Полезные материалы

Серік Конакбаев: Час диктує свої умови

Він гідно представляв до азахстанскую школу боксу на світовій арені. Він неодноразовий переможець та призер найбільш значущих змагань на

Він неодноразовий переможець та призер найбільш значущих змагань на

планеті Земля. Легендарний у минулому спортсмен, срібний призер Олімпіади, дворазовий володар титулу кращого боксера Європи, двічі переможець Кубка світу, триразовий чемпіон СРСР.

Всі ці регалії Серік Конакбаев завоював в запеклій конкуренції, в епоху, коли могутній і великий Радянський Союз був спортивним центром Всесвіту! Нині Серік Керімбековіч є віце-президентом Федерації боксу РК і депутатом Мажилісу Парламенту нашої республіки. В ексклюзивному інтерв'ю « naringe.kz »Державний діяч коментує підсумки чемпіонату Казахстану з боксу і розповідає, що бокс тридцятирічної давності був видовищним, ніж в даний час. Про це та багато іншого Моцарт радянського боксу повідав читачам нашої газети.

У спорті буває різне ...

- Ви уважно стежили за ходом першості Казахстану з боксу. Що ви можете сказати про його підсумки? - Хочу відразу зазначити, що організація чемпіонату країни була на досить високому рівні. За останні роки це був один з показових турнірів. Біля рингу не було сторонніх людей, там сиділи лише судді і тренерський склад національної збірної, які стежили за кожним поєдинком і вели записи. Якщо на рингу зустрічалися два сильних боксера, а перемога в рівному бою присуджувалася одному з них, то у наставників була прекрасна можливість взяти на олівець програв, проаналізувати його виступ. У спорті буває різний, і навіть поразки Сапієв ні в якому разі ні говорить про те, що Серік здав свої позиції. Тренери збірної після закінчення першості провели аналіз всіх боїв і, я сподіваюся, зробили правильні висновки. Не рідко трапляється, коли боксер добре себе проявляє всередині країни, а на міжнародній арені відчуває якийсь дискомфорт і не може показати всі свої сили. Тому я вважаю, завданням наставників головної команди країни є підготувати наших спортсменів до успішного виступу на міжнародних стартах. Після невдалого виступу казахстанських боксерів на чемпіонаті світу ми колегіально (керівництво, тренери, фахівці) зробили висновки, і надалі необхідно не допустити, щоб подібне повторилося.

Ми знаємо всі наші проблеми, вже з нинішнього року необхідно їх усунути і рухатися в тому напрямку, в якому Казахстан протягом багатьох років показував високі результати на великих міжнародних стартах. Федерація повністю поміняла роботу суддівського корпусу, створила положення, мотивувала їх. Тих рефері, які упереджено будуть обслуговувати поєдинки, будемо усувати на певний термін від роботи. В даний момент судді отримують непогані гроші за свою роботу, я вважаю, їм не матиме сенсу попадатися на брудних справах, і вони стануть чесніше. Цього року нас чекає багато цікавих, важливих турнірів, де вітчизняні боксери повинні зарекомендувати себе з найкращого боку! У наступному році в Москві пройде чемпіонат світу, а в 2012 році відбудуться Олімпійські ігри в Лондоні, де ми просто зобов'язані показати хороший результат і знову зійти на Олімп світового боксу. Нам є від чого відштовхуватися, адже на минулорічній першості планети в Мілані вітчизняні боксери не показали того результату, якого від них чекали вболівальники. У деяких вагових категоріях у нас просто-напросто немає хлопців, здатних боротися на великих змаганнях за високі місця. Потрібно підтягувати їх рівень. На чемпіонат Казахстану ми спеціально запросили шановного фахівця Віктора Петровича Баранова, який відтепер буде консультувати тренерський штаб національної збірної. В першу чергу на даному етапі нам необхідно підвищити кваліфікацію викладацького складу, проводити для них якомога більше тренінгів і семінарів. Наставники, які працюють з юнаками, повинні поповнювати свій багаж теоретичними знаннями, щоб у їхніх учнів технічний і тактичний арсенал був на високому рівні.

- Серік Керімбековіч, в нашій країні ударними вважаються середні ваги, в яких Казахстан традиційно брав медалі на важливих стартах. На ваш погляд, які вагові категорії є проблемними? - У нас найбільш проблемними є легкі ваги. 48 кг, 51кг, 54 кг, 57 кг, саме в цих вагових категоріях немає явного лідера, який конкурував би з визнаними лідерами у світовому боксі, те ж саме стосується і ваги до 64 кг. Так, не спорю, є хороші хлопці, але з ними потрібно працювати, працювати і ще раз працювати! Відсутня конкуренція, яка сприяє зростанню спортсменів. Тільки в здорового конкурентного середовища можна виростити майбутніх чемпіонів. В цьому році в планах національної та молодіжної збірної - провести якомога більше спільних зборів з дружинами таких країн, як Куба, Росія, Україна. До нас вже надійшла пропозиція в березні провести товариську матчеву зустріч зі збірною Росії, для наших майстрів рукавички такі зустрічі це великий досвід.

- Що ви можете сказати про матеріально-технічну базу? - У федерації з фінансуванням проблем немає, в областях на даний момент матеріальна сторона теж знаходиться на належному рівні, тому при такому підході і з такими традиціями казахстанська школа боксу повинна вийти на провідні позиції в світовому боксі! Радує, що біля керма обласних федерацій стоять грамотні, компетентні люди з великим досвідом роботи і щиро люблять бокс. Спортсменам і тренерам створюються сприятливі умови, вирішуються побутові проблеми. Займайся боксом - і ні про що не думай!

Регіональні інтереси - це вчорашній день

- У чому полягає ідея запрошення головним суддею чемпіонату Казахстану фахівця з Росії Валерія Рачкова? - Ми дуже тісно співпрацюємо з Федерацією боксу Російської Федерації, а досвід і знання нашого колишнього земляка Валерія Олександровича, довгий час очолював суддівський корпус нашого північного сусіда, здорово стане в нагоді нам надалі. Валерій Рачков з собою привіз трьох арбітрів міжнародної категорії АІБА, я вважаю, що росіяни на чемпіонаті Казахстану відпрацювали сумлінно, і за великим рахунком їх робота не викликала нарікань. Досвід минулих років показує, що в нашій країні люблять переслідувати особисті та регіональні інтереси. Траплялося, доходило до того що регіональний інтерес дехто ставив вище, ніж інтереси національної збірної! Надалі такого не буде! Щоб виключити подібні хитрощі, ми спеціально запросили бригаду арбітрів з Росії, у яких немає зацікавленості, допомагати тому чи іншому спортсменові. До того ж вони провели семінар для наших суддів. Відтепер в кінці кожного року ми будемо складати рейтинг арбітрів, судді, які не підходять під наші критерії, будуть виведені з суддівського корпусу. Також будемо враховувати віковий ценз і аналізувати їх роботу в цілому. Коли ми складемо рейтинг арбітрів, стане все прозоро, ні у кого не виникне питань, з якої причини арбітр відсторонений від подальшої роботи, а інший, навпаки, обслуговує вирішальні матчі. Ми хочемо підняти статус суддівської колегії, на наступний рік, щоб потрапити в колегію, арбітрам потрібно буде пройти відбір і показати свої знання. Нам потрібно переформатуватися, регіональні інтереси - це вчорашній день, і, можливо, сьогодні ми пожинаємо плоди тієї неохайності, яка колись була присутня в нашому боксі. На перше місце будемо ставити престиж Казахстану, а то на торішньому чемпіонаті світу було соромно, що від нашої країни до півфінальної стадії дістався лише один представник, а з суддів і зовсім ніхто не обслуговував поєдинки. - До минулого року наші судді регулярно залучалися обслуговувати чемпіонати світу та Олімпійські ігри. Роз'ясніть ситуацію з вітчизняними арбітрами.

- Чи мають вони право зараз працювати в якості рефері на великих стартах? - Тут поки не все зрозуміло. Припустимо, Берікбол Касимханов неодноразово судив на великих міжнародних змаганнях, йому довіряли судити фінал на Олімпіаді в Пекіні, за підсумками якого його потім усунули. На нашу офіційним запитом в АІБА вони відповідають, що він дійсно відсторонений, але на який термін і з яких причин, вони нам не пропонують ніякої інформації. На словах АІБА каже, що Касимханова усунули, але на папері нічого немає. Що стосується Елеусізов Дуйсекова, то тут аналогічна ситуація. За підсумками молодіжної першості планети в 2006 році в Мексиці він був відсторонений від суддівства. Дискваліфікація носить тимчасовий характер, АІБА нам говорить про те, що з Дуйсекова буде знята дискваліфікація і він повинен повернутися в бокс в якості рефері міжнародної категорії. Його кваліфікація не викликає сумнівів, що він і довів, коли обслуговував бої на великих стартах. Так що в даний час ми самі перебуваємо в підвішеному стані. Той же Касимханов є одним з найдосвідченіших наших суддів, але, на жаль, поки в наших руках немає паперу, яка б свідчила про те, що він має право працювати міжнародним суддею, і відповідно немає паперу, сповіщають про його дискваліфікації. До досвіду і знань Берікбола Касимханова ми ще обов'язково звернемося, він необхідний нам як в якості арбітра. так і в якості спеціаліста.

З Хаміт Бараєвим те ж саме, ніякої офіційної версії АІБА нам не надає. Будучи віце-президентом Федерації боксу я займаюся якраз суддівство, і можу твердо сказати, що ми докладемо багато сил, щоб найсильніші вітчизняні судді отримали необхідну ліцензію АІБА для обслуговування міжнародних турнірів найвищого рангу.

У суддівстві як в спорті, повинна бути здорова конкуренція

- Чи є в планах федерації створити спеціалізовану кафедру при якомусь навчальному закладі - «школу молодого арбітра»? - Ви знаєте, суддівство в боксі - це така професія, де, на мій погляд, кожен арбітр, перш ніж стати суддею, повинен знати боксерську кухню зсередини. На жаль, останнім часом стало помітно, що багато боксерські судді жодного разу в житті не тримали в руках рукавички! Це теж по-своєму накладає негативний відтінок. Так що моя думка з цього приводу зводиться до того, щоб суддями ставали в минулому боксери, які знають, на якій позиції перебувати при клінчі, і так далі. А то іноді помічаєш, що арбітр навіть не знає, на якій позиції йому перебувати. Що стосується вашого питання, то тут, можливо, і є частка правди. На даний момент у нас є достатньо молодих кваліфікованих суддів, але не мають ліцензії міжнародного арбітра. У всі обласні федерації ми направили рекомендаційні листи на кожного суддю в окремо, щоб останні в свою чергу якомога частіше виїжджали на різні змагання, набиралися досвіду. На початковому етапі вони повинні попрацювати на дитячо-юнацьких турнірах. Вони повинні підтвердити, що заслуговують підвищення в ранзі, тільки в цьому випадку вони повинні працювати на дорослих турнірах. Як і в будь-якій галузі, судді повинні набиратися досвіду, проходити запеклий відбір, тільки тоді ми отримаємо суддів найвищого рівня! У суддівстві так само, як в спорті, повинна бути здорова конкуренція!

- Серік Керімбековіч, що потрібно, для того щоб вітчизняний бокс показував стабільні результати на міжнародних стартах? Наприклад, з 2000 року, коли на Олімпійських іграх в Сіднеї, четверо співвітчизників представляли Казахстан в фіналі боксерського турніру, минуло вже десять років. З тих пір з кожним наступним турніром ми здаємо позиції в табелі про ранги ...

- Сьогодні говорити, що у нас бокс переживає важкі часи, передчасно. Основною причиною спаду вітчизняного боксу є тренерсько-викладацький склад. Пройшов рівно рік як в бокс прийшли нові люди, і зараз буде робитися дуже багато, для того щоб наш бокс, як і раніше, став спортом номер один в Казахстані. Не секрет, що в останні роки в боксі велися закулісні ігри. Ми маємо намір щільно з цим боротися, і вже останній чемпіонат країни показав, що перемогли в ньому найсильніші! Якщо раніше були договорняки, можна було декого підкупити, то тепер все інакше. Можливо, брудні методи розхолоджували спортсменів і їх тренерів. За радянських часів нічого цього не було. Пам'ятаю, коли виходив на ринг, знав, що якщо я сильніше противника і доведу це на рингу, то ніхто не завадить мені досягти поставленої мети - перемогти! Ми постійно думали, вишукували різні тактичні варіанти, і в цьому основну роль грали тренери, які вміли належно налаштувати і розкріпачити спортсмена перед вирішальними поєдинками. Я до чого це говорю, знову до того ж - нам необхідно підняти рівень тренерів.

Буває таке, що дитина приходить в зал, а тренер в силу свого непрофесіоналізму і недалекоглядності не дає того основу, не вчить мистецтву боксу. А якщо хлопчисько талант ?! Так його, як пластилін, потрібно ліпити, вчити його не тільки тактиці, техніці, а й вміти просто поговорити з ним, тим більше з молодими боксерами потрібно постійно бути в контакті. Для юніора будь програш, якщо це буде навіть районні змагання, може перекреслити всі бажання займатися боксом. Зараз тренери бачать, що і судді стали чистішими працювати, не засуджують, і вони надихнулися. На сьогоднішній день тренери не думають, як прогодувати сім'ю, їм допомагають вирішувати побутові та квартирні питання, створюють сприятливі умови. Я вірю, що при такому комплексному підході і результати не змусять себе довго чекати. Нам потрібно зараз надолужити згаяне, щоб потім не було пізно! Дане питання ми піднімаємо постійно, і вже найближчим часом, я думаю, це позитивно позначиться на казахстанському боксі. У регіонах повністю нас підтримують і намагаються вирішити проблему комплексно. Що найголовніше, у нас є матеріал, якого в нашій країні досить! Якщо піднімемо рівень викладацького складу, то результати моментально дадуть про себе знати!

- Нерідко в регіонах, зокрема, в районних центрах і аулах, елементарно немає умов для професійного заняття спортом. Буває так, що є ринг, але на всіх бажаючих займатися боксом не вистачає рукавичок або ж немає нормального залу для повноцінних тренувань ... - Це наша основна проблема. І федерація одна не в змозі забезпечити інвентарем усіх бажаючих, це проблема в масштабі держави. Але і тут потрібно відзначити, що останнім часом зрушення в кращу сторону очевидні. У Алматинської області, яку очолює Бауржан Оспанов, видно позитивні зрушення. Крім обласного центру Алматинської області міста Талдикоргана там відкриваються нові зали в районних центрах. І таких позитивних прикладів можна привести досить! У тій же Костанайської області ретельно підходять до питання інфраструктури, і в останні роки костанайци регулярно делегують своїх представників у різні збірні. Тільки при такому підході ми доб'ємося високих показників в спорті вищих досягнень! У глобальному масштабі спортивні майданчики - це проблема Міністерства туризму і спорту. На превеликий жаль, сьогодні бюджет нам не дозволяє будувати, як гриби, сучасні Палаци спорту в кожному аулі, це я говорю як депутат. Ми постійно переконуємо обласні спортуправління, щоб ті під час закупівлі нового інвентарю старий віддавали в аули. Так що робота в цьому напрямку ведеться.

За радянських часів на зубах видряпували перемоги

- І останнє питання. Порівняйте бокс ваших часів і сучасний. - Звичайно, рівень арсеналу тактики і техніки зараз набагато нижче, ніж за радянських часів. Все-таки радянська школа була найсильнішою в світі! Тоді, при колосальній конкуренції, буквально на зубах видряпували перемоги. Нововведення у вигляді шоломів і суддівських кнопок негативно позначилися на видовищності боксу. Раніше кожного боксера в обличчя знала вся країна, а сьогодні спортсмени боксують в масках, їх навіть і на вулиці не впізнають, хоча його ім'я постійно на слуху. Час диктує своє, боксерам треба пристосовуватися до нововведень і боксувати за тими правилами, які диктує Міжнародна федерація.

Ерзат СЕРГАЗІН, naringe.kz

Що ви можете сказати про його підсумки?
На ваш погляд, які вагові категорії є проблемними?
Що ви можете сказати про матеріально-технічну базу?
Чи мають вони право зараз працювати в якості рефері на великих стартах?
Серік Керімбековіч, що потрібно, для того щоб вітчизняний бокс показував стабільні результати на міжнародних стартах?
А якщо хлопчисько талант ?