Полезные материалы

Ліга чемпіонів. Кинути виклик футбольним богам


На відміну від прогнозу погоди футбольний прогноз, як правило, грунтується на прихованому бажанні оракула видати бажане за дійсне. Саме тому переважна більшість провісників, які намагалися відгадати суперника «Шахтаря» в чвертьфіналі Ліги чемпіонів, називали варіанти, які вважаються «прохідними» для гірників. Найчастіше це були «Шальке» і «Тоттенхем». Зрозуміло, чому. По-перше, серед грандів європейського футболу команда з Гельзенкірхена і найстаріший клуб Лондона (по крайней мере, в даний час) не значаться. По-друге, попередній досвід спілкування «Шахтаря» з цими суперниками на єврокубковому рівні залишив позитивні спогади.

Коли Мірчу Луческу запитували щодо можливого результату жеребкування для його команди, головний тренер «Шахтаря» кликав в союзники теорію ймовірностей: якщо англійські клуби мають чисельну перевагу на цій стадії розіграшу, отже, в наявності найбільші шанси потрапити на один з них. А вже після того, як хвилююча процедура в Ньоні відбулося, і нічого не можна було змінити, Луческу виявив нові, тепер уже абсолютно прагматичні аргументи на користь свого вибору: «Я б вважав за краще зіграти з англійською командою особливо після того, як« Динамо »впоралося з «Манчестер Сіті», а «Брага» розібралася з «Ліверпулем». А ми ж обігравали «Динамо» і двічі перемагали «Брагу», тому я впевнений, що у «Шахтаря» були б непогані шанси в матчах з англійськими командами ».

Однак Гарі Лінекер, пожартувавши щодо однакової температури куль в скляній вазі, все ж примудрився витягнути для «Шахтаря» не просто «гарячий» куля, а розпечений до білого. В ту мить, коли Лінекер запропонував «Шахтарю» в суперники каталонського монстра, футбольна Європа напевно перейнялася співчуттям до українського клубу. Побачення з «Барселоною» точно не жадав ніхто.
Забавно, що Хосеп Гвардьола теж найменше хотів зустрічі з «Шахтарем», а коли доля-лиходійка все ж зробила її неминучою, роз'яснив свою позицію так: «Ми їх знаємо, і вони знають нас. У нас з «Шахтарем» були дуже непрості гри, нам довелося дуже нелегко в матчі за Суперкубок. Вони набрали найбільшу кількість очок в груповому турнірі Ліги чемпіонів. Це фізично міцна команда з досвідченими гравцями ».

Гвардьола має безпосереднє відношення тільки до трьох останніх матчів гранатово-синіх з оранжево-чорними. Всього ж в «епоху Луческу» в «Шахтарі» команди зустрічалися п'ять разів.
В ході першого протистояння - в груповому турнірі Ліги чемпіонів-2004/05 - вони обмінялися перемогами: каталонці виграли на «Коу Камп» - 3: 0, гірники - на РСК «Олімпійський» - 2: 0. Правда, у виїзному матчі Франк Райкаард, який тренував тоді «Барселону», залишив на лаві запасних своїх лідерів, оскільки путівка в плей-офф вже лежала в кишені. Зате всі 90 хвилин провів на полі маленький 17-річний аргентинець, якого дуже скоро стане обожнювати весь футбольний світ. Так, це факт з футбольної історії: дебют Ліонеля Мессі в Лізі чемпіонів відбувся в Донецьку 7 грудня 2004 року.

Майже чотири роки по тому саме Мессі виступив в якості кривдника донецької команди, коли на останніх хвилинах матчу Ліги чемпіонів спочатку повів «Барселону» від сенсаційної поразки, а потім приніс своєму клубу перемогу - 2: 1.

«Не дивлячись на драматичну розв'язку, за змістом і якістю гри я вважаю той матч одним з кращих в сучасній історії« Шахтаря », - згадує Луческу. - Ми абсолютно ні в чому не поступалися «Барселоні», а за гостротою контратак навіть перевершували каталонців. Рахунок першого тайму - 1: 0 на нашу користь - став би справедливим результатом всієї гри. Якби не втрутився прокляття останніх хвилин, яке, схоже, стало переслідувати «Шахтар» після пріснопам'ятного матчу з «Севільєю», та ще помножений на кричуще порушення принципу fair play, допущене «Барселоною».
Нагадаю, що має вигляд Луческу. Голу Мессі, забитому на 87-й хвилині передував епізод, в якому Селезньов після зіткнення з Маркесом на половині поля «Шахтаря» залишився лежати на газоні, і Дуляй свідомо вибив м'яч в аут, вважаючи, що партнеру необхідна медична допомога. Однак англійський арбітр Уебб зустріч не зупинив, а жестами показав футболістам: «Грайте!».
Можна припустити, що суддя «не повірив» Селезньову, і порахував, що нападник симулює, однак, переконаний Луческу, це не знімало відповідальності з гравців «Барселони». Якщо дотримуватися принципу fair play, вони, на думку тренера гірників, в будь-якому випадку були зобов'язані повернути м'яч «Шахтарю». Однак не зробили цього. Навпаки, каталонці швидко вкинули м'яч з ауту, Кркіч, не зустрівши опору з боку розгублених гравців «Шахтаря», промчав по правому фланзі і зробив черговий простріл у штрафний майданчик. Щось завадило П'ятову зафіксувати неважкий м'яч, а ніким не опікуваний Мессі виявився в потрібний момент в потрібному місці.

Швидко прийти в себе після такого удару гірники не змогли, і на 94-й хвилині Мессі забив другий гол. Так було програно, по суті, вже виграний матч. Який, як пізніше з'ясувалося, міг виявитися останнім для Луческу в «Шахтарі». Містер збирався прийти на прес-конференцію і оголосити про відставку. Від необачного кроку Луческу утримав Олександр Спиридон, найближчий помічник головного тренера.

Реванш - 3: 2, вдався «Шахтарю» на «Ноу Камп», з одного боку, знову можна було пояснити експериментальним складом каталонців, але з іншого - перехід гірників в Кубок УЄФА і послідував потім тріумф в цьому розіграші дали можливість «Барселоні» і «Шахтарю» продовжити з'ясування стосунків у Суперкубку УЄФА. Матч в Монако відрізнявся незвичайним завзяттям. Зовсім трохи не дотягли оранжево-чорні до серії післяматчевих пенальті, пропустивши єдиний гол на 115-й хвилині.

І ось доля посилає «Шахтарю» нове випробування «Барселоною».

- Футбольний бог розпоряджається так, що гранди зустрічаються один з одним тільки в фіналах або на самих ближніх підступах до них, - говорить Луческу. - Каталонці, безумовно, є фаворитами в нашій парі. Однак ми зробимо все можливе, щоб підійти до 6 квітня в оптимальній формі і гідно зіграти на «Ноу Камп». Для будь-якої команди зі Східної Європи виступ в чвертьфіналі Ліги чемпіонів майже як перемога в турнірі. Однак ми не хочемо на цьому зупинятися. Не думаю, що знайдеться хоча б один серйозний футбольний фахівець, який зі стовідсотковою впевненістю може думати, ніби «Барселона» вже пройшла «Шахтар».

Юрій Юріс, Спорт-Експрес в Україні