Полезные материалы

Лускунчик на ювілейному святі Балету Монте-Карло

  1. Лабіринти нового лібрето

Напередодні нового року в конгрес-центрі Grimaldi Forum відбулася світова прем'єра двохактний балету «Лускунчик і компанія» в постановці Жана-Крістофа Майо. Цією виставою він відзначив своє 20-річчя на посаді директора-хореографа Балету Монте-Карло. Ювілейне уявлення, створене на музику Чайковського, включало театралізований танцювальний клас і забавну казкову феєрію за участю персонажів знакових балетів Ж.-К.Майо. Вистава була показана в супроводі Філармонічного оркестру Монте-Карло під керуванням Николоса кинуті.

Вистава була показана в супроводі Філармонічного оркестру Монте-Карло під керуванням Николоса кинуті

Танцювальний клас з першого акту
(Фото: Alice Blangero)

Балетні шедеври Чайковського - «Лебедине озеро» (1877), «Спляча красуня» (1890) і «Лускунчик» (1892) - залучають майже кожного видатного хореографа. Багато з них мріють створити свою хореографічну версію цієї геніальної трилогії, але здійснити це вдається лише обраним. Жан-Крістоф Майо (його творчу біографію дивіться в статті «Академія Принцеси Грейс вшановує Ж.-К.Майо») зумів поставити все три балету Чайковського, але істотно переробив їх драматургію, тому вони отримали нові специфічні назви - «Озеро», «Красуня »і« Цирковий Лускунчик ». Першим з'явився «Цирковий Лускунчик». Він був поставлений в 1992 році в Національному хореографічному центрі Тура, який в той час очолював Ж.-К.Майо. У 1999 році спектакль був відновлений в Монте-Карло з нагоди святкування ювілею Його Королівської Високості Принца Реньє III, великого любителя і покровителя циркового мистецтва. Надзвичайно барвистий і комічний спектакль був показаний в знаменитому Шапіто Fontvieille, де щорічно проходить Міжнародний фестиваль цирку. Протягом місяця «Цирковий Лускунчик» йшов з небаченим аншлагом і приніс Ж.-К.Майо повне визнання в престижному званні хореографа князівства Монако.

Репетиція Ерудит (Г. Коррадо) - етуалі трупи
(Фото: Alice Blangero)

Мені пощастило бути на першому показі вистави в Монте-Карло. Причому, Ж.-К.Майо запросив на цю виставу мене разом з Майєю Плісецької, з якої ми тоді перебували в Ніцці на Міжнародному конкурсі Videodanse (М.Плісецкая очолювала журі). Враження від «циркового Лускунчика» було настільки яскравим і сильним, що, через багато років, я до сих пір відчуваю солодке запаморочення від феноменальною фантазії Ж.-К.Майо і блискучого майстерності його артистів: чудові солісти не тільки дивовижно танцювали, а й чудово виконували складні циркові трюки! Під час вистави Майя відверто реготала від кумедних реприз клоунади і захоплено аплодувала казковим чудесам артистів. Для неї ця перша зустріч з творчістю Ж.-К.Майо потім переросла у загальне обожнювання всієї його хореографічної діяльності. Для М.Плісецкой Ж.-К.Майо - найцікавіший хореограф! Дійсно, для публіки спектакль «Цирковий Лускунчик» був справжнім святом, а для хореографа - справжнім тріумфом!

І ось тепер, 13 років потому, Лускунчик повернувся в Монако, але вже з нагоди святкування 20-річчя Ж.-К.Майо на посаді директора-хореографа Балету Монте-Карло. Для такої важливої ​​ювілейної дати Ж.-К.Майо, використовуючи музику Чайковського, склав новий забавний спектакль, назвавши його «Лускунчик і компанія». Цей дещо дивне і незрозуміле назва, проте, сценічно виявився цілком виправданим. «Лускунчик і компанія» став ніби підсумковим спектаклем Ж.-К.Майо, що відбив не тільки широку палітру і специфіку його хореографічного творчості, а й багатожанровий діапазон виконавської майстерності княжої трупи.

Майо, що відбив не тільки широку палітру і специфіку його хореографічного творчості, а й багатожанровий діапазон виконавської майстерності княжої трупи

Подарунок Феї Дроссельмейер - Лускунчик (Й.Вербрюгген) в пластиковому кулі
в ескорті «Ангелів-хранителів»
(Фото: Alice Blangero)

Щоб масштабно показати всі достоїнства свого стилю, хореограф, згідно зі своєю давньою звичкою, докорінно переробив лібрето двохактний балету Чайковського-Петіпа, створеного за казкою Гофмана і вперше поставленого в Маріїнському театрі в 1892 році. Вистава «Лускунчик і компанія» по суті відроджує 20-річну історію Балету Монте-Карло і його репертуар, а також надає почесті провідним артистам, завдяки таланту яких Ж.-К.Майо знайшов міжнародну популярність і визнання.

Для свого нового творіння хореограф оптимально вибрав дату прем'єри - 26 грудня. Балет «Лускунчик і Компанія» був показаний в радісній атмосфері Різдва напередодні Нового 2014 року в залі Принців Форуму Грімальді. Серед численної почесною публіки були присутні Суверенний князь Монако Альбер II з дружиною, Принцеса Ганноверська Кароліна і члени найяснішої сім'ї.

Лабіринти нового лібрето

Фея Дроссельмейер (Б.Коппьетерс) на чарівних санях відправляється в казковий світ
(Фото: Angela Sterling)

Балет має пролог і епілог, перший акт містить 10 сценічних картин, другий - 9.

Пролог: героїня історії (Клара) засинає на наступний день після Різдва, тобто 26 грудня. Яка дівчинка не мріє уві сні стати зіркою балету?

Перший акт розгортається в танцювальній студії. Тут йде клас артистів балетної трупи. Танцювальні екзерсиси, а потім і репетиції проходять під керівництвом батьків Клари: її батько - директор трупи, мати - хореограф. Клара бавиться з макетом театру, подарованим їй на Різдво. Вона мріє стати балериною, але її не приймають всерйоз і не дозволяють брати участь в танцювальному класі. Але один з артистів на ім'я Шарман не зводячи очей з Клари, він їй теж дуже подобатися. З'являються Маргеріт і ерудит - зірки трупи. Їх намагаються затьмарити в танці Зої і Фріц (брат Клари). Починається репетиція класичного балету, створеного хореографом трупи: руху жіночого ансамблю нагадують знамениту «Серенаду» Баланчина. Потім йде репетиція історичного балету «Курка і арбалет», поставленого директором трупи. Прокази Клари і шарман заважають репетіціі.В супроводі двох «Ангелів-хранителів» з'являється казкова Фея Дроссельмейер. Вона завжди відчувала особливу симпатію і ніжність до Кларі. Елегантно і делікатно Фея вітає всю трупу і відповідає на компліменти. На наступний день після Різдва вона підносить артистам сюрприз - дарує забавного Лускунчика. Він вносить хаос в репетиційний процес і трупа розділяється на два ворогуючі клани. Репетиційний день закінчився. Всі розходяться по грим-вбиралень. У студії залишаються тільки Клара і Лускунчик. Вони граються біля макета театру. Завдяки чарам Феї, він оживає, і герой можуть мріяти про найпотаємніше. Хтось вистрілив в Лускунчика, він падає. Фея його воскрешає, їй вдається об'єднати і ворогуючі клани трупи навколо милого Лускунчика. Падає пухнастий сніг, і під цим романтичним покровом трупа відправляється назустріч зі світлим майбутньому.

Сцена з другого акту за участю Феї Дроссельмейер (Б.Коппьетерс)
(Фото: Angela Sterling)

Другий акт відбувається в казковому світі. Фея влаштовується в своїх санях, схожих на великий прекрасний скриню. Лускунчик там знаходить натхнення для нового спектаклю, «Правдива історія Клари», який в свою чергу є також історією Попелюшки, Красуні (героїні балету «Спляча красуня»), Дівчата (з балету «Сон в літню ніч») і Джульєтти - коханої Ромео. Попелюшка у виконанні Клари, недоглянута маленька дівчинка, дізнається від своїх зведених сестер і мачухи, що Принц організовує бал. Але Попелюшка не може на нього піти, тому що погано одягнена. Фея Дроссельмейер своєю чарівною паличкою перетворює Попелюшку в Красуню. Вона відправляється на бал, і її супроводжують два «Ангела-хранителя». Красуня-Клара повинна зустрітися зі своїми претендентами. У цей світ, де все барвисто і радісно, ​​все-таки проникає зло. Фея Карабос укаливает Красуню, і та засинає. Фея Дроссельмейер перетворює Лускунчика в Пека (з «Сну в літню ніч») і доручає йому за допомогою його чарівної квітки повернути теплоту і чуттєвість заснула Красуні. Маленькі феї допомагають Печу-Лускунчика в його місії під контролем і при постійному спостереженні Феї Дроссельмейер. Пек-Лускунчик наливає любовний напій в чарівну квітку. Вривається банда божевільних артистів; на свій манер вони розповідають трагічну історію Ромео і Джульєтти. Фея Дроссельмейер наводить порядок і всіх захоплює в танець, щоб восторжествувала гармонія і чуттєвість. Спляча Красуня прокидається від поцілунку її Ромео. Раптом все огорнула імла ...

Епілог: І сіли все це було тільки сном?

«Лускунчик і компанія»: постановка і виконання

Король і Королева зустрічають Красуню, на другому плані Фея Дроссельмейер
(Фото: Angela Sterling)

Над створенням вистави Ж.-К.Майо працював, як завжди, зі своїми давніми партнерами-однодумцями: Бертран Майо додатково склав музику; Філіп Гійотель придумав костюми; Домінік Дрійо поставив світло; Жан Руо допомагав в розробці драматургії. Сценограф Ален Лагард почав співпрацювати з Ж.-К.Майо тільки в цьому році.

Декорації першого акту відтворюють велику танцювальну студію: тут є кілька барів для групового тренінгу, пересувна стійка з театральними костюмами і міні-амфітеатр з лавочками для глядачів; на ярусі студії розташовані численні грим-вбиральні з дзеркалами, окільцьованими електролампами. Високі стіни прикрашають три величезні фотографії, на яких відображені Ніжинський в ролі Фавна, Баланчин і маленька Принцеса Кароліна на уроці танцю, як би символізуючи її заступництво Ж.-К.Майо і Балету Монте-Карло. Незважаючи на великий простір танцювальної студії, вона виглядає похмуро і важко. Причина тому - невдало вибраний колір стін: ідея їх стилізації під облицювання дубом ніяк не в'яжеться з загальноприйнятими нормами і традицією проведення танцювальних занять при великій кількості світла.

У другому акті вистави декорації танцювальної студії частково трансформуються і по ходу дії переміщаються по різні боки сцени. При цьому повністю відкривається задник-екран, на якому виникають мальовничі відео-проекції засніженого соснового лісу, що рожевіють в променях сонця, що сходить. Головним елементом сценографії тут є червоний макет театру, який, завдяки чарам Феї Дроссельмейер, стає великим і чудотворним. Правда, зовнішні обриси цього казкового макета все-таки занадто прості і реалістичні. Вистава збудований з великою майстерністю і фантазією, особливо успішно розгорнуті масові сцени. Сценічна дія розвивається ритмічно і комічно, нагадуючи святковий капусник і феєричний калейдоскоп. Основу хореографії становить органічний синтез танцю і цирку, балету і клоунади, гумору і пустощів, включаючи п'єсу театру ляльок. При постановці першого акту Ж.-К.Майо скористався широко відомої концепцією театралізованого танцювального класу. Її успішно реалізували, зокрема, Ганс Шпёрлі і Володимир Малахов в своїх постановках балету «Попелюшка». У виставі «Лускунчик і компанія» Ж.-К.Майо представив танцювальний клас як пародію на світ дисципліни в балетній класиці. Перший акт включає велику кількість забавних мізансцен і циркових гуморесок, а також комічні репетиції двох великих балетів. Незважаючи на різноманітність і динаміку сценічного дійства, цей акт здавався все-таки важкуватим і затягнутим. Але завершився він дивно красиво: все його учасники висипали на сцену і з захопленими особами завмерли, дивлячись на блискучі золотисто-блакитні сніжинки, таємниче падаючі з колосників.

костюмоване дефіле
(Фото: Angela Sterling)

Другий акт справляє більше враження. Казкове дійство відкриває приїзд на чарівних санях Феї Дроссельмейер. Надзвичайно цікаво придумано і чудово реалізовано уявлення в театрі ляльок: під музику російської танцювальної артисти в масках на корточках розігрують трагічну історію кохання Ромео і Джульєтти як комікс з елементами еротики. Приголомшливо здійснюється театральне диво: на Клару в образі Попелюшки раптом падає з колосників вуалево промінь золотистого світла, а коли він зникає, героїня вистави з'являється вже в образі Красуні. Вона відправляється на бал в супроводі двох «Ангелів-хранителів»; під музику іспанського танцю вони граціозно виконують химерне тріо. Вальс сніжинок відкриває казково красиве дефіле балерин. Вони заворожують блискучими білими сукнями, навколо яких майстерно сплетено безліч орбіт з великими перламутровими перлинами. У виконанні вальсу беруть участь не тільки ансамбль витончених балерин, а й ватага ексцентричних персонажів в яскравих циркових костюмах. Веселі і пустотливі вони з'явилися з балету Ж.-К.Майо «Сон» (за Шекспіром). З того ж спектаклю виник і забавний Пек, в якого Фея Дроссельмейер перетворила Лускунчика. Пек хвацько й спритно розгортає по сцені на своєму двоколісному чарівну квітку, здатним занурювати закоханих в солодкий сон. Під музику східного танцю Фея Дроссельмейер в чудовому іскристим хітоні чуттєво і граціозно ширяє на руках напівоголених «Ангелів-хранителів». Тріо артистів нагадує їх гіпнотичний танець в «Шехеразада» - справжній шедевр Ж.-К.Майо. Від уколу Феї Карабос Клара-Красуня засинає. Є казковий Принц і цілує Красуню, але ЯК? Поцілунок триває, здається, вічність, подібно до того, як це було в балеті «Красуня». Немов Ромео і Джульєтта, юні герої, злившись в пристрасному поцілунку, катаються по сцені, проробляючи ефектні каскади любовної акробатики. Потім йде їх великий танцювальний дует з великою кількістю вражаючих підтримок. Це па-де-де, найяскравіше і експресивне по своїй хореографії, стає апогеєм спектаклю! Над сценою повільно опускається з колосників величезна чорна тканина. Завдяки розкрутці по вертикалі, тканина набуває форму гігантського смерчу, і в ньому зникають герої, навіки завмерлі в обіймах. Ця мізансцена нагадувала режисерський хід, придуманий Ж.-К.Майо для фіналу балету «Озеро». Для завершення щасливою казки танцівники влаштовують парадне дефіле, обрядившись в костюми поні, тигрів, пташок і дресирувальників, що збереглися від «циркового Лускунчика». Нарешті, як би для історичного сімейного фото всі артисти разом завмирають на тлі золотистого завіси з блискучими зірками, нагадуючи фінал циркового шоу. Одночасно в залі для глядачів кілька учасників вистави влаштовують грандіозний феєрверк із конфетті та серпантину. Вулкани золотистих конфетті вирують і по обидва боки сцени. Цей феноменальний феєрверк став фіналом вистави і свята на честь 20-річчя Ж.-К.Майо на чолі Балету Монте-Карло.

Фінальні танці учасників костюмованого дефіле
(Фото: Alice Blangero)

У поданні брали участь 35 чудових артистів. Прекрасна і чуттєва Берніс Коппьетерс з широкою артистичної палітрою чудово виконала роль Феї Дроссельмейер. Велика балерина, лауреат міжнародного призу «Benois de la Danse», заворожувала дивовижно красивим тілом і унікальним танцювальним майстерністю. Чарівна і артистична Анхар Баллестерос гідно втілила образи Клари, Попелюшки, Красуні і Джульєтти. Партії Матері і Батька Клари, а також Королеви і Короля переконливо виконали Мімоза Койке і Кріс Роеланд. Енергійний і технічний Йерун Вербрюгген в образі Лускунчика і Пека потрясав своїм танцювальним і акробатичним майстерністю. Партії шарман, Принца і Ромео дивовижно танцював красень Стефан Бургонь. Образи «Ангелів-хранителів» блискуче втілили пластичні і чуттєві брати-бразильці - Жорж і Алексіс Олівейра. Цікаво постали й інші персонажі балету - Зої і Фріц, ерудит і Маргеріт, Фея Сирени і Карабос, зведені сестри Попелюшки і мачуха, а також маріонетки - Ромео і Джульєтта, Тибальт, Меркуціо і батько Лоренцо. Важливий внесок в успіх вистави вніс Філармонійний оркестр Монте-Карло: під управлінням Ніколаса кинуті він звучав чудово. Потрібно відзначити, що фрагменти різної балетної музики Чайковського, скомпоновані під лібрето спектаклю «Лускунчика і компанія», отримали вельми специфічну трактування, так як багато номера балету «Лускунчик» тепер знайшли нове драматургічна зміст і, відповідно, іншу хореографічну форму в порівнянні з традиційним спектаклем Чайковського-Петіпа.

Публіка Монако з ентузіазмом прийняла новий спектакль Ж.-К.Майо, який став свого роду святковим підсумком його хореографічної діяльності на чолі Балету Монте-Карло.

Інформація на сайті: www.balletsdemontecarlo.com

Яка дівчинка не мріє уві сні стати зіркою балету?
Є казковий Принц і цілує Красуню, але ЯК?