Полезные материалы

Статті, Як оцінити екстер'єр коня

Як оцінити екстер'єр коня

Можна виділити п'ять основних критеріїв для оцінки екстер'єру коня:

    1. Баланс (співвідношення частин тіла коня);

    2. Структурна правильність (постав ніг);

    3. Руху;

    4. Мускулатура;

    5. Статевий / породний тип.

Баланс є важливим аспектом для оцінки при вивченні будови коні. Він забезпечує якість рухів коня і багато в чому визначається її скелетної структурою. Баланс передбачає рівномірний розподіл мускулатури і ваги коня від переду до заду, від лінії верху до лінії низу і від однієї сторони до іншої. Він не залежить від маси коня. В його основі - правильні кути і пропорції різних частин тіла. Кінь може бути легкою або важкою, і вона буде вважатися збалансованої, якщо її скелетна структура дозволяє рівномірно розподіляти наявний вага. Правильний баланс дозволяє коні нести себе так, щоб забезпечити легку маневреність, велику потужність і більш плавні рухи.

Структурна правильність має вирішальне значення для збереження коні в цілості, а також забезпечує правильність і чистоту руху. Вона визначається як правильна структура і вирівняність скелета (особливо це стосується кінцівок). Структурна правильність тісно пов'язана з балансом і впливає на хід коня.

Рухи говорять нам про те, як кінь пересувається. Оцінюються як чистота, так і якість руху.

Мускулатура при оцінці будови коні не так важлива, як баланс і структурна правильність. Кількість, якість і розподіл м'язів оцінюються при погляді на коня з боків, спереду і ззаду.

Оцінюючи породний і статевої тип, з'ясовують, наскільки добре у коня виражені породні і статеві ознаки. Більшість порід мають унікальні якості, за допомогою яких можна ідентифікувати їх представників. Оцінюючи кінь по типу, експерт з'ясовує, наскільки вона наближена до «ідеального» представнику породи. Цей критерій має особливе значення для коней, які беруть участь в шоу, де оцінюється породность.

1. Збалансована чи кінь?

Першим пріоритетом при погляді на коня є визначення її збалансованості. Кінь повинна нести однакову вагу на переду і заду, а також по лініях верхньої та нижньої частини. Це визначається її скелетної структурою, яка дозволяє зберігати правильні пропорції частин тіла коня. Шия, плече, спина і стегно повинні бути приблизно однакової довжини, а верхня лінія коня повинна бути коротше, ніж нижня (рис. 1).

Мал. 1. Кінь з ідеальним балансом. Все суцільні білі лінії приблизно рівні по довжині. Пунктирна біла лінія (довжина лінії верху) коротше, ніж пунктирна фіолетова лінія (довжина лінії низу).

Загальним недоліком, який негативно впливає на баланс коні, є спина, занадто довга в порівнянні з шиєю і стегном.

Важливим співвідношенням, яке слід враховувати при аналізі балансу, є ставлення лінії верху до лінії низу. Лінія верху вимірюється від холки до попереку, лінія низу - від точки під животом між передніми ногами коня до точки, що знаходиться приблизно на рівні колінного суглоба (рис. 2). Більш довга лінія верху вказує на те, що у коня довга, слабка спина (довга спина нерідко буває погано обмускуленность). Довга лінія спини ускладнює коні завдання підведення заду в русі, а роль підведення заду переоцінити складно. Якщо кінь не може добре підводити задні ноги під корпус, її вага зсувається на перед. Тим самим зменшується потужність і маневреність, коні, яка, крім іншого, стає більш тряскою під сідлом.

Мал. 2. У коня на фотографії вище хороший екстер'єр - лінія верху коротше лінії низу. Нижче - кінь з довгою і слабкою спиною (лінії верху і низу мають однакову довжину).

Наступний важливий критерій збалансованості - висота крупа і холки, яка повинна бути приблизно однаковою. У коня може спостерігатися більш високе положення холки, ніж крупа, але без суттєвого впливу на баланс.

Якщо кінь «перебудована» (загривок розташована нижче крупа), більше ваги буде зрушено на перед. Така кінь втрачає в маневреності і імпульсі (рис. 3). Зсув ваги на перед у майбутньому може привести до появи кульгавості.

Оцінюючи молодих коней, треба пам'ятати, що вони будуть рости вгору швидше в області крупа, ніж в області холки. От'емишей, однорічні та дворічні можуть бути "перестроєними", але загривок у міру дорослішання цілком ймовірно наздожене круп по висоті.

Мал. 3. Кінь на верхній фотографії збалансована. Нижче - "перебудована" кінь (круп вище рівня холки).

Аналізуючи збалансованість, потрібно оцінювати і глибину обхвату в області серця - це важливий показник можливості організму коня вміщати в себе серце, легені та інші життєво важливі органи. Бажано, щоб кінь мала глибокий обхват. Якщо ми проведемо лінії від холки до низу грудної клітини і від низу грудної клітини до землі, вони повинні бути приблизно однакової довжини. Вони також повинні бути довшими лінії обхвату паху (рис. 4).

Мал. 4. Глибина обхвату в області серця - це міра можливостей організму. В ідеалі вона (біла лінія) повинна бути приблизно такою ж, як довжина від грудей до землі (синя пунктирна лінія) і перевищувати глибину в області паху (червона лінія).

Пропорції, які слід враховувати при визначенні балансу

Визначаючи, збалансована кінь, важливо вивчити деякі співвідношення і кути її тіла. Один з них - нахил плеча коня.

Нахил плеча тісно пов'язаний з іншими частинами тіла і пропорціями, такими як довжина спини і шиї. Він вимірюється кутом лопатки коні (зазвичай проводиться завмер від верху лопатки в точці, що знаходиться близько холки, до точки плеча).

Якщо ми намалюємо дві лінії (одну - від верху лопатки до точки плеча, другу - від верху лопатки вниз, перпендикулярно землі), то кут нахилу плеча в ідеалі повинен складати близько 45 градусів (рис. 5).

Нахил плеча безпосередньо впливає на довжину кроку коня і його плавність. Занадто пряме плече заважає коні легко виносити вперед передні ноги і, отже, її крок - короткий і різкий. Коні з красиво нахиленим плечем мають вільний плавний, гладкий, довгий крок, так як можуть виносити передні ноги далеко вперед.

Коні з красиво нахиленим плечем мають вільний плавний, гладкий, довгий крок, так як можуть виносити передні ноги далеко вперед

Мал. 5. У коня на першій фотографії більш ідеальне плече (кут нахилу близько 45 градусів). У коня на фотографії нижче - куди більш круте, пряме плече.

На плече також впливають форма і основні точки виходу шиї. На рис. 6c показано бажане відношення довжини верхньої та нижньої лінії шиї, яке становить 2: 1. Кінь на рис. 6а володіє низьким виходом шиї (біла стрілка), її шия не така довга і витончена, крім того, у неї більш пряме плече. У коня на рис. 6b вихід шиї високий.

6b вихід шиї високий

Мал. 6а.

6а

Мал. 6b.

6b

Мал. 6c.

Нахил плеча сильно впливає на зовнішній вигляд шиї коня. У коня з крутим плечем загривок часто переходить в шию в точці, розташованій набагато ближче, ніж у коня з хорошим нахилом плеча. В результаті ми отримуємо кінь з коротшою лінією шиї і довшою спиною. Через довшою спини у такого коня як більш короткий крок, так і зрушений на перед вага. Коротка шия зазвичай є небажаною характеристикою, оскільки вона є причиною недостатньої гнучкості шиї, а також, як правило, пов'язана з прямим плечем.

Ще один важливий момент, який необхідно враховувати при вивченні шиї і плеча коні - то, як шия виходить з грудної клітини на рівні плечей. Кращий високий вихід - це забезпечує хороший нахил плеча, шия стає більш витонченою. Якщо вихід шиї низький, шия стає важчою в підставі, плече, як правило, пряме.

Не можна забувати і про ставлення довжини верхньої лінії шиї до нижньої. Верхня лінія шиї вимірюється від потилиці до холки, а нижня - від горла до плеча. Ідеальне співвідношення - 2: 1. Це дозволяє коні мати більш похиле плече (загривок при цьому зрушена далі, за точку плеча), згинатися в потилиці і округляти шию (рис. 6b).

Шию коня з довшою лінією низу називають "оленячої". Ця риса екстер'єру небажана, оскільки зазвичай пов'язана з прямим плечем і відсутністю гнучкості та здатності до опускання голови.

При огляді шиї коня важливо враховувати ставлення ділянки з'єднання голови і шиї до довжини голови. З'єднання голови і шиї вимірюється від потилиці до нижньої щелепи і має бути приблизно в половину менше довжини голови коня (лінія від потилиці до хропіння). Якщо у коня товсте горло, це обмежує її здатність згинатися в потилиці. Такі коні, якщо зігнути їх шию в потилиці і наблизити ніс до вертикалі, можуть зазнавати труднощів при диханні.

Мал. 7. Кінь з витонченим з'єднання голови і шиї. Відстань від потилиці до нижньої щелепи менше відстані від потилиці до хропіння.

Важливі фактори в оцінці екстер'єру коня - довжина і нахил стегна. Стегно коні має бути приблизно такої ж довжини, як і її спина.

Чим більше стегно, тим краще - більше енергії, більше м'язів, що просувають коня вперед. Практично у всіх дисциплінах кінного спорту коня демонструють руху, що вимагають сили і потужності. Чим більше стегно і чим краще воно сформоване, тим більше воно буде давати потужності.

В ідеалі кінь повинен мати «красиво нахилені» стегно і круп. Нахил стегна повинен бути приблизно таким же, як і нахил плеча. У коня з дуже вертикальним стегном будуть проблеми з підведенням задніх ніг під корпус, в той час як у коня з дуже крутим нахилом стегна ( "свіслий круп") не буде можливості рухатися так, щоб створювати необхідну потужність. Крім того, стегно повинно досить низько з'єднуватися з гомілкою.

Крім того, стегно повинно досить низько з'єднуватися з гомілкою

Мал. 8. Придивіться до кутів тазостегнового суглоба. На зображенні зліва гарне стегно (хороший кут і хороша довжина), праворуч - дуже короткий, круте стегно.

Наскільки важлива голова при оцінці балансу?

Основна функція голови з точки зору руху коня - маятником для балансування. Тому важливо, щоб голова була пропорційна іншим частинам тіла коня. Голова коня занадто важка (якщо враховувати довжину її шиї) - таких пропорцій немає більше ні в однієї тварини. Важить вона в середньому 18 кг. Якщо шия має належну довжину, а голова пропорційна розміру інших частин тіла, вона може функціонувати в якості балансира під час руху.

Незважаючи на те, що оцінка голови важлива, як з точки зору пропорційності, так і з точки зору витонченості, треба розуміти, що голова не така критична при визначенні збалансованості, як інші раніше обговорювалися пропорції. Пропорційність і привабливість голови не повинні мати пріоритет перед іншими характеристиками балансу або структурної правильності.

Мал. 9. Зверху - ідеальна голова (зверніть увагу на відстань між очима і положенням очей відносно голови). Знизу - голова занадто вузька по відношенню до її довжині.

Хорошим прикладом дисбалансу є "хитання" головою кульгавий конем. Коли кінь шкутильгає на передню ногу, вона використовує голову, щоб витягати тіло вгору (піднімає її і тягне в бік, протилежний пошкодженої нозі). Коли кінь шкутильгає на задню ногу, вона опускає голову і тягне її в сторону, протилежну кульгавий задній нозі. В обох випадках голова працює як маятник, знімаючи частину ваги з пошкодженої ноги.

Оскільки кінь використовує голову для рівноваги, важливо, щоб її вага була пропорційний тілу. Коли у коня занадто важка голова, вона, як правило, не здатна зняти вага з переду (так їй буде важко досягти успіху в спорті).

«Ідеальні» голови у представників різних порід дещо відрізняються, але основні принципи, що стосуються їх розміру і форми, досить універсальні. Відстань від потилиці до середини лінії, проведеної між очима, має становити половину лінії, проведеної від середини лінії, між очима до середини лінії, проведеної між ніздрів (очі повинні розташовуватися приблизно на одну третину відстані від потилиці до ніздрів). Ширина голови коня від зовнішнього краю одного ока до зовнішнього краю іншого повинна бути приблизно такою ж, як відстань від потилиці до горизонтальної лінії, проведеної між очима. Така будова не тільки привабливо, але і фізіологічно.

Загальні структурні характеристики голови, які, як правило, вважаються вадами - це горбоносість і важка щелепа. При горбоноса лицьова сторона голови закруглена (рис. 10.2). Це звичайно не впливає на робочі якості коні, хоча така голова може бути важкою. Важка (занадто велика) щелепу робить голову коня менш привабливою, додає вагу і заважає коні згинатися в потилиці.

Важка (занадто велика) щелепу робить голову коня менш привабливою, додає вагу і заважає коні згинатися в потилиці

Мал. 10. Вище - красива, вишукана форма голови. Нижче - злегка горбоноса голова.

Наступні фактори - розмір ніздрів і розмір і форма очей.

Ніздрі повинні бути великими і круглими, щоб забезпечувати максимальне споживання кисню, коли кінь працює і важко дихає. Також бажано, щоб кінь мала великі темні очі, розташовані далеко один від одного на зовнішніх сторонах голови - це забезпечить їй хороший зір.

Щоб зрозуміти важливість розміщення і розміру очей, потрібно знати про полі зору коні. У коней монокулярний зір розвинене більше, ніж бінокулярний. Кінь добре бачить кожну картинку кожним оком (монокулярний зір), але погано бачить обома очима те, що знаходиться перед нею (обмежене бінокулярний зір). Саме тому кінь з маленькими і / або розташованими дуже близько один до одного очима має обмежене поле зору.

Саме тому кінь з маленькими і / або розташованими дуже близько один до одного очима має обмежене поле зору

Мал. 11. Поле зору коні. Бінокулярний зір. Монокулярний зір. сліпа зона

2. Як оцінити структурну правильність?

Структурна правильність коні визначається головним чином структурою і положенням кісток її кінцівок. Ноги коня мають найважливіше значення в будь-який кінної дисципліни. Немає ніг - немає коня. Будь екстер'єрний дефект викликає відхилення в тому, як кінь поглинає удари об землю під час руху. Екстер'єрні дефекти впливають на спосіб пересування коні, а також (з часом) можуть провокувати появу кульгавості через надмірне напруження, яке з'являється в певних ділянках тіла під час спортивних навантажень.

Кінь несе близько 65% своєї ваги на передніх ногах, тим самим передні ноги більш схильні до травм, викликаним фізичними ушкодженнями або струсами від ударів ніг об землю. Екстер'єрні дефекти впливають на виникнення відхилень в тому, як кінь рухається і як вона ставить копита на землю, вони впливають на те, як сила від удару об грунт переміщується вгору по нозі. Чим більше структурно правильні ноги коня, тим більш рівномірно розподіляється вплив і тим менше ймовірність того, що у коня буде травмуватися, отримуючи хронічні або гострі захворювання.

Будова передніх ніг

При аналізі екстер'єру ніг коня важливо оглянути коня збоку, спереду і ззаду.

Коли ви оглядаєте ноги коня спереду (обличчям до неї), ви повинні мати можливість провести лінію від плеча вниз до землі, яка розділить ногу навпіл (рис. 12). Копито і коліно (зап'ясті) повинні дивитися вперед, а пряма лінія від плеча повинна ділити їх чітко навпіл. Ширина копит в області підошви повинна бути приблизно рівною ширині ноги на виході її з грудної клітини. Відхилення від цього співвідношення викликають додаткові навантаження на різні відділи ніг.

Відхилення від цього співвідношення викликають додаткові навантаження на різні відділи ніг

Мал. 12. Екстер'єр передніх ніг (постав) визначається при огляді спереду. Зліва - направо: ідеальний постав; размет; вигнутий назовні постав; вузька груди і размет; вузький постав; Х-подібний постав; клишоногість. Лінія, проведена від точки плеча коня, повинна проходити через центр ліктя, зап'ястного і путового суглобів і копита.

Важливо розуміти, що будь-які екстер'єрні дефекти можуть стати причиною кульгавості, тому що вони викликають надмірний тиск, який зосереджується на певній ділянці ноги. Так коні з вузьким поставом ставлять копито на зовнішню бічну стінку. Відповідне збільшення тиску на неї може привести до виникнення таких дефектів як жабка, окостеніння копитних хрящів і травми п'яти. Інша сторона медалі: коні з широким поставом ступають на внутрішню частину копита. Вага перерозподіляється на цю область, що може спричинити розвиток жабки і окостеніння копитних хрящів.

Дефекти зовнішнього вигляду колін (зап'ясть) - вигнутий назовні постав, х-образний постав і т.д. - викликають підвищену напругу в запястном суглобі і прикріпленим до нього зв'язкам і сухожиллям. При х-образному поставе (коліна розгорнуті всередину) кінь вивертає п'ясткової кістки, Путова суглоб і бабку. Це заважає рівномірному розподілу навантаження при ударі копита об землю. Область, яка поглинає б о більшу частину удару, пошкоджується. Кінь робить нерівномірні рухи ногами.

Ноги коня слід оглядаті и збоку (рис. 13). Уявно пряма лінія, проведена вниз від центру лопатки, винна проходити через передній край колена и діліті збирає навпіл. Можуть спостерігатися такі дефекти, як підставлені або відставлені ноги.

Якщо ноги відставлені, кінь буде ставити їх, занадто виносячи вперед, чинячи тиск на копито, зап'ястний і Путова суглоби (коні доведеться вигинати їх назовні). Такий постав викликаний дефектами екстер'єру і може провокувати появу болю в копитах.

Кінь підперті ногами буде ставити копита далі під корпус, що підвищить навантаження на зв'язки і сухожилля ніг. Це також змусить кінь переносити більше ваги на перед. Кінь може кульгати і / або часто спотикатися, її кроки стають короткими і неритмічними.

Важливо зрозуміти, чи має місце недолік екстер'єру коня, або ж вона просто вибрала для себе такий спосіб стояти. Переконайтеся, що кінь стоїть природно і прямо, перш ніж зробити висновок, що вона підставляє або відставляє передні ноги (деякі коні можуть прийняти подібну позу, тому що їх неправильно поставили, деякі можуть страждати від того чи іншого захворювання і, приймаючи певну позу, намагаються полегшити біль).

Два інших вад, які можна побачити, стоячи збоку від коня, - це запала пясть і козинец. Якщо пряма лінія не ділить коліно навпіл і проходить попереду нього (тобто коліно виглядає вигнутим у зворотний бік), це називається запала пясть. Цей недолік вважається найбільш проблематичним з двох, оскільки він викликає надмірне навантаження на зв'язки і сухожилля ніг, а також тиск на передню частину зап'ястного суглоба, що робить кінь більш схильною до захворювання на артроз зап'ястного суглоба. Якщо лінія проходить позаду коліна, коліно здається зігнутим навіть тоді, коли кінь стоїть, спираючись на передні ноги всією вагою, це називається козинец. При Козинці на сухожилля і зв'язки ніг коня також виявляється посилений тиск.

Мал. 13. Екстер'єр передньої ноги, вид збоку: ідеальний постав; нога підставлена; нога відставлена; козинец; запала пясть. Вертикальна лінія проходить від плеча через лікоть і центр копита.

Будова задніх кінцівок

Задні ноги оглядають збоку і стоячи позаду коня.

Коли ви оглядати коня ззаду, ви повинні мати можливість провести уявну пряму лінію від сідничного бугра через її скакальний і Путова суглоби (рис. 14). Копита задніх ніг не будуть такими прямими, як копита передніх (для них є нормальним невеликий розворот назовні).

Проблеми, пов'язані з коров'ячим або вузьким поставом в основному пов'язані з додатковим навантаженням на кінцівки і суглоби (якщо у коня коров'ячий постав, він може провокувати розвиток шпату і наливів), а також з механічними ударами скакальних суглобів одна об одну при русі. Коні з вигнутим поставом мають проблеми, протилежні тим, які викликають вузький і коров'ячий постави. Такі коні часто не можуть правильно використовувати свої задні кінцівки і відштовхуватися ними (це впливає на їх робочі якості).

Мал. 14. Ідеальний постав; широкий постав; вузький постав; вигнутий постав; коров'ячий (х-образний) постав. Вертикальна лінія, проведена від сідничного бугра, повинна проходити по центру скакального, центру плесна і бабки.

При огляді задніх ніг коня збоку (кінь повинен стояти рівно), ви повинні провести уявну лінію перпендикулярно землі від тазостегнового суглоба через скакальний і Путова суглоби. Така будова задніх ніг дозволяє коні добре переносити вагу на зад і підводити його, коли вона рухається, щоб забезпечити розвиток максимальної потужності. У коня з шаблістів занадто великий кут скакальних суглобів (вона буде виглядати так, ніби її скакальні суглоби занадто зігнуті, навіть якщо вона коштує рівно). Якщо вирівняти кут скакального суглоба до нормального стану у коня з шаблістів, її задні ноги, швидше за все, стануть відставленими. Це надає надзвичайну напругу на скакальні суглоби і навколишні їх сухожилля і зв'язки і може привести до таких захворювань, як Курбе, шпат або налив. Вада протилежний шаблісти - прямий постав, при якому ноги коні «прямі», кути скакальних суглобів практично відкриті. На скакальний суглоб доводиться велике навантаження, що сприяє появі шпату і наливів.

На скакальний суглоб доводиться велике навантаження, що сприяє появі шпату і наливів

Мал. 15. Прямий, підставлений, відставлений і шаблістів постави.

Оцінка нижньої частини ноги

Оцінюючи кінцівки коня (і спереду, і ззаду) - це кут нахилу і довжина бабки.

Бабки працюють як амортизатори при ударі копитом об землю, від їх стану залежить здоров'я ніг коня. Кут бабки зазвичай відповідає розі плеча коня і повинен становити близько 45 градусів по відношенню до горизонтальної лінії на землі (рис. 16а). Щоб добре поглинати удари, бабка повинна бути досить довгою і похилій. Занадто прямий кут бабки (часто при короткій бабці) не пом'якшує удар копита об землю, і суглоби коня піддаються струсу, яке може привести до періартрити, тріщинах сесамоподібні кістки, болю в суглобах (рис. 16с). Прямі бабки впливають і на човникову кістка, змушуючи її вступати в контакт з короткою Путова кісткою, що призводить до виникнення ерозії кістки або утворення кісткових шпор. Хоча короткі і прямі бабки пов'язані з виникненням різних проблем, не бажано і щоб бабки були занадто довгими або занадто похилими (рис. 16b). У коней з такою проблемою зайве згинається Путова суглоб, що тягне пошкодження суглобових і оточуючих структур.

Мал. 16a. Ідеальний кут бабки.

Мал. 16b: Коса бабка.

Мал. 16c: Занадто пряма бабка.

Необхідно перевіряти кут бабки і кут копита, які повинні бути приблизно однакові. Копито з більш прямим кутом по відношенню до кута бабки, називають торцевих (рис. 17). Таке копито не тільки змінить спосіб пересування коні, але і зробить її схильною до виникнення кульгавості!

Таке копито не тільки змінить спосіб пересування коні, але і зробить її схильною до виникнення кульгавості

Мал. 17. Кінь з торцевим правим копитом.

Як структурна правильність впливає на рухи?

Екстер'єр ніг значно впливає на рухи коня. Кінь з «правильними» ногами має максимальний діапазон руху і рухається чисто і правильно без будь-яких перешкод (наприклад, не стукає ногою по нозі). Коні зі структурними відхиленнями в екстер'єрі ніг, як правило, рухаються нерівно. Так, коні з клишоногістю, як правило, роблять ногами дугоподібні махи (кінь згинає ногу в запястном суглобі і піднімає пясть під себе, і через особливості постава нижня частина ноги від коліна йде по дузі назовні). Але і це не так серйозно, як размет у зрілої коні. У цьому випадку нижня частина ноги йде по дузі, спрямованої всередину. Така кінь стукає передніми ногами один по одному (відзначимо, що размет у лошат з віком часто виправляється, у міру розвитку мускулатури). Коні з вузьким поставом зазвичай "переплітають" ноги під час руху або перетинають одну передню ногу перед іншою, а також мають тенденцію стукати ногою об ногу (рис. 18).

18)

Мал. 18. У коня «A» - ідеальний екстер'єр ніг (вона рухається рівно). У коня «B» - размет, її ноги засікаються під час руху. У коня «С» - клишоногість (копита дивляться назовні, а ноги роблять дугоподібні руху). У коня «D» вузький постав - її слід «в'ється».

3. Оцінюючи руху коня, важливо подивитися на неї збоку, щоб визначити ширину і якість кроку. У деяких дисциплінах кінного спорту і у деяких порід (наприклад, у чистокровок), крок повинен бути довгим і настильним, з невеликою роботою в запястном суглобі (рис. 19а). Коні інших порід (наприклад, арабські) повинні активно згинати передні ноги в запястном і ліктьовому суглобах і піднімати ноги вище (рис. 19b). Для будь-яких коней важливою є здатність добре підставляти задні ноги під корпус під ча руху! Також необхідно поспостерігати за рухами коня з усіх боків, щоб побачити, "стукає" вона ногою по нозі, стикаються чи її ноги під час руху.

Мал. 19. (а): кінь не робить виражених рухів зап'ястним суглобом і ліктем при довгому кроці; (B) - повна протилежність.

4. Оцінка мускулатури

Обсяг і якість мускулатури оцінювати необхідно, але цей показник не такий важливий, як баланс, структурна правильність і руху коня. Ступінь обмускуленность значною мірою визначається тренінгом і породної приналежністю.

При оцінці мускулатури ми оцінюємо груди, подплечье, поперек, коліно і гомілку. У «ідеалі» на грудях ви побачите глибоку букву «V» (рис. 20).

20)

Мал. 20. Стрілка вказує на чітко окреслені м'язи грудей коня (глибока буква «V»).

На задній кінцівки мускулатура повинна бути чітко окреслена, але не грубою. Мускулатура навколо «коліна» повинні бути надзвичайно широкою частиною ноги коня, побачивши позаду (рис. 22). Мускулатура навколо внутрішньої і зовнішньої сторони гомілки також повинна бути широкою і чітко визначеною. В цілому, бажано, щоб кінь мала гладку, чітко окреслену структуру м'язів по всьому тілу. Бажано також, щоб м'язи подплечья і гомілки були чіткими, довгими і гладкими, а не короткими і опуклими.

При огляді коня з боку мускулатура спини та попереку повинна виглядати гладкою і чіткої, які не слабкою. Мускулатура по всій лінії верху повинна бути гладкою, без западин (мал. 21).

21)

Мал. 21. Області, за якими проводиться оцінка мускулатури коні при погляді з боку (подплечье, поперек, «коліно», гомілка).

Області, за якими проводиться оцінка мускулатури коні при погляді з боку (подплечье, поперек, «коліно», гомілка)

Мал. 22. Якщо дивитися ззаду, області, на які вказують чорні стрілки, повинні бути самими широкими.

Висновки

Оцінка екстер'єру коня включає в себе аналіз конкретної породи і типу коня на предмет балансу, структурної правильності, способу руху, мускулатури і, можливо, породного і статевого типу. Породний і статевої типи в нашій статті не обговорювалися, оскільки вони, як правило, є найменш важливим фактором при оцінці екстер'єру і можуть сильно відрізнятися між породами. По суті, породний типаж просто вказує на те, наскільки добре конкретна кінь являє собою ідеальний стандарт в рамках своєї породи.

Правильний екстер'єр важливий, оскільки саме завдяки йому кінь може підтримувати баланс, залишатися потужною і маневреної, а також зберігати здоров'я протягом всього життя. Оцінка коні, заснована на її будову, повинна дати уявлення про те, як кінь може працювати, і наскільки «цілої» вона в результаті залишиться. З кожного правила є винятки, і ви, звичайно, можете знати коней з поганим екстер'єром, які, не дивлячись ні на що, відмінно показують себе на спортивній арені, і жодного разу в житті не кульгає коней з кривими ногами. Однак, так чи інакше, оцінка будови коні залишається одним з найнадійніших передумов наявності спортивних здібностей коні, а також її потенціалу до збереження здоров'я.

Кайлі Джо Дуберштейн, Assistant Professor, Animal & Dairy Science (джерело) ; переклад Валерії Смирнової .

1. Збалансована чи кінь?
Наскільки важлива голова при оцінці балансу?
2. Як оцінити структурну правильність?
Як структурна правильність впливає на рухи?