Полезные материалы

Як хлопці в трико стрибають через обруч на радість ЛГБТ

Заклики включити в програму художньої гімнастики на Олімпійських іграх змагання не тільки дівчат, але й чоловіків звучать вже голосніше нікуди - недавно про необхідність цього кроку заявила великий тренер Ірина Вінер.

Приблизно місяць тому в зв'язку з активним бажанням пройтися олімпійським парадом представників пілонного спорту і Байкджоринг (Хто не в курсі - це коли запряжені в велосипед потужні собаки весело скачуть по пересіченій місцевості) Лайф звернувся в МОК з запитом: якими критеріями повинен володіти вид спорту, щоб його включили в програму Ігор?

Відповідь складався з багатьох пунктів, одним з ключових серед яких є "гендерна універсальність" виду спорту.

І тому - перед мужчінамі- "художниками" відкриті всі двері, а всі світлофори горять теплим смарагдовим кольором. Ніяких глобальних перешкод для їх урочистого, нехай і не одномоментного, включення в програму Олімпіад немає.

Про що говорити, якщо навіть суворий британський футбол, де ще років 15 тому вважалося непристойним лежати на траві після того, як тобі врізали шипами по гомілці, нині з ЛГБТ-спільнотою не те що заграє - а відкрито пропагує його цінності .

Про що говорити, якщо навіть суворий британський футбол, де ще років 15 тому вважалося непристойним лежати на траві після того, як тобі врізали шипами по гомілці, нині з ЛГБТ-спільнотою не те що заграє - а відкрито   пропагує його цінності

Другий за крутизні футболіст планети (а на думку багатьох, і зовсім перший) Кріштіану Роналду заявляє про свою нетрадиційну сексуальну орієнтацію - і це нікого не те що не шокує, а навіть не дивує.

Навіть в такому брутальному і маскулінному виді спорту, як бокс, періодично трапляються камінг-аути . Правда, гучне визнання не завадило Орландо Крусу наотримували в титульному бою за сопатке і на якийсь час забути про чемпіонські надії.

Так, в ряді країн за гомосексуалізм досі передбачені такі види покарання, як декапитация (попросту - відрубування голови) і забивання камінням до смерті. Так, кримінально караним діянням одностатеві відносини і їх пропаганда є більш ніж в 60 державах.

Але ЛГБТ все одно не зупинити. Одностатева любов розповзається по планеті з жахливою швидкістю. Хтось порівнює це з метастазами ракових захворювань. Хтось аплодує. А хтось і зовсім пропонує забити тими самими каменями Олену Ісінбаєва за те, що якось раз невдало висловилася на "райдужну" тему.

Спорт довгий час вважався більшою мірою гаванню базових людських цінностей, ніж саме суспільство. Але останнім часом намітилася зворотна тенденція. Втім, намітилася - не те слово. Обрушилася - різнобарвним і переливаються цунамі на все те нормальне, що в спорті ще залишалося.

Обрушилася - різнобарвним і переливаються цунамі на все те нормальне, що в спорті ще залишалося

Звичайно, і в спорті завжди вистачало непорозумінь на гендерному грунті. При всій повазі до наших численних олімпійським чемпіонкам, жіноча штанга, наприклад, річ абсолютно протиприродна.

Але все-таки чоловіки в купальниках з блискітками і нафарбованими очима - це вже за межею. Тільки-тільки широка громадськість намагається прийти в себе і зализати культурні рани від шоку під назвою "чоловіче синхронне плавання", як тонкоплечіе створення в купальниках зі стразами вибираються на сушу ...

У Росії чоловіків зі стрічками і булавами обговорюють часто, але ніяких серйозних зрушень у розвитку чоловічої художньої гімнастики поки немає.

Точніше, не було до цих пір.

Однак кілька днів тому глава Всеросійського федерації художньої гімнастики Ірина Вінер бабахнула: на її думку, художньої гімнастики пора припиняти бути моноспортом, чоловіків до цього виду спорту необхідно залучати. Говорила вона це серйозно і, судячи з усього, на розмовах не зупиниться.

Говорила вона це серйозно і, судячи з усього, на розмовах не зупиниться

На думку Яни Батиршін - срібною призерки Олімпіади і 5-кратної чемпіонки світу з художньої гімнастики, чоловіки повинні завжди залишатися сильною статтю та займатися відповідними "сильними" видами спорту.

- Наскільки мені відомо, Ірина Вінер дійсно виступає за те, щоб з'явилася художня гімнастика серед чоловіків, - сказала Батиршіна Лайфу. - Але вона хоче, щоб хлопців виконували не програми дівчат, а спеціальні програми для чоловіків. Як це практикується під час різних шоу в Японії. Симбіоз цирку, акробатики і елементів художньої гімнастики. Булави і обручі там, звичайно, не такі, як у нас. Чесно можу сказати, такі шоу виглядають дуже круто, динамічно і ризиковано.

Але ж є ще й художня гімнастика, де молоді люди повторюють програму дівчат! Відразу можу сказати, що це мені категорично не подобається. Вони, звичайно, виступають не в купальниках, а в комбінезонах облягаючих. Але роблять такі ж стрибки, показують фантастичну гнучкість, виконують програми зі стрічкою і булавою ... Все-таки чоловіки повинні залишатися сильною статтю.

- Сміються чи гімнастки над хлопчиками, які повторюють ваші програми?

- Дуже часто після великих змаганнях проходять гала-концерти, на яких виступають хлопці. Але ніколи над ними ніхто не сміявся. До речі, деякі чоловіки взагалі набагато гнучкіше, ніж дівчата, в художній гімнастиці ...

- А вам цікаво спілкуватися з чоловіками, які виступають у художній гімнастиці?

- Ні. Знаю, що у нас є чемпіон світу в більш мужній варіанті художньої гімнастики Олександр букле. Зазвичай перемагають на такому чемпіонаті світу представники Японії, а от Олександр становить їм серйозну конкуренцію. Він дуже популярний, його часто кличуть на різні шоу ...

... У чоловічій художньої гімнастики є два різновиди. Той пекельний пекло, який малює наша уява (блискітки поверх фіолетовою щетини, стрічки, скакалки), коли ми чуємо про чоловіків в "ХУДОЖК", - це іспанська школа.

Тут все так само, як у дівчат: правила, система оцінок, костюми, реквізит. І, хоча Міжнародна федерація гімнастики поки не визнає чоловіків в купальниках і з булавами, європейці відчайдушно борються за свої права. І з 2005 року проводять міжнародні турніри (не під егідою FIG, зрозуміло) з художньої гімнастики серед чоловіків.

Іспанська школа - не той варіант, за яким хоче йти Всеросійська федерація художньої гімнастики. У цьому питанні Росія повернулася до Сходу і намагається долучитися до японської школі.

Цей вид чоловічої художньої гімнастики зародився в 80-х роках минулого століття в Японії і пропагує зовсім інший базовий підхід. Тут у чоловіків свої правила, свої костюми і свої вправи, які не кожна гімнастка-дівчина зможе повторити. Акцент японці роблять на акробатику, силові вправи. Виглядає заворожуюче і "нетрадиційних" асоціацій викликає куди менше, ніж іспанський варіант.

Популярність японської школи набагато вище, ніж у конкурентів. Її полюбили в багатьох країнах світу: в Австралії, Канаді, США, Малайзії, Кореї і Мексиці. Міжнародні змагання з цього виду художньої гімнастики проходять досить масштабно і при великій глядацькій аудиторії. Росія теж бере участь в цих змаганнях - і навіть має своїх зірок планетарного масштабу. Наприклад, багаторазового чемпіона світу з художньої гімнастики серед чоловіків Олександра Буклова.

Олександр прийшов в "художку" зі спортивної гімнастики ще підлітком. Перехід з такого брутального і вкрай важкого виду спорту в дівчачу "художку" в той момент, здавалося, був авантюрою. Але букле не прогадав.

Довгі заняття з японським тренером і відточування акробатичній бази незабаром дали свої плоди: у 2006 році Олександр виграв свій перший чемпіонат світу з художньої, або, як її ще називають, ритмічної гімнастики. Однак останні кілька років про його спортивні заслуги нічого не чути. Чим же зараз займається найяскравіший представник чоловічої художньої гімнастики в Росії? Про це Лайф запитав у самого Буклова.

- Пане Олександре, ви тричі ставали чемпіоном світу в художній гімнастиці. Але недавно кар'єру завершили. Чому кинули?

- Ну я вже дорослий дядько, мені 27 років. (Сміється.) Все життя стрибати неможливо.

- Як взагалі потрапили в цей вид спорту?

- У дитинстві займався спортивною гімнастикою. Виходило добре, але мені дуже важко давалися вправи на кільцях. Ніяк не міг їх зробити. Ще будучи підлітком, усвідомлював: на чемпіонаті світу не зможу обігнати конкурентів в цьому виді вправ.

Якраз тоді Ірина Олександрівна Вінер кинула клич по всій країні, щоб знайшли готового хлопця, який був би готовий перейти в художню гімнастику японської варіації. А я цю гімнастику бачив, мені сподобалося, і я погодився. Але тепер, подорослішавши, я зрозумів, що переді мною стоять більш важливі завдання. Мені треба займатися розвитком цього виду спорту. Я переконаний, що поява чоловіків в художній гімнастиці підніме її на більш високий рівень.

- І яких успіхів досягли на цьому терені після завершення кар'єри?

- Зараз займаюся тренерською діяльністю, працюю в федерації. Разом з моїми колегами я протягом довгого часу намагався просунути цей вид спорту в міністерство. І у нас нарешті це вийшло! Ми змогли зібрати потрібні документи, ми остаточно визначилися з правилами цього виду спорту, у нас вийшло сформувати евского (Єдина всеросійська спортивна класифікація - нормативний документ, що визначає порядок присвоєння та підтвердження спортивних звань і розрядів в Російській Федерації. - Прим. Лайфа). Купу паперів довелося підготувати, щоб документально підтвердити існування цієї дисципліни.

- Тобто незабаром чоловіча художня гімнастика з'явиться в Росії офіційно?

- Так, ми зробили великий крок до цього.

- Це все-таки новий вид спорту або він теж буде називатися "художня гімнастика"?

- Це якесь відгалуження від художньої гімнастики в її класичному розумінні. У цьому виді будуть елементи спортивної гімнастики, а також і акробатики.

- А правила і система оцінок? Вони схожі на ті, що є в класичній "ХУДОЖК"?

- Ми просуваємо саме ту гімнастику, яка зародилася в Японії в 80-х роках минулого століття. У цьому виді гімнастики є акробатичні елементи, елементи спортивної гімнастики, а також запозичення з художньої гімнастики, наприклад булави та інші предмети.

Тільки, звичайно, вони набагато більше: в порівнянні з жіночими булави просто величезні.

- Як у билинних російських богатирів?

- (Сміється.) Майже. Обручі теж набагато важче. Взагалі, в правилах цього різновиду практично немає нічого спільного з жіночою художньою гімнастикою. Та й бути не може. Жінка і чоловік за своїми фізичними здібностями різні. У чоловіка ніколи не буде такою розтяжки, зате чоловік набагато сильніше і витривалішими.

- А як же "іспанська" різновид чоловічої художньої гімнастики?

- Вважаю, що той вид, який пропагують в Європі, - це нонсенс. Я розумію, вони там борються за права людини або за щось ще. Але такого бути не повинно ...

- Той варіант, який представляєте ви, теж в очах широкої публіки занадто "витончений" для чоловіків.

- Прогресивні люди ці упередження не поділяють. Адже все залежить від того, як цей вид спорту подати.

Зрозуміло, що саме словосполучення «чоловіча художня гімнастика" звучить дико. Але, як і всі нові види спорту, вона пройде кілька стадій прийняття. Власне, нам доводилося через це проходити.

Перша реакція людей - відторгнення. Потім вони починають ставитися до виду спорту індиферентно. Потім наступна стадія - зацікавленість. І під кінець у виду спорту з'являються любителі і фанати.

Але всім догодити неможливо, це я розумію. Кому-то і жіноча художня гімнастика не подобається: якісь худенькі дівчатка якось дивно гнуться, що тут цікавого?

- Виходить, ви повторюєте шлях фігуристів?

- Знаєте, мене ось цей момент завжди дивував. У Росії є бальні танці, є чудовий балет. Там теж виступають чоловіки в трико - але ж це нормально?

Є фігурне катання, де умовний Плющенко або Ягудін виходили на лід напівоголеними - це теж нормально? У нас на змаганнях з фігурного катання аншлаг! Погодьтеся, чоловіча художня гімнастика менш жіночна, ніж фігурне катання.

- У Росії є молоді гімнасти, які могли б претендувати на золото чемпіонатів світу?

- Є, але поки мало. Справа в тому, що більшість хлопців приходять до нас зі спортивної гімнастики. А у них там своїх хороший хлопців не так багато ...

Хоча багато хлопців хотіли б залишити спортивну гімнастику. Тому що не витримують конкуренції або тому що фізично не можуть впоратися з якимись окремими вправами.

Ці спортсмени могли б продовжити свою кар'єру в нашому виді спорту, і вони б досягли у нас високих результатів - але хто їх віддасть? Так, наприклад, було зі мною. Адже мене в художню гімнастику дуже не хотіли віддавати! Тим більше тоді, на початку нульових, це взагалі було дикістю.

Але знайшлися ті, хто мене тоді зрозумів і підтримав. Один з цих людей - мій перший тренер Віктор Олексійович Николин. Він мені тоді сказав: "Ну а що? Спробуй! Раптом це твоє!". Я йому дуже вдячний.

Я йому дуже вдячний

- Як цей вид спорту буде представлений на Олімпіаді? І чи буде?

- Мабуть, в Токіо-2020 року - точно немає. Навіть незважаючи на те, що Ігри пройдуть в столиці країни, де зародилася чоловіча художня гімнастика. Цей вид спорту просто не встигнуть включити в олімпійську програму.

Але, думаю, японці цей шанс не упустять - і піднімуть на обговорення питання. Після Олімпіади в Токіо світ художньої гімнастики чекає революція. Сподіваюся, вже через кілька років ви побачите російських чоловіків на п'єдесталах чемпіонатів світу з цього виду спорту!

... Те, що говорить букле, - звичайно, цікаво і пізнавально. Ось тільки де гарантії, що восторжествує саме "японський" варіант "художки"?

З огляду на те, як активно розкручується маховик пропаганди ЛГБТ, швидше за все, стрибати хлопцям в трико доведеться саме через іспанська обруч.

А нам всім - цим милуватися. І хворіти, і аплодувати під час Олімпіади.

З іншого боку, хто ще рік тому міг припустити, що половина країни о третій годині ночі буде "топити" за шахи?

Так що і з нафарбованими худорлявих атлетами - стерпиться-злюбиться.

Діватися нікуди, кулька маленький. Глобалізація, хай їй грець ...

Сміються чи гімнастки над хлопчиками, які повторюють ваші програми?
А вам цікаво спілкуватися з чоловіками, які виступають у художній гімнастиці?
Чим же зараз займається найяскравіший представник чоловічої художньої гімнастики в Росії?
Чому кинули?
Як взагалі потрапили в цей вид спорту?
І яких успіхів досягли на цьому терені після завершення кар'єри?
Тобто незабаром чоловіча художня гімнастика з'явиться в Росії офіційно?
Це все-таки новий вид спорту або він теж буде називатися "художня гімнастика"?
А правила і система оцінок?
Вони схожі на ті, що є в класичній "ХУДОЖК"?