Полезные материалы

Чим закінчиться банкрутство "Аеросвіту"?

  1. офіційне пояснення
  2. неофіційна версія
  3. Що далі?

Фото: www.mediaport.ua

Проблеми в авіакомпанії почалися не вчора. Ще в 2008 році пілоти погрожували страйком у зв'язку із затримками з виплати зарплати. У 2009 році ряд експертів прогнозували більш серйозні проблеми в зв'язку з фінансовою кризою. Але якось обійшлося.

У 2012 році серія скандалів з блокуванням рейсів авіакомпанії то аеропортом Бориспіль, то Украерорухом або іншими структурами виглядали також "прохідними". Мовляв, звичайний господарський спір, хтось недоплатив, хтось не правильно порахував - розберуться. Але на початку грудня на ринку почали ходити зовсім нехороші чутки. Песимісти подейкували, що справа може закінчитися і банкрутством. До кінця місяця чутки підтвердилися ... Тепер багато операторів ринку ламають голову над наслідками - чим закінчиться історія з банкрутством і хто займе місце «Аеросвіту»?

Що складається навколо «Аеросвіту» ситуації є два основних пояснення: офіційне і неофіційне.

офіційне пояснення

Якщо вірити прес-релізів авіакомпанії і мізерним коментарів чиновників, то стався стандартний технічний дефолт авіакомпанії. В умовах світової кризи і сезонного спаду обсягів перевезень стався так званий «касовий розрив» і компанія змушена була шукати нестандартні рішення. Контрагенти не стали входити в положення і зажадали негайного погашення всіх боргів, що призвело до численних скандалів в різних аеропортах. ситуацію ускладнила неправильне трактування в ЗМІ інформації про початок процедури банкрутства і санації «Аеросвіту». Отже маємо, згідно з визначенням Господарського суду Київської області, заборгованість підприємства станом на 27 грудня 2012 року перевищило 4,27 млрд грн, при загальної балансової вартості активів в 1,467 млрд грн.

"З урахуванням вищесказаного, боржник не має можливості погасити існуючу заборгованість перед усіма кредиторами одночасно, а задоволення вимог одного або кількох кредиторів призведе до неможливості виконання грошових зобов'язань боржника в повному розмірі перед іншими кредиторами, у зв'язку з чим останній і звернувся до суду", - йдеться в ухвалі. Особливо відзначимо, що це тільки початок складного шляху. Як відомо в Україні справи з банкрутства можуть триває роками, тому колись найбільший авіаперевізника країни може переживати «фінансову турбулентність» ще довго.

Фото: comments.ua

Поки ж в компанії почалося скорочення персоналу і переклад частини парку літаків партнеру - компанії «Міжнародним авіалініям України». "В цілому програма передбачає значне скорочення операційних витрат" АероСвіту "і його поступовий вихід із зони збитковості. Частина операцій буде передана на аутсорсинг, внаслідок чого зміниться структура авіакомпанії. Відбудеться її реорганізація і скорочення штату. У зв'язку із запланованим скороченням персоналу співробітники авіакомпанії відповідно з національним трудовим законодавством повинні завчасно отримати попередження про звільнення у зв'язку з реорганізацією. Тому надання таких підказками еній департамент трудових ресурсів компанії почав вже в грудні. Далі адміністрація "АероСвіту" проведе весь комплекс заходів, передбачений трудовим законодавством у разі реорганізації підприємства ", - говорять в прес-службі" АероСвіту ".

Також МАУ отримав від "АероСвіту" і ряд напрямків. 11 лютого розпочинається виконання регулярних рейсів між Києвом і Баку, а 13 лютого - між Києвом і Єреваном. На черзі цілий список маршрутів - Копенгаген, Стокгольм, Ларнака, Афіни, Салоніки, Батумі, Костанай, Караганда, Єкатеринбург, Новосибірськ, Ростов-на-Дону, Нижньовартовськ, Краснодар, Сочі, Калінінград, Бішкек, Мінськ, Кишинів, Варшава, Прага, Вільнюс. Загалом все «солодке».

Паралельно профілактичну роботу з "АероСвітом" провів регулятор. Державіаслужба домоглася від авіакомпанії гарантій виконання поки що рейсів по Україні в Івано-Франківськ, Дніпропетровськ, Донецьк, Львів, Одесу і Сімферополь. Частина залишилися міжнародних рейсів перевізник буде виконувати спільно з МАУ. Однозначно відомо, що "АероСвіт" позбудеться маршрутів до Варшави, Мінськ, Бухарест, Копенгаген і регіональних рейсів до Тель-Авіва.

Фото: Макс Левін

неофіційна версія

Неофіційно більшість опитаних експертів вважають, що справжня причина не у фінансовій кризі і погіршенні ситуації на ринку. Більш вірогідним виглядає версія розборок акціонерів і тиску на них з боку якоїсь третьої сили, яка хоче отримати контроль над ринком. Побічно про це говорять безліч факторів.

  • "Дружба" "АероСвіту" і МАУ почала активно розвиватися в минулому році, відразу ж після появи кулуарної інформації про нібито скуповування акцій МАУ структурами близькими до групи «Приват», останній, як відомо, контролює альянс авіакомпаній "АероСвіту", "Донбасаеро», «Дніпроавіа», а також авіакомпанію «Роза вітрів». Ще кілька років тому "АероСвіт" і МАУ вели себе як кішка з собакою і тут така дружба і взаємодопомога - спільне обслуговування рейсів, переклад частини персоналу з однієї авіакомпанії в іншу і т.д .. Мабуть, після консолідації активів, хтось із сильних світу цього захотів отримати такий цікавий об'єкт. І тут був зроблений хід конем - оголошення про банкрутство - якщо хочете взяти, беріть, тільки не вдавіться сумою боргу.
  • На підтвердження цієї версії також експерти звертають увагу на суму заборгованості, через яку оголошена процедура банкрутства, - вона становить 4,27 млрд. Грн. на "АероСвіті" і ще 400 млн. грн. на «Донбасаеро». Структуру боргу ніхто не розшифровує. Як довго вона збиралася також інформації немає. Дивно, що вона «спливла» тільки зараз. Якщо врахувати той факт, що в останні кілька років скандали за боргами "АероСвіту" виникали навколо сум в 5-10 млн. Грн., То кредитор з мільярдними боргами виглядає фантастично. Найімовірніше кредитором виявиться одна з компаній, яка надавала в лізинг літаки авіакомпанії. Цілком можливо, що ними виявляться офшорні структури, близькі до групи «Приват» або менеджменту авіакомпанії, при цьому ставки лізингу будуть набагато вищі за середньоринкові.

Що далі?

Поки не призначена процедура санації прогнозувати ситуацію складно. Найімовірніше на "АероСвіті" залишаться далекомагістральні рейси. Просто передати їх комусь іншому досить складно і організаційно і бюрократично. Необхідно буде переписувати міжурядові угоди і перебудовувати роботу різних служб. Але все буде залежати від результатів переговорів між акціонерами. Чи захочуть вони залишити за собою проблемний актив або зроблять з "АероСвіту" «Авіалінії України» №2 », тобто структуру з гігантськими боргами, яка виконує кілька рейсів і поступово гасить борг, який їй не під силу погасити.

Тепер багато операторів ринку ламають голову над наслідками - чим закінчиться історія з банкрутством і хто займе місце «Аеросвіту»?
Що далі?