Полезные материалы

Фанати «Фенербахче»: Відповіді фанатам «Спартака» не буде?

  1. Вінки у кромки поля

ФЕНЕРБАХЧЕ vs СПАРТАК

Після інцидентів навколо першого, московського матчу "Спартака" і "Фенербахче" ніхто не передбачить, що чекає на вболівальників червоно-білих в Стамбулі.

Знайомтеся: Фатіх Ердоган, архітектор. Він турок, йому 28 років. У Росії живе і працює з 2007 року. З семи років хворіє за "Фенербахче". З дитинства ходив на стамбульський стадіон "Шюкрю Сараджоглу". Чи не пропустив і лігочемпіонський гру зі "Спартаком" в Лужниках в минулий вівторок. Рівень моральності турецьких фанатів Фатіх, ясна річ, знає все.

- Чого ні в якому разі не можна робити спартаківських уболівальникам в Стамбулі? - питаю у нього.

- Три речі, - відповідає Фатіх. - Ображати Ататюрка. Ображати нашу релігію. Ображати турецький прапор. Інакше кажучи, ні в якому разі не чіпати наші головні цінності.

На грі "Спартак" - "Фенербахче" тим часом був спалений нібито відібраний у побитих на московських вулицях турецьких фанатів прапор з портретом першого президента Туреччини Мустафи Кемаля Ататюрка. А також вивішений банер з перекресленим зображенням мечеті.

- Так вчинити з портретом Ататюрка - величезна помилка, вчинена, судячи з усього, з однією-єдиною метою - спровокувати фанатів "Фенербахче", - вважає Фатіх. - Без сумніву, Ататюрк - найважливіша особа для нашого народу, національний герой, наше надбання. І все-таки я не думаю, що у відповідь послідує жорстокість.

І справді, палили прапор і вивішували провокаційне полотно в Москві, що, напевно, не так жахливо, як якщо б це зробили в Стамбулі. Але хіба хтось може гарантувати, що подібне не повториться і там?

* * *

Стамбул - місто контрастів. Ця фраза засіла в наших головах завдяки популярній кінокомедії. Один з таких контрастів - відомі на весь світ турецькі вболівальники, овіяні не самою доброю славою. Їх унікальність, звичайно ж, міф. Є ще греки, серби, хорвати, поляки, за багатьма параметрами здатні дати туркам солідну фору. Навіть в нордичної начебто Швеції, як я з'ясував недавно, вистачає безбашенних людей, які влаштовують нічні атаки на готелі, де ночують приїжджі команди. І все ж не брати до уваги бурхливий характер турецьких любителів футболу не можна. Для інформації перед вами - новинна зведення від 13 травня 2012 года:

"Після матчу між" Фенербахче "і" Галатасараєм "за межами стадіону" Шюкрю Сараджоглу "відбулися зіткнення фанатів" Фенербахче "і поліції. Вболівальники перевернули два автомобілі і спорудили з них подобу барикад. Правоохоронці застосували проти них сльозогінний газ. Кількість заарештованих уточнюється" .

Ось такі справи часом кояться в Туреччині. А ми ще на свій футбол скаржимося. Росіяни, на щастя, позбавлені сумнівного задоволення лізти через перевернуті "Жигулі" на вулицях Хімок і нюхати газ біля станції метро "Спортивна". Погрому десятирічної давності після матчу Росія - Японія нам вистачило з лишком. Стати свідками і учасниками подібних подій на чужині теж не хотілося б. Але чи вдасться цього уникнути?

Зазвичай до єврокубкових гостям в Стамбулі відносяться з поблажливістю. Як і всюди, фанати куди більше уваги приділяють внутрішнім розборок. В даному випадку є три сторони, однаково люто ненавидять один одного: "Бешикташ", "Галатасарай" і "Фенербахче". Найагресивнішими і гучними вважаються шанувальники "Бешикташа". Саме їм належить європейський рекорд гучності виробленого фанатами шуму: 132 децибел. Але і дві інші команди недалеко від них пішли. А стадіон "Галатасарая" крім іншого всесвітньо відомий зловісної написом на вході: "Ласкаво просимо в пекло!"

- У Туреччині постійно точаться суперечки, яка з арен більше нагадує пекло - наша або "Галатасарая", - говорить Фатіх. - Можете порахувати, що я необ'єктивний, але впевнений: наш стадіон на крок попереду, тому що все ж трішки голосніше.

- Що чекає там "Спартак" і його фанатів?

- Гучні вболівальники, шикарні візуальні шоу. Тиск на "Спартак" не буде слабшати, навіть якщо йому якимось чином вдасться забити кілька м'ячів. Дух фанатів "Фенербахче» не зломити нічим, незалежно від рахунку на табло.

* * *

Фатіх переконаний, що розплачуватися за московські гріхи гостям-уболівальникам в Стамбулі не доведеться:

- Не вірю, що трапляться непередбачені інциденти. А поліція точно вживатиме всіх заходів, щоб уникнути форс-мажору.

Всі журналісти з Туреччини, з якими вдалося зв'язатися, в один голос говорили: їм про будь-які заплановані заходи нічого не відомо. Мовчать, зрозуміло, і самі фанати "Фенербахче".

"Не будемо говорити за всю спільноту вболівальників, але наша група впевнена: вболівальники суперника можуть нічого не боятися, нападати на них ніхто не збирається", - заявив представник однієї з авторитетних фан-угруповань.

Судячи з усього, не чекають підступу і червоно-білі. Колега Олександр Просветов, збираючи матеріал перед вильотом до Туреччини, зв'язався з одним з лідерів спартаківських фан-об'єднань і наткнувся на нерозуміння: а чого, власне, боятися? Відомо, що в Стамбул попрямує як мінімум один офіційний фанатський чартер на 180 осіб. Літак сповнений, від поїздки ніхто не відмовляється. Крім цього багато шанувальників "Спартака", передбачається, поєднають перегляд футболу з відпочинком на турецьких берегах.

* * *

Безсумнівно, багато, як і в житті, залежить не від господарів, а від гостей. Не клади ноги на стіл - і тебе не виставлять з квартири втришия. І якщо хочеш уникнути зустрічі з сірим вовком, не ходи в темний ліс з пиріжками і не одягай червону шапочку.

Однак гарантій, що російські вболівальники обійдуться без червоної шапки, пиріжків та інших провокацій, не дасть жодна жива душа. Фанати, давайте визнаємо, некеровані - або хочуть такими здаватися. В іншому випадку вони напевно відреагували б на наполегливе прохання "Спартака" не використовувати піротехніку під час домашньої зустрічі з "Фенером", оскільки це загрожувало "улюбленому клубу" серйозними санкціями з боку УЄФА - від величезних штрафів до проведення ігор без глядачів. Але відбулися голи Еменіке і Д.Комбарова - а за ними пішли фаєри. Фанатам все одно.

- РФПЛ і клуби, по суті, вичерпали свої ресурси, - поскаржився днями в інтерв'ю "СЕ" виконавчий директор РФПЛ Сергій Чебан. - Навіть найбільші штрафи, які ми накладаємо на клуб, не можуть бути перекладені на конкретного хулігана, який кинув фаєр на поле або спалив крісло. Навіть якщо ця людина сфотографований, знятий камерою спостереження і пізнаний, він заплатить максимум 500 рублів. Ми ініціатори закону про посилення відповідальності конкретних фанатів. Заходи повинні бути адекватними, але жорсткими.

* * *

Страждає, звичайно, не тільки Росія. Неконтрольовані, радикально налаштовані фанати - проблема загальноєвропейська. Серби зривають матч своєї збірної з Італією і фактично позбавляють свою команду Euro-2012. У Польщі влаштовують масове побиття росіян прямо під час першості континенту. Про шведів вже було сказано: вони ледь не підпалюють готель ЦСКА фаєрами і посеред ночі виганяють "Лех" з готелю. Приклади можна наводити й далі.

Але що нам до європейських бід, якщо у нас самих чортзна-що діється?

Рік тому москвичі влаштовували бойкот кавказьким командам, а в бразильців і африканців летіли банани. У новому сезоні Буссуфа на "Арені Хімки" обливають рідиною, яка нагадує сечу, а через два тури вболівальники ЦСКА обурюються, що їм не дозволяють проносити в сектора взагалі ніяку рідину, не тільки жовту. У Махачкалі в підтрибунних приміщеннях, за деякими повідомленнями, б'ють кількох гостей з Пітера, у одного - розрив селезінки. У Москві і Пітері проходять відповідні акції проти кавказців, так що навіть президент Дагестану не залишається осторонь і засуджує те, що відбувається. На стадіоні "Локомотив" на матчі "Анжи" - АЗ махачкалінський клуб відчуває себе не просто як в гостях, а як на війні. Попутно невідомі зламують один за іншим сайти "Спартака" і "Анжи". На онлайн-ресурсі "Дикої дивізії" незабаром з'являється інформація про нібито підготовлювану помсти, яку потім теж списують на підступи невідомих хакерів. Всюди як і раніше товчуть, матюкаються і палять ...

Фанати, думаю, нічого не роблять просто так. Припустимо, існує версія, що останні події - спроба змусити майбутнє керівництво РФС створити колись існував до вболівальників рада при президенті, щоб впливати на спортивну долю батьківщини.

Найприкріше, що всі ці футбольно-політичні ігри жодним чином не стосуються людей, яким просто хочеться дивитися гру. Саме вони будуть сильніше інших здивовані, коли в один прекрасний день прийдуть на арену і побачать на замкненому вході табличку: "Спартак" проводить матч без глядачів ".

На жаль, інший напис: "Ласкаво просимо в пекло!" - на підступах до стадіону "Галатасарая" - давно неактуальна. Не треба себе обманювати: йти чи їхати в пекло вже не треба. Він сам нечутно підкрався до нас. Він прийшов. Він уже тут.

Дмитро Симонов

Вінки у кромки поля

"СЕ" згадує деякі найгучніші прояви агресії турецьких фанатів

5 квітня 2000 року. Вбивство двох уболівальників "Лідса"

Без сумніву, найстрашніший і гучний випадок стався перед першим півфінальним матчем Кубка УЄФА "Галатасарай" - "Лідс": в ніч напередодні гри на вулицях Стамбула зарізали двох уболівальників англійської команди. Як завжди, у кожної сторони своя версія. Турки кажуть про розгнузданих британських фанатів, англійці - про агресивні і диких місцевих.

Обмежимося фактами. Приблизно о 22.30 уболівальники "Лідса" посварилися з водієм фургона. Той дістав ніж і вдарив ним двох англійців. Крістофер Лофтус помер на місці, Кевін Спейт помер пізніше у лікарні.

"Це справжня трагедія. Тільки що я розмовляв з керівництвом" Галатасарая "про розвиток дружби і партнерства, а в наступну хвилину пролунав телефонний дзвінок, і мені розповіли про події в місті. Без сумніву, це одна з найгірших ночей в історії футболу", - сказав тодішній президент "Лідса" Пітер Рісдейл, який приїхав в лікарню до Спейту. Як не дивно, УЄФА не став скасовувати або переносити матч, що завершився перемогою "Галатасарая" (2: 0).

У 2010 році в Англії пройшли заходи, присвячені десятиріччю стамбульської трагедії. Футболісти йоркширців, що грали в той день, вийшли в траурних пов'язках і поклали вінки на кромці поля, вболівальники принесли до воріт стадіону квіти і шарфи, а голова правління Кен Бейтс виголосив гнівну промову, стверджуючи, що винні не були покарані.

Але це не так. Два роки по тому після того, що сталося, в квітні 2002-го, стамбульський суд засудив до 15 років тюремного ув'язнення якогось Алі Уміта Демір, визнаного винним у вбивстві Лофтус і Спейта. Ще чотири людини отримали терміни від 22 днів до трьох місяців.

Втім, в той квітневий вечір постраждали не тільки вони. Весь світ обійшли кадри зі стамбульської площі Таксим, на якій в калюжах крові лежали англійські вболівальники. Зіткнення між фанатами "Лідса" і турками з використанням підручних засобів, в тому числі холодної зброї, відбулися в той вечір в різних районах міста.

3 листопада 1993 року. Заворушення за участю уболівальників "Манчестер Юнайтед"

Події квітня 2000-го були далеко не першими у взаєминах турецьких і англійських фанатів. У листопаді 1993 року "МЮ" приїхав до Стамбула на матч-відповідь 1/8 фіналу Ліги чемпіонів з тим же "Галатасараєм". Англійські вболівальники під час перебування в Туреччині безперервно піддавалися атакам з боку як місцевих хуліганів, так і спеціального підрозділу поліції. Неспокійно було і на стадіоні "Алі Самі Єн". А після фінального свистка гравці "МЮ" Ерік Кантона і Брайан Робсон, залишаючи поле, також були атаковані хуліганами. З іншого боку, було б неправильно робити невинних овечок і з англійців. Як підсумок - 133 британця були затримані поліцією.

1996 год. Рембо. Операція "Алі Самі Єн"

Що стосується внутрітурецкіх подій, то насильство на місцевих стадіонах і навколо них - давно велика проблема. Особливо на Kitalar Arasi Derbi, або дербі двох континентів, як називають матчі між "Фенербахче" і "Галатасараєм". У 80-ті роки минулого століття футбольна влада, зневірившись, заборонили фанатам "Галатасарая" і "Фенербахче" відвідувати гостьові дербі, але через деякий час заборона була знята.

Легендарний випадок стався в 1996 році. "Галатасарай" виграв Кубок Туреччини, перемігши у фіналі "Фенер" на ворожому стадіоні "Шюкрю Сараджоглу", і шотландський тренер гостей Грем Сунесс вибіг на газон і встромив в центр поля червоно-жовтий прапор. Зрозуміло, стерпіти такого вболівальники "жовтих канарок" не могли. Відповідь вони дали в наступному сезоні. Легендарний фанат "Фенербахче" на прізвисько Рембо під час дербі на стадіоні "Алі Самі Єн" прорвався на поле і встромив в центр газону прапор улюбленого клубу, а потім ще деякий час з ножем в руці відбивався від намагалися скрутити його охоронців. В результаті охоронці перемогли, але Рембо став легендою.

Дмитро Гірін

Фанати "Фенербахче"

Чого ні в якому разі не можна робити спартаківських уболівальникам в Стамбулі?
Але хіба хтось може гарантувати, що подібне не повториться і там?
Але чи вдасться цього уникнути?
Що чекає там "Спартак" і його фанатів?
Колега Олександр Просветов, збираючи матеріал перед вильотом до Туреччини, зв'язався з одним з лідерів спартаківських фан-об'єднань і наткнувся на нерозуміння: а чого, власне, боятися?
Але що нам до європейських бід, якщо у нас самих чортзна-що діється?