціни на пальне в Україні знизяться приблизно на 0,5-1 грн за літр. Найбільшими темпами буде дешевшати дизельне паливо і скраплений газ. По бензину зниження вартості буде трохи менше, але зараз ціна взагалі не повинна перевищувати 20 грн за літр ", - стверджує Куюн.

Ще більшого здешевлення палива очікує Сіренко, який стверджує, що на сьогоднішній день є всі підстави, щоб бензин і дизпаливо подешевшали хоча б на 2-3 грн за літр.

"Адже на сьогоднішній день в будь-якій точці України, в тому числі в столиці, можна купити оптом 95-й бензин по 15 грн за літр, а дизпаливо - по 13 грн за літр. При цьому, перемикаючи увагу на стели деяких АЗС, ми бачимо дизель по 18 грн за літр, а бензин - майже по 21 грн за літр. у мене питання: у нас дійсно маржа операторів АЗС повинна становити 6 грн або ми можемо повернути її до тих середніх показників, які були в попередні роки? " - дивується Сіренко.

Нафта падає - акцизи зростають

Що ж стосується року наступного, то будь-які прогнози щодо цін на бензин в Україні, за словами експертів, - справа невдячна. Як зазначає Куюн, в першу чергу вартість нафтопродуктів в Україні буде залежати від курсу гривні, прогнозувати який зараз не береться ніхто. "А ось ціни на нафту, на думку світових аналітиків, в 2016 році будуть залишатися на низькому рівні, що при стабільності національної валюти дає надію, що і вартість бензину, як мінімум, не буде рости", - говорить експерт.

У свою чергу Сіренко додає, що вартість нафти в 2016 році може обвалитися ще більш істотно - аж до 20 дол. За барель. При цьому він сподівається, що завдяки цьому істотно подешевшає і бензин в Україні.

Новини по темі

Новини по темі

"За умови, що ціни на нафту впадуть до 20 дол. За барель, протягом 2016 року у українських АЗС можна було б побачити ціну бензину в 16 грн за літр. Об'єктивні обставини для цього є", - вважає Сіренко.

Разом з тим, посилаючись на досвід попередніх періодів істотного зниження цін на нафту в світі, експерт зазначає, що мережі автозаправних станцій в Україні завжди дуже неохоче знижували ціни. Тому не виключено, що і в цей раз автолюбителів вони не порадують.

Тим більше, що прийняті напередодні Верховною Радою зміни до Податкового кодексу передбачають чергове збільшення акцизу на паливо в Україні на 13%. Таким чином, для бензину ставка зросте з 202 євро за тонну до 228 євро за тонну. Також прийнятий закон містить ряд норм щодо посилення контролю сплати акцизного збору з нафтопродуктів. Все це, на думку експертів, частково нівелює ефект від здешевлення нафти і відіб'ється і на вартості нафтопродуктів на українських АЗС.

Олександр Самойлов

Мене питання: у нас дійсно маржа операторів АЗС повинна становити 6 грн або ми можемо повернути її до тих середніх показників, які були в попередні роки?