Полезные материалы

Замість бар'єрів - тазики з водою. В яких умовах тренується Шубєнков

Чемпіон світу ледь не залишився без місця для занять.

- Вважаю, що великі перемоги не куються в блискучих фітнесc-центрах, - сказав Шубєнков в 2013 році в інтерв'ю "СЕ" після першої в кар'єрі медалі чемпіонату світу. - Вони народжуються в обшарпаних, пропотевшей підвалах, з облізлою штукатуркою на стінах.

Мабуть, ці слова хтось сприйняв занадто близько до серця.

Відтоді Шубєнков виграв чемпіонат світу-2015 і став другим на ЧС-2017, взяв золото ЧЄ-2014 і головний трофей "Діамантової ліги", впритул наблизився до рекорду Європи. Вони з тренером Сергієм Клевцова могли б готуватися де завгодно.

Але, на відміну від багатьох, закордонним зборів воліють Росію. Ареал їх тренувань - Барнаул, Адлер і Новогорск. При цьому будинку проходить левова частка підготовки.

Взимку вони тренуються в тирі. Там протікає дах і деколи доводиться оббігати тазики з водою. Стіни обшарпані. Часом вибухають труби, через що температура в приміщенні стає дуже низькою.

Тільки вдумайтеся, в цих умовах працює одна з головних зірок світової легкої атлетики!

Але більш підходящого для тренувань місця в Барнаулі поки немає.

Але більш підходящого для тренувань місця в Барнаулі поки немає

Тир в Барнаулі, в якому тренується зірка світової легкої атлетики Сергій Шубєнков.

Опечатані і ЗАКРИТИ

У 2015 році, після тріумфу в Пекіні, який очолював на той момент міністерство спорту Віталій Мутко цікавився, чи все у Клевцова з Шубенкова добре. Якщо хтось в такий момент міг подумати про якісь особисті блага, то у них на думці був рідний тир, який потребував реконструкції.

Мутко надіслав офіційного листа в Алтайський край з проханням звернути увагу на проблему. Однак ніякої реакції далі не пішло. І є великі сумніви, що губернатор Олександр Карлін взагалі його бачив.

У 2016 році всім було вже не до тиру - легкоатлетів не пустили на Олімпійські ігри. У 2017-му Клевцов багаторазово піднімав питання перед спортивними чиновниками в регіоні. Ті розуміюче кивали і обіцяли допомогти - повідомити про все вищестоящому керівництву. Але справа на цьому й закінчувалося. Всім було чи то боязно, то чи незручно просити у цілого губернатора таку дрібницю.

Прийшов рік 2018 й і ... в травні тир опечатали і закрили. Як говорили, назавжди. Він прийшов в аварійний стан. До в.о. губернатора Віктора Томенко ті, хто могли, як і раніше не йшли. Говорили, мовляв, чого тепер уже зробиш.

Клевцов бив на сполох. На кону підготовка Шубенкова до преодолімпійскому і олімпійському сезонах. Яким би не був тир, там у фахівця все давно налагоджено. Доріжка, сектор, штанга, ігровий зал - все під рукою.

- Невже ви не розумієте, що не можна просто взяти і перенести підготовку атлета рівня Шубенкова в інше місце, - дивувався тренер. - Десь немає одного, в іншому місці - іншого. Комусь може здатися, що це дрібниці, але в нашій справі їх немає. При цьому постраждає не тільки Сергій, а все відділення легкої атлетики. Хоча саме легкоатлети приносять регіону найбільшу кількість призових місць з чемпіонатів Росії.

ЛИСТИ ЩАСТЯ

Від імені Всеукраїнської федерації легкої атлетики (ВФЛА) до Міністерства спорту було направлено лист з проханням допомогти вирішити цю проблему. Звідти воно було переправлено в Алтайський край. Через дві з половиною тижні в Мінспорту прийшла відповідь. В якому написано, що реконструкція тиру, виходячи з діючих норм містобудування, неможлива. І прохання про виділення 12 мільйонів рублів на заміну покриття бігової доріжки в манежі технічного університету, в якому міг би тренуватися Шубєнков ...

Наскільки тренування в техуніверситеті вписувалися в підготовку Клевцова, ніхто у нього самого навіть не поцікавився. Тренеру просто пропонували потерпіти. У Барнаулі все-таки намічається будівництво нового манежу, яке за попередніми планами займе п'ять років. "Але ми постараємося встигнути за три з половиною", - обнадіяли фахівця.

Як можна закрити старий об'єкт ще до того, як готовий новий, в голові не вкладається. Нехай навіть будівельні роботи пройдуть в божевільному темпі і завершаться за три роки, Шубєнков весь цей час поневірятися як бідний родич в пошуках бігової доріжки не може. А разом з ним - ще півсотні спортсменів легкоатлетичного відділення УОР.

Клевцов, розуміючи, що подальші результати учнів безпосередньо залежать від того, чи можна буде тренуватися в старому доброму тире, не здавався. Йому говорили, що реконструкція обійдеться приблизно в 6 мільйонів рублів. Однак неможлива вона в силу того, що об'єкт побудований в радянські часи незрозумілим способом. І тепер не відповідає нормам. Поруч дитячий садок і між ним і тиром повинен бути проїзд.

Попередні 40 років всіх все влаштовувало, а тепер ні?

ХЕППІ-ЕНД?

Якби спілкування між керівниками і зацікавленими сторонами і далі проходило виключно в письмовому варіанті, справа нічим хорошим б не закінчилося. Але Клевцова, заради вирішення питання готовому дійти куди завгодно, за допомогою спорткомітету випала нагода встретітьсяс в.о. заступника голови уряду Алтайського краю Віталієм Снесарев. Виявилося, що особисте спілкування - це зовсім інша історія.

Заступник голови уважно вислухав наставника і, не замислюючись, відповів, що, якщо для підготовки Шубенкова потрібен цей тир - питання обов'язково треба вирішувати.

Його спроби розібратися, хто дав розпорядження, яке забороняє експлуатацію манежу, успіху не принесли. Ще дзвінок і з'ясувалося, що відповідного акта немає в природі ...

Можете собі уявити?

Шубєнков був на волосині від того, щоб залишитися без нормальної підготовки тільки через те, що одним не хотілося зв'язуватися зі старим тиром, під який і грошей особливо не вибити, а інші всі ці роки не могли толково донести суть проблеми до керівництва регіону. В якому, як виявилося, є цілком розуміючі люди. І всього лише потрібно було набратися сміливості і змалювати їм нагальну проблему. Чи не письмово. Виявляється, при живому спілкуванні все вирішується куди простіше.

А якби не наполегливість тренера?

А якби не наполегливість тренера

Сергій Шубєнков. фото AFP

ДАВАЙТЕ ЦІНУВАТИ СВОЇХ СПОРТСМЕНІВ

Спортсменів світового топ-рівня у нас в країні не так вже й багато. У легкій атлетиці взагалі одиниці. Можна по пальцях перерахувати. І взяти під контроль тренувальні проблеми кожного - не так вже й складно. Не повинно бути такого, що за їх медалі звітують десятки, а то і сотні людей, але, коли справа доходить до реальних проблем, спортсмен з тренером залишаються з ними наодинці.

Тому ж Шубенкова після тріумфального чемпіонату світу-2015 пропонували переїхати в Лос-Анджелес - тренуватися там.

Це стало б чудовим подарунком американським маркетологам. Знання англійської мови, нестандартність думок, тонке почуття гумору, відкритість до преси і вміння триматися на камеру - тут навіть додавати нічого не треба. Готовий продукт! Багатьом зіркам, що володіє таким набором якостей, навіть результат показувати не треба. Досить час від часу робити якісь екстравагантні вчинки - і вони на увазі.

Але Шубєнков-то унікальний саме своїми спортивними досягненнями. Білий хлопець з Сибіру, ​​що обіграє темношкірих конкурентів, та ще й відрізняється стабільністю - саме це стало б головною рекламної фішкою Сергія. А його драматичний недопуск до Олімпійських ігор-2016 і наступні перемоги над їх призерами та переможцями тільки додали б вістів. "Харизматичний російський ведмідь, який вміє жартувати над собою і іншими". Уявляєте, як його б розкрутили?

У нас же про нього згадують приблизно раз на рік. Після чергової медалі на великому старті. І навіть за старий тир доводиться боротися.

Шубєнков після Пекіна нікуди не поїхав. І не поїде. Він любить свій рідний Барнаул. Там будинок, сім'я і тренер Сергій Клевцов.

Так чому б країні не відповісти взаємністю?

Попередні 40 років всіх все влаштовувало, а тепер ні?
ХЕППІ-ЕНД?
Можете собі уявити?
А якби не наполегливість тренера?
Уявляєте, як його б розкрутили?
Так чому б країні не відповісти взаємністю?