Барселона 3-1 Мілан 06.11.2013

Ліга чемпіонів. Груповий етап. 4-й тур. «Барселона» обіграла «Мілан».

Голи: 1: 0 - 30, пенальті Мессі, 2: 0 - 40 Бускетс, 2: 1 - 45, автогол Піке, 3: 1 - 83 Мессі.

Барселона - Вальдес, Дані Алвес, Піке, Маскерано, Адріано, Бускетс, Хаві (А.Сонг, 88), Іньєста (Фабрегас, 78), Санчес, Мессі, Неймар (Педро, 85).

Мілан - Абб'яті, Абате, Сапата, Мексес, Емануелсон, Монтоліво, Н. де Йонг, Мунтарі, Кака (Матрі, 84), Полі (Бірса, 74), Робіньо (Балотеллі, 46).

Попередження: Абате (29), Мунтарі (32), Н. де Йонг (56), Санчес (62).

де Йонг (56), Санчес (62)

Років через п'ять-десять багато вболівальників «Мілана» і «Барселони», а може навіть і футболісти, будуть плутатися в матчах, які команди провели між собою в період з 2011 по 2013 рік. Який матч коли був зіграний, як закінчився, хто грав і як забивав - все це ризикує змішатися в пам'яті в один червоно-чорно-синьо-гранатовий ком. Тим більше, що було багато схожого, зокрема, і в останньому, восьмому (восьмому ж, еге ж?) Матчі.

У кожному з чотирьох спарених протистоянь «Барселона» брала по одній перемозі і виходила підсумковим переможцем. Єдина перемога «Мілана» не принесла нічого, крім одномоментного престижу і уваги всієї Європи. Нічиї можна частково заносити в плюс по грі і частково по результату. Але лише частково. Рахунок останнього матчу - 3-1 - можна сприймати зразковим відображенням всього трьохсезонного протистояння. Ні, у «Мілана» за підсумком не повний нуль. Але повної поразки.

Те, що «россонері» в черговий раз спробують як слід закритися на «Камп Ноу», було зрозуміло. Але без сюрпризу все одно не обійшлося. Аллегрі вирішив використовувати незвичну розстановку 4-4-1-1. Крім підвищеної щільності в середині поля, ідея була також в знятті зайвого навантаження з флангових захисників, але так, щоб уникнути розривів, які виникали в першому матчі, коли півзахисникам доводилося кидати свої позиції заради підстраховки. Задумка виглядала вельми цікавою, і до якогось часу начебто навіть працювала. Але з першим голом (а слідом і другим) захисна конструкція посипалася. «Мілан» був змушений розкриватися, і ні про яку компактності далі мріяти не доводилося.

«Барселона», що не здивувавши загальної манерою гри, вразила майстерністю виконання. Навіть коли гості всією командою оточували свою штрафну, старанно перекриваючи входи-виходи, каталонцям вдавалося віддавати точні паси прямо в самі «густонаселені» зони. Зрозуміло, це було можливо і завдяки прекрасному руху. Якщо на «Сан-Сіро» «Мілану» вдалося змусити суперника багато возитися з м'ячем навколо штрафного, то в цей раз «Барса» йшла вперед набагато швидше і паси в штрафну слідували куди частіше. І мова не тільки про другому таймі, в якому вільних зон очікувано додалося.

Характерними стали атаки, при яких каталонці розчищали зону перед штрафним. Один-два гравці вели звідти Де Йонга, Монтоліво або центральних захисників до самих воріт, а страхувати було нікому. В результаті один, а то й два футболісти «Барселони» мали можливість зустрічатися з м'ячем без особливих перешкод, будь то свідомий пас на вільне місце або підбір після відскоку-виносу.

Досить несподівано «Мілан» озброївся штучними офсайдами. На постійній основі команда Аллегрі такою зброєю користується дуже рідко. Проти іспанських закидів воно спрацьовувало не завжди: на два офсайду доводилося одне проникнення суперника на оперативний простір. У другому таймі гості вдавалися до штучного положення поза грою особливо часто. Але тут причинно-наслідковий зв'язок може бути зворотною: вимушені йти вперед «россонері» не завжди встигали повернутися до своїх воріт належною кількістю, тому простіше було змагатися в швидкості, а завчасно «вийти за лінію».

Перші два голи безпосередньо торкнулися теми закидів і офсайдів. У першому випадку при закиданні в штрафну Абате доторкнувся до плеча Неймара і того раптом розвернуло на 180 градусів. Суддя Мажич вирішив, що сама людина так розвернутися не може і показав на одинадцятиметрову позначку.

Бускетс забивав головою, перебуваючи в повній самоті. Були підозри на офсайд, але жодного нормального повтору, який дозволив би однозначно його визначити або спростувати чомусь не дали. Можна припустити два варіанти: або захист просто упустила Бускетса (і не тільки його), або робила-таки поза грою. Якщо гол був забитий за правилами, то недоробка мала місце при будь-якому варіанті.

Якщо гол був забитий за правилами, то недоробка мала місце при будь-якому варіанті

Після матчу ніхто не поставив Мажич високу оцінку, хоча звинувачувати суддю в поразці не можна. У «Барселони» вистачало небезпечних моментів, деякі з яких були навіть куди більш небезпечними, ніж самі голи. Абб'яті довелося працювати на совість, і Крістіан показав, що поступатися місцем у воротах «Мілана» конкурентам поки не збирається. До кінця гри «червоно-чорні» помітно втомилися і все частіше не встигали за різкими ривками опонентів. Ілюстрацією став третій гол «Барси». Була зіграна проста «стінка», але гранично точно і швидко. Мессі віддав і тут же побіг вперед. Поки Монтоліво з Де Йонгом стежили за м'ячем, аргентинець вже брав зворотний пас в один дотик, викочуючи на побачення з воротарем.

Резюмуючи, повторимо, що необхідного моноліту при грі в обороні не було й близько. Але як же Аллегрі збирався атакувати? В якості єдиного чистого нападника був обраний Робіньо. Мабуть, чарівність від взаємодії бразильського дуету двотижневої давності до сих пір не пройшло. Точніше, після матчу в Іспанії вже мало відбутися. Віддаючи Робіньо перевагу перед Балотеллі, тренер сподівався на легкість ніг і маневреність, чого дуже бракувало тихохідного останнім часом Балотеллі. Але одна справа кружляти при атаці, організованій широко, а інше - в жорстких лещатах за мінімальної підтримки партнерів, як було на «Камп Ноу». Робіньо в гру не потрапив, а вийшов після перерви Балотеллі підтвердив тренерську помилку з вибором складу. Навіть при низькій швидкості Маріо примудрявся прориватися в штрафну, залишаючи за собою по парі суперників. Це його вміння - продиратися вперед незважаючи ні на що - могло дуже стати в нагоді і в першому таймі, коли спроби контратак захлиналися на третьому-четвертому пасе. Неакуратних пасів, до слова, було занадто багато. Це вже якийсь бич сезону для «россонері». І жорсткий пресинг «Барселони» не може служити виправданням. Особливо грішив цією справою Монтоліво.

Способом проникнення до чужих воріт у «Мілана» стали прориви по флангах. У першому таймі такі набіги по лівому флангу робив Кака, але, на жаль, спроби обігравання один в один у Рікардо абсолютно не виходили, а партнери на допомогу встигали далеко не завжди. Після повернення в «Мілан» це одне з його найслабших місць. Після перерви кілька разів справа вдало проходив згаданий Балотеллі. Іноді підключалися Абате і Емануельсон, причому голландець був вельми ефективний при швидких виходах з оборони. На жаль, простріли вкрай рідко доходили до когось із партнерів, хоча майже завжди був гравець, встигав відірватися від опікуна і готовий замкнути передачу. Один раз замикав Кака, один удар завдав Монтоліво і ще одного разу (не) вдало замкнув Піке.

Один раз замикав Кака, один удар завдав Монтоліво і ще одного разу (не) вдало замкнув Піке

Кращим відрізком у «Мілана» були перші 15-20 хвилин другого тайму. У цей час відносно непогано тримався м'яч, а гра йшла не тільки на половині поля «россонері». Саме на цьому відрізку команда могла спіймати удачу, вичави вона максимум хоч з однією своєю атаки. Тоді можна було б знову закритися і спробувати на зубах дотягнути до фінального свистка. Тим більше, що «Барселона» своїми моментами не користувалася. Але шанс цей був надто вже легковажним, як і вся гра «Мілана». З настанням втоми провали почастішали, і хоч в намаганні і бажанні боротися нікому з гравців не відмовиш, каталонці «червоно-чорних» просто перегравали. Чи не зминали, а саме перегравали, що в контексті матчу виглядало навіть більш ефектно для шанувальників господарів і прикро для прихильників гостей.

Якщо перша з замін Аллегрі якийсь видимий результат принесла, то друга (Бірса замість Полі) пройшла непоміченою, а третя просто запізнилася. До кінця матчу Кака пристойно наївся, і поміняти його варто було раніше. Тим більше, що було потрібно посилити тиск на центральну частину барселонській оборони, а в запасі був Матрі. Але на поле він з'явився коли гра була зроблена. Алессандро одного разу спробував особисто продавити центр захисту, але потужності і швидкості трохи не вистачило.

Перемога «Аякса» у другому матчі групи залишила «Мілан» у вигідному становищі, коли все залежить від тебе самого. При вдалому розкладі є можливість вийти в плей-офф навіть за тур до закінчення групового раунду. Для цього потрібна перемога «Барселони» над «Аяксом» (нічого незвичайного) і власний виграш в Глазго. Гра з «Селтіком» ризикує перетворитися в «головний матч осені». І для нинішнього «Мілана» це буде серйозна перевірка.

А з «Барселоною» хочеться нарешті надовго попрощатися. Навіть якщо програвати, то вже кому-небудь іншому. Для різноманітності. Але напевно в серцях тіфозі зачаїлася прагнення реваншу і надія, що коли-небудь - може бути, дуже нескоро - цей реванш відбудеться. Втім, якщо жеребом УЄФА буде завгодно продовжити свою насмішку над теорією ймовірності, то сумувати теж не варто. Це буде означати, що «Мілан» зіграє в чвертьфіналі Ліги Чемпіонів. А там подивимося (с) Майже будь-яка людина з нинішнього «Мілана».