Полезные материалы

«Удар, спрямований в минуле». Найяскравіші фанатські перформенси з історичним змістом

Фанати московського «Спартака» демонстративно спалили плакат з портретом засновника Турецької республіки Мустафи Кемаля Ататюрка. На матчі-відповіді в Стамбулі москвичі збиралися шокувати публіку на «Шюкрю Сарачоглу» небаченим в тутешніх краях видовищем у вигляді вірменського прапора в знак пам'яті про жертви геноциду 1915 року. Найяскравіші акції російських і турецьких фанів, які мають історичний підтекст, - в добірці від журналіста FootballTop.ru Євгена Лешковіча.

2001. Югославія - Росія

Перший перформанс, на який ми звернемо погляд, вийшов досить нетиповим. Замість традиційного і цілком зрозумілого бажання насолити опоненту його автори мали на меті прямо протилежну. Посеред матчу група російських фанів казна-звідки витягла на світ божий пошарпаний американський прапор. Трибуни завили, розцінюючи це як акт небаченого зради, але виття перервався, чи не охопивши і половини віражу «Црвени Звєзди». Справа в тому, що росіяни і не думали використовувати «зірково-смугастого» за призначенням. Злегка змочивши державний символ США бензином, гості під захоплений рев белградського пятідесятітисячніка зрадили прапор вогню. Чи потрібно уточнювати, що після даного епізоду поліція цілком могла залишати стадіон? Ні про які заворушення тепер не могло бути й мови.

Співпраця російських і сербських фанів має давню історію і не припиняється й досі. Наприклад, на не настільки давнє єврокубковому матчі «Црвена Звезда» - «Зеніт» белградські ультрас продемонстрували гостям плакат зі слоганом «Сьогодні перемагає православ'я!», Після чого спалили прапор Чечні. У свою чергу, прихильники російських клубів не забувають при зустрічі спалити прапор Албанії і переконати присутніх в тому, що «Косово je Србіjа!».

2002. «Фенербахче» - «Панатінаїкос»

Протистояння греків і турків настільки вибухонебезпечним, що до 2002 року УЄФА від гріха подалі розводив грецькі і турецькі клуби по різних кошиках при жеребкуванні єврокубків. Відмовитися від подібної практики чиновників змусив проект, згідно з яким Греція і Туреччина спільно проведуть чемпіонат Європи-2008. Щоб подивитися, наскільки сторони готові до співпраці, вето на їх єврокубкові зносини було знято. Як з'ясувалося, даремно. Перша ж зустріч опонентів - матч Кубка УЄФА між «Фенербахче і« Панатінаїкосом »- ознаменувалася грандіозним побоїщем в центрі Стамбула, плавно перетекшего на трибуни. Крім грубої фізичної сили, сторони вдалися до залякування суперників за допомогою потужної ідеологічної пропаганди.

Як і належить, куди більше в цьому досягли успіху господарі, вивісили шикарний з точки зору образотворчого мистецтва плакат, що зображав султана Мехмеда II Фатіха (в перекладі з турецької - «Завойовника»). Поруч з султаном знайшлося місце і написи «Стамбул з 1453 року». Для тих, хто активно прогулював шкільні уроки історії, пояснимо, що саме в 1453-му османи захопили столицю Візантійської імперії Константинополь. Місто було перейменовано в Стамбул, собор святої Софії став мечеттю Айя-Софія, а древній еллінський мову природним чином був витіснений з вулиць Царгорода уривчасто турецької промовою.

Місто було перейменовано в Стамбул, собор святої Софії став мечеттю Айя-Софія, а древній еллінський мову природним чином був витіснений з вулиць Царгорода уривчасто турецької промовою

Як ви розумієте, нагадування про настільки сумних подіях було сприйнято греками надзвичайно болісно. Втім, горді спадкоємці Аристотеля знайшли що протиставити османської кореографіі, пред'явивши нащадкам яничар стилізовану карту Кіпру, демонстративно позбавлену горезвісної «Зеленої лінії». Для тих, хто не тільки прогулював уроки історії, а й всіляко ігнорував випуски новин, пояснимо, що «Зелена лінія» виступає фактичної кордоном між прогреческой Республікою Кіпр і так званої Турецькою республікою Північного Кіпру.

Зрозуміло, що Євро-2008 отримали країни з куди більш добросусідськими відносинами - Австрія та Швейцарія.

2005. Естонія - Росія

Матч відбіркового турніру чемпіонату світу-2006 припав на черговий виток ескалації напруги у відносинах двох країн. Немає сенсу розбиратися, хто правий, а хто винен в тому, що сталося на «А Ле Кок Арені». Хороша виявилася як приймаюча сторона, в декількох випадках що зробила відверто дискримінаційні заходи стосовно не тільки уболівальників, але і офіційних членів російської делегації, так і, безсумнівно, сторона гостьова. Рішуче обурившись забороною на використання «символіки неіснуючої держави», російські вболівальники не придумали нічого кращого, як розгорнути над ареною банер з промовистою фразою «Господарі приїхали!». На естонців, підручники історії яких розповідають тільки про двох окупації території Естонії ХХ століття, і обидві - російські, подібне гасло подіяв як червона ганчірка на бика. Дісталося всім, включаючи звичайних уболівальників, ніяким боком до банера непричетних.

2008. Росія - Швеція

Один з найяскравіших перформансів в історії сучасного російського «вболівання» датований червнем 2008-го. Блискуча хіддінковская збірна готувалася почати вирішальний матч групового турніру проти Швеції, коли над російської трибуною зметнувся плакат із зображенням Петра Першого. Сенс очевидний: футболісти повинні були справитися зі шведами так само впевнено, як це в 1709-му році зробив перший російський імператор. «Полтаву» вдалося повторити - голи Павлюченко і Аршавіна вивели росіян в чвертьфінал, де їх чекав великий матч з голландцями. Правда, авторів перформансу трошки засмутило відсутність реакції на банер з боку шведських суппортерів. Як з'ясувалося, ті просто не знали, як виглядає Петро Перший.

До чого краще і спокійніше було б на трибунах, якби замість приниження чужих національних героїв фанати займалися звеличення своїх.

До чого краще і спокійніше було б на трибунах, якби замість приниження чужих національних героїв фанати займалися звеличення своїх

2012. Польща - Росія

Самою долею, здається, було зроблено все, щоб гра поляків і росіян не пройшла мирно. Волею календаря принциповий матч був призначений на день Росії, в який приїжджі вболівальники намірилися провести марш Варшавою. Хода піддалося нападу з боку безбашенних польських ультрас, причому, що найбільш сумно, при фактичному потуранні з боку поліції. Втім, активна частина гостьового супорта не залишилася в боргу. Правда, на відміну від «Бяло-червоних» опонентів, фанати росіян в побитті «мирного населення", не причетного до футбольних розборок, помічені не були.

Природно, така прелюдія не могла не вилитися в яскраву акцію на трибунах. У момент виконання російського гімну гостьовий сектор накрило гігантське полотнище із зображенням Дмитра Пожарського. З трепетом констатуємо, що вже тут-то історична довідка точно не потрібна. Зображення «князя Димитрія» супроводжувалося патріотичної, але зовсім не провокаційним написом «This is Russia». І ніякої тобі Катині, як пропонували особливо гарячі і особливо порожні голови.

І ніякої тобі Катині, як пропонували особливо гарячі і особливо порожні голови

Свист поляків, що почався з появою банера і приглушити національний гімн, виявився абсолютно необгрунтованим. Після матчу з'ясувалося, що вміст плаката було погоджено з УЄФА. Втім, ясно, що витоки російсько-польської ворожнечі треба шукати не в банерах, і навіть не в Катині ...

Фото: Getty Images; vestikavkaza.ru; warsonline.info; aviamasters.info; lori.ru; sostav.com

FootballTop.ru

Чи потрібно уточнювати, що після даного епізоду поліція цілком могла залишати стадіон?