Полезные материалы

Як працюють інтернет-магазини клубів КХЛ

29.01.2018

Хто краще за всіх продає в інтернеті?

Спортивна редакція «БІЗНЕС Online» вперше в Росії підготувала комплексне дослідження інтернет-магазинів клубів КХЛ, в деякому роді продовження розрахунку індексу витрат фанатів (FCI). Продаж атрибутики - це одне з найважливіших напрямків у розвитку маркетингу, яке в західних клубах часом приносить більший прибуток, ніж трансфери. В середньому відсоток продажів атрибутики в інтернеті становить від 5% до 15%.

Онлайн-магазини російських клубів набагато перевершують іноземні Онлайн-магазини російських клубів набагато перевершують іноземні

ХОРОШИЙ ОНЛАЙН-МАГАЗИН - ВАЖЛИВИЙ КОМПОНЕНТ УСПІШНОГО МАРКЕТИНГУ

У КХЛ є два види інтернет фан-шопів. Першим займається сама ліга: на сайті KHL.ru можна придбати деякі товари з атрибутикою кожної команди, як правило, базовий набір. У кожного клубу з лігою індивідуальне ліцензійну угоду, в основному клуб отримує невелику роялті від КХЛ, серйозних прибутків таким способом отримати неможливо. Другий напрямок - безпосередньо клубні розробки. Вивчивши їх, можна впевнено сказати про те, які клуби можуть «продати» себе краще, а у кого з маркетингом величезні проблеми. З 27 команд ліги у 10 навіть немає онлайн-магазинів, у двох вони представлені лише в соціальних мережах, а ще одна реалізує продукцію на сайті виробника атрибутики. І, що дивно, онлайн-магазини російських клубів набагато перевершують іноземні.

МЕТОДОЛОГІЯ

Порівнювалися всі клуби КХЛ, їх магазини і ціни. Простота в пошуку - найважливіший фактор. Ми вбивали в пошуковику дві фрази: «[назва клубу] онлайн-магазин» або просто «магазин атрибутики [назва клубу]». Також ми заходили на сайти клубів і шукали відповідне посилання. Обов'язковою умовою пошуку була можливість переходу з магазину на клубний сайт, в іншому випадку такий магазин можна назвати фанатським, а не офіційним. З цієї причини в таблиці у «Витязя» прочерк.

У двох клубів КХЛ, ризького «Динамо» і «Салават Юлаєв», офіційний магазин представлений в соціальних мережах: у латвійської команди він в «Фейсбуці», у російській - у «ВКонтакте». Причому онлайн-магазин уфимського клубу неможливо знайти на офіційному сайті команди, та й представлено в мережі всього 15 товарів, тому башкирський клуб не враховувався в таблиці, і, за нашою методологією, онлайн-магазину у «Салавата» немає. За інформацією «БІЗНЕС Online», онлайн-магазин «Динамо» буде введено в дію до кінця сезону, зараз він представлений лише в «Фейсбуці». ХК «Сочі» також обіцяє запустити фан-шоп найближчим часом. Всі ціни вказані на період з 20 по 23 січня.

Для зручності загальна таблиця розділена на дві частини: на Західну і Східну конференції. Вони, в свою чергу, розбиті на два дивізіони. Якщо ж немає ніяких сайтів-магазинів, то, відповідно, приписано, що вони відсутні. Отримана таблиця схожа з побудови з тієї, що ми робили під час розробки індексу витрат фанатів в КХЛ.

Курси валют розрахунку: євро - 69 рублів 11 копійок, тенге - 17 копійок, білоруський рубль - 29 рублів 8 копійок, юань - 8 рублів 88 копійок.

7 найбільш ВАЖЛИВИХ ТОВАРІВ

Ми вибрали 7 основних позицій. Безумовно, асортимент у деяких клубів набагато ширше. Наприклад, СКА пропонує клієнту придбати понад 100 найменувань продукції.

Джерсі (светр) команди. Саме фуфайка вважається невід'ємним атрибутом будь-якого хокейного вболівальника. Крім того, джерсі дозволяє клієнтам, наприклад, грати в аматорський хокей. В онлайн-магазинах команд ми вибрали дві продукції: репліка, яка значно дешевше і простіше у виконанні, і оригінальний ігровий светр з вишивкою, в якому хокеїсти виходять на лід в матчах КХЛ.

Кепка (бейсболка). Ще один важливий атрибут хокейного вболівальника. Ми вважали за краще саме кепки з логотипами звичайним зимовим шапок, також популярним у хокейної публіки. Кепки підходять для кількох пір року, та й за традицією після хет-трику на лід кидають саме їх, а не в'язані шапки. У загальній таблиці вказані розцінки найдешевшої і найдорожчої моделі, яку можна купити в інтернеті.

Шарф. Якщо в нашій країні поки ще кепка не зовсім популярна, то шарфи можна побачити практично на кожному вболівальнику. Ця мода прийшла з європейського футболу, в той час як головні убори - чисто американське рішення. Як і з другим пунктом, ми розглянули найдорожчі і найдешевші моделі в онлайн-магазинах.

Толстовка. Якщо три вищевказаних товару можна назвати «спортивним атрибутом», то толстовка - приклад повсякденного одягу, яку можна придбати в інтернеті. Тому, на наш погляд, ця позиція і повинна вважатися найважливішою в кошторисі будь-якого клубу, так як вони дорожче і солідніше звичайних футболок. Знову ж ми привели ціни на найдорожчі і найдешевші моделі.

Магніт. Ця позиція повсюдна, і вона, по суті, універсальна. За кількістю проданих магнітів можна судити про популярність бренду за межами регіону базування, так як це самий бюджетний варіант сувеніра для туриста.

Сумка. Ця позиція, як і толстовка, повсякденна, так що якість товару має бути на високому рівні. Проблема в тому, що ж вважати сумкою - рюкзак або ж саму поклажу, тим більше що на деяких сайтах можна купити лише рюкзак. Так що ми нейтрально привели тут лише найдорожчі і найдешевші варіанти рюкзаків / сумок.

Дитяча іграшка. Для середньостатистичного клієнта це не найважливіший товар, але для нашого дослідження вона є найважливішою складовою. По-перше, хокей позиціонується як сімейний вид спорту, а значить, необхідно просувати свій бренд і серед дітей. По-друге, на наш погляд, саме якість іграшок і показує відношення маркетингових відділів до свого бренду. Толстовки, футболки або джерсі кожна команда може зробити на будь-якому виробництві під єдиними лекалами, лише помінявши один логотип на інший, але ось іграшка - це штучний індивідуальний для кожного клубу товар. Так що можна порівняти між собою, наприклад, «Авангард», в якому поки що ніхто не замислювався про продаж мімімішних яструбів, і «Северсталь», де працівники, судячи з магазину, реально турбуються про якість своєї «вітрини». В Омську можна купити собі на пам'ять іграшкову птицю, а ось рисі з Череповця виглядає чудово, і його хочеться подарувати своїм дітям.

ЗВЕДЕНА ТАБЛИЦЯ МАГАЗИНІВ І ЦІН В КХЛ

Щоб збільшити, натисніть Щоб збільшити, натисніть

СКА, «ЛОКОМОТИВ» І «АК БАРС» У ЧИСЛІ КРАЩИХ

Лише три онлайн-магазину клубів КХЛ дозволяють придбати всі необхідні нам товари, при цьому лише в двох з них можна купити оригінальне джерсі. Найбільше число продукції, природно, можна спостерігати на сайті пітерських армійців. Там навіть можна купити годинник з символікою клубу за 15 тис. Рублів, решта команд поки не ведуть таку масштабну кампанію.

Бачити в числі лідерів СКА і «Локомотив» очікувано, але «Северсталь» приємно дивує. По-перше, у них широкий асортимент, плюс зручний сайт. Для нього в клубі навіть розробили власний логотип, який, судячи з усього, вже скоро може зайняти місце офіційного в клубі. Також в Череповці не цураються працювати з альтернативними емблемами, правда, загальний дизайн продукції поки не зводить з розуму своїми шедеврами. Це еталон для небагатих клубів ліги, до нього повинні прагнути маленькі, але горді команди.

Магазин «Ак Барса» майже був би ідеальним, якби уболівальник зміг би купити там дитячу іграшку, тим більше талісман Барсик давно асоціюється з командою. На сайті можна купити не тільки звичайну хокейну репліку, але і оригінальне джерсі - не всі клуби КХЛ надають таку можливість. Дизайн сайту зручний і приємний для ока, і він весь час норовить залишити клієнтові свій номер телефону для зворотного зв'язку з магазином, до того ж є онлайн-консультант, що дозволяє задавати питання в будь-який час. Це хороша пропозиція, воно автоматично втирає магазин в довіру покупця, клієнт же знає, що йому завжди підкажуть і допоможуть. Але все одно можна визнати, що потенціал клубу обмежений якістю основного логотипу, який багато хто вважає одним з найгірших в лізі. Чого ще чекати від емблеми, якій більше 20 років?

З усіх вивчених магазинів найгірший для клубу однозначно перебуває в Братиславі - з одним величезним але. По-перше, посилання на офіційному сайті команди веде до чогось надприродного, головна сторінка якого виглядає ось так . Але якщо пошукати, то можна знайти ще одне посилання, яка веде на цей раз вже на сайт Kappa, відомого виробника спортивних товарів. І, без перебільшення, продукція Kappa для «Слована» має чудовий дизайн. Італійці знають толк в моді, за такі толстовки, що на сайті, дійсно хочеться заплатити сотню євро. І дивно, що клуб не зробив відмінний власний сайт для відмінною продукції.

Так як же повинен виглядати хороший клубний магазин? Що ж, для цього потрібна увага до свого бренду, як в «Северстали», асортимент товарів, як у СКА, ставлення до вболівальнику, як у «Ак Барса», і соковита «обгортка для цукерки», як в Братиславі.

Віктор Майоров

Хто краще за всіх продає в інтернеті?
Чого ще чекати від емблеми, якій більше 20 років?
Так як же повинен виглядати хороший клубний магазин?