Полезные материалы

Майя Плісецька. біографія

Фото з відкритих джерел

На 90-му році життя померла велика балерина Майя Плісецька

Майя Михайлівна Плісецька - російська балерина, балетмейстер. Народна артистка СРСР (1959). Герой Соціалістичної Праці (1985). Премія Анни Павлової (1962, Париж), Ленінська премія (1964). Нагороджена французькими орденами Командора (1984) і Почесного легіону (1986). Доктор Сорбонни (1985).

2 травня на 90-му році життя балерина Майя Плісецька померла від серцевого нападу.

Майя Плісецька народилася 20 листопада 1925 року в Москві (Росія) в знаменитій родині артистів. Її мама була відомою актрисою німого кіно, а дядько і тітка - відомої балетної парою, улюбленцями самого І.В. Сталіна. Батько Майї не належав до артистів балету, а займався господарською діяльністю, потім став генеральним консулом СРСР на Шпіцбергені, але в 1938 році був заарештований і розстріляний. Мати Майї заслали в Казахстан, а дівчинку довелося удочерити тітці, щоб Майя не потрапила в дитячий будинок.

Юна Майя Плісецька незабаром вибрала для себе кар'єру артистки балету. У неї була вроджена артистичність, грація і витонченість, досягти яких мало кому дано наполегливими заняттями.

Саме на Шпіцбергені відбувся дебют Майї Плісецької як балерини: вона виконала партію в опері Даргомижського "Русалка". Дебют був блискучим і дав Майї впевненість в своїх силах. Після цього вона постійно тренувалася, танцювала скрізь, де тільки можна. Саме тоді родичі вирішили, що Майї просто судилося стати балериною.

Саме тоді родичі вирішили, що Майї просто судилося стати балериною

www.dietplan.ru

Уже в 1938 році Майя Плісецька закінчила Московське хореографічне училище. Але незабаром почалася війна, і якийсь час Майї Плісецької довелося провести без верстата, тому що сім'я евакуювалася до Свердловська (Росія), але Майя не могла без балету, тому вона зробила відчайдушний вчинок - повернулася в Москву, минаючи заборони родичів.

У 1943 році талановита балерина була зарахована в трупу Большого театру. Для того щоб підтримувати себе у формі, Майя танцювала практично у всіх постановках Великого театру в цей час, а в 1948 році молода артистка вже перейшла на сольні партії. Балерина крок за кроком підходила до головних партій. Наприклад, в балеті "Спляча красуня" вона спочатку була феєю Сирени, потім феєю Віоланта і, нарешті, стала Авророю. В "Дон Кіхоті" вона танцювала все жіночі партії, але, виконавши партію Кітрі, Майя стала справжнім відкриттям.

В Дон Кіхоті вона танцювала все жіночі партії, але, виконавши партію Кітрі, Майя стала справжнім відкриттям

www.liveinternet.ru

Найвідоміші партії великої балерини: Одетта - Оділлія в балеті "Лебедине озеро", Аврора в "Сплячої красуні" (1961), Господиня Мідної гори в "Кам'яному квітці", Раймонда в однойменному балеті Олександра Глазунова.

Майя Плісецька співпрацювала зі знаменитими балетмейстера і хореографами, які ставили для неї балети. Спеціально для прими знаменитий кубинський балетмейстер Альберто Алонсо поставив балет Кармен-сюїта. Крім цього, Плісецька співпрацювала і з іншими видатними хореографами: Юрієм Григоровичем, Роланом Петі і Морісом Бежаром.

У художнє кіно балерина потрапила з фільмом Віри Стривай "Великий концерт" (1951). Потім артистка знімалася у фільмах-балетах "Лебедине озеро", "Казка про коники-горбунок", "Анна Кареніна". "Болеро", "Айседора". В екранізації роману Льва Толстого "Анна Кареніна" (1968) Майя Плісецька зіграла роль Бетсі.

У 1953 році на кіностудії Ленфільм був знятий фільм "Майстри російського балету". Майя Плісецька виконала в цьому фільмі одну з головних партій.

У 1976 році балерина зіграла у фільмі "Фантазія" за романом Тургенєва. Крім цього, прима Великого театру знялася в безлічі документальних кінострічок.

У 1980-х роках Плісецька проводила багато часу за кордоном, де вона працювала художнім керівником Римського театру опери і балету (1983 - 1984), а також Іспанського національного балету в Мадриді (1988 - 1990).

У 1980-х роках Плісецька проводила багато часу за кордоном, де вона працювала художнім керівником Римського театру опери і балету (1983 - 1984), а також Іспанського національного балету в Мадриді (1988 - 1990)

www.dietplan.ru

Залишила сцену в віці 65 років, після тривалий час брала участь в концертах, вела майстер-класи.

На день свого 70-річчя дебютувала в спеціально написаному для не номер Бежара Аве Майя. З 1994 року Плісецька була головою щорічного міжнародного балетного конкурсу, що носить ім'я Майя (Санкт-Петербург, Росія).

Балерина написала дві книги: "Я, Майя Плісецька" (1993), "Тринадцять років по тому: сердиті замітки в тринадцяти розділах" (2007).

www.dietplan.ru

Майя Плісецька - універсальна балерина, що володіє рідкісною особливістю і неабияким сценічним темпераментом. Їй були підвладні будь-які партії: від витончених ліричних героїнь (Одетта, Аврора, Лебідь) до гострохарактерних, бентежних героїнь (Мехмене Бану, Кармен, Зарема). Незважаючи на свої виняткові дані - великий крок, сильний і високий стрибок, віртуозне обертання, незвичайно гнучкі, пластичні руки, красиву довгу шию - перед нею в першу чергу завжди вставала завдання проникнення у внутрішній образ героїні, і це їй майже завжди вдавалося. У ній дивно поєднується яскравість емоційних контрастів з чистотою ліній і досконалістю форм.

www.dietplan.ru

Плісецька одружена з композитором Родіоном Щедріним з жовтня 1958 року. У жовтні 2008 року подружжя відзначило 50-річчя спільного життя. Плісецька згадувала, що майбутнього подружжя колись познайомили літератор Ліля Брік і літературознавець Василь Катанян (балерина "наспівала Брикам майже всю" Попелюшку "для домашньої фонотеки" - Щeдріна, за словами Плісецької її спів просто "потрясло"). Зазначалося, що свою творчість композитор присвячував дружині, і вона, в свою чергу, підкреслювала: "Все моє життя в ньому і заради нього". ЗМІ підкреслювали, що в радянський період Щедрін не тільки допомагав Плісецької в її творчості, а й виступав на її захист, відстоюючи балерину перед радянським урядом, і саме він, врешті-решт, зумів домогтися того, що вона стала виїжджати за кордон. У 1991 році Плісецька і Щедрін перебралися до Німеччини, до Мюнхена. Згодом в пресі писали, що вони "живуть на три будинки - здебільшого в Мюнхені, в Москві і на своїй дачі в Литві".

www.dietplan.ru

За документальним фільмам, телевізійних передач, репортажам, фотоальбомів Майя Плісецька незмінно постає в ореолі постійного успіху, з переможною усмішкою на устах, з торжеством в сяючих очах, що потопає в море квітів. Однак на її долю випало чимало випробувань: в дитинстві - арешт батьків, вимушене сирітство; пізніше - постійний контроль за її життям, довгий заборону на виїзд за кордон, безперервна боротьба за право бути самою собою з "владою" (будь то пильне око КДБ, чиновники міністерства культури, керівництво Великого театру).

www.dietplan.ru

Плісецьку завжди відрізняло безстрашність - творче і поведінковий. У найскладніших творчих і життєвих ситуаціях Майя Михайлівна відчайдушно йшла на ризик, кидаючи виклик звичним уявленням про виконавські і вікові можливості, про інтерпретації тих чи інших класичних партій, про самих темах, доступних балету. Мужньо йдучи "проти течії", вона зберегла власну незалежність. Будучи володаркою найпрестижніших регалій, співпрацюючи з видатними хореографами світу, балетними трупами Римської опери і мадридського "Театро лірико насиональ", "Марсельським балетом" Ролана Петі і "Балетом XX століття" Моріса Бежара, Плісецька змушена була піти в 1988 році з рідного Великого театру , якому балерина віддала майже півстоліття життя. Вона не завжди вписувалася в ситуацію "однодумності", що панувала в Великому театрі.